جهت مشاوره در زمینه ثبت نام در سایت وام ازدواج

با مشاوران متخصص ما از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

شماره تماس از سراسر کشور: ۱۶۱۳ ۹۰۷ ۹۰۹

کد خبر : 55861

شرایط سنی وام ازدواج درسال 1402

وام ازدواج چقدر است


شرایط سنی وام ازدواج در سال 1402 مشخض شد. مبلغ وام ازدواج 180 و 220 میلیونی درسال 1402 برای زوجین مطابق با جدول شرایط سنی وام ازدواج در نظر گرفته شده است.

360 میلیون تومان، مبلغ وام ازدوج در سال 1402 برای زوجین است، نفری 180 میلیون وام برای زوج و زوجه واجد شرایط، در نظر گرفته شده است. البته همه زوج ها این مبلغ را دریافت نخواهند کرد و شرایط سنی برای دریافت وام ازدواج وجود دارد. در این خبر می خوانید که شرایط سنی وام ازدواج در سال 1402 چیست؟جدول شرایط سنی وام ازدواج در سال 1402

شرایط دریافت مبلغ وام ازدواج در سال 1402 اعلام شد. مبلغ وام ازدواج 180 و 220 میلیونی درسال 1402 برای زوجین در نظر گرفته شده است. زوج هایی که قبلا وام ازدواج نگرفته اند، با توجه به شرایط سنی، تاریخ عقد و … می توانند وام ازدواج دریافت کنند.

همه زوج ها مبلغ 360 میلیون وام را دریافت نخواهند کرد. با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی، وام ازدواج برای هر یک از زوج هایی که تاریخ ازدواج آنها از ابتدا سال ۹۸ تاکنون است، مبلغ ۱۸۰ میلیون تومان است، زوج های واجد شرایط جمعا، 360 میلیون تومان وام دریافت می کنند. زوجهای زیر بیست و پنج سال و زوج های زیر بیست و سه سال نیز مبلغ ۲۲۰ میلیون تومان وام دریافت خواهند کرد. 

مبلغ وام ازدواج ۱۴۰۲

وام ازدواج در سال 1402 فقط به کسانی تعلق می گیرد که سن آن ها زیر ۵۰ سال باشد و تا کنون وام ازدواج دریافت نکرده باشند. همچنین تاریخ عقد آن ها باید بعد از ۱ فروردین ۱۳۹۸ باشد. در غیر این صورت به هیچ عنوان به فرد وام ازدواج تعلق نمی گیرد.

مبلغ وام ازدواج ۱۴۰۲ بنا به شرایط سنی متغیر خواهد بود و برای هر فردی که شرایط دریافت را داشته باشد مبلغ بدین صورت خواهد بود:

1 آقایان بالای ۲۵ سال ۱۸۰ میلیون تومان
2 خانم های بالای ۲۳ سال ۱۸۰ میلیون تومان
3 آقایان زیر ۲۵ سال ۲۲۰ میلیون تومان
4 خانم های زیر ۲۳ سال ۱۸۰ میلیون تومان

مبلغ وام ازدواج

سقف وام‌های تکلیفی در بودجه سال 1402

 • تعیین سقف برای تسهیلات تکلیفی بانک‌ها در تبصره 16 لایحه بودجه سال 1402 یکی دیگر از مواردی است که می‌تواند پرداخت وام ازدواج را محدود کند.
 • اگر نمایندگان مجلس با این لایحه موافقت کنند، بانک‌های عامل موظفند در چارچوب برنامه کنترل تورم، رشد نقدینگی و ترازنامه بانک‌ها تا سقف 200 هزار میلیارد تومان از محل 100 درصد مانده سپرده‌های قرض‌الحسنه و بخشی از سپرده‌های جاری بر اساس توان خود تسهیلات پرداخت کنند.
 • این در حالی است که در بودجه سال 1401 سقفی برای وام‌های تکلیفی تعیین نشده بود و بانک‌ها مکلف بودند که 100 درصد از مانده سپرده‌های قرض‌الحسنه و 50 درصد از سپرده‌های جاری خود را وام دهند.
 • تعیین این سقف در کنار افزایش مبلغ وام ازدواج به این معنی است که احتمالا در سال آینده زوج‌های بیشتری در صف طویل تسهیلات ازدواج باقی می‌مانند و دست آنها بیش از پیش از وام ازدواج کوتاه می‌ماند./ شرایط سنی وام ازدواج در سال 1402

شرایط دریافت وام ازدواج 1402 

شرایط دریافت وام ازدواج ۱۴۰۲ به شرح زیر است:

 • 1- شرایط سنی دریافت وام ازدواج: وام ازدواج در سال 1402 فقط به کسانی تعلق می گیرد که سن آن ها زیر ۵۰ سال باشد.
 • 2- اولین دریافت وام ازدواج: از شرایط دریافت وام ازدواج 1402 این است که وام گیرنده تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده باشند.
 • 3- تاریخ عقد: سومین شرط دریافت وام ازدواج در سال 1402 این است که تاریخ عقد آن ها باید بعد از ۱ فروردین ۱۳۹۸ به بعد باشد. در غیر این صورت به هیچ عنوان به فرد وام ازدواج تعلق نمی گیرد.

ثبت نام وام ازدواج 1402

نحوه ثبت نام وام ازدواج ۱۴۰۲ 

نحوه ثبت نام وام ازدواج ۱۴۰۲ از طریق سامانه وام ازدواج بانک مرکزی به نشانی ve.cbi  قابل انجام می باشد به صورت زیر است: 

 • زوجین پس از این که مراحل ثبت عقد خود را در محضر به صورت کامل انجام دادند می تواند با مراجعه به آدرس اینترنتی بالا نسبت به ثبت درخواست وام ازدواج خود اقدام کنند.
 • جهت ثبت نام وام ازدواج نیاز به اسکن و بارگذاری هیچ یک از مدارک شما نمی باشد و کلیه اطلاعات به صورت آنلاین از سامانه ثبت احوال استعلام گرفته می شود.
 • ورود به سایت وام ازدواج – ve.cbi.ir

  شرایط سنی وام ازدواج درسال 1402 1

 • پس از وارد کردن اطلاعات اولیه خود مانند کدملی، تاریخ ازدواج، تاریخ تولد، شماره همراه و استانی که قصد دریافت وام ازدواج از آن جا را دارید. به صورت آنلاین صحت اطلاعات شما بررسی می گردد و چنانچه مشکلی نداشته باشد به مرحله بعد وارد می شوید.
 • دقت نمایید که شماره تلفن همراهی که در سامانه وارد می کنید حتما روشن باشد (چرا که یک تایید ۶ رقمی برای آن ارسال می گردد که در ادامه مراحل ثبت نام وارد کردن آن ضروری می باشد) و همچنین حتما به نام خود شما باشد. چنانچه سن شما کمتر از ۱۸ سال می باشد و سیم کارتی به نام خودتان ندارید می توانید شماره موبایل فرد دیگری را وارد کنید.
 • در مرحله بعد اطلاعات مانند آدرس، کدپستی، تلفن منزل و غیر از شما گرفته می شود. دفت کنید که در این مرحله باید یک بانک و شعبه مورد نظر را انتخاب نمایید تا جهت انجام باقی مراحل وام ازدواج به آن بانک معرفی شوید.

نکته بسیار مهم: اگر بانک دلخواه خود را در لیست مشاهده نمی کنید این قسمت را بخوانید:

 • لیست بانک های دارای بودجه در هر استان به طور دائم در حال تغییر است و چنانچه بانکی در لحظه مراجعه شما در لیست نیست به این معنی نمی باشد که این بانک کلا وام ازدواج نمی دهد. بلکه در زمان مراجعه شما به سایت بودجه ندارد و ممکن است در هر ساعت دیگری از شبانه روز باز شود.
 • اینکه بخواهید دائم سایت بانک مرکزی را برای باز شدن بانک چک کنید کار بسیار طاقت فرسایی است، به همین دلیل می توانید به راحتی ثبت نام خود را به سامانه وام ازدواج کندو بسپارید تا این سایت با بررسی ۲۴ ساعته باز بودن بانک شما، به محض آمدن بانک دلخواهتان در لیست بانک ها شما را دقیقا برای همان بانک و شعبه ثبت نام کند و کدرهگیری را برای شما از طریق پیامک ارسال کند./ شرایط سنی وام ازدواج در سال 1402

کدام بانک زودتر وام ازدواج میدهد

شرایط سنی وام ازدواج درسال 1402 1

پس از ثبت نام و دریافت کدرهگیری چه مراحل دیگری داریم؟

 • در این مرحله با توجه به شلوغی بانک شما مدت زمانی از ۱ روز تا ۳ ماه را باید صبر کنید تا سرپرستی شما را به یکی از شعب خود (که معمولا شعبه انتخاب شما می باشد) معرفی کند. پس از تعیین شعبه باید به بانک مراجعه کنید و مدارک و ضامنین خود را به شعبه ارایه دهید.
 • این مرحله طبق قانون جدید که در اسفند ۴۰۱ تصویب شد نباید بیش از ۲ ماه زمان ببرد و در این مدت حتما باید وام ازدواج شما را تعیین تکلیف کند.
ضامن وام ازدواج ۱۴۰۲

توجه داشته باشید که ثبت نام وام ازدواج برای هر یک از زوجین به صورت جداگانه انجام می شود و این بدان معنی می باشد که مرد می تواند به صورت جداگانه اقدام به ثبت نام کند و خانم نیز به صورت مستقل از همسرش، و نیاز به این نیست که هر دو به صورت همزمان ثبت نام را انجام دهند. هر چند که پیشنهاد می شود برای سهولت در ارایه ضامن با هم اقدام کنند. چرا که اکثر بانک ها با ضامن مشترک برای زوج های جوان موافقت می کنند.


وام ازدواج بدون ضامن

شرایط سنی وام ازدواج درسال 1402 1


شرایط ضامن وام ازدواج بسته به هر بانک و سیاست‌های دولتی متفاوت است، اما در کل به برخی از موارد زیر نیاز است:

 1. داشتن درآمد ثابت و قابل قبول: ضامن برای اعطای وام ازدواج باید دارای درآمد ثابت و قابل قبول باشد که برای بانک قابل قبول باشد. در برخی موارد، حداقل درآمد ضامن نیز تعیین شده است.
 2. عدم بدهی: ضامن باید مطمئن شود که هیچ بدهی و یا پرداخت نشده ای در نظام بانکی دارایی او را تحت تعقیب قرار نمی‌دهد.
 3. تعهد به پرداخت قسط: ضامن موظف است تعهد کند که در صورتی که بدهی اصلی به بانک بابت وام ازدواج پرداخت نشود، خود به عنوان ضامن، مبلغ مورد نیاز برای پرداخت قسط را به بانک پرداخت کند.
 4. شرایط دیگر: بسته به شرایط بانکی و سیاست‌های دولتی، شرایط دیگری مانند محدودیت سنی و… مطرح شده و باید به موارد خاصی که هر بانک مطرح می‌کند توجه شود.
 5. لازم به ذکر است که شرایط ضامن برای اعطای وام ازدواج به بانکی که اقدام به اعطای وام می‌کند وابسته است و ممکن است در هر بانک متفاوت باشد. بنابراین، برای دریافت اطلاعات دقیقتر، به یکی از شعب بانک مورد نظر خود مراجعه کنید./ شرایط سنی وام ازدواج در سال 1402
بخشنامه وام ازدواج 1402

بخشنامه وام ازدواج، مطابق با قانون بودجه سال ۱۴۰۲ توسط بانک مرکزی برای اجرا به شبکه بانکی ابلاغ شد: / شرایط سنی وام ازدواج در سال 1402

 • بر اساس این بخشنامه، وام ازدواج برای هر یک از زوج‌هایی که تاریخ ازدواج آنها بعد از ۱۳۹۸/۰۱/۰۱بوده است مبلغ یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال و با دوره بازپرداخت ۱۰ ساله است.
 • وام ازدواج برای زوج‌های زیر ۲۵ سال و زوجه‌های زیر ۲۳ سال مبلغ ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال است. این مبلغ برای خانواده جانبازان و ازادگان و شهدا دوبرابر  محاسبه می شود.
 • بخشنامه وام ازدواج مطابق با قانون بودجه سال ۱۴۰۲ توسط بانک مرکزی برای اجرا به شبکه بانکی ابلاغ شد.
 • براساس بند (الف) تبصره (16) قانون بودجه سال 1402 کل کشور و جزء (1) بند قانونی یادشده مقرر شده است: «مطابق با قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و قوانین مربوط به ایثارگران، از محل سپرده‌های قرض‌الحسنه اعم از جاری و پس‌انداز شبکه بانکی (غیر از بانک‌های قرض‌الحسنه) پس از کسر سپرده قانونی را به قرض‌الحسنه اختصاص داده و از طریق بانکهای عامل (به‌تشخیص شورای پول و اعتبار) به‌شرح زیر نسبت به پرداخت وام اقدام کنند:
دریافت وام ازدواج 1402 (موضوع ماده 68 قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت) بخشنامه به شرح زیر است:
 • ـ مسئولیت حُسن اجرای این بند بر عهده بانک مرکزی، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی، و هم مدیران و کارکنان ذی‌ربط است. عدم اجرای هریک از بندهای این تبصره (مشتمل بر تأخیر در پرداخت این تسهیلات یا دریافت ضمانت فراتر از حدود این قانون) تخلف محسوب شده و در مراجع ذی‌صلاح قابل پیگیری است.
 • ـ پس از اعتبارسنجی متقاضیان تسهیلات موضوع بند «الف» این تبصره و در صورت عدم تکافوی اعتبار آنها، به‌منظور تأمین رکن ضامن، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی موظفند با توثیق حساب یارانه یا سهام عدالت متقاضیان یا بستگان درجه اول از طبقه اول آنها یا سایر دارایی‌های مالی وی یا تنها دریافت یک فقره سفته و یک نفر ضامن نسبت به پرداخت تسهیلات اقدام کنند.
 • ـ تسهیلات موضوع این تبصره از حکم موضوع ماده (10) قانون خدمت وظیفه عمومی مستثنی است.
  همچنین، با عنایت به مفاد ماده (50) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران، افراد مندرج در قانون مذکور مشمول اخذ قرض‌الحسنه ازدواج به‌میزان 2 برابر افراد عادی‌اند.
 • بر این اساس، سهمیه در نظر گرفته‌شده برای پرداخت وام ازدواج طی فروردین و اردیبهشت ماه سال جاری برای بانک‌ها و مؤسسات اعتباری ارسال می‌شود. بدیهی است، پس از نهایی شدن سهمیه سالیانه برای پرداخت تسهیلات مذکور مراتب به بانک‌ها و مؤسسات اعتباری اعلام خواهد شد.
 • لازم به ذکر است متقاضیانی که پیشتر در سامانه مربوطه ثبت‌نام کرده‌اند، در اولویت پرداخت تسهیلات یادشده هستند و تسهیلات مذکور با توجه به شرایط متقاضی، برای همه افراد در صف (ثبت‌نام‌شده در سال 1402 و سنوات قبل) مطابق با مبالغ مندرج در قانون بودجه سال 1402 کل کشور قابل پرداخت خواهد بود.
 • در پایان این بخشنامه تأکید شده است، با توجه به مراتب فوق، ترتیبی اتخاذ شود تا حداکثر در مدت یک هفته از تاریخ وصول این نامه، موضوع به واحدهای اجرایی ذی‌ربط در سراسر کشور ابلاغ و یک نسخه از ابلاغیه مربوطه به بانک مرکزی ارسال شود.‏‏‏‏‏‏‏‏‏/ شرایط سنی وام ازدواج در سال 1402

آیا این مبلغ وام ازدواج در سال 140 اعطا می شود؟

افزایش 50 درصدی مبلغ وام ازدواج در سال 1402، در حالی تصویب شده که بررسی‌ها نشان می‌دهند نظام بانکی ایران در پرداخت این وام با مبلغ فعلی نیز با مشکلات جدی مواجه شده است. به طوری که طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس از آمار پرداخت وام ازدواج در هشت ماه نخست سال جاری، از میان یک میلیون و 155 هزار نفر متقاضی دریافت تسهیلات ازدواج تنها 46 درصد از این افراد موفق به دریافت آن شده‌اند.

این در حالی است که میزان پرداخت وام ازدواج در سال 1401 نسبت به سال 1400 نیز کاهش یافته است. به طوری که در آن سال حدود 66 درصد متقاضیان، این وام را دریافت کرده بودند. از سوی دیگر، برخی از کارشناسان و نمایندگان مجلس پیش‌بینی می‌کنند که بودجه سال 1402 حدود 400 هزار میلیارد تومان کسری دارد. بنابراین انتظار می‌رود که صف پرداخت وام ازدواج در سال آینده، طولانی‌تر شود.

سایت ثبت نام وام ازدواج

سایت ثبت نام وام ازدواج ۱۴۰۲، ve.cbi است. اگر برای انجام ثبت نام وام ازدواج در سایت مذکور نیاز به کسب راهنمایی دارید، نیاز دارید، نیاز به مراجعه به کافی نت ندارید، می توانید هر روز از ساعت 8 صبح تا 12 شب با شماره تلفن ده رقمی مندرج در همین صفحه تماس بگیرید. کارشناسان سامانه مشاوره تلفنی تمام مراحل ثبت نام را برای متقاضیان انجام می دهند. این تماس رایگان نیست و شامل هزینه مشاوره تلفنی بر روی قبض تلفن ثابت است./ شرایط سنی وام ازدواج در سال 1402

به این مقاله امتیاز دهید
منابع :

جهت مشاوره در زمینه ثبت نام در سایت وام ازدواج

با مشاوران متخصص ما از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

شماره تماس از سراسر کشور: ۱۶۱۳ ۹۰۷ ۹۰۹

کانال تلگرام خبرینو
پیج اینستاگرام خبرینو
ارسال نظر شما
انتشار یافته : 1 در انتظار بررسی :
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نصب اپ دانش آموزی