جهت مشاوره در زمینه تاثیر 40 تا 60 درصدی معدل در کنکور

با مشاوران متخصص ما از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

شماره تماس از سراسر کشور: ۱۶۱۳ ۹۰۷ ۹۰۹

کد خبر : 50906

تاثیر 40 درصد معدل در کنکور سراسری ۱۴۰۲ و بعد از آن

تاثیر ۶۰ درصد معدل در کنکور

تکلیف تاثیر 40 درصد معدل در کنکور سراسری ۱۴۰۲و بعد از آن مشخص شد. سازمان سنجش آموزش کشور، درمورد تاثیر 40 تا 60 درصدی معدل در کنکور 1402 تا 1406 شرح داد. بر این اساس، وزارت آموزش و پرورش موظف شده است نسبت به ایجاد سوابق تحصیلی دانش آموزان اقدام کند، به گونه‌ای که برای سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی از سال تحصیلی ۱۴۰۲- ۱۴۰۳ و به بعد، همه فارغ‌التحصیلان دارای سوابق تحصیلی باشند. در ادامه از جزئیات کامل خبر مطلع می شوید:

تاثیر 40 درصدی معدل در کنکور 1402 تا 1406 

تکلیف تاثیر 40 درصدی معدل در کنکور 1402 تا 1406 و بعد از آن مشخص شد. سابقه تحصیلی برای سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی در رشته‌های پرمتقاضی به شرح جدول زیر اعلام شد:

تاثیر درصد معدل در کنکور سال تحصیلی ۱۴۰۲- ۱۴۰۳  فقط پایه دوازدهم به میزان ۴۰ درصد با تاثیر قطعی
تاثیر درصد معدل در کنکور سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۴ فقط پایه دوازدهم به میزان ۵۰ درصد با تاثیر قطعی
تاثیر درصد معدل در کنکور سال تحصیلی ۱۴۰۴ – ۱۴۰۵ فقط پایه یازدهم و دوازدهم به میزان ۶۰ درصد با تاثیر قطعی
تاثیر درصد معدل در کنکور سال تحصیلی ۱۴۰۵ – ۱۴۰۶ و بعد از آن پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم به میزان ۶۰ درصد با تاثیر قطعی در نمره کل نهایی

بر این اساس، وزارت آموزش و پرورش موظف شده است نسبت به ایجاد سوابق تحصیلی دانش آموزان اقدام کند، به گونه‌ای که برای سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی از سال تحصیلی ۱۴۰۲- ۱۴۰۳ و به بعد، همه فارغ‌التحصیلان دارای سوابق تحصیلی باشند.


بیشتر بدانید:

ورود به سایت دیپ کد آموزش و پرورش


تاثیر معدل در کنکور ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان

تاثیر سوابق تحصیلی برای گروه های آزمایشی کنکور سراسری (ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان) یکسان نیست. سهم سوابق تحصیلی برای هر گروه آموزشی درصد متفاوت دارد.

 سوال اینجاست که سهم سوابق تحصیلی برای هر گروه آموزشی چند درصد است و چگونه محاسبه می‌شود؟در پاسخ به این سوال باید بگوییم:

 1. ضرایب سوابق تحصیلی در گروه‌های آزمایشی، متغیر خواهد بود و داوطلبان باید توجه کنند، سهم نمره‌کل سابقه تحصیلی پایه‌ دوازدهم نظام ۳-۳-۶ در گروه‌های آزمایشی علوم‌انسانی، علوم‌تجربی و ریاضی‌-فیزیک به میزان ۴۰ درصد قطعی در آزمون سراسری ۱۴۰۲ است.
 2. میزان تاثیر دیپلم نظام سالی‌واحدی/ترمی‌واحدی (دیپلم نظام قدیم) در گروه‌های آزمایشی علوم‌ریاضی، علوم‌تجربی و علوم‌انسانی سال ۱۴۰۲، ۳۰ درصد با تاثیر قطعی و میزان تاثیر سوابق تحصیلی پیش‌دانشگاهی نیز ۱۰ درصد قطعی است.
 3. حداکثر سهم دروس عمومی و سهم دروس تخصصی در نمره کل سابقه تحصیلی برای رشته‌های علوم‌ریاضی، علوم‌تجربی و علوم‌انسانی، ۲۶ درصد عمومی ۱۴ درصد تخصصی در سال ۱۴۰۲؛ ۲۸ درصد عمومی و ۲۲ درصد تخصصی در سال ۱۴۰۳ و ۳۰ درصد عمومی و ۳۰ درصد تخصصی برای سال ۱۴۰۴ و پس از آن درنظر گرفته شده است.
 4. سهم نمره‌کل سابقه تحصیلی پایه‌ دوازدهم نظام ۳-۳-۶ یا دیپلم و پیش‌دانشگاهی نظام سالی‌واحدی/ترمی‌واحدی در گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌خارجه به میزان ۲۶ درصد با تاثیر قطعی است که شامل دروس عمومی می‌شود. مابقی به سهم کل نمره آزمون اضافه می‌شود.
 5. ملاک عمل سابقه تحصیلی، نمرات امتحان نهایی تا پایان خرداد ماه سال پذیرش دانشجو و آخرین فایل دریافتی از وزارت آموزش و پرورش تا تاریخ تعیین‌شده توسط سازمان سنجش‌ آموزش کشور است.
 6. همه داوطلبان (اعم از دانش آموزان و فارغ التحصیلان شاخه‌های نظری، فنی و حرفه‌ای و کاردانش تمامی نظام‌های آموزش و پرورش) باید دارای دروس عمومی سابقه تحصیلی باشند و در صورت عدم وجود، باید برای تولید آن از طریق وزارت آموزش و پرورش اقدام کنند.
 7. طبق بند ۲-۲ ماده ۲ مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، برای هر داوطلب یک نمره کل سابقه تحصیلی حاصل از میانگین وزنی نمرات تراز شده سابقه تحصیلی دروس عمومی و تخصصی وی با توجه به ضرایب سوابق تحصیلی مندرج در بند ۱ این اطلاعیه ساخته می‌شود.

بیشتر بدانید:

ثبت نام بدون کنکور و براساس سوابق تحصیلی تغییرات درصد معدل در کنکور سراسری 1402 

در مهرماه سال 1401، مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی با صدور اطلاعیه‌ای، تغییرات درصد معدل در کنکور سراسری 1402 شرح داد. مهم‌ترین تغییرات سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی به شرح زیر است و بر اساس آن به مهمترین تغییرات کنکور مشخص شده است:

۱- پذیرش متقاضیان یک‌مرتبه در سال، بر اساس ترکیب نمرات سوابق تحصیلی و آزمون سراسری انجام خواهد شد؛ در این فرایند، سهم سابقه تحصیلی که تاکنون به‌صورت تأثیر مثبت بود، قطعی است.

۲- سابقه تحصیلی شامل نتایج امتحانات نهایی است که به‌صورت استاندارد و هماهنگ کشوری برگزار می‌شوند؛ سهم این نمرات برای پذیرش در سال تحصیلی آینده (۱۴۰۳-۱۴۰۲) ۴۰ درصد قطعی است.

۳-آزمون سراسری دومرتبه در سال برگزار خواهد شد و نتایج آن برای دو سال معتبر است (جزئیات برگزاری این آزمون توسط سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می‌شود).

۴-دروس عمومی از آزمون سراسری حذف و سنجش آن‌ها صرفاً از طریق امتحانات نهایی خواهد بود. لازم به ذکر است نه‌تنها سهم این دروس در نمره کل کاهش نیافته، بلکه در برخی از گروه‌های آزمایشی افزایش داشته است.

۵-پذیرش در رشته محل‌هایی که پرمتقاضی نیستند، همچون گذشته بر اساس شیوه “صرفاً سوابق تحصیلی” خواهد بود.

 • بر این اساس، ارزیابی میزان دانش، توانایی و پیشرفت تحصیلی متقاضیان از طریق «نمره کل سابقه تحصیلی» و «نمره کل آزمون اختصاصی» انجام میشود. آزمون اختصاصی، آزمون سراسری از میان دروس تخصصی رشتههای تحصیلی در سه سال آخر دوره دوم متوسطه در هر یک از گروه‌های آزمایشی است که براساس کتابهای درسی وزارت آموزش و پرورش، توسط سازمان برگزار می‌شود.
 • سابقه تحصیلی نیز به نمرات دروس عمومی و تخصصی دوره دوم متوسطه در نظام آموزشی ۳-۳-۶ و دیپلم و پیش دانشگاهی در نظام آموزشی قبلی هر رشته تحصیلی دوره متوسطه اطلاق می‌شود که امتحانات آن مطابق اصول سنجش و اندازه گیری، به طور استاندارد و کیفی توسط وزارت آموزش و پرورش به صورت سراسری و نهایی در سنوات مختلف مطابق مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش برگزار شده باشد.

بیشتر بدانید:

نحوه محاسبه تاثیر معدل در کنکور سراسری مشاوره نحوه محاسبه تاثیر معدل در کنکور سراسری

داوطلبان کنکور سراسری در گروه های انسانی، هنر و زبان، ریاضی و تجربی می توانند برای مشاوره در زمینه نحوه محاسبه تاثیر معدل در کنکور سراسری، نحوه محاسبه تاثیر سوابق تحصیلی در پذیرش با کنکور و بدون کنکور سراسری، از طریق تلفن ثابت با شماره ده رقمی 9099071613 تماس حاصل فرمایند.

کارشناسان سامانه مشاور تحصیلی، پاسخگوی شما عزیزان در سراسر کشور هستند، امکان تماس هر روز حتی در ایام تعطیل از ساعت 8 صبح تا 12 شب فراهم می باشد.

به این مقاله امتیاز دهید

جهت مشاوره در زمینه تاثیر 40 تا 60 درصدی معدل در کنکور

با مشاوران متخصص ما از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

شماره تماس از سراسر کشور: ۱۶۱۳ ۹۰۷ ۹۰۹

کانال تلگرام خبرینو
پیج اینستاگرام خبرینو
ارسال نظر شما
انتشار یافته : 0 در انتظار بررسی :
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نصب اپ دانش آموزی