جهت مشاوره در زمینه تاثیر دروس عمومی و تخصصی برای قبولی در هر رشته دانشگاهی

با مشاوران متخصص ما از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

شماره تماس از سراسر کشور: ۱۶۱۳ ۹۰۷ ۹۰۹

کد خبر : 52397

لغو حذف دروس عمومی از کنکور 1403

حذف دروس عمومی از کنکور

خبر لغو حذف دروس عمومی از کنکور 1403 به اطلاع داوطلبان کنکور سراسری و آزاد کارشناسی در گروه ههای تجربی، انسانی، انسانی، هنر و زبان می رسد. دروس عمومی از کنکور حذف نمی شود.

همانطور که در اخبار اخیر شنیده اید، با تغییر ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی، کنکور سراسری از سال ۱۴۰۲ تا ۱۴۰۳ مشمول تغییرات جدیدی در نحوه برگزاری، مواد آزمونی و محاسبه سوابق تحصیلی شده است. اما قانون حذف دروس عمومی از کنکور دستخوش تغییر مجدد شد.

با تغییر ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی، کنکور سراسری مشمول تغییرات جدیدی در نحوه برگزاری، منابع کنکور و محاسبه سوابق تحصیلی شده و سهم سوابق تحصیلی سالانه و به‌تدریج تا سال ۱۴۰۶ به ۶۰ درصد می‌رسد. در این میان قرار است دروس عمومی در قالب امتحانات نهایی و سوابق تحصیلی سنجیده شوند.

حذف دروس عمومی از کنکور 1403

دروس عمومی از کنکور سراسری حذف نشده است. به نظر می رسد قانون حذف دروس عمومی از کنکور 1403 لغو شده است:

❌خبر فوری اردیبهشت 1402❗️

❗️دروس عمومی به کنکور بازگشت!!

 • 📌 تصویب طرح یک فوریتی کنکور در کمیسیون آموزش/ مصوبه شورای انقلاب فرهنگی برای کنکور ۱۴۰۳ لغو شد!
 • 🎙 احمد نادری، عضو هیئت رئیسه مجلس:
  ◾️ طبق وعده، طرح اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو درکمیسیون آموزش و‌ تحقیقات مجلس مصوب شد. بر اساس این طرح، مصوبه شورای انقلاب فرهنگی در مورد کنکور ملغی و‌ تصمیم گیری درمورد تاثیر معدل و‌… ازسال ۱۴۰۳ به شورای سنجش و‌پذیرش محول خواهد شد. مجازات عدم اجرا نیز برای مجریان در نظر گرفته شد‌.
 • ⛔️مطابق قانون مجلس، دروس عمومی باید به کنکور بازگردند و تأثیر سوابق تحصیلی تا پیش از برگزاری امتحانات نهایی ایمن و استاندارد در سه سال پایانی دوره متوسطه به صورت مثبت لحاظ شود.
 • 🎙 رضا حاجی پور، سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس:
  ◾️ این طرح، اصلاح قانون سال ۹۲ مجلس بوده و در آن اشاره شده که میزان تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری با پیشنهاد آموزش و پرورش توسط شورای سنجش و پذیرش دانشجو تعیین شود، همچنین شورا مکلف است میزان تاثیر سوابق تحصیلی را قبل از شروع سال تحصیلی دانشگاه‌ها به اطلاع عموم برساند.
 • ◽️ در ماده‌های بعدی این قانون نیز مجازات‌هایی در صورت استنکاف از قانون پیش بینی شده و در ماده آخر این طرح نیز تاکید شده سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور از سال ۱۴۰۳ و بعد از آن براساس این قانون صورت می پذیرد./ خانه ملت
****

حذف دروس عمومی از کنکور 1402

سنجش دروس عمومی در قالب امتحانات نهایی

قرار بر این است که به جای حذف دورس عمومی، سنجش دروس عمومی در قالب امتحانات نهایی انجام شود. 

 • گفتنی است یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش نیز درباره حذف دروس عمومی از کنکور سراسری گفته بود: دروس عمومی از کنکور حذف شده ولی از پایه دهم، یازدهم و دوازدهم حذف نشده‌، بلکه به صورت تشریحی در قالب امتحانات نهایی سنجیده می‌شود.
 • او گفت: نمی‌توان دروس عمومی را صرفا در قالب آزمون‌های چهارگزینه‌ای مورد ارزیابی و سنجش قرار داد. نمی‌خواهم بگویم آزمون چهارگزینه‌ای را به طور کامل رد می‌کنم، اما سوالات تشریحی در لایه “تفهیم” قرار می‌گیرد.
 • وزیر آموزش‌وپرورش افزود: سوالات چهارگزینه‌ای عموما در لایه “دانشی” قرار دارد و در آنجا  کمتر می‌توان تربیت حرفه‌ای را دنبال کرد یا کارهای این چنینی انجام داد. پاسخ به سوالات تشریحی در دروسی چون ادبیات، چندین جزء دارد و ردیف کردن این کلمات خودش به قدرت استنتاج نیاز دارد و آزمون تشریحی استنتاجی‌تر است.
 • مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت آموزش و پرورش مهم‌ترین تغییرات سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی را به این شرح اعلام کرده است: ارزیابی میزان دانش، توانایی و پیشرفت تحصیلی متقاضیان از طریق «نمره ­کل سابقه تحصیلی» و «نمره ­کل آزمون اختصاصی» انجام می­‌شود. آزمون اختصاصی، کنکور سراسری از میان دروس تخصصی رشته­‌های تحصیلی در سه سال آخر دوره دوم متوسطه در هر یک از گروه‌­های آزمایشی است که براساس کتاب­‌های درسی وزارت آموزش و پرورش، توسط سازمان برگزار می‌­شود.
 • سابقه تحصیلی نیز به نمرات دروس عمومی و تخصصی  دوره دوم متوسطه در نظام آموزشی ۳-۳-۶ و دیپلم و پیش دانشگاهی در نظام آموزشی قبلی هر رشته تحصیلی دوره متوسطه اطلاق می‌شود که امتحانات آن مطابق اصول سنجش و اندازه ­گیری، به طور استاندارد و کیفی توسط وزارت آموزش و پرورش به صورت سراسری و نهایی در سنوات مختلف مطابق مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش برگزار شده باشد.
اخیرا محسن زارعی، رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت آموزش و پرورش توضیحاتی درباره نحوه برگزاری کنکور سراسری ارائه کرده و گفته است: مصوبه جدید کنکور در کنکور سراسری امسال جاری است و کنکور سراسری در نوبت دی و تیرماه برگزار می‌شود. کنکور سراسری دومرحله‌ای نیست. بلکه در دو نوبت است و دانش آموزان و داوطلبان اختیار دارند که در یک نوبت یا هر دو نوبت شرکت کنند تا تراز و نمره بالاتری که اخذ می‌کنند، برای آن‌ها محاسبه شود.

وی به دانش آموزان در حال تحصیل توصیه کرد که نوبت دی را به عنوان نوبت آزمایشی در نظر بگیرند و برنامه ریزی را برای نوبت اصلی در تیرماه قرار دهند و برای اینکه آسیبی به سابقه تحصیلی آن‌ها وارد نشود، تمرکز اصلی خود را بر برنامه درسی و امتحانات خودشان بگذارند.

زارعی گفت: طبق مصوبه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، برای سابقه تحصیلی در کنکور سراسری یک سهمی در نظر گرفته شده که برای پایه دوازدهم ۴۰ درصد است. ضمن اینکه سهم دروس عمومی نیز در سابقه تحصیلی دیده شده و در کنکور سراسری شاهد برگزاری آزمون دروس عمومی نیستیم و صرفاً در سابقه تحصیلی آنهاست.

رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش با تأکید بر اینکه دروس عمومی از کنکور سراسری حذف نشده و فقط سهم آن بیشتر هم شده است، گفت: سهم دروس عمومی در کنکور سراسری قبلاً بین ۱۷ تا ۲۲ درصد بود اما در حال حاضر ۲۶ درصد از ۴۰ درصد سابقه تحصیلی، مربوط به دروس عمومی است. با این تفاوت که این سهم بر اساس کتابی است که دانش آموزان می‌خوانند و امتحان می‌دهند.

کنکور 1402 چگونه خواهد بود؟

تغییرات نهایی کنکور سراسری 1402 چیست و کنکور 1402 چگونه خواهد بود:

 • ۱- پذیرش متقاضیان یک‌مرتبه در سال، بر اساس ترکیب نمرات سوابق تحصیلی و کنکور سراسری انجام خواهد شد؛ در این فرایند، سهم سابقه تحصیلی که تاکنون به‌صورت تأثیر مثبت بود، قطعی است.
 • ۲- سابقه تحصیلی شامل نتایج امتحانات نهایی است که به‌صورت استاندارد و هماهنگ کشوری برگزار می‌شوند؛ سهم این نمرات برای پذیرش در سال تحصیلی آینده (۱۴۰۳-۱۴۰۲) ۴۰ درصد قطعی است.
 • ۳-کنکور سراسری دومرتبه در سال برگزار خواهد شد و نتایج آن برای دو سال معتبر است (جزئیات برگزاری این آزمون توسط سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می‌شود).
 • ۴-دروس عمومی از آزمون کنکور حذف و سنجش آن‌ها صرفاً از طریق امتحانات نهایی خواهد بود. لازم به ذکر است نه‌تنها سهم این دروس در نمره کل کاهش نیافته، بلکه در برخی از گروه‌های آزمایشی افزایش داشته است.
 • ۵-پذیرش در رشته محل‌هایی که پرمتقاضی نیستند، همچون گذشته بر اساس شیوه “صرفاً سوابق تحصیلی” خواهد بود.
به این مقاله امتیاز دهید

جهت مشاوره در زمینه تاثیر دروس عمومی و تخصصی برای قبولی در هر رشته دانشگاهی

با مشاوران متخصص ما از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

شماره تماس از سراسر کشور: ۱۶۱۳ ۹۰۷ ۹۰۹

کانال تلگرام خبرینو
پیج اینستاگرام خبرینو
ارسال نظر شما
انتشار یافته : 0 در انتظار بررسی :
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نصب اپ دانش آموزی