جهت مشاوره در زمینه معافیت تحصیلی برای کنکور مجدد

با مشاوران متخصص ما از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

شماره تماس از سراسر کشور: ۱۶۱۳ ۹۰۷ ۹۰۹

کد خبر : 51147

معافیت تحصیلی برای کنکور مجدد پشت کنکوری ها

معافیت تحصیلی برای کنکور

در این مقاله از قوانین جدید معافیت تحصیلی برای کنکور مجدد پشت کنکوری ها مطلع می شوید. از مسائل مهم برای داوطلبان مذکر، معافیت تحصیلی برای پشت کنکوری های 1402 است.

بسیاری از داوطلبان می پرسند اگر معافیت تحصیلی نگیریم چه میشود و اینکه آیا می شود برای تمدید معافیت تحصیلی برای پشت کنکوری ها اقدام کرد؟ شرایط معافیت تحصیلی برای کنکور مجدد چیست آیا من سرباز غایب هستم قوانین مربوط به غیبت سربازی و کنکور چیست؟ با مطالعه این مقاله پاسخ سوالات خود را می خوانید، علاوه براین می توانید برای رفع هرگونه سوال و ابهام در زمینه دور زدن سربازی برای کنکور و معافیت تحصیلی برای کنکور مجدد با شماره تلفن مندرج در همین صفحه تماس حاصل فرمایید.

معافیت تحصیلی برای کنکور مجدد 

از مهمترین شرایط معافیت تحصیلی برای کنکور مجدد این است که بدانید معافیت تحصیلی برای هر مقطع تحصیلی (کارشناسی، ارشد، دکتری…) فقط یک بار صادر می‌شود؛ بنابراین فارغ‌التحصیلان هر مقطع مجاز به تحصیل مجدد در همان مقطع نیستند.
دانش‌آموزانی که در سن ۱۷ سالگی و قبل از سن مشمولیت موفق به دریافت دیپلم می‌شوند، چنانچه حداکثر تا شش ماه پس از رسیدن به سن مشمولیت (۱۸ سالگی تمام) وارد دانشگاه شوند، مجاز به ادامه تحصیل هستند؛ در غیر این صورت به دلیل ورود به غیبت، مجاز به ادامه تحصیل نخواهند بود؛ مگر این که در مهلت شش ماه، خود را معرفی کرده و بدون غیبت به خدمت اعزام یا دارای برگ اعزام بدون غیبت باشند.

مقررات وظیفه عمومی کنکور اعلام شد، داوطلبان «مرد» کنکور باید در زمان پذیرش در دانشگاه (قبول قطعی و ثبت نام) در آزمون سراسری یکی از شرایط لازم را دارا بوده و کد مربوط را در فرم تقاضانامه ثبت‌نام اینترنتی درج کنند.


بیشتر بدانید:

مدت خدمت سربازی تمدید معافیت تحصیلی برای پشت کنکوری ها

کارکنان وظیفه (سربازان در حال خدمت) بدون غیبت اولیه دارای مدرک پیش‌دانشگاهی یا دیپلم نظام آموزشی جدید ۳-۳-۶ حضوری و پیوسته (دانش‌آموزان عادی) به شرطی که در مقطع کارشناسی و بالاتر پذیرفته شوند، کارکنان وظیفه‌ای که خدمت دوره ضرورت آن‌ها تا ۳۱ شهریور به پایان می‌رسد و کارکنان شاغل در نیروهای مسلح با ارائه گواهی اشتغال به خدمت و موافقت از اداره نیروی انسانی سازمان مربوط برای ادامه تحصیل، دانشجویان انصرافی در صورتیکه در سنوات اولیه تحصیلی نیز می‌توانند از امکان تمدید معافیت تحصیلی برای کنکور مجدد پشت کنکوری ها استفاده کنند.

دارا بودن کارت پایان خدمت هوشمند، دارا بودن کارت معافیت دائم هوشمند (کفالت، پزشکی، ایثارگران و موارد خاص)، مشمولان دارای برگ معافیت موقت هولوگرام دار بدون غیبت (پزشکی، کفالت) در مدت اعتبار آن، مشمولان محصل سال آخر دوره متوسطه که معافیت تحصیلی دانش آموزی اخذ کرده و تا ۳۱ شهریور در سنوات مجاز تحصیلی (حداکثر تا ۲۰ سالگی تمام) فارغ التحصیل می‌شوند، دانش‌آموزانی که قبل از سن مشمولیت (قبل از ۱۸ سالگی تمام) موفق به دریافت دیپلم نظام آموزشی جدید ۳-۳-۶ شده باشند، به شرط نداشتن غیبت می‌توانند در کنکور ثبت‌نام کنند.

معافیت تحصیلی برای کنکور مجدد پشت کنکوری ها 1

قوانین غیبت سربازی و کنکور 

نکته اساسی درمورد قوانین غیبت سربازی و کنکور این است که مشمولان غایب مجاز به ادامه تحصیل نیستند!

  • اگر در گروه مشمولین غایب خدمت سربازی هستید و قصد دارید از امکان معافیت تحصیلی برای کنکور مجدد پشت کنکوری ها استفاده کنید، لازم است بدانید مشمولان غایب مجاز به ادامه تحصیل نیستند و در صورت شرکت در کنکور و قبولی در آن، معافیت تحصیلی برای آنان صادر نمی‌شود.
  • طبق قوانین غیبت سربازی و کنکور مجدد، دانشگاه‌ها مجاز به ثبت‌نام این گروه از داوطلبان نمی باشند.
  • علاوه براین دانشجویان اخراجی دانشگاه‌ها هم تا پایان خدمت دوره ضرورت یا دریافت معافیت دائم، مجاز به ادامه تحصیل نمی‌شوند به جز افرادی که قبل از ورود به سن مشمولیت اخراج شده‌اند.
  • معافیت تحصیلی برای کنکور مجدد هر مقطع تحصیلی فقط یک بار صادر می‌شود؛ بنابراین فارغ‌التحصیلان هر مقطع مجاز به تحصیل مجدد در همان مقطع نیستند. ضمن اینکه فارغ‌التحصیلان مشمول مقطع کاردانی مجاز به شروع به تحصیل در مقاطع کارشناسی پیوسته، کارشناسی ارشد پیوسته و دکتری پیوسته نیستند و فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی مشمول هم مجاز به شروع به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته و دکتری پیوسته پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی نیستند.
  • داوطلبان کنکور باید توجه داشته باشند که ترخیص سربازان حین خدمت ً صرفا برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی و بالاتر مجاز بوده و ترخیص آنان برای تحصیل در مقطع کاردانی مجاز نیست.
  • دانشجویان مقاطع کارشناسی و بالاتر پیوسته که با دریافت مدرک مقطع پایین‌تر از ادامه تحصیل انصراف یا اخراج می‌شوند، تا پایان خدمت دوره ضرورت یا دریافت معافیت دائم، مجاز به ادامه تحصیل نیستند.

بیشتر بدانید:

مجازات سربازان فراریاگر معافیت تحصیلی نگیریم چه میشود؟

بسیار از داوطلبان می خواهند بدانند که اگر معافیت تحصیلی نگیریم چه میشود ؟ رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا با بیان اینکه مشمولان غایب در صورت قبولی در کنکور سراسری حق ثبت نام ندارند گفت: آن دسته از مشمولانی که در کنکور سراسری شرکت کرده‌اند، توجه داشته باشند، غیبت سربازی مانع پذیرش قبول شدگان کنکور سراسری در دانشگاه ها و موسسات آموزشی است. بنابراین اگر می خواهید بدانید اگر معافیت تحصیلی نگیرید چه میشود؟ باید بگوییم که می توانید در کنکور شرکت کنید ولی هیچ دانشگاهی مجاز به ثبت نام این گروه از داوطلبان نیست. بنابراین اگر معافیت تحصیلی نداشته باشید، نمی توانید ادامه تحصیل دهید.

با توجه به در پیش بودن کنکور سراسر ضروری است مشمولانی ذکوری که در کنکور سراسری شرکت کرده‌اند، توجه ویژه به مقررات خدمت وظیفه عمومی و قوانین مربوط به معافیت تحصیلی برای کنکور مجدد پشت کنکوری ها داشته باشند، غیبت سربازی مانع پذیرش قبول شدگان آزمون سراسری در دانشگاه ها و موسسات آموزشی است.

شرکت مشمولان در کنکور سراسری کارشناسی، کارشنای ارشد، دکتری … در دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی دلیل بر مجوز ادامه تحصیل نیست و مشمولان غایب حتی در صورت قبولی، مجاز به ثبت نام نبوده و مورد پذیرش قرار نمی‌گیرند.

مشمولان مقاطع تحصیلی دانشگاهی و دوره متوسطه که در سال مشمولیت و در خرداد، تیرو شهریور ماه فارغ التحصیل شده‌اند تا پایان شهریور ماه،   مهلت معرفی دارند.

رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا اظهارکرد: این تسهیلات فقط شامل مشمولانی می‌شود که در  سال مشمولیت یعنی سال تولد بعلاوه + ۱۸ فارغ التحصیل شده‌اند. مشمولانی که قبل از سن مشمولیت و در سن ۱۷ سالگی یعنی سال تولد+۱۷ یا قبل از آن در مقطع دیپلم یا پیش دانشگاهی فارغ التحصیل می‌شوند براساس قانون خدمت وظیفه عمومی پس از رسیدن به ۱۸ سالگی تمام، شش ماه مهلت معرفی دارند.

این مشمولان باید قبل از اتمام مهلت معرفی از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی پلیس+۱۰ برای ثبت درخواست خود اقدام کنند.


تحصیل همزمان با خدمت سربازی بدون معافیت تحصیلی برای کنکور

آیا امکان تحصیل همزمان با خدمت وجود دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم مطابق با آخرین قوانین اعلام شده، امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی وجود ندارد؛ سربازان وظیفه غیر غایب در صورت قبولی و احراز شرایط لازم می‌توانند برای ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلی کارشناسی و بالاتر از خدمت ترخیص و در دانشگاه ثبت نام کنند.


در ادامه بخوانید:

لیست معافیت های سربازیبه این مقاله امتیاز دهید

جهت مشاوره در زمینه معافیت تحصیلی برای کنکور مجدد

با مشاوران متخصص ما از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

شماره تماس از سراسر کشور: ۱۶۱۳ ۹۰۷ ۹۰۹

کانال تلگرام خبرینو
پیج اینستاگرام خبرینو
ارسال نظر شما
انتشار یافته : 0 در انتظار بررسی :
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نصب اپ دانش آموزی