جهت مشاوره در زمینه نحوه برگزاری امتحانات نوبت اول تمام پایه ها ۱۴۰۲-۱۴۰۳

با مشاوران متخصص ما از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

شماره تماس از سراسر کشور: ۱۶۱۳ ۹۰۷ ۹۰۹

کد خبر : 26540

نحوه برگزاری امتحانات نوبت اول تمام پایه ها ۱۴۰۲-۱۴۰۳

نحوه برگزاری امتحانات نوبت اول

نحوه برگزاری امتحانات نوبت اول نیمسال اول تمام پایه ها در سال ۱۴۰۲-۱۴۰۳ اعلام شد. مطابق با شیوه نامه امتحانات نحوه برگزاری امتحانات از ابتدایی ، متوسطه اول و متوسطه دوم تمام پایه و رشته ها اعلام شد. در ادامه از جزئیات کامل خبر مطلع می شوید.

نحوه برگزاری امتحانات نوبت اول تمام پایه ها 1402-1403

نحوه برگزاری امتحانات نوبت اول یا همان نیمسال اول تحصیلی برای تمام پایه ها و رشته های تحصیلی در شیوه نامه آموزش و پرورش اعلام شده است. برای مشاهده این شیوه نامه روی لینک زیر کلیک کنید:


نحوه برگزاری امتحانات نیمسال اول نهم و دوازدهم

پس از دوره کرونا، امتحانات مطابق شرایط قبل از شیوع بیماری، به صورت حضوری و با قوانین گذشته برگزار می شود. در سال های اخیر سنجش دانش آموزان، با توجه به مقطع تحصیلی آن ها به صورت توصیفی، امتحانات داخل مدرسه و یا امتحانات نهایی انجام می شود. به این صورت که ارزشیابی پایه های اول تا ششم ابتدایی به صورت توصیفی می باشد و امتحانات پایان ترم پایه های نهم، یازدهم و دوازدهم به صورت امتحانات نهایی برگزار می شود.


زمان برگزاری امتحانات نهایی دی ماه

برنامه امتحانات نهایی دی ماه 1402، هر ساله از طریق مرکز سنجش آموزش و پرورش اعلام می شود. زمان برگزاری امتحانات نهایی دی ماه 1402 از تاریخ 1402/10/02 شروع می شود و تا 1402/10/27 ادامه خواهد داشت.

امتحانات نهایی مدارس، اهمیت ویژه ای دارد از این جهت که تاثیر زیادی برای انتخاب رشته و قبولی در دانشگاه دارد. تاثیر سوابق تحصیلی و معدل کتبی دانش آموزان بر نتیجه قبولی آنها در دانشگاه، 25 درصد می باشد.


شرایط برگزاری امتحانات نهایی دی ماه

شرکت در امتحانات نهایی دی ماه، نیازمند شرایطی است. شرایط برگزاری امتحانات نهایی دی ماه عبارتند از:

 • دانش آموزان نیم ساعت قبل از شروع امتحان در حوزه امتحانی حضور داشته باشند.
 • دریافت کارت ورود به جلسه
 • همراه داشتن گوشی همراه، ساعت هوشمند و… ممنوع می باشد.

آخرین اخبار از امتحانات نهایی دی ماه

رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش اعلام کرد: پیشنهاد حذف امتحانات دی ماه را از سال آینده مطرح کرده ایم. امتحانات نهایی دی ماه برای نظام ترمی-واحدی برگزار می شد و با تغییر نظام آموزشی همچنان بجای مانده است که بعد از این تغییرات، برگزاری این امتحانات مبنایی ندارد و به همین دلیل حذف امتحانات دی ماه را مطرح کرده ایم.


پیرو شیوه نامه آموزش و پرورش ، نحوه برگزاری امتحانات مدارس، برنامه ریزي، طراحی سؤالات و برگزاري امتحانات نهایی و غیرنهایی درسال ۱۴۰۲-۱۴۰۳ نیمسال اول دانش آموزان دوره هاي تحصیلی مدارس روزانه، داوطلبان آزاد، بزرگسالان، آموزش از راه دور وایثارگران، به اطلاع مدارس و دانش آموزان می رسد:

الف)مشترك براي همه دوره هاي تحصیلی :
در شرایطی که امکان حضور فیزیکی دانش آموزان فراهم باشد، ارزشیابی پیشرفت تحصیلی دانش آموزان، مطابق آیین نامه هاي مربوط دوره هاي تحصیلی و با رعایت کامل شیوه نامه هاي بهداشتی انجام می گیرد.

نحوه برگزاری امتحانات دوره ابتدایی :

برگزاری امتحانات مشخص شد. نحوه برگزاری امتحانات دبستانی‌ها اعلام شد

ارزشیابی پیشرفت تحصیلی و تربیتی نوبت اول دوره ابتدایی؛ طبق مواد 1،2،3،4و9 آیین نامه مربوط و شیوه نامه بازگشایی مدارس درسال تحصیلی انجام می گیرد.
تبصره- براساس پیشنهاد معاونت محترم آموزش ابتدایی، از دانش آموزان پایه هاي اول و دوم ابتدایی در دروس فارسی(خواندن و نوشتن) و ریاضی، آزمون عملکردي به صورت حضوري در مدرسه، با گروه بندي دانش آموزان و رعایت کامل شیوه نامه هاي بهداشتی بعمل می آید.

ارزیابی دانش‌آموزان پایه ششم

 • معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش شرح داد:
 •  امتحانات پایان سال تمام دانش‌آموزان ابتدایی، حضوری برگزار می‌شود.
 •  تأکید کردیم که دانش‌آموزان آزمون‌های عملکردی داشته باشند و ارزیابی دقیق از آنها شود تا بتوانیم میزان یادگیری را بسنجیم.
 •  ارزیابی پایه ششم، به صورت منطقه‌ای است؛ البته با توجه به اهمیت و ضرورت یک ارزیابی دقیق‌ تر و اینکه بتوانیم سؤالات استانداردی را به صورت عملکردی داشته باشیم، از شورای عالی آموزش و پرورش درخواست کردیم امتحانات پایه ششم به صورت استانی برگزار شود که هنوز جوابی دریافت نکردیم و بر همین اساس در حال حاضر امتحانات پایه ششم به صورت منطقه‌ای است.

مشاهده نحوه برگزاری امتحانات دوره ابتدایینحوه برگزاری امتحانات نوبت اول تمام پایه ها ۱۴۰۲-۱۴۰۳ 1

نحوه برگزاری امتحانات متوسطه اول و دوم متوسطه (شاخه هاي نظري، فنی و حرفه اي و کاردانش)

1 -در شرایطی که امکان حضور فیزیکی دانش آموزان مدارس روزانه دوره هاي اول و دوم متوسطه فراهم نباشد، ارزشیابی پیشرفت تحصیلی-تربیتی نوبـت اول متوسطه اول، متوسطه دوم شاخه نظري، دروس عمومی، شایستگی هاي غیر فنی و پایه فنی شاخه فنی و حرفه اي و کاردانش، به صورت غیر ضروري با مسئولیت معلم و نظارت مدیر مدرسه انجام می شود.

مساهده نحوه برگزاری متحانات حضوری برای تمام پایه ها نحوه برگزاری امتحانات نوبت اول تمام پایه ها ۱۴۰۲-۱۴۰۳ 1
تبصره1 -براي ارزشیابی تکوینی(مستمر) شیوه هاي ذیل که نتایج آن ها در کارپوشه دانش آموزان در طول دوره درج می گردد، پیشنهاد می شود:

 • آزمون هاي شفاهی، آزمون هاي عملکردي، آزمون هاي کتاب باز ناظر بر سطوح بالاي شناختی{نظیرفهمیدن، به کاربستن، تحلیل کردن، ارزشیابی کردن وآفریدن(خلق کردن)}، آزمون هاي کوتاه به صورت مستمر (چند سؤال در زمان معین)، تکالیف کلاسی، بحث وگفتگوي دانش آموزان با معلم، پروژه هاي فردي وگروهی، پژوهش هاي دانش آموزي، مشاهده رفتار در موقعیت هاي واقعی و شبیه سازي شده، ارزشیابی از گروه هاي کوچک به جاي ارزشیابی تک تک افراد، کارهاي میدانی کوچک با رعایت شیوه نامه هاي بهداشتی و گزارش آن در قالب یادداشت به معلم، ارائه آنلاین(برخط) مطالب، ارائه فیلم عملکرد یادگیري، توضیح و تفسیر فیلم هاي کوتاه آموزشی یا پاسخ دادن به سؤالات در خصوص آنها، استفاده از ابزارهاي خودسنجی توسط دانش آموز و گزارش آن به معلم، ارزشیابی توسط همتایان، استفاده از همکاري والدین براي نظارت بر فرایند یاددهی- یادگیري دانش آموزان و ارائه گزارش یادگیري دانش آموز به معلم از طریق تولید ویدئو و تصویر و…

تبصره2 –درصورتی که به تشخیص معلم و تایید مدیر مدرسه، امکان ارزشیابی پایانی بصورت آنلاین (برخط) فراهم نباشد، معلم می تواند از ارزشیابی تکوینی (مستمر) نوبت اول، براي تعیین نمره پایانی دانش آموزان استفاده نماید.


2 -ارزشیابی پیشرفت تحصیلی-تربیتی نیمسال اول دروس حضوري و غیرحضوري غیرنهایی

داوطلبان آزاد و دانش آموزان مدارس بزرگسالان، آموزش از راه دور، ایثارگران، بر اساس تبصره ذیل بند 9 مصوب جلسه شوراي عالی آموزش و پرورش و مجوز مرکز مدیریت بیماري هاي واگیر (نامه شماره 14023/304د تاریخ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی)، مطابق آیین ها و ضوابط مربوط، در تمام شرایط با رعایت کامل شیوه نامه هاي بهداشتی به صورت حضوري انجام می شود.

تبصره- طراحی سؤالات هماهنگ داوطلبان آزاد پایه نهم بصورت استانی(ماده 6 مصوب شانزدهمین جلسه کمیسیون معین شوراي عالی آموزش و پرورش (و داوطلبان آزاد پایه ششم به صورت هماهنگ منطقه اي(مصوب جلسه 859 شوراي عالی آموزش و پرورش تاریخ
(انجام می شود.
3 –دانش آموزان دوره پیش دانشگاهی که از سال هاي قبل فارغ التحصیل نشده اند، میتوانند پس از تطبیق دروس، در امتحانات نهایی حضوري دروس معادل پایه دوازدهم شرکت نمایند(بند 2 مصوب هجدهمین جلسه کمیسیون معین شوراي عالی(بدیهی است اطلاعات و نمرات دروس داخلی دوره پیش دانشگاهی که در پایه دوازدهم به صورت نهایی برگزار می شود، از طریق سامانه مربوط به فاینال ارسال خواهد شد.)

4 –ارزشیابی دروس شایستگی هاي فنی شاخه هاي فنی و حرفه اي و استانداردهاي مهارت شاخه کاردانش و دروس کار آموزي و کارورزي، بر اساس بند 10 مصوب شوراي عالی آموزش و پرورش به صورت تراکمی و حضوري با رعایت کامل شیوه نامه هاي بهداشتی انجام می شود.
5 –نحوه ارزشیابی ازدانش آموزان با نیاز هاي ویژه، در دروس غیر نهایی از سوي سازمان آموزش و پروش استثنایی ابلاغ خواهدشد.

ت)امتحانات نهایی 1402

مطابق بخشنامه شماره 384/460 انجام می شود:

مشاهده نحوه برگزاری امتحانات نهایینحوه برگزاری امتحانات نوبت اول تمام پایه ها ۱۴۰۲-۱۴۰۳ 1

نمونه سوالات امتحانی و مشاوره قبولی امتحانات پایان ترم

برای دریافت نمونه سوالات امتحانی مدارس از مقطع ابتدایی تا متوسطه اول و دوم تمام رشته ها می توانید با مرکز مشاوره تحصیلی صدای مشاور  تماس بگیرید. کارشناسان این سامانه آماده ارائه خدمات آموزش از راه دور دانش آموزان سراسر کشور می باشند. برای دریافت برنامه اختصاصی مطالعه دروس در منزل و آمادگی جهت شرکت در امتحانات پایان ترم، با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید:

3.2/5 - (15 امتیاز)
منابع :
کانال تلگرام خبرینو
پیج اینستاگرام خبرینو
ارسال نظر شما
انتشار یافته : 4 در انتظار بررسی :
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

دانش آموز چهارشنبه , 16 دسامبر 2020 - 19:51

والا من کلی ویدیو عقب مونده دارم با درس مجازی چیزی یاد نگرفتم بعد حضوری امتحان بدم
بعدشم مگه ما حضوری درس خوندیم که امتحانامون حضوری بشه
باز امیدی به سال بعد هست که حضوری درس بخونم
ولی اگه امتحانا حضوری بشه واقا ظلمه
یزره ام به جای به فکر معلما بودن به فکر ما باشن

زهرا چهارشنبه , 16 دسامبر 2020 - 13:15

کاشکی حضوری بشه

مری سه‌شنبه , 15 دسامبر 2020 - 22:04

الان امتحانا غیرحضوری شد؟؟
این خیلی خوبه والا دیوانه بودن اگه تواین شرایط کرونا حضوری میگرفتن

دخی شیشمی سه‌شنبه , 15 دسامبر 2020 - 21:47

الان شیشم ابتدایی تعطیل🤔

نصب اپ دانش آموزی