جهت مشاوره در زمینه فرمول محاسبه شهریه دانشگاه آزاد 1402-1403

با مشاوران متخصص ما از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

شماره تماس از سراسر کشور: ۱۶۱۳ ۹۰۷ ۹۰۹

کد خبر : 23988

فرمول محاسبه شهریه دانشگاه آزاد 1402-1403

دانشگاه آزاد

دراین مقاله از نحوه محاسبه شهریه ورودی های جدید دانشگاه آزاد و فرمول محاسبه شهریه دانشگاه آزاد سال 1402-1403 مطلع می شوید. رئیس دانشگاه آزاد اعلام کرد شهریه ها با توجه به سطح بندی واحدهای دانشگاهی و وضعیت رشته ها مشخص می شود.


نحوه محاسبه شهریه جدید دانشگاه آزاد 1402-1403

رئیس دانشگاه آزاد از فرمول جدید محاسبه شهریه دانشگاه آزاد در سال تحصیلی 1402-1403 خبر داد. شهریه ها با توجه به سطح بندی واحدهای دانشگاهی و وضعیت رشته ها مشخص می شود. این نشان دهنده برنامه ریزی دانشگاه آزاد برای افزایش کیفیت خدمات آموزشی و عدالت آموزشی است. امسال قرار است پرداخت شهریه در این دانشگاه با سال‌های گذشته تفاوت پیدا کند. امسال در ابتدا واحدهای دانشگاهی براساس زیرساخت ‌ها و امکانات آموزشی خود دسته‌ بندی خواهند شد. سپس شهریه مشخص می شود. به طور مثال شهریه دانشجویی که در واحد علوم‌ و تحقیقات تهران تحصیل می‌ کند با شهریه دانشجویی که در ایلام درس می‌خواند، تفاوت است.

از این پس شهریه رشته های کم طرفدار نسبت به سایر رشته های پرطرفدار پایین تر خواهد بود. به این ترتیب واحدهای دانشگاهی برای بهبود کیفیت آموزش خود تلاش بیشتری می کنند تا بتوانند شهریه ای درخور امکاناتی که در اختیار دانشجو می گذارند دریافت کنند. هم اکنون نظام رتبه‌بندی 26 گانه واحدهای دانشگاهی آزاد طراحی شده است. براساس آن عملکرد واحدهای دانشگاهی در حوزه‌ های آموزشی، پژوهشی، اقتصادی، فناوری، نگاه درونی و نگاه بیرونی ارزیابی می ‌شود.

بدهی قبلی + کل شهریه ثابت + ۳۵٪ شهریه ثابت (به عنوان پیش پرداخت شهریه متغیر)

با توجه به این جدول زیر دانشجو پس از انتخاب ‌رشته می ‌تواند متناسب با شرایط خود رشته‌ دیگری نیز انتخاب کند و از این امکان استفاده کند:

رشته ‌های تحصیلی در رشته‌ های غیرعلوم پزشکی در مقاطع کاردانی و کارشناسی به گروه ‌هایی دسته ‌بندی شده و در هر گروه رشته ‌هایی که مورد استقبال بیشتر و کمتر دانشجویان قرار دارد به تفکیک تعیین شده و شهریه آن متناسب با گروه‌ بندی واحدها و مراکز دانشگاهی تعیین شده است:

فرمول محاسبه شهریه دانشگاه آزاد 99-1400

فرمول محاسبه شهریه دانشگاه آزاد 1402-1403

در حال حاضر فرمول شهریه تغییری نکرده و مطابق جدول زیر است. در صورت تغییر در همین صفحه به روزرسانی انجام میشود:

فرمول محاسبه شهریه دانشگاه آزاد 99-1400
برای مشاوره در زمینه نحوه محاسبه شهریه دانشگاه آزاد در سال تحصیلی جدید، می توانید از طریق شماره تلفن های مندرج در این مقاله با مرکز مشاوره تحصیلی صدای مشاور تماس بگیرید.

توضیحات تکمیلی درمورد نحوه محاسبه شهریه دانشگاه آزاد 1402-1403

براساس نظام رتبه‌بندی 26 گانه دانشگاه آزاد اسلامی، عملکرد مالی واحدها و مراکز در سه حوزه درآمد (شامل تعداد دانشجو، فعالیت‌های پژوهشی و فناورانه و بهره‌وری اقتصاد واحد)، هزینه‌های مازاد (شامل مازاد نیروی انسانی و عدم صرفه‌جویی) و برنامه‌ریزی مالی (شامل میزان درصد رشد پیش‌بینی‌شده در بودجه و درصد تحقق آن) تقسیم‌بندی می‌شود. بنابراین آن‌طور که دکتر طهرانچی گفته است در نظام رتبه‌بندی جدید دانشگاه، شهریه دانشجویان براساس دو مولفه تعیین می‌شود، رشته‌ها براساس تقاضا و واحد‌های دانشگاهی براساس امکانات سطح‌بندی می‌شود.

درواقع دانشگاه آزاد اسلامی به‌عنوان یک شبکه دانشگاهی این امکان را دارد که در واحد‌های مختلف با توجه به سطح واحد‌ها و حضور آنها در مناطق مختلف یک نظام رتبه‌بندی داشته باشد که در این نظام رتبه‌بندی، واحد‌های دانشگاهی در ۲۶ رتبه سطح‌بندی شدند. مقدار شهریه در واحد سطح یک هر چقدر باشد در واحد سطح بیست‌وششم نصف آن مقدار شهریه دریافت می‌‌شود؛ به‌طور مثال اگر دانشجوی رشته حقوق در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران‌مرکزی تحصیل کند یا دانشگاه خوراسگان یا مشهد، میزان شهریه‌ای که می‌پردازد هر چقدر باشد می‌تواند در دانشگاه‌های رتبه پایین‌‌تری با پرداخت تا نصف آن شهریه همان درس را بخواند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی معتقد است این نظام رتبه‌بندی کمک می‌کند تا امکان تحصیل برای همه افراد با هر سطح از دارایی میسر باشد. همچنین این سطح‌بندی عامل محرکی برای ارتقای واحدهاست. سطح‌بندی واحد‌ها این مزیت را دارد که در میان مدیران واحد‌ها نیز ایجاد انگیزه کند تا برای ارتقا از سطحی به سطح دیگر تلاش کنند. با این اوصاف آنچه مشخص است یک بخش این سطح‌بندی به واحد‌های دانشگاهی اختصاص دارد و بخش دیگر آن به رشته‌های پرمتقاضی بستگی دارد. بر این اساس رشته‌های غیرپزشکی به 12 دسته تقسیم شده‌اند. به‌طور مثال در سطح یک کدرشته‌های حقوق، روانشناسی، مدیریت، حسابداری و علوم تربیتی وجود دارد و دانشجویان شهریه‌ای که بابت تحصیل در این رشته‌ها می‌پردازند بسیار بیشتر از رشته‌هایی مثل علم اطلاعات، فلسفه و تاریخ است. بنابراین امسال دانشجویان می‌توانند متناسب با علاقه و توان مالی خود رشته موردعلاقه خود را انتخاب کنند.

مدل محاسبه شهریه در دانشگاه آزاد پویا می‌شود 

در همین راستا محسن امینی، سرپرست دفتر برنامه‌وبودجه دانشگاه آزاد اسلامی در گفت‌وگو با «فرهیختگان» درباره مدل جدید دریافت شهریه در این دانشگاه توضیحاتی ارائه داد. او گفت: «امسال مدل محاسبه شهریه در دانشگاه آزاد اسلامی حالت پویا داشته و با توجه به دو بخش، یعنی مجموع دسته‌های مختلفی که گروه‌های فرعی و درنتیجه رشته‌ها در آن قرار می‌گیرند و گروه واحدهای مختلفی که واحدهای دانشگاهی در آن هستند به‌صورت یک ماتریس، اطلاعات شهریه برای مقاطع کاردانی و کارشناسی اقدام می‌شود.»


او اضافه کرد: «گروه‌بندی واحدها با توجه به شرایط منطقه‏‌ای، محیطی و وضعیت فعلی آنها در دانشگاه آزاد اسلامی بوده و درواقع این تقسیم‌بندی براساس مجموعه‌ای از عوامل و شاخص‌هایی است که روی روند حرکتی آن واحد دانشگاهی تاثیرگذار است.»

سرپرست دفتر برنامه‌وبودجه دانشگاه آزاد اسلامی درخصوص نحوه این دو بخش‌بندی توضیح داد: «اولین دسته‌بندی به‌صورت گروه‌های مختلف فرعی در مجموعه گروه‌های عمده تحصیلی(مانند علوم انسانی، فنی و…) و متناظر با تقاضای آموزش عالی و وضعیت آمایش سرزمینی است. این دسته‌بندی هم برای رشته‌های پرمتقاضی و رشته‌هایی که در تقاضای آموزش عالی، در سطح بالاتری در هر گروه عمده تحصیلی هستند، خواهد بود و هم برای رشته‌هایی که در دسته‌های پایین‌تری قرار می‌گیرند. به‌طور مثال رشته‌هایی که در گروه‌های علوم انسانی، هنر و فنی‌ومهندسی هستند در دسته‌بندی‌های مختلفی قرار می‌گیرند.»

او با بیان اینکه در برخی رشته‌های گروه‌های عمده تحصیلی به‌خصوص برخی گروه‌های فرعی در مجموعه فنی‌ومهندسی و کشاورزی و نیز رشته‌های کاربردی دیدگاه حمایتی وجود داشته، اظهار کرد: «دیدگاه مسئولان دانشگاه حتی در برخی رشته‌های علوم پایه و علوم انسانی که برای آنها تقاضای کمتری وجود داشته و در آینده نیاز علمی کشور را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند یک دیدگاه حمایتی است.»

امینی با بیان اینکه این دسته‌بندی‌ها در رشته‌های غیرپزشکی خواهد بود، تصریح کرد: «در رشته‌های پزشکی نیز دسته‌بندی‌های خاص خودش وجود دارد و گروه‌های فرعی آن براساس سیاست‌های وزارت بهداشت و حوزه معاونت علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تعیین می‌شود.» سرپرست دفتر برنامه‌وبودجه دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: «رشته‌هایی که در گروه علوم انسانی، فنی‌ومهندسی، هنر و… وجود دارد، با توجه به آیتم‌های مختلفی که در وضعیت آموزش عالی کشور وجود دارد از نظر میزان استقبال و تقاضای آموزش عالی وضعیت متفاوتی دارند.


برخی رشته‌ها به دلایل مختلف ازجمله موقعیت اجتماعی یا امکان اشتغال پس از فراغت به‌خصوص در بخش خصوصی، تقاضای بیشتری داشته و اقبال به‌سمت آنها بیشتر است و برخی رشته‌ها نیز به دلایل دیگر ازجمله نبود دورنمای شغلی از استقبال و تقاضای کمتری برخوردار هستند.» او اظهار کرد: «بنابراین دیدگاه دانشگاه آزاد اسلامی این است که در این دسته‌بندی هم وضعیت رشته‌های پرمتقاضی با شیب افزایشی متناسبی که داشته‌اند را در نظر بگیرد و هم از رشته‌هایی که مقداری مغفول مانده است دیدگاه حمایتی داشته باشد.»

رشته‌های تحصیلی غیرپزشکی در گروه‌های فرعی به 12 بخش دسته‌بندی می‌شوند 

سرپرست دفتر برنامه‌وبودجه دانشگاه آزاد اسلامی در این خصوص ادامه داد: «رشته‌های علوم انسانی پنج دسته، هنر دو دسته، فنی‌ومهندسی، کشاورزی و علوم پایه پنج دسته و علوم پزشکی نیز سه دسته است. بنابراین رشته‌های تحصیلی در گروه‌های فرعی غیرپزشکی به 12بخش دسته‌بندی می‌شوند.» او در ادامه با تاکید بر اینکه شهریه‌ها متناسب با وضعیت واحدها خواهد بود، گفت: «بنابراین واحدها با توجه به شرایطی که دارند در 13 مجموعه قرار می‌گیرند و رشته‌ها نیز در 12 دسته از گروه‌های فرعی غیرپزشکی تقسیم‌بندی می‌شوند. مثلا در رشته حسابداری در مقطع کارشناسی پیوسته اگر در مجموعه واحدهای اول قرار بگیرد بالاترین عدد برای شهریه پایه900 و اگر در مجموعه 13 قرار بگیرد پایین‌ترین عدد شهریه پایه به 400 هزارتومان خواهد رسید.

یا اگر در مثالی دیگر رشته تاریخ در مقطع کارشناسی پیوسته در مجموعه واحدهای اول قرار بگیرد بالاترین عدد برای شهریه پایه آن از 500 هزارتومان شروع شده و در مجموعه 13 به 350 هزارتومان خواهد رسید.» امینی در ادامه با توجه به وضعیت تورمی موجود و با عنایت به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در تامین مخارج خود از هیچ‌گونه بودجه دولتی ارتزاق نکرده و نیز تحت‌تاثیر قرار گرفتن درآمدهای غیرشهریه‌ای از شرایط کرونایی فعلی، عنوان کرد: «عمده‌ترین منبع درآمدی دانشگاه شهریه است که در مقایسه با سایر هزینه‌ها و حتی شهریه‌ها ازجمله در بخش غیردولتی آموزش عمومی مانند شهریه مدارس غیرانتفاعی پایین‌تر است. بنابراین مدل جدید شهریه دانشگاه آزاد اسلامی در مقاطع کاردانی و کارشناسی رشته‌های غیرعلوم پزشکی سبد متنوع و قابل دسترس برای افراد با علاقه و توان درآمدی متفاوت و برای نقاط مختلف کشور ارائه شده است.»


13مجموعه از گروه واحدهای شهریه‌ای در دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد

او با تاکید بر اینکه واحدها به 13 مجموعه از گروه واحدهای شهریه‌ای تفکیک شده‌اند، تصریح کرد: «درواقع واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به شرایط و مجموع عوامل و شاخص‌هایی که در گروه واحد آنها دخیل بوده‌اند، بخش‌بندی شده‌اند. در این تفکیک آیتم‌های مختلفی از روند حرکتی واحدها در یکی دو سال گذشته درنظر گرفته شده و برای بحث شهریه نیز هر دو گروه را در یک مجموعه قرار داده و درحال‎‌حاضر 13 مجموعه از گروه واحدهای شهریه‌ای در دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد.

او برای شهریه متغیر یک واحد درس نظری مقطع کارشناسی پیوسته، ارقامی را به‌ترتیب برای مجموعه‌های یک تا سیزده‌گانه واحدهای دانشگاه اعلام کرد. او در ادامه به این نکته اشاره کرد که شهریه پایه برای مقطع کاردانی با ضریب کمتری نسبت به شهریه پایه مقطع کارشناسی پیوسته محاسبه شده و برای مقطع کارشناسی ناپیوسته با ضریب کمی بیشتر نسبت به مقطع کارشناسی پیوسته هم‌دسته در آن مجموعه گروه واحدهای شهریه‌ای محاسبه می‌شود.

به این مقاله امتیاز دهید
کانال تلگرام خبرینو
پیج اینستاگرام خبرینو
ارسال نظر شما
انتشار یافته : 0 در انتظار بررسی :
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نصب اپ دانش آموزی