کد خبر : 16197

کفالت مادر با داشتن برادر بزرگتر

در این عنوان و مطلب سعی داریم بپردازیم و توضیح دهیم برای آن دسته از مشمولان و سربازی که به دنبال انواع کفالت سربازی هستند و میخواهند به هر دلیلی خود را از خدمت سربازی معاف کنند. که باید توضیح داد که کفالت گرفتن انواع مختلفی نیز دارد و همچنین هر کدام از آنها دارای شرایط و قوانین خاص به خود نیز هستند  که گاهی داشتن  از انواع معافیت های خدمت سربازی برای مشمولان بسیار مهم نیز میباشد.  همچنین بسیاری از مشمولینی  که به خدمت سربازی اعزام می شوند در حین خدمت متوجه می شوند که می توانستند از معافیت کفالت استفاده کنند. در ادامه این مطلب توضیح و خواهیم پرداخت که اگر مشمولی دارای شرایط کفالت مادر با داشتن برادر بزرگتر  نیز باشد. میتواند از این نوع کفالت استفاده کنند تا دیگر نیازی به رفتن خدمت سربازی داشته باشد. پس مطالب خبرینو را دنبال کنید…

انواع معافیت های کفالت:

 • معافیت کفالت پدر مسن
 •  معافیت کفالت مادر بدون همسر
 • معافیت کفالت مادر طلاق گرفته
 •  معافیت کفالت پدر بیمار
 • معافیت کفالت برادر صغیر
 • معافیت کفالت خواهر
 • معافیت کفالت جد یا پدربزرگ
 • معافیت کفالت جده یا مادربزرگ
 • معافیت کفالت فرزند
 • معافیت کفالت تک پسری
 • معافیت کفالت همسر
 • معافیت کفالت برادر کبیر بیمار

نکته:  برای استفاده از معافیت های کفالت و شرکت در کمیسیون معافیت کفالت  مشمولین باید قبل از هر چیز از سه شرط اصلی برخوردار باشند . با داشتن این شرایط و شرایط اختصاصی هر نوع معافیت کفالت  آن ها می توانند از معافیت سربازی کفالت بهره مند شوند.


شرایط معافیت کفالت با داشتن برادر

یکی از راهکارهایی که  سازمان نظام وظیفه برای داشتن خدمتی  آسان به مشمولان ارائه داده است. گرفتن انواع  معافیت ها می باشد. معافیت کفالت هم از جمله معافیت های سربازی است. که به دلیل متنوع بودن هر ساله طرفدار زیادی دارد. خدمت سربازی افراد را برای آینده و زندگی خود با تجربه و سخت کوش به بار می آورد.

مشمولانی که میخواهند از معافیت کفالت استفاده کنند  اولا یک  باید به سن قانونی اعزام به خدمت سربازی  رسیده باشند. دوم اینکه وارد غیبت نشده باشند و اگر فرد متقاضی در حال تحصیل می باشد از معافیت تحصیلی استفاده می کند. هر وقت که معافیت تحصیلی برایش کاربرد نداشت  میتواند برای گرفتن معافیت کفالت اقدام کند که برای این کار ابتدا باید از شرایط و ضوابط آن مطلع باشید.

معافیت کفالت با داشتن برادر فاقد پدر یکی از انواع معافیت های کفالت است. برادر مشمول به هر دلیل یا دلایلی  چون فوت کردن پدر نیاز به مراقبت و دلجویی دارد که مشمول اگر چه سنی ندارد ولی چون از برادرش بزرگتر است مسئولیت او را بر عهده میگیرد. فرد مشمول با سرپرستی برادر کوچکش میتواند برای معاف شدن اقدام کند و از خدمت کردن در پادگان ها  آسوده نیز  باشد.

شرایط معافیت کفالت مادر با داشتن برادر چگونه میباشد؟

شرایط معافیت کفالت مادر با داشتن برادر یکی دیگر  از موضوعاتی نیز میباشد  که ذهن عده ای از  مشمولان و سربازان سازمان  نظام وظیفه را برای دریافت معافیت به خود مشغول کرده است. فرد در صورتی می تواند با داشتن برادر معافیت کفالت مادر بگیرد که برادرش بیمار بوده باشد و توانایی سرپرستی را نداشته باشد همچنین منبع درآمدی هم  ندارد که بتواند مخارج زندگی را بر عهده بگیرد. در این صورت فرد مشمول میتواند با ارائه مدارکی که این دو مورد را اثبات می کند. برای معافیت کفالت مادر اقدام کند.عده ای هم میخواهند بدانند که اگر برادری کفالت مادر با داشتن برادر بزرگتر را بگیرد. آیا برادر دوم هم میتواند معاف شود؟  که در جواب این سوال باید  بگوییم که ((بله)) میتواند اگر برادر مشمول که معافیت گرفته است به علت آنکه دچار بیماری شده و نمیتواند از مادرش نگهداری کند و همچنین در قید حیات نباشد، فرد مشمول میتواند معافیت کفالت مادر را دریافت کند.

شرایط احراز انواع معافیت کفالت

احراز سه شرط ذیل برای تمامی متقاضیان معافیت کفالت الزامی است:

• فرد به سن مشمولیت رسیده باشد (18 سال تمام)

• فرد فاقد غیبت باشد.

 یگانه مراقب و نگهدارنده شخص مکفول ((پدر، مادر، خواهر، برادر، پدربزرگ و مادربزرگ)) باشد درصورتی‌که شخص دارای برادر بالای ۱۸ سال دیگری نیز باشد و  فاقد شرایط معافیت است  مگر آن‌که بنا به تشخیص شورای پزشکی وظیفه عمومیریال آن برادر قادر به سرپرستی و مراقب از شخص مکفول نباشد. (در معافیت  پدربزرگ و مادربزرگ مکفول و  فاقد نوه پسر بالای18  سال سالم دیگری باشد.)

سامانه صدای مشاور


به این مقاله امتیاز دهید
منابع :
کانال تلگرام خبرینو
پیج اینستاگرام خبرینو
ارسال نظر شما
انتشار یافته : 6 در انتظار بررسی :
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سعید دوشنبه , 25 جولای 2022 - 17:17

سلام من 21سال سن دارم 20ماه خدمت کردم 4ماه دیگه قانونی دارم 1ماهم اضاف انظباطی دارم مادرم جدیدا طلاق گرفته یک برادر 8ساله هم دارم آیا میتوانم کفالت مادر را بگیرم یاخیر؟

احسان دوشنبه , 3 می 2021 - 15:00

سلام من پدرم فوت شده و برادر بزرگ تر دارم ولی متاهله و بچه هم داره
ایا میشه من کفالت مادرم ر و بگیرم

علي سه‌شنبه , 27 آوریل 2021 - 1:44

با سلام، ما دوتا فرزند پسر هستيم كه من ٢٦ سال سن دارم و برادر كوچكتري دارم كه ٢٣ ساله است و خدمتش تموم شده ، پدرم تازگي فوت شده آيا معافيت از خدمت از بند كفالت مادر شامل حال من ميشود يا خير !؟

کامبیز صادقی پور پنج‌شنبه , 4 فوریه 2021 - 4:14

با سلام بنده متولد ۱۳۸۰/۰۲/۲۰هستم که پدرم ۵ سال پیش فوت کردن و مادرم و همچنین خواهر ناتنی‌ام که مادرش فوت کرده و معلول هست و در بهزیستی پرونده دارد پیش من هستن
من ۳تا برادر دارم که ازدواج کردن و جدا از ما زندگی میکنن
آیا معاف میشم؟؟؟

نصب اپ دانش آموزی