کد خبر : 53080
- بازدید

نکات کلیدی کنکور 1402 ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان


جهت مشاوره در زمینه برنامه ریزی قبولی در کنکور سراسری

نکات کلیدی کنکور 1402 ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان

نکات کلیدی کنکور 1402 ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان

سازمان سنجش نکات کلیدی کنکور ۱۴۰۲ در مورد نحوه محاسبه نمره کل، ضرایب دروس عمومی و تخصصی، محاسبه سوابق تحصیلی و دروس عمومی و تغییر گره آزمایشی کنکور ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان را اعلام کرد.


نکات کلیدی کنکور 1401

با توجه به اینکه کنکور سراسری سال ۱۴۰۲ برای نخستین بار، در دو نوبت و فقط برای دروس اختصاصی و به صورت کاملا مجزا برگزار می‌شود، لذا طرح برخی موارد برای اطلاع داوطلبان کنکور امسال ضروری است. سازمان سنجش نکات کلیدی کنکور ۱۴۰۲ در مورد نحوه محاسبه نمره کل، ضرایب دروس عمومی و تخصصی، محاسبه سوابق تحصیلی و دروس عمومی و تغییر گره آزمایشی کنکور ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان را اعلام کرد. 

هر داوطلب مختار به شرکت در یک نوبت و یا در دو نوبت کنکور سراسری سال ۱۴۰۲ ( دی ماه و تیر ماه) است و در صورتی که گروه آزمایشی داوطلب در هر دو نوبت یکی باشد، سازمان سنجش آموزش کشور، کنکوری را که داوطلب در آن نمره بالاتری کسب کرده لحاظ می‌کند اما اگر داوطلب در دو گروه آزمایشی متفاوت کنکور داده باشد، نمره‌کل نهایی مربوط به گروه آزمایشی که داوطلب قصد انتخاب رشته دارد ملاک عمل قرار می‌گیرد. نمره کل نهایی داوطلب، متشکل از نمره کسب شده در کنکور با اعمال سوابق تحصیلی است.


نحوه محاسبه نمره کل در کنکور 1401

از اولین نکات کلیدی کنکور 1402 این است که برای هر داوطلب یک نمره‌کل سابقه تحصیلی و یک نمره کل کنکور اختصاصی (کنکور) ساخته می‌شود (اگر داوطلب در هر دو نوبت کنکور اختصاصی شرکت کرده باشد دو نمره کل کنکور اختصاصی دارد).

نمره کل سابقه تحصیلی، میانگین وزنی نمرات تراز شده دروس (اعم از دروس عمومی و تخصصی) سابقه تحصیلی است که این نمره‌کل توسط وزارت آموزش و پرورش محاسبه شده و برای ساخت نمره کل نهایی به سازمان سنجش آموزش کشور ارسال خواهد شد. نمره کل کنکور اختصاصی، میانگین وزنی نمرات تراز شده کنکور اختصاصی (کنکور) است.

در واقع ضریب هر یک از دروس کنکور اختصاصی، وزن آن درس است. پس از محاسبه این دو نمره‌کل (نمره کل سابقه تحصیلی و نمره کل کنکور اختصاصی) از ترکیب آنها نمره کل نهایی داوطلب محاسبه می‌شود.


 ضرایب دروس تخصصی و عمومی کنکور 1402

دومین نکته از نکات کلیدی کنکور 1402 مربوط به سهم نمره کل سابقه تحصیلی پایه دوزادهم نظام ۳-۳-۶ در گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی کنکور سراسری سال ۱۴۰۲ به میزان ۴۰ درصد با تأثیر قطعی است.

میزان تاثیر سوابق تحصیلی دیپلم نظام سالی – واحدی/ ترمی – واحدی در گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی کنکور سراسری سال ۱۴۰۲ ،۳۰ درصد با تأثیر قطعی و میزان تأثیر سوابق تحصیلی پیش‌دانشگاهی نظام سالی – واحدی/ترمی – واحدی ۱۰ درصد (درمجموع ۴۰ درصد) با تأثیر قطعی در نمره کل سابقه تحصیلی است.

سهم نمره کل سابقه تحصیلی پایه دوزادهم نظام ۳-۳-۶ یا دیپلم و پیش‌دانشگاهی نظام سالی – واحدی/ترمی – واحدی در گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی کنکور سراسری سال۱۴۰۲ ،به میزان ۲۶ درصد با تأثیر قطعی و فقط شامل دروس عمومی سابقه تحصیلی است و مابقی به سهم نمره کل کنکور اختصاصی(کنکور) اضافه می‌شود.


نحوه محاسبه سوابق تحصیلی در کنکور 1402

سومین نکته از نکات کلیدی کنکور 1402، محاسبه سوابق تحصیلی دانش‌آموزان نظام قدیم و یا  فارغ‌التحصیلان هنرستانی در کنکور 1402 به شرح موارد زیر است:

  • طبق ابلاغیه شماره /۱۴۰۱/۱۲۳۵۲ دش مورخ ۸ آبان ماه ۱۴۰۱ شورای عالی انقلاب فرهنگی که در تاریخ ۱۶ آبان ماه سال جاری  در سایت سازمان سنجش آموزش کشور اطلاع‌رسانی عمومی شده است، همه داوطلبان باید دارای سوابق تحصیلی کامل دروس عمومی و تخصصی مربوط به گروه آزمایشی درخواستی باشند.
  • بر این اساس داوطلبانی که فارغ‌التحصیل هنرستان یا نظام قدیم بوده یا داوطلبانی که متقاضی شرکت در گروه آزمایشی غیرمرتبط با نوع دیپلم خود هستند یا داوطلبان فارغ التحصیل نظام سالی/ ترمی واحدی که سال اخذ دیپلم آنها قبل از ۱۳۸۴ و یا سال اخذ مدرک پیش‌دانشگاهی آنها قبل از ۱۳۹۱ بوده است و در همه یا تعدادی از دروس، سابقه تحصیلی ندارند، باید نسبت به  تولید نمرات سوابق تحصیلی از طریق وزارت آموزش و پرورش اقدام کنند.
  • از نکات کلیدی کنکور 1402 این است که همه داوطلبانی که سابقه تحصیلی کامل گروه آزمایشی مورد نظر خود را ندارند (اعم از دانش آموزان و فارغ‌التحصیلان شاخه‌های نظری، فنی و حرفه‌ای و کار و دانش در تمام نظام‌های آموزش‌ و پرورش و طلاب) باید نسبت به ایجاد سابقه تحصیلی دروس عمومی و تخصصی براساس برنامه اعلامی وزارت آموزش ‌و پرورش اقدام نمایند.
  • در صورتی که داوطلبی در امتحانات نهایی که وزارت آموزش‌ و پرورش برای ایجاد سوابق تحصیلی پیش‌بینی می‌کند، شرکت نکرده و اقدام به ایجاد سوابق تحصیلی در دروس عمومی و تخصصی نکند، نمره آن درس که سابقه تحصیلی ندارد، صفر (۰) لحاظ می‌شود.
  • برای داوطلبانی که سابقه تحصیلی ناقص دارند و یا کلاً سابقه تحصیلی ندارند، سهم نمره کل سابقه تحصیلی قابل جایگزینی با نمره‌کل کنکور اختصاصی نیست.

نحوه محاسبه دروس عمومی درکنکور سراسری ۱۴۰۲ 

چهارمین نکته از نکات کلیدی کنکور 1402، بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی کنکور سراسری ۱۴۰۲ این است که فقط برای دروس تخصصی هر یک از گروه‌های آزمایشی برگزار می‌شود. اما دروس عمومی در سابقه تحصیلی داوطلبان وجود داشته و در نمره کل سابقه تحصیلی لحاظ می‌شود لذا همه داوطلبان ( اعم از دانش آموزان و فارغ التحصیلان شاخه های نظری، فنی و حرفه ای و کارودانش، تمامی نظام های آموزش و پرورش و طلاب حوزه علمیه) باید دارای دروس عمومی سابقه تحصیلی باشند و در صورت عدم وجود، باید برای ایجاد آن از طریق آموزش و پرورش اقدام نمایند. بدیهی است در صورت عدم وجود نمره سوابق تحصیلی برای هریک از دروس عمومی نمره آن درس، صفر لحاظ می‌شود.


امکان تغییر گروه آزمایشی در کنکور 1402

پنجمین نکته از نکات کلیدی کنکور 1402 این است که داوطلبان می‌توانند در یکی از سه گروه اصلی ( علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی) مختلف در دو نوبت کنکور (دی ماه و تیرماه) شرکت کنند ولی در صورت تغییر گروه آزمایشی در نوبت دوم کنکور، باید گروه مورد نظر را برای پذیرش در دانشگاه ( در مرحله انتخاب رشته ) انتخاب کنند و امکان انتخاب رشته از هر دو گروه اصلی میسر نیست.

البته در نکات کلید کنکور 1402، باید توجه داشته باشند که سوابق تحصیلی کامل مربوط به گروه آزمایشی مورد نظر را نیز باید دارا باشند و درصورتی که در یک یا چند درس، سابقه تحصیلی لازم برای گروه آزمایشی درخواستی را نداشته باشند نمرات آن دروس صفر لحاظ می‌شود.


جهت مشاوره در زمینه برنامه ریزی قبولی در کنکور سراسری
خرید بسته
پیام رسان های خبرینو
ارسال نظر شما
انتشار یافته : 0 در انتظار بررسی : 3811
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی: 18 + = 19

نصب اپ دانش آموزی