جهت مشاوره در زمینه انواع نظام آموزشی

با مشاوران متخصص ما از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

شماره تماس از سراسر کشور: ۱۶۱۳ ۹۰۷ ۹۰۹

کد خبر : 77408

نظام آموزشی چیست + جدول راهنمای نظام های آموزشی

در این مقاله می خوانید که نظام آموزشی چیست و جدول راهنمای نظام های آموزشی را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم. دانستن انواع نظام آموزشی برای ترمیم معدل و سابقه تحصیلی لازم است.


نظام آموزشی چیست؟

نظام آموزشی انواع مختلفی دارد و به طور کلی به شبکه‌ی وسیعی از نهادها و برنامه‌هایی گویند که سیستم آموزشی براساس آن پیاده سازی شده است. به این ترتیب انواع گوناگون آموزش در سطوح متفاوت تحصیلی برای مخاطبان آموزش فراهم شده است. نظام آموزشی در طول زمان با تغییرات و تحولاتی همراه بوده و با توجه به نامگذاری های انجام شده در جدول زیر تفاوت این نظام ها را بررسی کرده ایم:

جدول راهنمای نظام های آموزشی

جدل زیر، راهنمای نظام های آموزشی است. در ادامه توضیحات تکمیلی درباره اینکه نظام آموزشی چیست و تعریف دقیق نظام های آموزشی پرداخته ایم. آخرین و جدیدترین نظام آموزشی، نظام آموزشی نظام جدید متوسطه است تا هم اکنون ادامه دارد:

جدول راهنمای نظام های آموزشی

توضیحات بیشتر را در جدول زیر بخوانید:
نظام جدید3-3-6 متوسطه : نظام آموزشی در حال اجرا در مدارس است که از خردادماه سال تحصیلی 97-98 در جریان است. در این نظام دانش آموزان بعد از قبولی در پایه نهم به دوره دوم متوسطه واردشده و بعد از طی پایه دهم، یازدهم و دوازدهم، در صورت گذراندن کلیه واحدهای درسی رشته مربوطه، گواهینامه دیپلم دوازده ساله دریافت میکنند.
نظام سالی واحدی: نظام آموزشی قبل از نظام جدید  است که از سال 81 اولین گروه دانش آموزان از آن فارغ التحصیل شدند و تا سال 1399 نیز امکان فارغ التحصیلی داشته اند. در نظام سالی واحدی آموزش دروس از مهرماه آغاز شده و در خردادماه کارنامه سال صادر میشد.
نظام آموزشی سالی واحدی دارای دو دوره: نظام سالی واحدی متوسطه: دانش آموزان بعد از طی دوران راهنمایی به این نظام آموزشی واردشده و طی 3 سال آموزش مدرک دیپلم دریافت میکردند. طول تحصیل از اول ابتدایی تا اخذ دیپلم 11 سال است.
نظام سالی واحدی پیش دانشگاهی:  دوره پیش دانشگاهی یک سال است و فقط فارغ التحصیلان دارای مدرک متوسطه که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه را داشتند در پیش دانشگاهی ثبت نام میکردند.
نظام ترمی واحدی: این نظام آموزشی قبل از نظام سالی واحدی بود و از سال 72 اولین گروه دانش آموزان از آن فارغ التحصیل شدند و تا سال 1395 نیز امکان فارغ التحصیلی داشته اند. در نظام ترمی واحدی، ترم اول از مهر تا دی ماه و ترم دوم از بهمن ماه تا خرداد و ترم تابستان از تیرماه تا شهریور است.
نظام ترمی واحدی دارای دو دوره تحصیلی است:
  1. نظام سالی ترمی واحدی متوسطه: دانش آموزان بعد از طی دوران راهنمایی به این نظام آموزشی وارد شده ودر طول 3 سال آموزش مدرک دیپلم دریافت میکردند. مدت زمان تحصیل از اول ابتدایی تا اخذ دیپلم 11 سال است.
  2. نظام سالی واحدی پیش دانشگاهی: دوره پیش دانشگاهی مانند شیوه ترمی است با این تفاوت که دوره پیش دانشگاهی دو ترم است و فقط فارغ التحصیلان دارای مدرک متوسطه که مایل به ادامه تحصیل در دانشگاه بودند در پیش دانشگاهی ثبت نام میکردند.
  3. نظام چهارساله متوسطه: این نظام آموزشی از سال 53 شروع شد و از سال 56 اولین گروه از دانش آموزان در آن فارغ التحصیل شدند و تا سال 79  ادامه داشت. این نظام به صورت پایه ای بود و دانش آموزان بعد از دوران راهنمایی به دوره متوسطه وارد میشدند. در هرسال باید تمام دروس آن سال را قبول میشدند و اگر تا تابستان موفق به قبولی نمیشدند لازم بود که آن پایه را تکرار کنند، و بعد از قبولی پایه چهارم به دانش آموزان گواهینامه دیپلم ارائه میشد.
  4. نظام شش ساله متوسطه: این نظام آموزشی از ابتدای آموزش متوسطه در ایران آغاز شد و تا سال 1356 دانش آموزان در آن فارغ التحصیل شدند. این نظام به صورت پایه ای بود و دانش آموزان بعد از دوره شش ساله ابتدایی به دوره شش ساله متوسطه وارد میشدند. در هرسال باید تمام دروس آن سال را قبول می شدند و اگر تا تابستان موفق به قبولی نمیشدند بایستی آن پایه را تکرار کنند و بعد از قبولی پایه ششم به دانش آموزان گواهینامه دیپلم ارائه میشد.

تلفن مرکز مشاوره تحصیلی صدای مشاور نظام آموزشی چیست + جدول راهنمای نظام های آموزشی 1

5/5 - (1 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه انواع نظام آموزشی

با مشاوران متخصص ما از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

شماره تماس از سراسر کشور: ۱۶۱۳ ۹۰۷ ۹۰۹

کانال تلگرام خبرینو
پیج اینستاگرام خبرینو
ارسال نظر شما
انتشار یافته : 0 در انتظار بررسی :
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نصب اپ دانش آموزی