جهت مشاوره در زمینه امریه سربازی در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری + معافیت تحصیلی

با مشاوران متخصص ما از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

شماره تماس از سراسر کشور: ۱۶۱۳ ۹۰۷ ۹۰۹

کد خبر : 44908

نحوه گرفتن امریه سربازی | شرایط و قوانین اخذ امریه سربازی

جذب سرباز امریه در بنیاد مسکن آذربایجان شرقی 1401

این مقاله راهنمای کامل نحوه گرفتن امریه سربازی در سال 1401 و شرایط و قوانین اخذ امریه سربازی است. مشمولان خدمت که می خواهند از این فرصت طلایی بهره ببرند، با مطالعه این مطلب، به طور کامل از طریقه گرفتن امریه سربازی و چگونگی طی کردن مراحل آن مطلع می شوند.

امریه سربازی چیست؟

اما امریه سربازی چیست و چرا سربازان در تلاش هستند تا از امریه استفاده کنند؟ یکی از روشهای پیشنهاد شده برای مشمولان خدمت وظیفه عمومی؛ گذراندن دوره سربازی خود به صورت امریه در ادارات و مراکز دولتی به جای پادگان ها می باشد. برای اخذ امریه سربازی لازم است با شرایط و قوانین مربوط به چگونگی گرفتن امریه آشنا باشید.

امریه یکی از روش های پیشنهادی برای افرادی که مشمول خدمت سربازی می شوند، خواهد بود. بر این اساس فرد مشمول وظیفه عمومی می تواند به جای گذراندن دوره سربازی خود در پادگان ها، این دوره را در ادارات و مراکز دولتی خدمت نماید.

سربازی که امریه اخذ کرد ، نیازی به گذراندن دوره ضرورت خود در پادگان و مراکز آموزشی نظامی را نداشته و می تواند مشابه دیگر کارمندان بدون احتیاج به لباس نظامی، قسمتی از روز را در بخش های خدماتی و اداری؛ انجام وظیفه کند.

امریه سربازی یکی از مفاهیم مهمی است که سازمان وظیفه عمومی کشور به آن پرداخته و بخشی از قوانین و مقررات خود را به موضوع امریه اختصاص داده است. هر ساله مراکز و ارگان های دولتی، اعلامیه های رسمی و غیر رسمی منتشر نموده و از سربازان امریه دعوت به همکاری می نمایند.

زمان امریه خدمت سربازی

چگونگی گرفتن امریه سربازی

شرایط و چگونگی گرفتن امریه سربازی، در سال 1401 اعلام شد. یکی از اصلی ترین شرایط امریه داشتن مدرک تحصیلی است، نحوه ثبت نام امریه سربازی نیز به صورت اینترنتی می باشد. متقاضیان امریه می توانند بعد از مطالعه دقیق این مقاله، برای کسب راهنمایی در زمینه مدرک تحصیلی مورد نیاز برای امریه های سربازی، با شماره تلفن مندرج در همین صفحه تماس حاصل فرمایند.

 • سازمان وظیفه عمومی کشور هر ساله خدمت سربازی برخی از سربازان و مشمولان با شرایط خاص را تحت عنوان نیروی کار به سازمان ها و مراکز دولتی واگذار می کند. این افراد دوره دو ساله سربازی را بدون انجام خدمات نظامی و رزمی و پست های شبانه در ارگان مربوطه می گذرانند.
 • شکل گیری امریه سربازی به دستور مقام معظم رهبری بوده و بر اساس آن سازمان ها و ارگان های اداری و دولتی می توانند بخشی از نیروی کار مورد نیاز خود را توسط جذب سرباز تامین نمایند. بر اساس این قانون سازمان مربوطه از ستاد کل نیروهای مسلح درخواست سرباز مورد نظر برای خدمت در محل مربوطه را می دارد.
 • به این ترتیب افرادی که تمایلی به گذراندن دوره سربازی خود طبق روال معمول در پادگان ها را ندارند می توانند این دوره را به صورت امربه در سازمان یا ارگان های دولتی مدنظر سازمان نظام وظیفه سپری کنند. اخذ امریه سربازی سبب می شود تا مشمولان علاوه بر کسب تجربه در شغلی که باید در آن خدمت بگذرانند، دوره سربازی را بدون پوشیدن فرم نظام به اتمام برسانند.
 • سرباز امریه ابتدا باید دوره آموزش دو ماهه خود را مانند بقیه بگذراند و بعد به مدت ۲۲ ماه دوره امریه خود را در آن اداره یا سازمان به اتمام برساند. در حقیقت خدمت سربازان نظام وظیفه در دستگاه های غیرنظامی حدودا ۲۴ ماه طول می کشد. از مهمترین مواردی که باید در خصوص امریه سربازی به آن توجه شود این است که مشمولان امریه سربازی تحت این عنوان نباید غیبت داشته باشند و برعکس مدت ۲۱ ماه خدمت عادی در پادگان ها، دوره خدمت امریه ۲۴ ماه می باشد.
 • البته باید اشاره کرد آموزش های نظامی لازم را پیش از گذراندن دوره امریه کسب خواهند کرد. قابل ذکر است میزان حقوق سرباز امریه با دیگر کارکنان اداراتی که در آن به خدمت خواهند پرداخت، متفاوت است. در ادامه با شرایط و قوانین اخذ امریه سربازی بیشتر آشنا می شوید.
 • امریه در حقیقت راهی برای برقراری تعادل بین تعداد نیروهای حاضر در پادگان ها و یگان های نظامی می باشد که به نفع سربازان و مشمولان نظام وظیفه بوده تا دوره سربازی راحت تری داشته باشند. ولی هر فرد مشمولی برای اخذ امریه سربازی باید دارای شرایط و قوانین تعیین شده سازمان نظام وظیفه باشد.
 • بعضی از ارگان های دولتی جهت تامین نیروی انسانی مورد نیاز خود، مشمولان نظام وظیفه را به عنوان سرباز امریه استخدام می کنند و این سازمان یا ارگان های دولتی طبق نیاز خود اطلاعیه هایی مبنی بر نیاز به نیروی سرباز امریه منتشر می نمایند.
 • فردی که دوره سربازی اش را به صورت امریه می گذراند، در اداره و در ساعت اداری موظف به اجرای وظیفه بوده و البته اخذ امریه سربازی شرایط زیادی را می طلبد. و فقط افرادی که این شرایط را دارا باشند می توانند به عنوان امریه، خدمت کنند.

پذیرش امریه سربازی

 انواع امریه سربازی

در حالت کلی امریه سربازی دو نوع دارد. اولی امریه در شرکت های دانش بنیان و دیگری امریه در وزارتخانه ها، سازمان ها و موسسات دولتی می باشد. هر دو نوع امریه مدت زمان خدمت مشابه (۲۴ ماه تمام) را دارند و قوانین کلی خدمت در هر یک از آن ها مطابق ضوابط مندرج در قانون امریه سربازی می باشد. تنها تفاوت این دو نوع امریه به خصوص یا دولتی بودن بخش اعلام نیاز کننده می باشد.

سامانه جذب امریه سربازی

سامانه جذب و ثبت نام امریه سربازی یکی از امکاناتی است که برای متقاضیان دریافت امریه فراهم شده است تا در روند ثبت درخواست امریه با مشکلات کمتری روبرو شوند. به این منظور هر سازمان یا اداره ای که به جذب امریه اقدام می کند باید زمینه ای را فراهم نماید تا متقاضیان مدارک و درخواست خود را به آن جا ارائه دهند.

این موضوع اخیرا برای همه سازمان های امریه گیر به صورت اینترنتی و توسط سامانه های ثبت نام امریه صورت می گیرد. به این مفهوم که هر سازمانی برای جذب امریه سامانه ای را اعلام نموده تا در زمان جذب امریه، متقاضیان به آن مراجعه و مدارک لازم را به سازمان مربوطه ارائه دهند. سازمان مربوطه اطلاعات ثبت شده در سامانه ثبت نام را بررسی کرده و مطابق با اهداف و عملکرد سازمانش، افرادی را که دارای شرایط و مهارت های لازم اخذ امریه سربازی می باشند، جذب نماید.

شرایط و نحوه گرفتن امریه سربازی

شرایط اخذ امریه سربازی دغدغه اکثر مشمولان نظام وظیفه می باشد. برای همه جای سوال است که چه کسانی شرایط ثبت نام در سازمان نظام وظیفه به عنوان امریه سرباز را دارند؟ پاسخ این است که به طور کلی شرایط اخذ امریه سربازی به دو دسته عمومی و اختصاصی از سوی سازمان نظام وظیفه تقسیم بندی می شود. شرایط اختصاصی به سازمان یا اداره ای مربوط می شود که فرد مشمول را به عنوان سرباز امریه جذب می کند.

از مهمترین شرایط اخذ امریه سربازی در حالت عمومی موارد زیر می باشند.

فرد مشمول باید متاهل باشد.
مشمولانی که فرزند خانواده ایثارگران هستند. مانند فرزندان جانبازان، رزمندگان و …
مشمولانی که تحت پوشش نهاد بهزیستی یا کمیته امداد هستند.
مشمولانی که به عنوان سرپرست خانوار شناخته می شوند.
مشمولانی که به خاطر بیماری خاص از انجام خدمات رزمی معاف هستند.

قابل ذکر است یکی از مهمترین شرایط در اخذ امریه سربازی عدم غیبت سرباز امریه می باشد که باید مشمولان به آن بسیار توجه نمایند. در صورتی که هیچ یک از شرایط ذکر شده را ندارید باز هم می توانید برای امریه سربازی اقدام کنید.

نحوه ثبت نام امریه سربازی، نحوه گرفتن امریه سربازی، روش گرفتن امریه سربازی، طریقه گرفتن امریه سربازی ،چگونگی گرفتن امریه سربازی ،نحوه ی گرفتن امریه سربازی، نحوه اخذ امریه سربازی، نحوه گرفتن امریه در سربازینحوه گرفتن امریه سربازی | شرایط و قوانین اخذ امریه سربازی 1

مراحل و نحوه گرفتن امریه در سربازی 

نحوه اخذ امریه سربازی و چگونگی اقدام برای آن یکی از موضوعاتی است که برای متقاضیان بسیار اهمیت دارد. اگر متقاضی دریافت امریه می باشید و تاکنون به تحصیل مشغول بوده اید، پس از اتمام تحصیل و مدت مشخص پیش از اینکه وارد دوره غیبت سربازی شوید باید برای این کار اقدام نماید.

 • در ضمن ضروری است که با دانشگاه محل تحصیل خود تسویه نموده و مدارک تحصیلی خود را دریافت نمایید. در ادامه باید از بین سازمان هایی که سرباز امریه استخدام می کنند با توجه به مدرک تحصیلی و توانایی و مهارت خود یکی را انتخاب نمایید و طبق قوانین آن ارگان مدارک مورد نیاز و درخواست خود را ارائه دهید.
 • به این نکته توجه کنید که برای دریافت امریه باید به موقع برگه اعزام خود را به سازمان مربوطه ارائه کنید. باید این برگه سه ماه زودتر از موعد اعزام به ارگان مدنظرتان ارائه شود. سازمان مذکور با بررسی درخواست و مدارک شما در صورت تایید برگه امریه را به شما ارائه می دهد. موارد زیر را در نظر بگیرید.
 • سر زدن به قسمت کارگزینی ادارات یا سازمان دولتی امریه گیر فقط ۶ ماه از تاریخ فارغ التحصیلی فرصت دارید تا مدارک خود را به سازمان وظیفه عمومی بفرستید.
 • از زمان ارسال مدارک به سازمان وظیفه حدود یک ماهی طول می کشد تا برگ سبز به دست فرد مشمول برسد.
 • فرد مشمول باید برگ سبز خود را که تاریخ اعزام آن مطابق با تاریخ معرفی به سازمان مربوطه می باشد سه ماه زودتر از این تاریخ به این سازمان ارائه دهد.
 • فرد مشمول تنها می تواند به یکی از ارگان های امریه درخواست بفرستد، در غیر این صورت درخواستش باطل می شود.
 • باید اشاره کرد که ادارات و سازمان های دولتی ظرفیت محدودی داشته از این رو باید اقدامات مربوط به پذیرش امریه مانند ارسال برگ سبز و … را زودتر انجام دهید.

قوانین و طریقه گرفتن امریه سربازی

قابل ذکر است برای امریه سربازی از سوی سازمان نظام وظیفه کشور قوانینی اعلام شده که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می شود.

 • افراد متقاضی امریه سربازی نباید غیبت کرده باشند. دانشجویان پس از فارغ التحصیلی فقط ۶ ماه فرصت دارند تا درخواست خود را ارائه دهند.
  فرد متقاضی باید تعهدی ارائه دهد که با کارکنان سازمان مدنظر هیچ نوع نسبت فامیلی، سببی یا نسبی ندارد.
  ارائه مدرک تحصیلی معتبر و حداقل معدل مدنظر
  فرد متقاضی باید دوره ۲ ماهه آموزشی خود در پادگان را بگذراند.
  درخواست امریه باید فقط از یک سازمان باشد.
  مدت سربازی امریه معمولا ۲۴ ماه است.
  استفاده از کسری خدمت های سربازی، به قوانین و شرایط سازمان مربوطه بستگی دارد. بعضی ارگان ها فاقد این امکان هستند.
  حقوق سربازان امریه با حقوق کارمندان سازمان امریه بگیر متفاوت است.
  شرط معدل برای امریه سربازی برای هر دانشگاهی متفاوت است. همچنین این موضوع برای مقاطع مختلف تحصیلی نیز فرق دارد.
 • شایان ذکر است مطابق با اطلاعیه های منتشر شده توسط نهادهای رسمی، فاکتورهای تاثیرگذار در میزان حقوق سربازان امریه شامل مدرک تحصیلی، درجه نظامی، تاهل، فرزند داشتن و فاصله محل زندگی تا محل خدمت خواهند بود. در مورد شرط معدل در امریه سربازی همانطور که اشاره شد قوانین آن برای دانشگاه های مختلف، متفاوت است.
 • به طور مثال برای افراد دانش آموخته مقطع کارشناسی دانشگاه تهران یا صنعتی شریف حداقل معدل برای امریه سربازی ۱۴ می باشد و برای مقطع کارشناسی ارشد این عدد ۱۴.۵ است. برای سایر دانشگاه های کشور اعم از آزاد یا دولتی این حداقل ها مطابق قوانین سازمان نظام وظیفه تعیین شده است. در ادامه به چند نکته در این رابطه اشاره می شود.
 • اولویت سازمان های امریه گیر با افرادی است که در دانشگاه های معتبر به صورت حضوری تحصیل نموده اند. ولی این به معنی عدم پذیرش امریه از دیگر دانشگاه ها نخواهد بود.
  هر ارگان یا سازمانی برای مقاطع مختلف تحصیلی معدلی را تعیین می کند. در ضمن نوع دانشگاهی که فرد در آن تحصیل نموده هم تاثیرگذار است.

مزیت دریافت امریه سربازی

مزیت های دریافت امریه سربازی، موجب شده مشمولان برای ثبت نام امریه سربازی اقدام کنند از این مزیت ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. مهمترین مزیت امریه سربازی این است که فرد مشمول به امریه، برای خدمت در سازمان دولتی یا غیردولتی مشابه دیگر کارمندان آن سازمان بدون اجرای خدمات رزمی و نظامی سخت می تواند دوره سربازی خود را بگذراند. یعنی با لباس معمولی و فقط در ساعات اداری به خدمت مشغول شد.
 2. با توجه به این که سرباز امریه بر اساس مدرک تحصیلی در سازمان امریه گیر به کار گرفته می شود، می تواند مهارت های لازم برای ورود به بازار کار و اشتغال را نیز کسب کند.
 3. در برخی از ارگان های امریه گیر، برای سرباز امریه گیر حقوقی در نظر گرفته می شود که از سرباز معمولی بیشتر است.
  برای سرباز امریه این دوره دو ساله به عنوان سابقه استخدامی در نظر گرفته خواهد شد.

شرایط انصراف از امریه سربازی

اگر امریه سربازی اخذ کرده ولی به هر دلیل منصرف شده اید، شرایط انصراف از امریه سربازی به شرح زیر است:

 1. برای انصراف از امریه سربازی شرایطی وجود دارد که ممکن است اختصاصی باشد. یعنی بر اساس ارگانی که در آن خدمت می کنید، متفاوت است. از این رو باید متناسب با سازمان یا ارگان امریه گیر شرایط لازم برای انصراف را فراهم نمایید. علاوه بر شرایط اختصاصی دو شرط الزامی برای این کار وجود دارد که به قرار زیر می باشد.
 2. مهمترین شرط برای انصراف از امریه در بیشتر ارگان ها، ارائه دلایل محکم جهت انصراف از امریه به سازمانی می باشد که در آن جا مشغول خدمت است.
 3. شرط بعدی این است که موافقت نامه سازمان وظیفه عمومی کشور برای انصراف را دریافت نماید.

به این مقاله امتیاز دهید

جهت مشاوره در زمینه امریه سربازی در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری + معافیت تحصیلی

با مشاوران متخصص ما از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

شماره تماس از سراسر کشور: ۱۶۱۳ ۹۰۷ ۹۰۹

کانال تلگرام خبرینو
پیج اینستاگرام خبرینو
ارسال نظر شما
انتشار یافته : 0 در انتظار بررسی :
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نصب اپ دانش آموزی