جهت مشاوره در زمینه نحوه برگزاری امتحانات دانشگاه ها سال 1402

با مشاوران متخصص ما از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

شماره تماس از سراسر کشور: ۱۶۱۳ ۹۰۷ ۹۰۹

کد خبر : 25554

نحوه برگزاری امتحانات دانشگاه ها سال 1402

نحوه برگزاری امتحانات دانشگاه ها سال 99-1400

امتحانات پایان ترم 1402 دانشگاه ها مجازی یا حضوری؟

معاون آموزش وزارت علوم، جزئیات کامل خبر را اعلام کرد. در ادامه از نحوه برگزاری امتحانات دانشگاه های کل کشور، دفاع پایان نامه و شرایط دانشجویان تحصیلات تکمیلی و دانشجویانی که واحد آزمایشگاهی دارند ، همچنین شرایط خوابگاه ها و نحوه ارزیابی و سنجش عملکرد مطلع می شوید:


نحوه برگزاری امتحانات دانشگاه ها در دی ماه 1402 

احتمالا نحوه برگزاری امتحانات دانشگاه های کل کشور در دی ماه 1402 مانند سال گذشته به صورت حضوری خواهد بود. متنخبر به شرح زیر است:

 امتحانات پایان ترم تمام دانشگاه‌ها حضوری برگزار می‌شود
محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اعلام کرد:
🔸مسوولان دانشگاه‌ها موظف هستند که تمام امتحانات پایان ترم را به صورت حضوری برگزار کنند.
🔸با توجه به بهبود شرایط کرونایی در کشور امتحانات به صورت حضوری برگزار می‌شود و دانشجویان باید در جلسه امتحان حضور داشته باشند.
🔸برخی دانشجویان خواستار برگزاری امتحانات به صورت غیرحضوری شده بودند که وزیر علوم این مسأله را غیرممکن عنوان کرده است.

خبر جدید : دستور رئیس جمهور برای حضوری شدن امتحانات مدارس و دانشگاه ها:


اخبار قبلی:

♦️امتحانات پایان ترم دانشگاه‌های پیام نور غیرحضوری برگزار می‌شود

ابراهیم تقی‌زاده، رئیس دانشگاه پیام نور:
🔹️با توجه به برگزاری جلسات متعدد و کارشناسی فنی در این زمینه و همچنین دستور وزیر علوم مبنی بر اختیار تصمیم گیری دانشگاه ها برای نحوه برگزاری آزمون های پایان ترم؛ تصمیم هیئت رئیسه دانشگاه پیام نور به این نتیجه رسید که همه آزمون‌ها در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری به صورت غیرحضوری و مجازی برگزاری خواهد شد.


♦️افزایش بازه زمانی برگزاری امتحانات پایان ترم دانشگاه‌‌‌‌‎ها اعلام شد

معاون آموزشی وزیر علوم در صدا و سیما شرح داد:
🔹دانشگاه‌‌‌‌‎ها می‌‌‌‌‎توانند به جای ۲ هفته، تا یک ماه (۴ هفته) بازه زمانی امتحانات را افزایش دهند.
🔹دانشگاه‌ها باید حداکثر تلاش خود را انجام دهند تا امتحانات حضوری برگزار شود.
🔹برخی دانشگاه‌ها مانند دانشگاه جامع علمی کاربردی، دانشگاه فنی‌ حرفه‌ای و دانشگاه پیام‌نور که عمده دانشجویان آنها بومی هستند، اعلام کرده‌اند که امتحانات پایان ترم خود را به‌ صورت حضوری برگزار می‌کنند.
🔹دانشگاه‌هایی مثل دانشگاه تهران و یا دانشگاه صنعتی شریف که درصدی از دانشجویان آنها غیربومی هستند، ممکن است از نظر خوابگاهی مشکل داشته باشند بنابراین باید خودشان در این زمینه برنامه‌ریزی کنند.

***

شرایط برگزاری امتحانات دانشگاه آزاد در دی ماه:

 • “دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرد، نحوه برگزاری کلاسها و امتحانات در کشور یکسان نیست و متناسب با وضعیت هر منطقه اقدام خواهد شد.”
 • 🔹بنابراین نحوه‌ی برگزاری امتحانات پایان ترم به شرایط کرونای منطقه و تصمیمات سازمان‌مرکزی و ستاد کرونا بستگی دارد و هنوز چیزی به صورت دقیق مشخص نیست.
 • 🔹کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها باید حضوری شوند. نمی‌پذیریم کارورزی دانشجویان برگزار نشود. همچنین از آنجایی که اکثر شهرها در وضعیت آبی قرار دارند، ۴ جلسه از کلاس‌ها حضوری باشد. امتحان مفروض ثانویه است و شکل آن را تصمیم گیری می‌کنیم.
 • 🔹امتحان مسئله‌ای فرعی است، اساس کار ما یادگیری شماست. خواست اکثریت دانشجویان برای ما مهم است، می‌دانیم که اکثریت دانشجویان حاضر نیستند که کلاس‌ها، قربانی راحت طلبی عده‌ای قلیل شود.
 • 🔹من حاضرم همه کلاس‌ها حضوری و همه امتحانات مجازی باشد. چرا آموزش را قربانی راحتی عده‌ای کنیم؟ باید به کمک شما به جنگ تقلب برویم. برای ارزیابی به استادان تاکید کرده‌ایم که دقیق عمل کنند، امتحان امری ثانوی است.

پیش از این زلفی گل اعلام کرده بود: اگر دانشگاه‌ها کلاس‌های خود را حضوری کنند، قطعا امتحانات پایان‌ترم هم به همان شیوه برگزار خواهند شد. هم اکنون خبر حضوری شدن امتحانات به طور رسمی اعلام شده است.

بخش تحقیقات و فناوری کارگروه تخصصی آموزش‌های الکترونیکی وزارت علوم شرح داد:

 • 🔸با توجه به اعلام معاون آموزشی وزیر علوم طی دو هفته گذشته و با توجه به اپیدمی فعلی کرونا ترم آتی مجازی برگزار خواهد شد. شدت ویروس کرونا افزایش یافته است؛ بنابراین آموزش‌های مجازی دانشگاه‌ها همچنان ادامه خواهد داشت. البته اگر از اواسط ترم دوباره وضعیت بهتر شد ما هم کلاس‌های حضوری را برگزار خواهیم کرد، اما در غیر اینصورت همچنان کلاس‌های مجازی را ادامه خواهیم داد.

  🔹 پیش‌تر نیز معاون آموزش وزارت علوم گفته بود شرط بازگشایی دانشگاه‌ها تزریق دو دُز واکسن به دانشجویان خواهد بود.

****

امتحانات دی ماه

▫️ در مناطق کم خطر از نظر همه گیری بیماری، زمینه حضور دانشجویان در دانشگاه برای شرکت در آزمون پایان نیمسال، بررسی و مقدمات برگزاری امتحان حضوری در نظر گرفته شود.

▫️ این تصمیم از هم اکنون به دانشجویان اطلاع رسانی شود تا آنها از احتمال برگزاری آزمون پایان نیمسال خود به صورت حضوری، اطلاع داشته باشند.

▫️اطلاع رسانی باید از مجاری مختلف رسمی دانشگاه و با اطمینان از وصول آن از سوی همه دانشجویان انجام شود تا این تصمیم در آستانه اجرا، با اعتراض دانشجویان مبنی بر بی‌اطلاعی یا اطلاع‌رسانی ضعیف دانشگاه، رو به رو نشود.

◾️ پی‌نوشت:
این بخشنامه توسط وزارت علوم به رؤسای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور ارسال شده است.


 جزئیات احتمال حضوری شدن امتحانات پایان ترم

 • دانشگاه‌هایی که در شهرهای زرد و آبی هستند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در صورت امکان و فراهم آوردن شرایط ، امتحاناتی را که خودشان تشخیص می‌دهند می‌توانند حضوری برگزار کنند
 •  اواخر سال گذشته نامه‌ای در خصوص برگزاری امتحانات به دانشگاه‌ها ارسال شد که تمامی موارد آن مختص به شهرهای آبی و زرد مطابق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا بود

نحوه برگزاری امتحانات دانشگاه ها سال 1402 1

دانشگاه پیام نور امتحانات سال 1402 را زودتر از موعد برگزار می کند. زمان برگزاری امتحانات نیم سال تحصیلی دانشگاه پیام نور تغییر کرد.

مشاوره برنامه ریزی تحصیلی و اخبار دانشگاه های کل کشور

دانشجویان عزیز، باتوجه به بی ثباتی شرایط شیوع بیماری کرونا احتمال تغییر نحوه برگزاری آزمون از سوی ستاد مبارزه با کرونا وجود دارد. دانشجویان سراسر کشور می توانند برای اطلاع از اخبار مربوط به نحوه برگزاری امتحانات و مشاوره برنامه ریزی قبولی در امتحانات نیم سال دوم ، معرفی بهترین منابع کمک آموزشی و نمونه سوال با شماره تلفن های زیر تماس بگیرند:

وضعیت غیرحضوری دانشگاه ها در دی ماه 

معاون آموزش وزارت علوم در خصوص وضعیت حضوری و غیرحضوری بودن دانشگاه ها توضیحات زیر را اعلام کرد:

امتحانات پایان ترم 99-1402 دانشگاه ها مجازی برگزار می ‌شود!

معاون آموزشی وزیر علوم گفت: امتحانات پایان نیمسال دانشگاه ها به صورت غیر حضوری و الکترنیکی برگزار شده و آزمون دروس عملی برگزار نمی شود.

 1. با توجه به استمرار وضعیت کرونا- کووید 19 تمام مقررات و آیین نامه های صادر شده به قوت خود باقی است. برای دانشگاه ها، بعد از کرونا نیز آموزش مجازی به عنوان بخشی از آموزش عالی ادامه خواهد داشت.
 2. قبل از شروع ترم جاری به معاون دانشگاه‌ها و روسای دانشگاه‌ها ابلاغ شد که ارزیابی و سنجش عملکرد دانشجویان باید در دستور کار و وزن امتحان پایان ترم کمتر باشد.
 3. در ترم جاری امتحانات الکترونیکی انجام خواهد شد.
 4. دفاع پایان ‌نامه‌ ها به صورت تمام الکترونیکی برگزار می‌شود.
 5. دانشجویان تحصیلات تکمیلی و دانشجویانی که آزمایشگاه دارند ضروری است که در دانشگاه بمانند و حضور آنها منعی ندارد.
 6. خوابگاه ‌ها هم برای حضور این افراد دایر باقی می ‌مانند و در این زمینه تعطیلات سراسری نداریم.

نحوه نمره دهی به دانشجویان در دانشگاه های کل کشور


دانشگاه هایی نظیر دانشگاه آزاد از طریق سامانه های آموزش مجازی دان و وادانا، اقدام به برگزاری کلاس های مجازی کرده اند. برای اطلاع از شرایط محاسبه شهریه دانشجویان شهریه پرداز، نحوه محاسبه نمره در کلاس های مجازی، نحوه برگزاری کلاس و آزمون های مجازی، اخبار تعطیلی دانشگاه های کشور و … ، می توانید با مرکز مشاوره تحصیلی صدای مشاور تماس بگیرید. (شماره تلفن های مندرج در همین مقاله)

مقالات مرتبط با دانشگاه های کشور

لغو شهریه واحدهای عملی دانشگاه آزاد

شرایط دریافت وام مسکن دانشجویی

شرایط دریافت وام شهریه دانشجویان شاغل


5/5 - (2 امتیاز)
منابع :
کانال تلگرام خبرینو
پیج اینستاگرام خبرینو
ارسال نظر شما
انتشار یافته : 53 در انتظار بررسی : 3761
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

− 1 = 2

مهدی جمعه , 14 می 2021 - 1:43

بالاخره این ترم مجازیه یا حضوری؟
من نفهمیدم

بنیامین شنبه , 17 آوریل 2021 - 19:46

آموزش مجازی و امتحان حضوری مثل این میمونه که بخوای با یه قاشق بری شکار خرس😑😐😐😐

رضا شنبه , 17 آوریل 2021 - 8:47

سلام ، اقایون مسولان بنده مشکل شدید ریه دارم اگه کرونا گرفتم نابود میشم جنابعالی خودتون اجازه میدید که بچه های خودتون تو این اوضاع بدبختی برن دانشگاه اصلا امتحانات حضوری در این شرایط معنایی ندارد

CR7 جمعه , 9 آوریل 2021 - 16:27

سلام خدایی با این وضع درس خوندن مجازی که بعضیا نمیتونن بیان و استادا هم درستو حسابی درس نمیدن و یادگیری افتضاحه چجوری بیایم امتحان حضوری بدیم؟؟؟ تازه کرونا هم که هست تا واکسن همگانی نشه نمیشه خدایی چی بنویسیم تو ورقه؟؟؟ شما اینقد صبر کردین دیگه گند نزنین از مهر مدرسه و دانشگاه همشو باز کنین طبق روال قبل کرونا همه برن حضوری درس بخونن و حضوریم امتحان بدن

سعید سه‌شنبه , 6 آوریل 2021 - 13:12

در خصوص امتحان کسی تعیین و تکلیف نکنه هر کی دلش خواد بره امتحان حضوری بده هرکی هم خواست مجازی بده اختیاریش کنید که بدبختهایی مثل ما برن حضوری بدن که این اساتید بی انصاف حق ما رو نخورن

محمد یکشنبه , 28 مارس 2021 - 23:15

با سلام،یقینا امتحانات به صورت حضوری بهتره هم برای خیلیا که با آزمون مجازی وتهیه تکلیف مشکل دارن،هم برا کسایی که پایان ترمند و برا بعضیها که پاس کردن بعضی از واحدا به صورت مجازی سخته……….

زینب شنبه , 27 مارس 2021 - 8:45

با سلام خدمت مسوولین محترم.ما به عنوان دانشجو به هیچ عنوان راضی به شرکت در امتحانات به صورت حضوری نیستیم و شرکت نمیکنیم نهایتا مرخصی میگیریم.😐

هادی شنبه , 27 مارس 2021 - 0:30

خدا وکیلی انصاف نیست ماکه دانشگاهمون توی پایتخته بریم توی مرکز انتشار کرونا….بعد از اون هم آیا آموزش مجازی با امتحان حضوری سنخیت دارد؟؟؟

Mohammad جمعه , 26 مارس 2021 - 2:11

کلاس مجازی , امتحان حضوری? عجب

نگار پنج‌شنبه , 25 مارس 2021 - 9:30

اصلا حاضر نیستم حضوری برم و مخالفم چون جون من با ارزش تر از امتحاناتم است و اینکه با این درس دادن های بیخودی باید مجازی باشه هر کی هم مخالفه لطف کنه اونم تقلب کنه عقده ای نباش خود معلما اصلا نمیتونن درس بدن

فاطمه سه‌شنبه , 16 مارس 2021 - 23:24

از نظر بنده کسی بخادمجازی تقلب کنه گروه تشکیل بده حضوری تو همون دانشگاه هم تقلب میتونع بکنه .اگر حضوری بشه بنده با این شرایط کرونا دانشگاه نمیرم مرخصی میگرم چون سلامتیم مهم تر از هر چیزی هستش .لطفا امتحان این ترم ۱۴۰۰ مجازی بشه .با تشکر

احمد فرجامیان دوشنبه , 1 مارس 2021 - 12:05

آقایان مسعولین .شرایط درس خوندن مجازی با حضوری خیلی فرق داره
که فرق اینه .همه دانشجویان به هیچ عنوانی نمره خودشان را تعلق نمیگیرند.
که حال با برگزاری امتحانات .با تشکیل گروه پنچ شش نفره امتحان خودشان را پاس میکنن .که این موجب .حق ضایعی ما ها میشه
خواهشمندم .ارادت مندم که با توجه به شرایط کنونی کز کنار.با رعایت فاصله و پروتکلول ها .دانشگاه هارو حضوری اعلام نماید که .یادگیری خوبی و نمره حقیقی .که یک دانشجو کل روز ضهمت میکشد بگیرد.
تا حق و ناحقی بین دانشجویان مشخص شود .که در واقعه یک ایده عالی خواهد شد
با تشکر فرجامیان🙏🙏

علی پنج‌شنبه , 4 مارس 2021 - 19:12

اقای با فهم منم دانشجوم و مبتلا به ام اس و این کرونا برام خیلی خطرناکه خوشبحالت خیلی سالمی خوشی زده زیر دلت مسولیین باید به همه فکر کنند نه به دلیل عقده گشایی بعضی جان ما رو بگیرند

عباس چهارشنبه , 17 مارس 2021 - 3:56

اخه ورق دستمال به دست بازیا چیه اخه خب تو هم تقلب کن کنکوره مگه که حقت ضایع بشه نا حقی واقعی اینه مجازی درس بدن حضوری امتحان بگیرن

فاطمه چهارشنبه , 17 مارس 2021 - 12:44

شما حاضری بخاطر یه امتحان یه ملتو زیر خاک ببری .این چه درخاستیه

از املای کلمه (زحمت) ، معلومه چقد سواد داری . شنبه , 15 می 2021 - 21:26

از املای کلمه (زحمت) ،معلومه چقد سواد داری

مودی یکشنبه , 7 فوریه 2021 - 21:34

با سلام محبت کنید مثل ترم قبل هم کلاسها و هم امتحانات را به صورت مجازی و آنلاین بر گزار کنید که این بیماری خیلی خطرناک و کشنده است و خدای نکرده کسی مدیون خون کس دیگری نشود ممنون التماس دعا

هوشنگ قلی زاده جمعه , 19 مارس 2021 - 3:42

مسئولین محترم مردم کشور ما تموم شدند حداقل بزارید اینا هم زندگی کنند این تصمیم تصمیم عاقلانه ی نیست برای برگزاری امتحانات حضوری ما تو داخل خانه امنیت نداریم تا برسه به محیط شلوغ خواهشا به جان مردم بازی نکنید.

اردلان نوری جمعه , 29 ژانویه 2021 - 21:12

با عرض سلام وادب احترام خاص لطفا دانشگاه ها وکلاسهای درسی را حضوری بر گزار کنید یا کلا دانشگاه ها را تعطیل کنید

نصب اپ دانش آموزی