جهت مشاوره در زمینه نحوه ارزشیابی دانش آموزان ابتدایی 1401

با مشاوران متخصص ما از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

شماره تماس از سراسر کشور: ۱۶۱۳ ۹۰۷ ۹۰۹

کد خبر : 31463

نحوه ارزشیابی دانش آموزان ابتدایی 1401

نحوه ارزشیابی دانش آموزان ابتدایی 1400

در این مقاله از نحوه ارزشیابی دانش آموزان ابتدایی در سال 1401 مطلع می شوید. مهلت اعلام نتایج ارزشیابی ابتدایی برای معلمان و مدیران مدارس 10 روز اعلام شده است. معاونت آموزش ابتدایی، جهت آماده سازی نوآموزان برای ورود به مدرسه، برای طراحی بسته آموزشی آموزشی اقدام کرده است. در ادامه از جزئیات بیشتر خبر مطلع می شوید:

نحوه ارزشیابی دانش آموزان پایه ابتدایی 1401

مدیران و معلمان محترم مدارس کل کشور توجه داشته باشند که در سال 1401، نحوه ارزشیابی دانش آموزان در پایه ابتدایی به شرح زیر انجام می شود.

نحوه برگزاری ارزشیابی کیفی و توصیفی ابتدایی اول تا ششم، به اطلاع مدارس کل کشور و اولیای گرامی دانش آموزان می رسد. معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش برای تشریح جزئیات برگزاری امتحانات دانش‌آموزان دبستانی شرح داد:

 • در دوره اول ابتدایی یعنی پایه‌های اول، دوم و سوم در دروس فارسی و ریاضی و در دوره دوم ابتدایی یعنی پایه‌های چهارم، پنجم و ششم در دروس فارسی، ریاضی و علوم علاوه بر ابزارهای مختلف ارزشیابی کیفی – توصیفی، در پایان سال تحصیلی آزمون‌های کتبی برگزار می‌شود.
 • در پایه‌های اول تا پنجم، برگزاری آزمون کتبی به صورت کلاسی بوده و تمامی فرایندهای آن اعم از طراحی سؤالات، اجرای آزمون و تصحیح اوراق بر عهده معلم مربوطه است.

معاونت آموزش ابتدایی شرح داد :

 • با توجه به شرایط کنونی تصمیم بر این است که کلاس‌ های دوره ابتدایی تا پایان اردیبهشت برقرار باشد.
 • معلمان و مدیران ١٠ روز بعد از این مدت فرصت دارند تا نتایج ارزشیابی دانش آموزان را اعلام کنند.
 • در دوره ابتدایی ارزشیابی دانش آموزان به صورت کیفی توصیفی است.
 • ارزیابی دانش آموزان ابتدایی عملکردی خواهد بود و معلمان بر این اساس ارزیابی خود را انجام دهند.
 • اگر دانش آموزان نتوانند از نظر کیفیت یادگیری شرایط مناسبی کسب کنند برنامه‌ هایی برای جبران این خلا در نظر می‌گیریم.

زمان برگزاری ارزشیابی دوره ابتدایی (کلیک کنید)


ارزشیابی دوره ابتدایی سال 1401

 • در پایه اول و دوم آموزش ابتدایی، ارزشیابی دروس براساس اطلاعات و شواهد جمع‌آوری شده، مطابق اهداف درسی مصوب شورای عالی آموزش و پرورش، انجام می‌گیرد. در «درس فارسی» آزمون عملکردی، در مناطق آبی به صورت حضوری، و در مناطق زرد و نارنجی و قرمز، به شکل غیرحضوری و با نظارت مدیر مدرسه انجام می‌شود.
 • در پایه ششم ارزشیابی بر اساس اطلاعات و شواهد جمع‌آوری شده و مطابق «اهداف برنامه درسی مصوب»، به اضافه برگزاری آزمون‌های عملی کلاسی در «دروس فارسی»، «ریاضی» و «علوم»؛ در مناطق آبی، حضوری و در مناطق زرد، نارنجی و قرمز، به صورت غیرحضوری برگزار می‌شود. در پایه‌های هفتم، هشتم، دهم و یازدهم در مناطق زرد، نارنجی و قرمز به معلم اختیار داده شده تحت نظارت مدیر مدرسه از طریق آزمون‌های آنلاین و سایر شیوه‌های ارزشیابی مثل پوشه کار آزمون‌های کتاب باز، عملکردی، شفاهی و برخط و برون خط، امتحانات برگزار شود.
 • انجام تکالیف و پروژه‌ها را از جمله روش‌های ارزشیابی است. معلم می‌تواند ارزیابی را به خود دانش‌آموزان واگذار کند و آنها از طریق صوت و فیلم پاسخ‌های خود را ارائه کنند. معلم می‌تواند نمره پایانی را به فعالیت مختلف دانش‌آموز تخصیص و با توجه به امکانات دانش‌آموزانش، آزمون برگزار کند.
 • «ارزشیابی شایستگی محور» مطرح شده است. در این نوع ارزشیابی؛ تأکید بر آزمون‌های عملکردی است و به جای پرداختن به فعالیت‌های ذهنی، مهارت‌های دیگر هم سنجیده می‌شود حتی نگرش یادگیرنده نیز در لابلای فعالیت‌ها، سنجیده می‌شود و بحث دانش، نگرش و مهارت‌های یادگیرنده که شایستگی فرد را تشکیل می‌دهد، مورد سنجش قرار می‌گیرد.
 •  امتحان پایه ششم ابتدایی «هماهنگ منطقه‌ای» است معاونت ابتدایی آموزش و پرورش درباره برگزاری امتحانات ارزشیابی کیفی و توصیفی پایه ششم، گفت: در پایه ششم بر اساس مصوبه جلسه ۸۵۹ شورای عالی آموزش و پرورش علاوه بر ابزارهای مختلف ازشیابی کیفی – توصیفی، آزمون هماهنگ منطقه‌ای با سؤالات واحد و برنامه معین و به طور همزمان از سوی اداره آموزش و پرورش منطقه در مدرسه برگزار می‌شود.
 • البته در مناطق گرمسیری، تصمیم‌گیری در خصوص بازه زمانی آزمون‌ها بر عهده ستاد امتحانات هر استان است.
 • نتایج آزمون‌های کتبی، در کنار سایر ابزارهای ارزشیابی کیفی – توصیفی برای توصیف عملکرد و تصمیم گیری در خصوص ارتقای دانش‌آموزان، بهبود و جبران ضعف‌ها، پیشنهاد و اجرای مداخلات جبرانی آموزشی استفاده می‌شود.

بسته آموزشی پیش دبستانی 

با توجه به شرایط شیوع کرونا امسال نوآموزان پیش دبستانی کمتر تحت آموزش قرار گرفته‌اند و برای آنکه برای ورود به مدرسه دچار مشکل نشوند، بسته آموزشی برای تداوم یادگیری آن‌ها در نظر گرفتیم.


مشاوره تلفنی برای ثبت نمرات ارزشیابی ابتدایی

معلمان عزیز و مدیران گرامی مدارس ابتدایی کل کشور می توانند در صورت وجود هرگونه سوال و ابهام در زمینه نحوه ثبت نمرات ارزشیابی با سامانه صدای مشاور تماس حاصل فرمایند. کارشناسان این سامانه هر روز حتی در ایام تعطیل از ساعت 8 صبح تا 12 شب پاسخگوی سوالات شما هستند:

به این مقاله امتیاز دهید

جهت مشاوره در زمینه نحوه ارزشیابی دانش آموزان ابتدایی 1401

با مشاوران متخصص ما از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

شماره تماس از سراسر کشور: ۱۶۱۳ ۹۰۷ ۹۰۹

کانال تلگرام خبرینو
پیج اینستاگرام خبرینو
ارسال نظر شما
انتشار یافته : 0 در انتظار بررسی :
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نصب اپ دانش آموزی