جهت مشاوره در زمینه ممنوعیت تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی در سال 1401

با مشاوران متخصص ما از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

شماره تماس از سراسر کشور: ۱۶۱۳ ۹۰۷ ۹۰۹

کد خبر : 44418

ممنوعیت تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی در سال 1401

ممنوعیت تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی در سال 1401

ممنوعیت تعطیلی مدارس و دانشگاه ها در سال 1401 اعلام شد. مدارس و مراکز آموزشی نباید به طور کامل تعطیل شوند. در شرایطی که همچنان برخی مدارس به ویژه در تهران در تعطیلات کرونایی به سر می‌برند، قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا، ممنوعیت تعطیلی کلی مدارس را ابلاغ کرد. معاونت تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش جزئیات بیشتر را شرح داد:

ممنوعیت تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی 1401

🔸ممنوعیت «تعطیلی» کلی و سراسری مدارس و مراکز آموزشی اعلام شد.

 • 🔹معاونت تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش، بخشنامه «ممنوعیت تعطیلی کلی و سراسری مدارس و مراکز آموزشی» را جهت اجرا به ادارات کل آموزش و پرورش استان ها ابلاغ کرد.
  🔹بر اساس این بخشنامه، تعطیلی کلی وسراسری مدارس «ممنوع» است، اما ستادهای استانی در این خصوص اختیار دارند بر اساس شدت بیماری و درگیری ابتلا به کرونا، به صورت منطقه‌ای و شهرستانی، مدارس و مراکز آموزشی را تعطیل و ‌محدودیتهای دیگر را برقرار کنند.
 • وزارت آموزش و پرورش دستورالعمل قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا درخصوص شدت درگیری در مدارس و تعطیلی منطقه‌ای و شهرستانی را به استان‌ها ابلاغ کرد.
 • براساس دستورالعمل ستاد ملی مبارزه با کرونا، با توجه به‌ تأکید رئیس جمهور، تعطیلی کلی و سراسری مدارس  ممنوع است.

 دستورالعمل ممنعیت تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی تأکید می‌کند که:

 • اجرا و رعایت منظومه مصوبات ستاد ملی و انتظارات، مطالبات و رهنمودهای ریاست جمهور و وزیر کشور در صدر تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری ستادهای استانی قرار گیرد.
 •  اولین یا تنها راه‌حل مدیریت بیماری تعطیلی فعالیت‌های اجتماعی نیست لازم است دانشگاه‌های علوم پزشکی و صاحبنظران تمهیدات لازم بهداشتی، مراقبتی، نظارتی، حمایتی و اقتضایی هر یک از گروه‌های اجتماعی را تولید، منتشر و آموزش داده و با تدابیر سیاستی و نظارتی ستادهای استانی از تعطیلی‌های غیرمنطقی و مطالعه نشده جلوگیری کنند.
 • تلاش استانداران و اعضای ستاد استانی برای رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی سختگیری‌های لازم در این خصوص و نظارت‌های مستمر از اطمینان اجرای آنها.
 •  بیماریابی و درمان سریع دانش‌آموزان و دانشجویان مشکوک و بیمار قطعی و جلوگیری از ورود آنها به کلاس‌های درس و استفاده آنها از آموزش‌های غیرحضوری.
 •  در صورت افزایش بیماران قطعی در یک کلاس یا یک مدرسه نسبت به تعطیلی کلاس درس یا مدرسه مورد نظر اقدام شود.
 •  در صورتی که حجم مبتلایان قطعی به بیماری در شهرستان یا منطقه افزایش پیدا کرد، فقط نسبت به غیر حضوری کردن مراکز آموزشی در مناطق مورد نظر برای مدت زمان مشخص تصمیم‌‌گیری شود.
 • پیش از این رئیس جمهور و مسئولان وزارت آموزش و پرورش بر ضرورت بازگشایی مدارس و حضور دانش‌آموزان البته با رعایت فاصله گذاری اجتماعی تأکید داشتند با این حال در برخی شهرها به ویژه تهران، مدارسی هستند که همچنان در ادامه تعطیلات کرونایی به سر می‌برند.
 • ورود مدارس در ایران به سومین سال تعطیلات کرونایی در شرایطی است که پیش از این یونسکو و حتی سازمان جهانی بهداشت نسبت به ادامه تبعات تعطیلی مدارس به لحاظ آسیب‌های آموزشی، روانی و جسمی هشدار دادند و خواستار بازگشایی مدارس و تقویت مراقبت‌های بهداشتی شدند.
 • آنطور که آمارهای یونسکو از وضعیت بازگشایی مدارس در دنیا حکایت می‌کند، از میان 37 میلیون و 737 هزار و 815 محصل در سراسر دنیا فقط 7 کشور مدارسشان را بازگشایی نکردند هرچند که در نقشه‌ها و آمارهای جهانی، ایران جزو آن دسته از کشورهایی بوده که بازگشایی مدارس را انجام داده است اما کیفیت این فرآیند رضایت‌بخش نیست.
 • بررسی‌ها نشان می‌دهد، در ایران تأکید بر بازگشایی مدارس صرفا در رسانه‌ها و فضای مجازی است و در میدان کار به دلیل نبود نظارت‌ کافی بر ضروت بازگشت مدارس به آموزش حضوری و نحوه رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و از سوی دیگر ناتوانی در حمایت از مدارس برای تهیه امکاناتی همچون ماسک، ضدعفونی کننده دست و تهویه هوا همچنان برخی مدارس در تعطیلی به سر می‌برند.
 •  باید هشدار داد که تبعات جدی ادامه تعطیلی مدارس متوجه دانش‌آموزان علی الخصوص در مدارس دولتی است از سوی دیگر برنامه‌های آموزش و پرورش برای جبران افت تحصیلی دانش‌آموزان در حدود سه سال تعطیلات کرونایی مشخص نیست.
به این مقاله امتیاز دهید

جهت مشاوره در زمینه ممنوعیت تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی در سال 1401

با مشاوران متخصص ما از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

شماره تماس از سراسر کشور: ۱۶۱۳ ۹۰۷ ۹۰۹

کانال تلگرام خبرینو
پیج اینستاگرام خبرینو
ارسال نظر شما
انتشار یافته : 0 در انتظار بررسی :
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نصب اپ دانش آموزی