جهت مشاوره در زمینه ممنوعیت تحصیل در خارج مشمولان سربازی 1401-1402

با مشاوران متخصص ما از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

شماره تماس از سراسر کشور: ۱۶۱۳ ۹۰۷ ۹۰۹

کد خبر : 40166

ممنوعیت تحصیل در خارج مشمولان سربازی 1401-1402

سرباز کارت چیست

ممنوعیت تحصیل در خارج مشمولان سربازی در سال 1401-1402 اعلام شد. اگر مشمول سربازی با مدرک دیپلم هستید اجازه خروج از کشور برای تحصیل ندارید مگر اینکه در خصوص اخذ تعهد برای ادامه تحصیل با هزینه شخصی در دانشگاه های خارج از کشور برای رشته های پزشکی اقدام کرده باشید. در این مقاله می خوانید:

 1. رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح توضیحاتی را درباره مصوبه اخیر مجلس درخصوص ممنوعیت ادامه تحصیل مشمولان سربازی دارای مدرک دیپلم در دانشگاه های خارج از کشور ارائه کرد.
 2. دستورالعمل دریافت ریزنمرات و مدارک تحصیلی مشمولین ماده 6 قانون مربوط به خدمت پزشکان و پیراپزشکان مورد بازنگری قرار گرفت.

ممنوعیت تحصیل در خارج مشمولان سربازی در سال 1401-1402 

ممنوعیت تحصیل در خارج مشمولان سربازی در سال 1401-1402 از طریق مصوبه اخیر مجلس درخصوص ممنوعیت ادامه تحصیل مشمولان سربازی دارای مدرک دیپلم در دانشگاه های خارج از کشور ارائه شد:
 • سردار موسی کمالی شرح داد طبق ماده 36 قانون خدمت وظیفه عمومی، مشمولان دارای مدرک دیپلم اگر قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند یا می بایست وضعیت سربازی خود را به طور قطعی مشخص کرده و یا مدرک کارشناسی را در داخل کشور اخذ کرده و سپس برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بروند. همچنین براساس ماده 37 قانون اساسی ایرانیان مقیم خارج از کشور که در مدارس و دانشگاه ها در حال تحصیل هستند می توانند معاف تحصیلی شده و در صورتی که فاقد غیبت باشند در همان دانشگاه های خارجی ادامه تحصیل دهند.
 • در این قانون، قبلا اینطور آمده بود که مشمولان دیپلم و بالاتر در صورتی که غیبت نداشته باشند می توانند در داخل و خارج از کشور ادامه تحصیل دهند که این ماده دارای ابهاماتی بود و نمایندگان مجلس با مصوبه ای، این ابهامات را رفع کردند. بنابراین برای خروج از کشور برای ادامه تحصیل مواد 36 و 37 قانون وظیفه عمومی حاکم است و مشمولان دیپلم مقيم داخل کشور نمی توانند تا زمانی که وضعیت سربازی خود را به طور قطعی مشخص نکرده اند برای ادامه تحصیل به خارج از کشور اعزام شوند.
 • آیا ممنوعیت خروج از کشور برای مشمولان دارای مدرک دیلم تماما اجرا می شود یا تنها مربوط به تحصیل است ؟ این افراد اگر غیبت نداشته باشند می توانند برای تفریح یا زیارت با دریافت مجوز موقت خروج از کشور از کشور خارج شوند اما امکان ادامه تحصیلشان در خارج از کشور وجود ندارد. مشمولان دارای مدرک دیپلم اگر قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند یا می باید وضعیت سربازی خود را به طور قطعی مشخص کرده یا مدرک کارشناسی را در داخل کشور اخذ کرده و سپس برای ادامه تحصيل به خارج از کشور بروند

شرایط ادامه تحصیل مشمولان دیپلم خارج کشور

شرایط ادامه تحصیل مشمولان دیپلم خارج از کشور به شرح زیر اعلام شد:

مهرداد بائوج لاهوتی نماینده مجلس در خصوص تصویب لایحه ممنوعیت خروج دیپلمه های مشمول از کشور به خبرگزاری های داخلی گفته : اداره قوانین مجلس می گوید که این دو ماده تعارض ندارد. قانون موجود شفاف است دولت هم دنبال استرداد این لایحه است او از نمایندگان میخوام که رای مخالف به این لایحه بدهند عباسعلی پوربافرانی نماینده مردم اصفهان در مجلس به عنوان موافق لایحه پیشنهادی دولت گفتا هدف از رفتن به خارج از کشور برای چیست؟ آیا ظرفیت های داخل برای تحصیل مشمولان دیپلمه کافی نیست؟

آیا متقاضیان برای دریافت بهترین ها به خارج از کشور می روند؟» او در پایان سخنانش خواستار رأی مثبت نمایندگان شد و گفت: «نگذارید مشمولان دیپلم به خارج از کشور بروند.» همچنین علیرضا سلیمی دیگر نماینده مجلس نیز در خصوص تصویب لایحه ممنوعیت خروج دیپلمه های مشمول از کشور گفته : موضوع ماده ۳۵ مشمولان دیپلم و موضوع ماده ۳۶ مشمولان کارشناسی و بالاتر است.

پس با هم تعارض ندارد. با حذف یا خارج از بن بست قانونی ایجاد می شود در ادامه نمایندگان دولت نظر موافق خود درباره این لایحه را با نمایندگان در میان گذاشتند و گفتند: اجازه دهید خروج از کشور فقط برای کسانی باشد که دارای مدارک کارشناسی و بالاتر هستند و مشمولان دیپلم فقط در داخل تحصیل کنند.»

سیدحسین نقوی حسینی هم به عنوان سخنگوی کمیسیون اصلی بررسی هم گفته گفت اعطای معافیت یک امتیاز است، جمهوری اسلامی ایران باید این امتیاز را فقط به کسانی بدهد که مدرک کارشناسی و بالاتر دارند سطح آموزشی داخل کشور بسیار مناسب است و مشمولان دیپلمه بهتر است که در داخل درس بخوانند در پایان بررسی این لایحه مسعو پزشکیان، نائب رئيس اول مجلس که ریاست بخشی از جلسه علنی را برعهده داشت لایحه پیشنهادی دولت را در میان نمایندگان به رأی گذاشت و اکثریت نمایندگان به آن رأی مثبت دادند و لایحه پیشنهادی دولت بعد از تایید شورای نگهبان قابلیت اجرا پیدا می کند و دیگر مشمولان دیپلمه برای ادامه تحصیل نمی توانند به خارج از کشور بروند.


شرط خروج از کشور برای مشمولان خدمت پزشکان و پیراپزشکان

شرط خروج از کشور برای مشمولان خدمت پزشکان و پیراپزشکان مطابق با دستورالعمل دریافت ریزنمرات و مدارک تحصیلی مشمولین ماده 6 قانون مربوط به خدمت پزشکان و پیراپزشکان مورد بازنگری قرار گرفت.

قابل توجه متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور:

برای مشاهده دستورالعمل دریافت ریز نمرات و مدرک تحصیلی مشمولین در سال 1401-1402 لینک دانلود را انتخاب نمایید و فایل این دستورالعمل را در قالب فایل pdf دانلود نمایید:

دانلود مستقم دستورالعمل دریافت ریزنمرات و مدارک تحصیلی مشمولین

مشاوره ادامه تحصیل در خارج از کشور برای مشمولان

مشمولان عزیز می توانند برای مشاوره ادامه تحصیل در خارج از کشور و رفع هرگونه سوال و ابهام در زمینه موارد زیر از طریق تماس تلفنی از راهنمایی مشاور استفاده نمایند:

 • وثیقه سربازی برای تحصیل در خارج
 • امکان فروش سربازی برای مشمولان خارج از کشور
 • میزان وثیقه خروج از کشور دانشجویان
 • خروج از کشور در حین سربازی
 • ضبط وثیقه سربازی
 • خروج از کشور بدون کارت پایان خدمت
 • خروج از کشور با وثیقه و عدم بازگشت
 • تعداد دفعات مجاز خروج از کشور برای مشمولین
 • و …
به این مقاله امتیاز دهید
منابع :

جهت مشاوره در زمینه ممنوعیت تحصیل در خارج مشمولان سربازی 1401-1402

با مشاوران متخصص ما از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

شماره تماس از سراسر کشور: ۱۶۱۳ ۹۰۷ ۹۰۹

کانال تلگرام خبرینو
پیج اینستاگرام خبرینو
ارسال نظر شما
انتشار یافته : 0 در انتظار بررسی :
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نصب اپ دانش آموزی