جهت مشاوره در زمینه معرفی رشته حقوق دانشگاه سال 1403 + شرایط بازار کار و درآمد

با مشاوران متخصص ما از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

شماره تماس از سراسر کشور: ۱۶۱۳ ۹۰۷ ۹۰۹

کد خبر : 74807

معرفی رشته حقوق دانشگاه سال 1403 + شرایط بازار کار و درآمد

معرفی رشته حقوق دانشگاه سال 1403

معرفی رشته حقوق دانشگاه سال 1403: اگر علاقمند به تحصیل در رشته حقوق هستید ولی اطلاعات کافی درباره رشته حقوق در دانشگاه، شرایط بازا کار و درآمد آن ندارید، پیشنهاد می کنیم این مقاله را تا انتها به دقت مطالعه کنید. در این صفحه از صفر تا صد رشته حقوق دانشگاه را شرح داده ایم و اطلاعات کامل راجع به هرآنچه لازم است درباره شرایط بازار کار و درآمد رشته حقوق بدانید در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم. رشته حقوق یکی از پرطرفدارترین رشته های علوم انسانی و پر درآمدترین رشته ها برای داوطلبان پرتلاش این گروه است.


معرفی رشته حقوق در دانشگاه های ایران

اولین مدرسه حقوق در سال 1298 شمسی در ایران دایر شد. در سال 1313، دانشگاه تهران تاسیس شد و این مدرسه با مدرسه تجارت و سیاست ادغام شد و دانشکده ی حقوق و علوم سیاسی اقتصادی تاسیس شد. پس از آن در سال 1340 نام این دانشکده به دانشکده‌‌ حقوق و علوم سیاسی تغییر پیدا کرد. به این ترتیب بود که رشته حقوق به تدریج به دانشگاه های دیگر نیز راه پیدا کرد و دانشگاه ها، دانشجوی رشته حقوق پذیرفتند.

در معرفی رشته حقوق در دانشگاه باید بگوییم این رشته دارای چند زیر شاخه است، زیر شاحه های رشته حقوق شامل سه دسته زیر می باشند:

1- حقوق عمومی : محتواری زیر این شاخه با نام حقوق عمومی مربوط به روابط بین دولت و مردم، حقوق قوای سه گانه ( قوه مقننه، مجریه، قضاییه) و حاکمیت آن و حقوقی است که مربوط به اداره ی کشور می شود. از اصلی ترین شاخه حقوق عمومی نیز حقوق اساسی است.

2- حقوق خصوصی : این زیر شاخه از حقوق خصوصی، مربوط به روابط خصوصی و حقوقی حاکم بین مردم می باشد. روابط تجاری نیز از مهمترین روابط بین مردم محسوب می شود. از اصلی ترین شاخه های حقوق خصوصی، حقوق مدنی است که به تنظیم و بررسی روابط بین افراد می پردازد. حقوق خصوصی شامل حق و حقوق قانونی مربوط به دادخواست ها، ولادت، وراثت، مالکیت، وصیت، قراردادها، اموال، مسئولیت هایی که بر اثر حوادث ایجاد می شوند و … است.

3- حقوق بین الملل : سومین گروه از زیر شاخه های حقوق، مربوط به حقوق بین الملل است. حقوق بین الملل به بررسی و آموزش قوانین و مقررات روابط بین دولت ها می پردازد. این حقوق شامل حقوق بین الملل عمومی و خصوصی بوده و شامل حقوق دولت در سطح بین المللی با دیگر کشورها است. حقوق بین الملل خصوصی مربوط به حقوق روابط بین مردم بوده و حقوق بین المللی عمومی مربوط به روابط بین دولت و سازمانهای بین المللی است.

رشته حقوق مناسب چه کسانی است؟

اما رشته حقوق مناسب چه افرادی است ؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم، رشته حقوق مناسب کسانی است که دارای توانایی‌ ها و مهارت‌ های زیر باشند:

 • داشتن حافظه بلند مدت و کوتاه مدت خوب
 • امانتدار اطلاعات شخصی موکل
 • خلاقیت ذهنی بالا
 • توانایی تحمل اضطراب های فراوان
 • تسلط بر دروسی مانند فلسفه و منطق، جامعه شناسی، روانشناسی، زبان و ادبیات فارسی
 • دارای فن بیان خوب
 • دارای توانایی در سخنوری و گفتار گویا و محکم
 • قدرت استدلال بالا
 • داشتن شجاعت، شهامت و جسارت کافی برای حضور در مراکز قانونی

برای رشته حقوق چه درس هایی باید قوی باشد؟

از سوالات مشترکی که برای داوطلبان این رشته پرطرفدار مطرح می شود این است که برای رشته حقوق باید چه درس هایی باید قوی باشد و برای قبولی در کنکور رشته حقوق چه درس هایی مهم است؟

اگر می خواهید در رشته حقوق قبول شوید لازم است به ضریب دروس اختصاصی توجه کنید، هر چقدر ضریب درس عدد بزرگتری باشد، به این معنی است که تاثیر آن درس در قبولی کنکور بیشتر است. تاثیر ضرایب دروس رشته کنکور در رتبه موثر است. بنابراین اگر علاقمند به قبولی رشته حقوق هستید، به ضرایب دروس اختصاصی که مربوط به زیر گروه یک رشته انسانی است توجه داشته باشید:

ردیف نام درس ضریب
1 زبان عربی 4
2 زبان و ادبیات فارسی 4
3 فلسفه و منطق 3
4 ریاضی 2
5 روانشناسی 1
6 اقتصاد 1
7 تاریخ و جغرافیا 1
8 علوم اجتماعی 1

بهترین دانشگاه برای رشته حقوق کدام است؟

بهترین داتنشگاه برای تحصیل در رشته حقوق، دانشگاه شهید بهشتی تهران است. برای اطلاع از رتبه لازم برای قبولی رشته حقوق در دانشگاه شهید بهشتی می توانید از طریق تلفن ثابت با شماره تلفن مندرج در همین صفحه تماس بگیرید. کارشناسان سامانه مشاور تلفنی، از طریق سیستم مشاوره تلفنی راهنما و پسخگوی شما عزیزان در سراسر کشور هستند.


در ادامه بخوانید: ثبت نام بدون کنکور حقوق


دروس دانشگاهی رشته حقوق

تعداد کل واحدهای درسی رشته حقوق در 4 سال تحصیلی رشته حقوق 140 واحد شامل دروس عمومی با 21 واحد و دروس اختصاصی با 87 واحد است. دروس پایه و اختصاصی رشته حقوق به شرح زیر است.

دروس پایه

مقدمه ی علم حقوق حقوق اساسی 1 حقوق تجارت 1
حقوق اداری 1 حقوق بین الملل 1 حقوق مدنی 1 و 2
حقوق مالیه عمومی اصول فقه 1 کلیات حقوق جزا
قواعد فقه 2 جزایی پیشگیری از جرم

دروس اختصاصی

قواعد فقه 1 مدنی حقوق بین المللی 2 و 3 حقوق اداری 2
حقوق اساسی 2 و 3 حقوق سازمان های بین المللی اصول فقه 2
حقوق بین المللی 1 و 2 حقوق کار حقوق بشر در اسلام
حقوق تجارت 2، 3 و 4 حقوق مدنی 3، 4، 5، 6، 7 و 8 جرم شناسی
آیین دادرسی کیفری 1 و 2 حقوق جزای عمومی 1، 2 و 3 متون فقه 1، 2، 3 و 4
آیین دادرسی مدنی 1، 2 و 3 حقوق جزای اختصاصی 1، 2، 3 و 4 متون حقوقی 1، 2، 3 و 4
حقوق تطبیقی ادله اثبات دعوی پزشک قانونی
روش تحقیق


شرایط بازار کار و درآمد رشته حقوق

اگر انگیزه شما از درس خواندن، صرفا دریافت مدرک تحصیلی نیست، لازم است با شرایط بازار کار و درآمد رشته حقوق به خوبی آشنا باشید تا با آگاهی کامل برای انتخاب رشته حقوق اقدام کنید. در مورد شرایط بازار کار رشته خقوق باید بگوییم که بازار کار این رشته اشباع نشده است.

لازم است حتما بر حسب علاقمندی، استعداد و توانمندی های خود برای انتخاب رشته اقدام کنید. فارغ التحصیلان رشته حقوق برای اینکه بتوانند از طریق این رشته به درآمد برسند، لازم است برای گرفتن پروانه وکالت یا مدرک تحصیلی بالاتر اقدام کنند.

وکالت از پردرآمدترین مشاغل در بازار کار رشته حقوق است و درآمد رشته حقوق با ادامه تحصیل در رشته وکالت بسیار خوب است. البته درآمد هر وکیل بستگی به این دارد که چقدر پرونده حقوقی و … بگیرد. این روزها تعداد وکیل هایی که در تلاش برای جذب پرونده های حقوقی هستند، بسیار بیشتر از قبل شده است، به همین دلیل فقط مهارت و تسلط به دروس کافی نیست ممکن است یک وکیل بسیار باهوش باشد و اطلاعات کاملا به روز و تحسین برانگیزی داشته باشد، ولی اگر با او در مورد بازار کار و درآمد رشته حقوق صحبت کنید، متوجه می شوید که شرایط مالی خوبی ندارد و تعداد پرونده های موفق او بسیار کم است.

به همین دلیل حتی مراجعه کننده های او، از تبلیغات دهان به دهان برای معرفی این وکیل استفاده نمی کنند. اما در مقابل ممکن است وکیل دیگری درآمد چشمگیری داشته و از شغل خود و درآمد رشته حقوق و وکالت بسیار احساس رضایت کند، اگر با این شخص درباره شرایط بازار کار و درآمد رشته حقوق صحبت کنید، ممکن است به شما توضیح دهد که برای موفقیت در بازار کار، لازم است روحیه قوی، پیگیر داشته باشید، قدرت بیان خوبی داشته باشید و همزمان روانشناسی ماهر برای برقراری ارتباط با موکل و افراد مجری قانون داشته باشید. اگر رشته حقوق را انتخاب می کنید ولی انسان درون گرا با روابط عمومی پایین هستید، احتمالا برای کسب درآمد از رشته حقوق با سختی هایی روبرو خواهید شد.

به همین منظور به شما پیشنهاد می کنیم که قبل از انتخاب رشته حقوق، حتما از راهنمایی مشاور تحصیلی استفاده کنید. مشاور شما را راهنمایی می کند تا توانایی و علاقمندی های خود را بهتر بشناسید تا زمان و هزینه بیهوده صرف رشته ای که مناسب شما نیست نکنید. برای مشاوره در زمینه رشته حقوق، شرایط بازار کار و درآمد رشته حقوق، می توانید از طریق تلفن ثابت و بدون شماره گیری کد از سراسر کشور با شماره تلفن ده رقمی 9099071613 تماس بگیرید.

به این مقاله امتیاز دهید

جهت مشاوره در زمینه معرفی رشته حقوق دانشگاه سال 1403 + شرایط بازار کار و درآمد

با مشاوران متخصص ما از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

شماره تماس از سراسر کشور: ۱۶۱۳ ۹۰۷ ۹۰۹

کانال تلگرام خبرینو
پیج اینستاگرام خبرینو
ارسال نظر شما
انتشار یافته : 0 در انتظار بررسی :
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نصب اپ دانش آموزی