جهت مشاوره در زمینه رشته حسابداری

با مشاوران متخصص ما از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

شماره تماس از سراسر کشور: ۱۶۱۳ ۹۰۷ ۹۰۹

کد خبر : 74802

معرفی رشته حسابداری انسانی در دانشگاه | شرایط مشاغل و درآمد

معرفی رشته حسابداری انسانی در دانشگاه

در این مقاله به بررسی رشته حسابداری انسانی در دانشگاه ها پرداخته ایم و همه چیز درباره شرایط و مقدار درآمد رشته حسابداری را شرح داده ایم. در ادامه با تعریف و تفاوت رشته حسابداری و حسابرسی آشنا می شوید و توضیحات کامل در مورد شرایط تحصیل، مشاغل و درآمد حسابداری را می خوانید:

معرفی رشته حسابداری انسانی در دانشگاه

مفهوم حسابداری، ثبت و ذخیره اطلاعات مالی، ارائه تجزیه و تحلیل و نتایج به‌ صورت گزارش‌ هایی به مدیران سازمان یا شرکت جهت تصمیم گیری مناسب است. در معرفی رشته حسابداری باید بگوییم، حسابداری در واقع حسابداری راهی برای کنترل سلامت مالی، ارزیابی دارایی‌های مالی، بدهی‌ها و همینطور جریان نقدی در کسب و کارها است. رشته حسابداری از رشته‌های آموزش عالی است که داوطلبان هر سه گروه آزمایشی ریاضی و فیزیک، تجربی و علوم انسانی می‌توانند این رشته را برای تحصیل در دانشگاه انتخاب کنند.

تفاوت رشته حسابداری با حسابرسی چیست؟

 • حسابداری یک فعالیت خدماتی است که وظیفه ­اش آماده کردن اطلاعات اندکی، که اساساً دارای ماهیت مالی هستند، در مورد واحد اقتصادی است. اطلاعات آماده شده به وسیله حسابداری باید در تصمیم­ گیری ­های اقتصادی سودمند باشد.
 • حسابرسی فرآیندی منظم و با قانون (سیستماتیک) جهت جمع ­آوری و تحلیل بی طرفانه شواهد در رابطه ادعاهای مدیریت در رابطه با فعالیت­ ها و رویدادهای اقتصادی، به تعیین درجه انطباق این ادعاها و اظهارات با معیارهای از پیش تعیین و گزارش نتیجه ها به اشخاص ذینفع است.

دروس رشته حسابداری دانشگاه 

دروس رشته حسابدرای شامل دروس رشته پایه، دروس اصلی و تخصصی به شرح زیر است:

دروس پایه:  روانشناسی عمومی، جامعه شناسی، اصول علم اقتصاد، ریاضیات پایه، ریاضیات کاربردی، آمار کاربردی، مبانی کاربرد کامپیوتر، پژوهش و عملیات، مدیریت تولید، حقوق بازرگانی، پول و ارز بانکداری، مبانی سازمان مدیریت، توسعه اقتصادی، مالیه عمومی، روش تحقیق.
دروس اصلی و تخصصی:  اصول حسابداری، حسابداری میانه، حسابداری پیشرفته، حسابداری صنعتی، حسابرسی، حسابداری مالیاتی، اصول تنظیم و کنترل بودجه، مدیریت مالی، مباحث جاری حسابداری، متون حسابداری


بیشتر بدانید: نرم افزار انتخاب رشته سازمان سنجش


برای رشته حسابداری چه درس هایی باید قوی باشد؟

برای رشته حسابداری چه درس هایی مهم است و چه درس هایی باید قوی باشد؟ اگر از طریق کنکور در رشته حسابداری شرکت می کنید، لازم است به ضرایب قبولی رشته حسابداری دانشگاه آزاد یا دولتی توجه داشته باشید.

رشته حسابداری در واقع رشته ای است که بعنوان رشته های شناور شناخته می شود و داوطلبان در هر سه رشته تحصیلی ریاضی، تجربی و انسانی میتوانند در این رشته ادامه تحصیل دهند. فردی که شغل حسابداری انتخاب می کند باید بتواند گزارش کارهای مناسب و جامعه را ارائه دهد، پس نیاز است که ادبیات فارسی او در سطح خوبی باشد و نگارش خوبی را برای متن های آماده شده انجام دهد.

یکی دیگر از خصوصیت هایی که دانشجوی این رشته باید داشته باشد این است که بتواند ساعت های طولانی مدت پشت کامپیوتر و میز کار با عدد و رقم ها سر و کله بزند و معادلات ریاضی را انجام دهد. همینطور نیاز است که شخصی که حسابدار است علاوه بر این که ریاضی و ادبیات قدرتمند داشته باشد و قدرت بدنی مناسب داشته باشد، خلاق و صبور باشد و با انضباط باشد.

با توجه به تغییراتی که در روند اقتصادی کشور اکنون به وجود آمده است مهندس حسابداری از جمله شغل هایی است که طرفداران متعددی دارد و افرادی که حساب داری نده اند میتوانند  امیدوار باشند که بیکار نخواهند بود و بدون شک در یکی از سازمان ها، ارگان ها و شرکتهای خصوصی یا دولتی میتوانند مشغول به کار شوند.گرایش های رشته حسابداری در دانشگاه

دانشجویان رشته حسابداری، میتوانند با انتخاب یکی از گرایش هایی که در لیست زیر آمده است در مقطع کارشناسی ارشد به ادامه تحصیل بپردازند:

1 رشته حسابداری:
 • حسابداری از رشته های پرطرفدار در چند سال گذشته بوده است و به بررسی اقتصاد و امور مالی سازمان ها و شرکت ها می پردازد.
 • در رشته حسابداری، حسابداران به تهیه گزارش های مالی، جمع آوری و گروه بندی اطلاعات اقتصادی و مالی می پردازند.
2  رشته حسابرسی:
 • حسابرسی به خاطر بررسی و کنترل حساب های حسابداران انجام می شود.
 • فی الواقع حسابرسان در دفترهای شرکت ها و سازمان های گوناگون مجذوب میشوند تا از درستی گزارش های مالی و حساب های حسابداران مطمئن شوند.
3 رشته حسابداری مدیریت:
 •  رشته حسابداری مدیریت به خاطر افزایش توانمندی مدیران مالی در تصمیم گیری ها و تدوین استراتژی های اقتصادی شرکت ها مطرح شده است.
 • افرادی که در گرایش حسابداری مدیریت تحصیل می کنند، میتوانند بعنوان مدیر عامل، عضو هیئت مدیره و یا بعنوان مشاورین مدیریت و اقتصاد در کنار مدیران ارشد شرکت ها به ایفای نقش بپردازند.
4 گرایش حسابداری عمومی:
 •  این گرایش، در مقطع کارشناسی ارشد حسابداری به نوعی جدید به حساب می آید و هدف اصلی از ایجاد آن تربیت نیروهای انسانی تعلیم دیده برای فعالیت در قسمت های عمومی- دولتی و یا جوانب کلان فضای اقتصادی جامعه است.
 • از سوی دیگر دانشجویان رشته حسابداری، میتوانند با انتخاب یکی از گرایش هایی که در لیست زیر آمده است در مقطع دکتری هم به ادامه تحصیل بپردازند.
5 حسابداری صنعتی:
 •  حسابداری صنعتی با تحولات صنایع گوناگون به ویژه انقلاب صنعتی شکل گرفت. آگاهی از بهای تمام شده محصولات تولید شده، نیازی حیاتی برای انتخاب قیمت فروش و عملکرد بهینه شرکت ها است.
 • ازاین رو حسابداری صنعتی، با تکامل ابزارها و روش های تولید به سوی هزینه یابی توسعه یافته حرکت می کند تا هزینه ها و بهای تمام شده کالاهای آماده فروش به روشنی و با شفافیت کامل انتخاب شوند.
6 حسابداری مالی:
 • حسابداری مالی همان حسابداری گزارشگری است.
 • برای اینکه هدف اصلی حسابداری مالی مهیاسازی صورت های مالی است تا نیاز استفاده کنندگان از آنها را تامین کنند.
 • حسابداری مالی باتوجه به اصول حسابداری در تلاش است، نیازهای گوناگون استفاده کنندگان داخل سازمانی و خارج سازمانی از اطلاعات حسابداری را جواب دهد؛ این اشخاص با اینگونه گزارش ها و داده هایی، قادر میشوند در خصوص سرمایه گذاری ها، انعقاد قرارداد های مختلف، عرضه وام و غیره اقدام به تصمیم گیری کنند.
7  حسابداری دولتی:
 • دولت ها در سال های گذشته با توجه به گستره فرایندهای مخارجی خویش، نیازمند مشاورین و افرادی شده اند که توانمندی جداسازی و مدیریت هزینه ها در سطوح کلان اقتصادی را داشته باشند. براین اساس تربیت و پرورش حسابداران دولتی، میتواند منجر به بودجه بندی درست برای امور مختلف و اجرای این بودجه بصورت دقیق و کاربردی شود.
 • گرایش حسابداری دولتی در پی ایجاد بستری برای بوجود آمدن مشاورین و متخصصان حسابداری در بازه مخارج دولتی است.
8 حسابداری مدیریت:
 • حسابداری تنها علم مدیریت بر هزینه های شرکت ها، آن هم قبل از آغاز فرآیند تولید نیست.
 • بلکه حسابداری میتواند در زمینه فرآیند بهای تمام شده محصولات و خدمات، میزان تولید، هزینه اجرا، مقیاس های گوناگون تولید، قیمت فروش محصولات و خدمات و ظرفیت منبع های گوناگون (مانند ماشین آلات) مشاوره های ارزشمندی را به مدیران سطح بالای شرکت ها عرضه دهد.
 • به زبان ساده تر میتوان بیان کرد آنچه به وسیله حسابداری مدیریت عرضه می شود، پیش نیازی اجباری است که مدیران شرکت ها بر مبنای آن اقدام به تصمیم گیری های کلان می کنند.
9 حسابداری منابع انسانی:
 • منبع های انسانی در شرکت ها و بنگاه های اقتصادی بعنوان با اهمیت ترین اموال های آنها تلقی می شوند.
 • در همین امتداد، مدیریت بر امور مالی گوناگون مربوط به این منابع از بازه های عملکردی حسابداری منابع انسانی است.

بازار کار رشته حسابداری و میزان درآمد

بازار کار رشته حسابداری در ایران، خارج از کشور مانند کانادا، استرالیا و کانادا با هم متفاوت است، اگر می خوانید بدانید حداقل و حداکثر درآمد حسابداری در خارج از کشور چقدر است و درک کدام دانشگاه های ایران اعتبار بین الملی دارد، پیشنهاد می کنم از طریق تلفن ثابت و بدون کد، از سراسر کشور با شماره تلفن ده رقمی 9099071613 تماس بگیرید. کارشناسان این سامانه مشاوره، از طریق سیستم مشاور تلفنی پاسخگوی شما عزیزان هستند.

بازار کار رشته حسابداری در ایران اشباع نشده، اگر علاقمند به حسابداری هستید می توانید به عنوان حساب دار، حسابرس، مدیر مالی، کارشناس امور مالیاتی، کارمند بانک، رییس بانک، کارشناس پشتیبانی نرم‌افزار، تحلیل گر مالی ‏‏(کارشناس بورس و سرمایه گذاری) ‏درآمد کسب کنید. درآمد این رشته از حدود ماهی 10 میلیون تومان شروع می شود و محدودیتی برای افزایش درآمد برای فارغ التحصیلان وجود ندارد. اگر حسابرس شوید و یا دفتر حسابداری برای انجام امور حسابداری سایر شرکت ها و … تاسیس کنید، می توانید درآمد بسیار بالایی از رشته حسابداری کسب کنید. اینکه میزان درآمد رشته حسابداری در بازار کار چقدر باشد، بستگی به خلاقیت و هوشمندی فارغ التحصیلان دارد. کسی که از شور و شوق کافی برای کار برخوردار نباشد حتی اگر فارغ التحصیل رشته پزشکی باشد، در خیابان مسافر کشی می کند و در موسسات آموزشی به دنبال کار برای تدریس می گردد.

بنابراین حنما رشته ای متناسب با علاقمندی و توانایی های خود انتخاب کنید. پیشنهاد می کنیم برای مشاوره انتخاب رشته از طریق تلفن ثابت و بدون کد، از سراسر کشور با شماره تلفن ده رقمی 9099071613 تماس بگیرید. کارشناسان این سامانه مشاوره، از طریق سیستم مشاور تلفنی پاسخگوی شما عزیزان هستند.

5/5 - (1 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه رشته حسابداری

با مشاوران متخصص ما از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

شماره تماس از سراسر کشور: ۱۶۱۳ ۹۰۷ ۹۰۹

کانال تلگرام خبرینو
پیج اینستاگرام خبرینو
ارسال نظر شما
انتشار یافته : 0 در انتظار بررسی :
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نصب اپ دانش آموزی