کد خبر : 5932

معافیت تحصیلی طلاب حوزه های علمیه

در این عنوان سعی داریم بپردازیم و توضیح بدهیم در مورد معافیت تحصیلی طلاب حوزه های علمیه و همچنین فرآیند تحصیلی حوزه ای علمیه به چه صورت نیز می باشد.


مطالب سایت ما را دنبال کنید…


بر خلاف باور عمومی عده زیادی از طلاب و روحانیون نیز مشمول خدمت وظیفه عمومی هستند  و در صورت فراغت از تحصیل باید به سربازی و انجام آن  اعزام شوند. لذا این افراد نیز مانند دانشجویان در صورتی که در سن مشمولیت باشند فقط تا زمانی که به تحصیل مشغول باشند از معافیت تحصیلی برخوردار خواهند بود و مجوز تحصیل ایشان منوط به ارائه معافیت تحصیلی توسط سازمان نظام وظیفه خواهد بود.

همچنین طلبه مشمول به شخصی اطلاق می شود که در سن مشمولیت برابر ضوابط و مقررات مرکز مدیریت حوزه علمیه در یکی از حوزه های علوم دینی پذیرش شده و یا اینکه قبل از سن مشمولیت مشغول به تحصیل گردیده و به سن مشمولیت رسیده اند.


فرایند معافیت تحصیلی طلاب حوزه های علمیه

فرایند معافیت تحصیلی طلاب حوزه‌های علمیه به این صورت می باشد  که ابتدا مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه استان بایستی درخواست معافیت تحصیلی طلاب خود را به مراکز خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+10) ارائه کند و آنگاه سازمان نظام وظیفه معافیت تحصیلی طلاب برای مقطع درخواستی را صادر خواهد نمود که فرایند کامل آن به شرح زیر است:

  • با ورود به سن مشمولیت :
  • ارائه درخواست معافیت تحصیلی مرکز مدیریت حوزه های علمیه استان به مراکز خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +10)
  • صدور معافیت تحصیلی طلاب حوزه های علمیه برای مقطع درخواست شده از حوزه

  • پس از اتمام مقطع تحصیلی:
  • ارائه فرم تکمیل شده آخرین وضعیت طلاب حوزه های علمیه به مراکز خدمات الکترونیک انتظامی و ثبت درخواست تمدید معافیت تحصیلی مشمول
  • در صورت عدم اتمام سنوات مجاز تحصیلی و  صدور معافیت تحصیلی برای مقطع تحصیلی جدید و ارسال به مرکز مدیریت حوزه های علمیه استان

سنوات تحصیلی طلاب علوم دینی

مطابق با تعریف سازمان وظیفه عمومی ناجا طلبه های  مشمول به شخصی گفته می شود که در سن مشمولیت مطابق با قوانین مدیریت حوزه علمیه در یکی از مراکز علوم دینی پذیرفته شده است.

سطح 1 از پایه 1 تا پایه 6 6 سال و حداکثر 9 سال
سطح 2 از پایه 7 تا پایه 9 3 سال و حداکثر 6 سال
سطح 3 پایه 10و 2 سال حضور در کلاس خارج فقه 3 سال و حداکثر 6 سال
سطح 4 تحصیل در دروس خارج فقه مادامی که مرکز مدیریت حوزه علمیه قطع رابطه تحصیلی آنان را اعلام نکند ، همچنان از معافیت تحصیلی استفاده خواهند نمود .

سامانه صدای مشاور


به این مقاله امتیاز دهید
منابع :
کانال تلگرام خبرینو
پیج اینستاگرام خبرینو
ارسال نظر شما
انتشار یافته : 0 در انتظار بررسی :
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نصب اپ دانش آموزی