جهت مشاوره در زمینه ثبت درخواست مرخصی در دانشگاه پیام نور

با مشاوران متخصص ما از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

شماره تماس از سراسر کشور: ۱۶۱۳ ۹۰۷ ۹۰۹

کد خبر : 53242

مراحل درخواست ثبت مرخصی تحصیلی پیام نور 1401-1402

-ثبت درخواست مرخصی در سامانه گلستان پیام نور

در این مقاله مراحل درخواست ثبت مرخصی تحصیلی پیام نور 1401-1402 برای دانشجویان مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتر در تمامی واحدهای دانشگاهی سراسر کشور را شرح داده ایم. دانشگاه پیام نور همانند سایر دانشگاه ها و موسسات آموزشی کشور امکان درخواست مرخصی ترمی دارد که در همین صفحه نحوه انجام ثبت درخواست را به صورت تصویری آموزش داده ایم:

درخواست ثبت مرخصی تحصیلی پیام نور 

دانشگاه پیام نور همانند سایر دانشگاه ها و موسسات آموزشی کشور امکان درخواست مرخصی ترمی را برای دانشجویان خود فراهم کرده است. بدین ترتیب که دانشجویان مقطع کارشناسی می توانند تا سقف دو ترم درخواست ثبت مرخصی تحصیلی در دانشگاه پیام نور با احتساب سنوات داشته باشند.

البته مرخصی دیگری هم وجود دارد که برای بانوان می باشد و آن هم مرخصی زایمان است. در مرخصی زایمان به دانشجو تا سقف 4 ترم بدون احتساب در سنوات (یک ترم پیش از تولد و سه ترم پس از تولد) مرخصی داده می شود.

نکته مهم در مورد درخواست مرخصی در دانشگاه پیام نور، وجود یک دلیل برای ارائه به مسئول رسیدگی کننده است. معمولا مسئولین زیاد براین موضوع وسواس خرج نمی دهند و با درخواست ها موافقت می شود. ولی پیشنهاد می شود دلیل خوبی برای ارائه به مسئولین دانشگاه داشته باشید تا مرخصی شما به مشکل نخورد.

نحوه ثبت درخواست مرخصی در دانشگاه پیام نور

نحوه ثبت درخواست مرخصی در دانشگاه پیام نور به این ترتیب است که برای ثبت درخواست مرخصی در نیمسال دوم 1400-1401 باید نزد کارشناس رشته خود بروید. در ترم های قبل امکان ثبت درخواست از طریق سیستم گلستان بود، اما به گزارش دانشجویان در این ترم امکان ثبت درخواست مرخصی از طریق گلستان وجود ندارد و دانشجویان باید با مراجعه به کارشناس رشته درخواست خود را ثبت کنند.

در هنگام درخواست مرخصی، ممکن است مسئول مربوطه از شما علت مرخصی را جویا شود. برای این مورد آمادگی لازم را داشته باشید.

راهنمای تصویری درخواست مرخصی دانشگاه پیام نور

راهنمای تصویری درخواست مرخصی دانشگاه پیام نور برای دانشجویان کلیه واحدهای دانشگاهی پیام نور در سراسر کشور:

تصویر 1:

مراحل درخواست ثبت مرخصی تحصیلی پیام نور 1401-1402 1

تصویر 2 :

مراحل درخواست ثبت مرخصی تحصیلی پیام نور 1401-1402 2

شرایط ثبت درخواست مرخصی در دانشگاه پیام نور

شرایط ثبت درخواست مرخصی در دانشگاه پیام نور شامل موارد زیر است:

 • 1- برای ثبت و تائید درخواست مرخصی در دانشگاه پیام نور، پرداخت شهریه ثابت الزامی است.
 • 2- بعد از ثبت درخواست مرخصی معمولا تا یک هفته نتیجه آن معلوم می شود.
 • 3- ثبت درخواست مرخصی در دانشگاه پیام نور محدودیت زمانی دارد. معمولا از ابتدای انتخاب واحد آغاز می شود و تا زمان حذف و اضافه ادامه دارد. بعد از این زمان امکان ارائه درخواست مرخصی وجود ندارد.
 • 4- در دانشگاه پیام نور شما از ترم اول می توانید درخواست مرخصی کنید.
 • 5- در دانشگاه پیام نور تبصره ای وجود دارد مبنی براینکه دانشجویان می توانند بیش از دو ترم هم درخواست ثبت مرخصی کنند. به شرط اینکه از لحاظ تعداد واحد درسی پاس شده و معدل وضعیت خوبی داشته باشند و برای کارشناس بررسی کننده مشخص شود که در سنوات مجاز تحصیلی دانشجو می تواند درسش را با معدل خوب به اتمام برساند. این موضوع کاملا در اختیار کارشناس بررسی کننده است و معمولا هم شرایط مرخصی بیشتر از دو ترم برای دانشجو فراهم نمی شود.
 • 6- دانشجویانی که بدهی شهریه دارند نمی توانند درخواست مرخصی بدهند. برای رسیدگی به درخواست مرخصی دانشجو نباید بدهی شهریه داشته باشد.
 • 7- چنانچه شما در ترمی درخواست مرخصی نموده اید، می توانید در ترم بعد هم درخواست مرخصی داشته باشید. محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.
 • 8- درخواست مرخصی ربطی به مشروط شدن و یا کسب معدل خوب و بد ندارد.
 • 9- علاوه بر مرخصی ترمی مجاز، بانوان امکان اخذ مرخصی زایمان نیز دارند. مرخصی زایمان بدون پرداخت شهریه می باشد و جزو سنوات محسوب نمی شود. مرخصی زایمان 4 ترم می باشد، یک ترم پیش از تولد نوزاد و سه ترم برای بعد از تولد نوزاد.
 • 10- به یاد داشته باشید که اگر بیش از دو ترم انتخاب واحد نکنید و یا درخواست مرخصی ندهید، قبولی شما به حالت تعلیق درآمده و پروسه بازگشت شما به تحصیل متفاوت خواهد بود. این موضوع برای دانشجویان پسر مشمول سربازی می تواند مشکل سازتر نیز بشود.

مراحل درخواست ثبت مرخصی تحصیلی پیام نور 1401-1402 3

راهنمای تلفنی برای ثبت درخواست مرخصی در دانشگاه پیام نور

دانشجویان کلیه واحدهای دانشگاه پیام نور در سراسر کشور می توانند برای تماس با راهنمای تلفنی برای ثبت درخواست مرخصی در دانشگاه پیام نور،  هر روز حتی در ایام تعطیل از ساعت 8 صبح ا 12 شب با سامانه مشاور تحصیلی تلفنی (شماره تلفن ده رقمی مندرج در همین صفحه)، تماس حاصل فرمایند.

4.9/5 - (51 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه ثبت درخواست مرخصی در دانشگاه پیام نور

با مشاوران متخصص ما از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

شماره تماس از سراسر کشور: ۱۶۱۳ ۹۰۷ ۹۰۹

کانال تلگرام خبرینو
پیج اینستاگرام خبرینو
ارسال نظر شما
انتشار یافته : 0 در انتظار بررسی :
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نصب اپ دانش آموزی