کد خبر : 8929

قوانین معافیت ماده 6 بهزیستی

در این مقاله و عنوان میخواهیم توضیح بدهیم در مورد معافیت ماده 6 بهزیستی  همچنین شرایط استفاده از قانون نیز چگونه می باشد.


مطالب سایت ما را دنبال کنید…            


معلولیت چیست؟؟ روز جهانی معلولان از سال 1992 که از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد اعلام شد که  هر ساله در 3 دسامبر برگزار می‌شود.

اگرچه معلولیت شاید واژه ی مناسبی نباشد. بهتر است از واژه ی ((ناتوانی)) برای معلولیت ((handicap)) و از واژه ی کم توانی برای ((disability)) استفاده کنیم.

معلولیت (به انگلیسی: Handicap) به آسیب های ناشی از احتلال و ناتوانی گفته می شود که منجر به ایجاد محدودیت و جلوگیری از ایفای نقش طبیعی فرد در زندگی می گردد. این نقش بر اساس جنسیت  سن و  عوامل اجتماعی و فرهنگی به عهده فرد گذاشته شده است.


قوانین معافیت ماده 6 بهزیستی 1 انواع معلولیت ها در شش گروه اصلی با رتبه های خفیف و متوسط، شدید و خیلی شدید به صورت  زیر تقسیم خواهند شد:

  • معلولیت جسمی – حركتی
  • معلولیت ذهنی
  • معلولیت بیماران روانی مزمن
  • معلولیت در گفتار
  • معلولیت در بینائی
  • معلولیت در شنوائی

معافیت تحصیلی سربازی چیست؟؟ یکی دیگر از ساده ترین راه های معافیت سربازی گرفتن معافیت تحصیلی سربازی است. اکثر مشمولان در  خدمت سربازی به دنبال گرفتن معافیت سربازی هستند اما به علت نداشتن اطلاعات کافی موفق به اخذ معافیت سربازی نخواهند شد. و چون مدت خدمت سربازی  خیلی طولانی می باشد همه مشمولان به  دنبال آنکه  روش های مختلفی هستند که مدت خدمت سربازی خود را کاهش دهند.


معافیت  ماده  شش بهزیستی

یکی از انواع معافیت ها سربازی  معافیت کفالت ماده شش بهزیستی نیز می باشد که مشمولان زیادی با این قانون می توانند معافیت کفالت دریافت کرده و از رفتن به خدمت سربازی معاف شوند.  این مورد از معافیت در گروه معافیت های کفالت قرار می گیرد و مشمولین  در صورت داشتن شرایط  می توانند از مزایای آن بهره مند شوند.

 همچنین مددجویان نیز می‌توانند براساس شرایطی از خدمت سربازی معاف شوند که در قوانین نظام جمهوری اسلامی به  آن  اشاره شده است که در مقایسه با ماده شش بهزیستی شرایط کلی تری  را نیز  دارند و در واقع این شرایط کلی است که به متقاضیان کمک می‌کند تا بتوانند از خدمت سربازی معاف شوند.


شرایط معافیت ماده 6 بهزیستی:


براساس این ماده تک فرزندی لازمه معافیت از سربازی نیست و تعداد برادران شما نیز در اخذ معاف بودن سربازی بی تاثیر است و شما می‌توانید با هر تعداد برادر معافیت سربازی خود را اخذ کنید. ولی فقط یک نفر می‌تواند از این شرایط و معافیت استفاده کند. پدر یا مادر خانواده در تعیین این که کدام فرزند پسر از خدمت سربازی معاف شود و  اختیار تام نیز  دارند.


قوانین معافیت ماده 6 بهزیستی 2

شرایط استفاده از ماده ۶ بهزیستی


1- شرایط معافیت کفالت پدر مشمول نیازمند مراقبت دارد.

2- در واقع مشمولانی  که وارد دوران غیبت از سربازی شده اند  نمی توانند از انواع معافیت کفالت استفاده کنند  و از خدمت سربازی معاف دائم شوند.

3- همچنین براساس این قانون  تنها یکی از فرزندان والدینی که یکی یا هر دوی آن ها معلول و یا ناتوان باشند  می تواند از خدمت سربازی معاف شود.

4-  اگر دو نفر از فرزندان خانواده ای ناتوان و یا معلول باشند در  یکی از فرزندان ذکور خانواده می تواند معافیت کفالت دریافت نماید و از آن ها نگه داری نماید.سامانه صدای مشاور


به این مقاله امتیاز دهید
منابع :
کانال تلگرام خبرینو
پیج اینستاگرام خبرینو
ارسال نظر شما
انتشار یافته : 1 در انتظار بررسی :
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

محمد جمعه , 1 ژانویه 2021 - 16:46

سلام من یک خواهر دارم و دارای معلولیت و عضو بهزیستی است میخاستم بدونم ایا من شامل معافیت کفالت میشوم؟

نصب اپ دانش آموزی