جهت مشاوره در زمینه ثبت نام درخواست وام در سایت وام ازدواج بانک مرکزی

با مشاوران متخصص ما از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

شماره تماس از سراسر کشور: ۱۶۱۳ ۹۰۷ ۹۰۹

کد خبر : 76808

قانون جدید مالیات مهریه در سال 1403

قانون جدید مالیات مهریه 1403

قانون جدید مالیات مهریه در سال 1403 اعلام شد. این روزها درباره قانون مالیات مهریه در شبکه های اجتماعی ویدئوهای بسیاری مشاهده می شود و این سوالات برای مخاطبان ایجاد شده که مالیات مهریه بر عهده کیست؟ مالیات مهریه هنگام عقد است یا طلاق؟ مالیات مهریه چند درصد است و به عهده عروس است یا داماد؟ بعضی زوج ها سکه مهریه می کنند و می خواهند بدانند مالیات مهریه سکه چقدر است اگر ملک مهریه بگیریم مالیات دارد یا نه؟ مالیات مهریه قانون جدید است یا قبلا اجرا شده است؟….. به دلیل اهمیت این موضوع و ابهاماتی که ایجاد شده است، در این صفحه پاسخ  تمام این سوالات را به طور کامل شرح داده ایم.

سخنگوی سازمان امور مالیاتی درباره قانون جدید مالیات مهریه گفت: براساس حکم قانون ۱۴۴ مالیات مستقیم، هیچ آستانه‌ای برای معافیت مهریه لحاظ نشده است و تا زمانی که قانون تغییر نکند این معافیت پابرجاست.


آیا قانون جدید مالیات مهریه تصویب شد؟

سخنگوی سازمان امور مالیاتی کشور در مصاحبه با صدا و سیما در خصوص قانون جدید مالیات مهریه اظهار کرد: سازمان امور مالیاتی یک سازمان مجری قانون است و طبق اصل ۵۱ قانون اساسی مکلف است که به قوانینی که مجلس وضع می‌کند و در قالب پایه‌های جدید مالیاتی یا نرخ‌های جدید مالیاتی تصویب می‌کند، عمل کند. تا این لحظه قانون جدیدی که تحت عنوان قانون جدید مهریه باشد، تصویب نشده است، بنابراین قوانین گذشته حاکم خواهد بود.

وی افزود: طبق ماده ۱۴۴ جهیزیه منقول و مهریه اعم از منقول و غیرمنقول و الی آخر معاف از مالیات خواهد بود، کما این که این ماده اصلاح نشود و یا تغییری پیدا نکند طبیعتاً مهریه هم معاف از مالیات خواهد بود.

ایشان در خصوص احتمال تغییر قانون مهریه در آینده نیز گفت: در زمان حاضر طرحی از سوی سازمان امور مالیاتی ارائه نشده است. اگر قرار باشد لایحه‌ای ارائه شود، این لایحه باید از سمت سازمان امور مالیاتی یا از سمت وزارت اقتصاد به دولت و سپس مجلس برود، هم‌اکنون در مرحله پیش از تصویب قانون هستیم. اگر چنین قانونی تصویب شود طبیعتاً سازمان امور مالیاتی به‌عنوان مجری قانون خواهد بود، باید وصول مالیات از مهریه را داشته باشد اما تا قبل از آن ما طبق ماده ۱۴۴ حق وصول مالیات از مهریه را نخواهیم داشت.قانون جدید مالیات مهریه در سال 1403 1 بیشتر بدانید: کدام بانک زودتر وام ازدواج میدهد قانون جدید مالیات مهریه برای ملک و خودرو

یکی از سوالات پرتکرار که در مورد قانون جدید مالیات مهریه این است که آیا اگر به جای سکه، ملک و خودرو به عنوان مهریه در نظر گرفته شود، مالیات دارد؟ سخنگوی سازمان امور مالیاتی کشور در پاسخ به سؤالی در مورد پرداخت مالیات خودرو، سکه یا املاک که به‌عنوان مهریه در نظر گرفته می‌شود، در زمان خرید کالا گفت: ما قواعد عمومی پیرامون حوزه مالیات داریم. قوانین عمومی ناظر به نقل و انتقال هر ملک یا نقل و انتقال خودرویی بخواهد باشد طبیعتاً طبق آن قواعد عمومی حوزه مالیات بر آن هم حاکم خواهد بود، پس طبیعتاً صرفاً شامل مهریه نخواهد بود، اما اگر به‌طور خاص مهریه را در نظر بگیریم، انتقال در قالب مهریه قرار است صورت بگیرد، در نتیجه هر انتقال مالکیتی و یا هر انتقال دارایی اعم از منقول و غیرمنقول که در قالب مهریه می‌خواهد رخ دهد، مقننین این را در ماده ۱۴۴ قانون مالیات‌های مستقیم معاف از مالیات دانسته‌اند.

در زمان حاضر از طرح، لایحه و یا بحثی صحبت می‌کنیم که جزئیاتی از آن را در اختیار ندارم، اما مهریه لزوماً زمانی که منجر به طلاق شود، طبیعتاً وصول نمی‌شود بلکه قبل‌تر از آن ممکن است به هر شکل ممکن صورت بگیرد ولی هر انتقالی که بخواهد صورت بگیرد ناظر به آن قواعد عمومی‌اش مشمول مالیات است اما خود این دارایی مشمول مالیات نخواهد بود.

رئیس مرکز تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی در ادامه گفت: بابت مهریه، بابت خود عنوان مهریه یعنی دارایی که به‌عنوان مهریه دارد اتفاق می‌افتد اساساً مشمول مالیات نیست، معاف از مالیات است فقط صرفاً برای آن انتقالی که در واقع دارد صورت می‌گیرد طبق قواعد عمومی این انتقال مشمول مالیات خواهد بود.


معافیت مالیات مهریه سقفی ندارد:

وی در خصوص سقف تعیین‌شده به عنوان قانون جدید مالیات مهریه گفت: حکم قانون ۱۴۴ مالیات مستقیم یک حکم عام است یعنی هیچ آستانه‌ای و هیچ میزانی را به‌عنوان میزان معافیت برایش لحاظ نمی‌کند بلکه به‌طور کلی همه آن اموال منقول و غیرمنقولی که در قالب مهریه قرار است که به همسر برسد مشمول معافیت می‌داند.قانون جدید مالیات مهریه در سال 1403 1بیشتر بدانید: وام ازدواج بدون ضامن تصویب شدکلام پایانی:

در این خبر از شابعه تا واقعیت قانون جدید مالیات مهریه را مطالعه کردید، بنابراین مالیات مهریه در سال 1403 دریافت نمی شود و این خبر صحت ندارد. متقاضیان وام ازدواج می توانند برای ثبت نام اینترنتی وام ازدواج با شماره تلفن مندرج در این صفحه تماس بگیرند.

4.5/5 - (17 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه ثبت نام درخواست وام در سایت وام ازدواج بانک مرکزی

با مشاوران متخصص ما از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

شماره تماس از سراسر کشور: ۱۶۱۳ ۹۰۷ ۹۰۹

کانال تلگرام خبرینو
پیج اینستاگرام خبرینو
ارسال نظر شما
انتشار یافته : 0 در انتظار بررسی :
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نصب اپ دانش آموزی