جهت مشاوره در زمینه ثبت نام دانش آموزان اتباع در سامانه کانون نوبت

با مشاوران متخصص ما از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

شماره تماس از سراسر کشور: ۱۶۱۳ ۹۰۷ ۹۰۹

کد خبر : 58829

شیوه نامه ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی

شیوه نامه ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی


در این مقاله شیوه نامه ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی را به صورت جامع توضیح داده ایم، همچنین چگونگی ورود به سامانه ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی که همان سامانه کانون نوبت به نشانی kanoonnobat.ir است و نحوه ثبت نام دانش آموزان اتباع در مدارس را بصورت تصویری شرح داده ایم. علاوه بر این برای رفع مشکلاتی که دانش آموزان ممکن است در حین ثبت نام با آن روبرو شوند راهکار ارائه داده ایم.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش بر اساس این شیوه‌نامه؛ دانش آموزان لازم التعلیم اتباع خارجی متقاضی تحصیل بین سنین ۶تا ۲۰سال تمام پسر و ۶تا ۲۲سال تمام دختر است؛ پدر دانش‌آموز ولی دانش‌آموز محسوب می‌شود و درصورتی‌که پدر به هر دلیل حضور نداشته باشد، مادر به‌عنوان ولی دانش‌آموز است.

بر همین اساس از اهداف این شیوه‌نامه؛ فراهم کردن امکان دسترسی به آموزش پایه برای کودکان لازم التعلیم اتباع خارجی دارای مدرک قانونی اقامت، اجرای منویات مقام معظم رهبری در خصوص دانش آموزان لازم التعلیم اتباع خارجی غیرمجاز، ایجاد فرصت‌های برابر و عدالت آموزشی برای همه دانش آموزان و افراد لازم التعلیم من‌جمله اتباع خارجی در راستای سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش، توسعه بهداشت در جامعه دانش آموزان، ازجمله اتباع خارجی با هدف حفظ سلامت دانش آموزان مدارس کشور از مهم‌ترین است.
شیوه نامه ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی

از گذشته تا کنون، ثبت نام دانش آموزان اتباع فاقد مدرک هویتی از دغدغه های مهاجران بوده است. در طی سال های اخیر این مساله تا حدودی حل شده و دانش آموزان اتباع مطابق با “شیوه نامه ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی” می توانند در مدارس ثبت نام کنند؛ متن شیوه نامه جدید ثبت نام برای دانش آموزان اتباع به شرح زیر است:

الف) طبق بخشنامه آموزشی ابلاغ شده برای ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی از سوی وزارت آموزش و پرورش، دانش آموزان دارای برگه حمایت تحصیلی سال گذشته می توانند با همان برگه قبلی در واحد آموزشی ثبت نام نمایند. سپس از ابتدای آبان ماه برای تجدید برگه و دریافت برگه حمایت تحصیلی سال به منظور اخذ نوبت از اول آبان ماه نشانی اینترنتی kanoonnobat.ir مراجعه و برای دریافت برگه حمایت تحصیلی سال جاری نوبت دریافت نمایند.
ب) طبق شیوه نامه ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی، دانش آموزان دارای برگه حمایت تحصیلی سال گذشته که مقطع تحصیلی آنها تغییر داشته، می بایست برگه حمایت تحصیلی سال جاری را دریافت نمایند. لذا برای اخذ نوبت از ۲۰ مرداد به نشانی اینترنتی kanoonnobat.ir مراجعه و نوبت دریافت نمایند.
ج) دانش آموزان متقاضی اول ابتدایی دارای سنین ۶ تا ۸ سال که در “طرح بازشماری” شرکت نموده اند مشروط به ثبت نام در طرح مذکور برای اخذ نوبت از ۲۰ مرداد به نشانی اینترنتی kanoonnobat.ir  مراجعه و برای تجدید برگه در دفتر تعیین شده نوبت دریافت نمایند.
د) اتباع افغانستانی ثبت نام شده در “طرح سرشماری” که دارای فرزند در سن تحصیلی می باشند به دفاتر کفالت مراجعه نکنند و منتظر ابلاغیه صادره از سوی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور باشند.شیوه نامه ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی 1 بیشتر بدانید: آموزش تصویری دریافت کارنامه مدارس


ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی


شرایط ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی

شرایط ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی، شامل موارد زیر است:

 • شرکت کلیه دانش آموزان تبعه خارجی مقیم جمهوری اسلامی ایران در مسابقات رسمی فرهنگی و ورزشی و مسابقات علمی (المپیادها) تا سطح استانی بلامانع است
 • دریافت کمک های مردمی از اتباع خارجی همانند دانش آموزان ایرانی خواهد بود.
 • جداسازی دانش آموزان اتباع خارجی از دانش آموزان ایرانی ممنوع است.
 • مدارک صادره از مدارس خودگردان معتبر نیست و ثبت نام دانش آموزان این مدارس در پایه های بعدی تحصیلی منوط به تعیین سطح تحصیلی ایشان است.
 • مطابق مطابق شیوه نامه ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است پس از دریافت معرفی نامه سنجش سلامت از سوی دفاتر خدمات و یا مدرسه محل تحصیل ظرف مدت حداکثر یک هفته از طریق مراکز بهداشتی تعیین شده در استانها نسبت به انجام معاینات پزشکی سنجش سلامت و اعلام نتیجه اقدام کند.
 • یادآوری: وزارت بهداشت هماهنگی های لازم در خصوص اجرای سنجش سلامت دانش آموزان توسط مراکز بهداشتی را از طریق دانشگاههای علوم پزشکی استان معمول و به ادارات اتباع استانی و مدرسه محل تحصیل اعلام کند.
 • کلیه استعلامات مربوط به ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی صرفا از طریق سامانه سیام انجام پذیرد.
 • ضوابط و شرایط ثبت نام و ادامه تحصیل دانش آموزان اتباع خارجی دارای مدرک هویت و اقامتی معتبر اتباع خارجی یک ساله است.
 • تحصیل دانش آموزان اتباع خارجی در مدارس غیردولتی، دولتی، استعدادهای درخشان و استثنایی مطابق دستورالعمل های ابلاغی در خصوص این مدارس و همانند دانش آموزان ایرانی خواهد بود.
 • به منظور شناسایی و متمایز نمودن مدارک تحصیلی اتباع خارجی و جلوگیری از سواستفاده های احتمالی به هنگام صدور مدارک تحصیلی به جای کد ملی شناسه اختصاصی با شناسه فراگیر پا کد ویژه شناسایی» در ردیف های محل صدور و محل تولد و تابعیت افراد درج شود. (به طور مثال: تبعه افغانستان – تبعه عراق)
 • کلیه دستگاه های دخیل موظفند هوشیاری، تدابیر و اقدامات لازم را به منظور جلوگیری از سواستفاده برخی که صرفا با هدف توجیه حضور غیرقانونی خود در کشور به دنبال دریافت برگ حمایت تحصیلی هستند، به عمل آورند.
 • ادارات کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری های سراسر کشور نظارت و بازرسی بر انجام صحیح این دستورالعمل را بر عهده دارند.
 •  دانش آموزانی که نام خانوادگی ندارند و صرفا فقط نام، نام پدر و نام جد در مدرک هویتی آنان ثبت شده است، همانند سازمان ثبت احوال کشور، تأهم پدر و نام جد به منزله نام خانوادگی محسوب شده و در سامانه یکپارچه دانش آموزی (سیدا) و مدرک تحصیلی آنها درج می شود.
 • به منظور تایید مدارک تحصیلی دانش آموزانی که قصد خروج از کشور را دارند پس از تأیید واحد آموزشی اداره آموزش و پرورش منطقه مربوطه و اداره کل آموزش و پرورش استان ها و یا اداره مربوطه در وزارت امور خارجه ارجاع می شود.
 • مناطق آموزش و پرورش و مدارس در امر ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی صرفا ملزم به اجرای مفاد این شیوه نامه بوده و باید از پذیرش مکاتبات، دستورالعمل ها و معرفی نامه از هر سازمان، اداره و اکیدا خودداری کنند.

ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی


شرایط ثبت نام دانش آموران اتباع بدون مدرک

شرایط ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی بدون مدرک به شرح زیر است:

الف) طبق بخشنامه آموزشی ابلاغ شده از سوی وزارت آموزش و پرورش، دانش آموزان دارای برگه حمایت تحصیلی می توانند با همان برگه قبلی در واحد آموزشی ثبت نام نمایند. سپس از ابتدای آبان ماه برای تجدید برگه و دریافت برگه حمایت تحصیلی به منظور اخذ نوبت از اول آبان ماه نشانی اینترنتی kanoonnobat.ir مراجعه و برای دریافت برگه سال جاری نوبت دریافت نمایند.

ب) طبق بخشنامه مزبور، دانش آموزان دارای برگه حمایت تحصیلی که مقطع تحصیلی آنها تغییر داشته، می بایست برگه حمایت تحصیلی سال جاری را دریافت نمایند. لذا برای اخذ نوبت از ۲۰ مرداد به نشانی اینترنتی kanoonnobat.ir مراجعه و نوبت دریافت نمایند.

ج) دانش آموزان متقاضی اول ابتدایی دارای سنین ۶ تا ۸ سال که در «طرح بازشماری» شرکت نموده اند مشروط به ثبت نام در طرح مذکور برای اخذ نوبت به نشانی اینترنتی kanoonnobat.ir مراجعه و برای تجدید برگه در دفتر تعیین شده نوبت دریافت نمایند.

د) اتباع افغانستانی ثبت نام شده در «طرح سرشماری» که دارای فرزند در سن تحصیل می‌باشند به دفاتر کفالت مراجعه نکنند و منتظر ابلاغیه صادره از سوی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور باشند.


ثبت نام دانش آموزان اتباع


مراحل ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی

دانش آموزان اتباع خارجی فاقد مدرک، (دانش آموزانی که پاسپورت و یا کارت آمایش معتبر ندارند) نمی توانند مانند سایر دانش آموزان در مدارس ثبت نام شوند و روند ثبت نام آنها متفاوت است. در ادامه روند ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی و مدارک لازم برای ثبت نام آنها را شرح داده ایم:

شیوه نامه ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی 2 طبق شیوه نامه ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی دانش آموزانی که کارت حمایت تحصیلی ندارند، تازه وارد ایران شده اند و هیچ گونه مدرک هویتی ندارند، می توانند به شرح زیر اقدام می کنند:

مرحله 1

  در مرحله اول، وارد سامانه نوبت دهی به آدرس kanoonnobat.ir شده و به ترتیب زیر ادامه دهید:

شیوه نامه ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی 3در پنجره باز شده روی “ورود دفاتر خدمات و مدیران” کلیک کنید:

ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجیشیوه نامه ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی 4در این قسمت گزینه”معرفی نامه واکسن را انتخاب کنید، یک فرم باز می شود لازم است اطلاعات مورد نیاز برای تکمیل این فرم را وارد نمایید:

ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجیشیوه نامه ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی 5  اطلاعات مورد نیاز برای تکمیل فرم، شامل مشخصات فردی دانش آموز است پس از تکمیل فرم می توانید روی عبارت” استعلام نوبت” کلیک کنید:

ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی

شیوه نامه ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی 2 لازم به ذکر است برای انجام این مراحل لازم نیست که حضوری به دفاتر کفالت مراجعه کنید و باید بر اساس نوبتی که برای شما تعیین شده است به دفاتر مراجعه کنید.مرحله 2

با دست دست داشتن کارت حمایت تحصیلی می توانید به مدارسی که در محدوده سکونت شما هستند مراجعه کنید و به نکات زیر توجه داشته باشید:

شیوه نامه ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی 2داشتن اجاره نامه معتبر که تاریخ آن تمام نشده، برای ثبت نام در مدرسه الزامی است.

شیوه نامه ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی 2حضور یکی از والدین همراه دانش آموز برای ثبت نام الزامی است.

شیوه نامه ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی 2لازم به ذکر است که مدارس برای ثبت نام دانش آموزان اتباع هیچ هزینه ای را دریافت نمی کنند، فقط هزینه های معمولی مانند هزینه روپوش، کتاب، بیمه و … از دانش آموز اخذ خواهد شد.

شیوه نامه ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی 2 گاهی ثبت نام دانش آموزان اتباع حتی با داشتن کارت حمایت تحصیلی، با مشکلاتی همراه است. به طور مثال ممکن است دانش آموز قبلا در استان دیگر از ایران ساکن بوده و مهاجرت او به استان های داخلی کشور قانونی نباشد، در چنین شرایطی برای رفع این مشکل و ثبت نام، می توان از طریق دریافت نامه از استانداری اقدام کرد.

در حال حاضر زمان دقیق ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی برای دریافت کارت حمایت تحصیلی سال 1403-1402 اعلام نشده است، می توانید برای اطلاع از زمان دقیق ثبت نام به کانال تلگرامی بپوندید:
شیوه نامه ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی 11
سامانه ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی

سامانه ثبت نام اتباع خارجی که همان سامانه کانون نوبت به نشانی kanoonnobat.ir است، برای دریافت معرفی‌نامه واکسیناسیون، شرکت در سرشماری جدید و اخذ نوبت مراجعه به دفاتر کفالت اتباع خارجی در حال فعالیت است. برای ورود مستقیم به سامانه ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی می توانید روی لینک زیر کلیک کنید:

شیوه نامه ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی 2دانش آموزانی که کارت حمایت تحصیلی سال گذشته را دارند می توانند با همان کارت ثبت نام کنند و سپس با مراجعه به دفتر کفالت تمدید کنند.


شیوه نامه ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی 14 تلفن مرکز مشاوره تحصیلی صدای مشاور


راهنمای تلفنی ثبت نام اتباع در سامانه کانون نوبت 

مهاجران عزیز در سراسر ایران، اگر در مورد محتوای شیوه نامه ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی و یا ورود به سامانه ثبت نام دانش آموزان با سوال یا ابهامی روبرو شده اید می توانید با شماره تلفن ده رقمی مندرج در همین صفحه تماس بگیرید. کارشناسان این سامانه آماده اند تا از طریق سیستم مشاوره تلفنی، اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شما عزیزان قرار دهند. علاوه بر این تمام مراحل اینترنتی ثبت نام دانش آموزان اتباع را برای متقاضیان انجام می دهند.شیوه نامه ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی 1 در ادامه بخوانید: راهنمای خرید کتاب درسی مدارساین شیوه نامه، آخرین شیوه نامه ثبت نام دانش آموزان اتباع است، به محض انتشار شیوه نامه جدید، اطلاعات در همین صفحه به روزرسانی خواهد شد.

به این مقاله امتیاز دهید
منابع :

جهت مشاوره در زمینه ثبت نام دانش آموزان اتباع در سامانه کانون نوبت

با مشاوران متخصص ما از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

شماره تماس از سراسر کشور: ۱۶۱۳ ۹۰۷ ۹۰۹

کانال تلگرام خبرینو
پیج اینستاگرام خبرینو
ارسال نظر شما
انتشار یافته : 0 در انتظار بررسی :
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نصب اپ دانش آموزی