جهت مشاوره در زمینه شرایط معافیت سربازی با طلاق صوری در سال 1403

با مشاوران متخصص ما از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

شماره تماس از سراسر کشور: ۱۶۱۳ ۹۰۷ ۹۰۹

کد خبر : 78496

شرایط معافیت سربازی با طلاق صوری در سال 1403

اگر می خواهید بدانید شرایط معافیت سربازی با طلاق صوری در سال 1403 چیست و اینکه آیا قانونی است، پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. معافیت از خدمت سربازی یکی از مسائلی است که برای بسیاری از افراد در کشورهای مختلف اهمیت دارد. این موضوع به طور مخصوص در کشورهایی که خدمت سربازی اجباری دارند، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در اینجا، معافیت از خدمت سربازی به دلیل موارد مختلفی مانند مشکلات بهداشتی، وضعیت خانوادگی، و تحصیلی مطرح می‌شود. ما برای شما در این مقاله انواع معافیت از سربازی و نحوه گرفتن معافیت و توضیحات مربوط به هر معافیت و معافیت  سربازی با طلاق صوری را برایتان آورده ایم امیدواریم که با مطالعه این مقاله به پاسخ سوال هایتان دست یابید.

شرایط معافیت سربازی با طلاق صوری در سال 1403

معافیت سربازی با طلاق صوری چیست؟

طلاق صوری به طلاقی گفته می‌شود که هدف آن جدایی واقعی زوجین نباشد، بلکه به دنبال نفع یا هدف دیگری باشند. در این نوع از طلاق، زن و شوهر از نظر قانونی از یکدیگر جدا می‌شوند، اما زندگی مشترک خود را ادامه می‌دهند.

معافیت سربازی به این معنی است که شخص نتواند بنا به دلایل موجهی در خدمت سربازی حاضر شود و خدمت کند البته معافیت های مختلفی برای معافیت سربازی با طلاق صوری وجود دارد که در ادامه به آن میپردازیم . اگر شخصی که زمان سربازی اش فرا رسیده بنا به دلایل موجهی نتواند به سربازی برود معاف میشود از سربازی و معافیت میگیرد . اگر دلیل ارائه شده و مشکل پیش امده برای فرد احتیاج به زمان داشته باشد برای برطف شدن به شخص معافیت موقت تعلق میگیرد مانند شکستگی در اعضای بدن یا بیماری هایی که قابل درمان هستند اما اگر  شخص مشکلی همیشگی داشته باشد مانند تک پسر بودن و داشتن مادر بدون شوهر در این صورت معافیت دائم شامل حال شخص میشود.

اگر در فکر  طلاق صوری برای معافیت هستید خوب است که با پیامد های طلاق صوری هم آشنا شوید که برخی از این پیامد ها غیر قابل جبران هستند که در ادامه به آن پرداخته ایم .

—-

آثار طلاق صوری:

——

 • پیامدهای حقوقی:

طلاق صوری، حتی اگر صوری باشد، از نظر قانونی یک طلاق واقعی محسوب می‌شود و در نتیجه، آثار حقوقی طلاق بر آن مرتبط می‌شود. به طور مثال، زوجین بعد از طلاق صوری دیگر نمی‌توانند بدون رضایت یکدیگر دوباره ازدواج کنند.

 • پیامدهای روانی:

طلاق صوری می‌تواند پیامدهای روانی منفی برای زوجین و به خصوص برای فرزندان آنها داشته باشد. این امر می‌تواند به سردرگمی، اضطراب و افسردگی در کودکان منجر شود.

 • پیامدهای اجتماعی:

طلاق صوری می‌تواند به عنوان یک ناهنجاری اجتماعی تلقی شود و بر نگرش جامعه نسبت به ازدواج و طلاق تأثیر منفی بگذارد.

معافیت سربازی با طلاق صوری از نظر قانون و شرع

در قانون قبلی، معافیت سربازی با طلاق صوری امکان پذیر و قانونی بود و فقط تک پسر خانوده هایی که پدر انها در در قید حیات نبود و یا طلاق گرفته بودند، میتوانستند از معافیت کفالت بهره مند شوند. این موضوع باعث شده بود تا برخی از خانواده ها با طلاق صوری مادر ، برای معافیت سربازی فرزند خود اقدام کنند. با اصلاحیه قانون جدید جلوی این کار و طلاق صوری بسته شد.

ولی در حال حاضر طلاق صوری برای معافیت به هیچ عنوان قانونی نیست و از نظر شرعی هم مورد تایید نمیباشد .

دلایل باطل بودن طلاق صوری برای معافیت:

 •   فریب مقامات: طلاق صوری با هدف فریب مقامات و دور زدن قانون انجام می‌شود و از نظر شرعی و قانونی باطل است.
 •   سوء استفاده از خلأهای قانونی: برخی افراد با سوء استفاده از خلأهای قانونی اقدام به طلاق صوری برای معافیت از سربازی می‌کنند که این امر قابل قبول نیست و قانون با این متخلفان برخورد خواهد کرد.
 •  تضییع حقوق همسر: در طلاق صوری، حقوق همسر فرد ضایع می‌شود و این امر شرعا حرام و از نظر قانونی جرم است.
 •  آثار منفی اجتماعی: طلاق صوری پیامدهای منفی اجتماعی به دنبال دارد و بنیان خانواده را سست می‌کند.

حکم طلاق صوری در اسلام:

از نظر شرعی، طلاقی که به قصد جدایی واقعی زوجین نباشد، صحیح نیست غیر اخلاقی و باطل محسوب می‌شود.

معافیت با طلاق صوری:

درحال حاضر برای سربازان امکان معافیت سربازی با طلاق صوری وجود ندارد اما راه های دیگری برای معافیت از سربازی وجود دارد شما میتوانید برای اطلاع و مشاوره درباره انواع معافیت از سربازی معافیت تحصیلی و… با شماره 9099071613 بدون گرفتن پیش شماره  با تلفن ثابت تماس بگیرید تا از اطلاعات و راهنمایی های لازم جهت گرفتن معافیت تحصیلی و… برای شما شرح داده شود.

—–

راه های معافیت از سربازی چیست ؟

در ایران معافیت سربازی به دو دسته تقسیم میشود :

شرایط معافیت از سربازی دائم 

شرایط معافیت سربازی با طلاق صوری کسانی که شامل معافیت دائم میشوند به این معنی است که بنا به دلایل موجهی که ارائه داده اند به طور همیشگی از خدمت سربازی معاف میشوند و معافیت های دائمی مختلفی وجود دارد که در زیر به تمامی آنها پرداخته ایم.

معافیت سربازی تحصیلی:

به دانشجویانی که در حال تحصیل در مقاطع بالاتر از کارشناسی هستند، تعلق می‌گیرد.

معافیت سربازی ایثارگری:

به خانواده شهدا، جانبازان و آزادگان جنگ تحمیلی و همچنین برخی از افراد شاخص در انقلاب اسلامی تعلق می‌گیرد.

معافیت سربازی کفالت:

به مشمولانی که وظیفه نگهداری از اعضای خانواده خود را بر عهده دارند، تعلق می‌گیرد. این شامل موارد زیر می‌شود:

پدر یا مادر معلول یا بیمار

پدر یا مادر 75 سال به بالا

فرزند معلول یا بیمار شدید

همسر و فرزندانی که پدرشان فوت کرده یا طلاق گرفته باشد

تنها برادر نان آور خانواده

معافیت سربازی پزشکی:

به مشمولانی که به دلیل بیماری یا نقص عضو، توانایی انجام خدمت سربازی را ندارند، تعلق می‌گیرد.

معافیت سربازی با داشتن خواهر یا برادر معلول: 

با پیگیری مسئولان بهزیستی کسانی که خواهر یا برادر معلول عضو بهزیستی داشته باشند شامل معافیت دائم سربازی میشوند.

معافیت سربازی ساکنان جزایر خلیج فارس:

کسانی که مدت زمانی طولانی ساکن یکی از جزایر خلیج فارس هستند میتوانند با تایید سازمان نظام وظیفه استان هرمزگان و دیگر نهادهای مربوطه می‌توانند از معافیت دائم از سربازی بگیرند .

 معافیت سربازی تک فرزندی:

 در این نوع معافیت باید سن پدر برای معافیت سربازی افراد  تک فرزند حداقل ۷۵ سال باشد یا برای دریافت معافیت تک فرزندی لازم است مشمول کفالت پدر بیمار یا کفالت مادر فاقد همسر را دریافت کند.

معافیت سربازی دو فرزندی:

طبق این قانون متاهلانی که دارای 2 فرزند هستند در صورتی که اصلا غیبت در سربازی نداشته باشند میتوانند از خدمت معاف شوند

معافیت سربازی موقت

معافیت موقت یعنی شخص در مدت زمان معین تعیین شده ای از سربازی معاف میشود و پس از گذراندن مدت تعیین شده باید در خدمت سربازی حاضر شود این نوع معافیت به طور موقت از انجام خدمت سربازی معاف میشوند.

این نوع معافیت به مشمولان داده می‌شود تا به طور موقت از انجام خدمت سربازی معاف شوند و شامل موارد زیر می‌شود:

 • معافیت کفالت موقت:

این نوع معافیت شامل کسانی میشود که به طور موقت وظیفه نگهداری از اعضای خانواده خود را بر عهده دارند.

 • معافیت پزشکی موقت:

شامل کسانی میشود که به دلیل بیماری یا نقص عضو، به طور موقت توانایی انجام خدمت سربازی را ندارند. برخی از بیماری های مهمی که شامل معافیت موقت پزشکی میشوند شامل بیماری های : بیماری واریکوسل،بیماری هیدروسل،بیماری های مربوط به جراحی دیسک کمر،بیماری های مربوط به مشکلات پوستی،بیماری های غدد، بیماری های مربوط به شکستگی استخوان،بیماری های مربوط به اعصاب و روان.

 • معافیت تحصیلی:

به دانش آموزان و دانشجویانی که در حال تحصیل هستند، تعلق می‌گیرد.

 • روش حضوری

نحوه دریافت معافیت از سربازی در ایران به نوع معافیتی که درخواست میکنید بستگی دارد اما به طور کلی شما باید مراحل زیر را طی کنید :

 • مراجعه به سازمان وظیفه عمومی : 

در اولین قدم باید به نزدیک ترین دفتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس + 10) در محل سکونت خود مراجعه کنید و با اعلام درخواست خود کارهای لازم را جهت معافیت حود انجام دهید .

 • تکمیل مدارک :

با توجه به معافیتی که درخواست میکنید ، باید مدارک مورد نیاز را جمع آوری کنید و به مسئول مربوطه ارائه دهید لیست دقیق مدارک مورد نیاز برای معافیت سربازی شما در سایت رسمی سازمان وظیفه عمومی  و یا دفاتر پلیس +10 قابل دریافت است . براساس مدارک مورد نیاز شما برای معافیت سربازی شامل موارد زیر است :

 • کپی شناسنامه و کارت ملی
 • دفترچه بیمه درمانی
 • گواهی پزشکی (در صورت درخواست معافیت پزشکی)
 • مدارک مربوط به کفالت والدین (در صورت درخواست معافیت کفالت)
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • استشهاد محلی

قابل ذکر است که مدارک ذکر شده میتواند با توجه به نوع درخواست معافیت شما متغیر و متفاوت باشد مدارک ذکر شده فقط برخی از مدارک لازم است.

 • مراجعه به مراکز مربوطه :

برای بعضی از معافیت ها مانند معافیت کفالت و یا معافیت پزشکی باید به دادگاه خانواده و یا اداره پزشکی قانونی جهت دریافت مدارک لازم مراجعه کنید.

 • بررسی مدارک :

پس از تکمیل کردن مدارک باید به دفتر وظیفه عمومی مراجعه کرده و مدارک خود را به مسئول مربوطه تحویل دهید. مدارک شما توسط کارشناسان بررسی خواهد شد و در صورت کامل بودن به شورای مربوطه اعلام خواهد شد.

نکات مهم:

مدارک خود را به طور کامل و دقیق ارائه کنید.

در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر، می توانید از کارکنان دفاتر پلیس + 10 یا سایت سازمان وظیفه عمومی استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید که قوانین و مقررات مربوط به معافیت از سربازی دائماً در حال تغییر است، بنابراین برای کسب اطلاعات دقیق و به روز، باید به سازمان وظیفه عمومی مراجعه کنید و جهت اطلاعات بیشتر درباره انواع معافیت های سربازی اعم از تحصیلی و… با شماره 9099071613 بدون گرفتن پیش شماره و با خط ثابت تماس بگیرید تا شما را کامل درباره معافیت های سربازی راهنمایی کنند.

 • روش غیرحضوری

با توجه به اینکه در حال حاضر بیشتر کارها با اینترنت و غیر حضوری هم صورت میپذیرد به جهت سهولت دسترسی افراد و یکپارچگی و صلاحدید مسئولین مربوطه اخیرا امکان انجام فرایند ثبت درخواست به صورت غیر حضوری فراهم شده است شما میتوانید جهت ارائه درخواست معافیت از سربازی با مراجعه به سایت رسمی سازمان خدمات الکترونیک انتظامی درخواست معافیت از سربازی خود را ثبت نمایید. در ادامه برای شما راهنمای استفاده از این سامانه ارائه داده ایم.

 1. به سامانه خدمات الکترونیک انتظامی مراجعه نموده .
 2. از بین موارد نمایش داده شده گزینه ورود به سایت را انتخاب کنید.
 3. بعد از ورود به صفحه جدید بر روی آیکون “وظیفه عمومی کلیک کنید”
 4. از میان خدماتی که نمایش داده شده گزینه “خدمات اینترنتی وظیفه عمومی” را برگزینید.
 5. اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید تا فرایند ثبت نام شما تکمیل شود.

چنانچه در فرایند ثبت نام به مشکلی برخورد کردید میتوانید با شماره 9099071613 بدون گرفتن پیش شماره با تلفن ثابت تماس بگیرید تا شما را در نحوه ثبت نام و هرگونه سوال درباره معافیت سربازی راهنمایی کنند .

سخن پایانی

استفاده از معافیت دائم و یا موقت از سربازی، حقی قانونی برای کسانی است که  واجد شرایط معافیت دائم و یا موقت هستند. با این حال، قبل از اقدام برای هر نوع معافیت، باید به طور کامل در مورد شرایط و ضوابط آن اطلاع کسب کنید و مدارک و مستندات لازم را تهیه نمایید. درحال حاضر سربازی با طلاق صوری پدر و مادر امکان پذیر نیست اما راه های دیگری برای معافیت وجود دارد. گرچه سوال و ابهامی درباره سربازی ،معافیت از سربازی تحصیلی و ..  ویا ثبت نام در سایت برای معافیت از سربازی داشتید میتوانید با شماره 9099071613 تماس بگیرید تا مشاوران و متخصصان مربوط به این حوزه پاسخ دقیقی به سوالات شما بدهند.

راه طلاق صوری برای معافیت سربازی مسدود شد

در پی سوء استفاده برخی خانواده ها از معافیت سربازی با طلاق والدین در قانون معافیت کفالت ، قوه قضائیه و مسئولین مربوطه با اصلاح آیین نامه اجرایی قانون خدمت وظیفه عمومی ، راه را برای این متخلفان بستند. قانون ها و محدودیت های جدیدی در اصلاحیه اخیر ذکر شده که در زیر برای شما ارائه کرده ایم :

طبق این اصلاحیه فقط تک فرزندان فاقد پدر که مادر آنها در قید حیات و فاقد همسر هست که این فاقد همسری شامل فاقد عقد دائم و موقت هم میشود میتوانند از معافیت کفالت بهره مند شوند . قابل ذکر است که فرزندانی که حتی ماردشان عقد موقت هم باشند معافیت کفالت شامل حالشان نمیشود . هدف این اصلاحیه جلوگیری از سوء استفاده از قانون و اجرای عدالت در این زمینه و حوزه است .

به این مقاله امتیاز دهید

جهت مشاوره در زمینه شرایط معافیت سربازی با طلاق صوری در سال 1403

با مشاوران متخصص ما از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

شماره تماس از سراسر کشور: ۱۶۱۳ ۹۰۷ ۹۰۹

کانال تلگرام خبرینو
پیج اینستاگرام خبرینو
ارسال نظر شما
انتشار یافته : 0 در انتظار بررسی :
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نصب اپ دانش آموزی