جهت مشاوره در زمینه شرایط ثبت نام کنکور سراسری

با مشاوران متخصص ما از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

شماره تماس از سراسر کشور: ۱۶۱۳ ۹۰۷ ۹۰۹

کد خبر : 74523

شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ + راهنما شرایط

شرایط ثبت نام کنکور سراسری

در این مقاله از شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ مطلع می شوید که مطابق با آخرین اصلاحات دفترچه ثبت نام اردیبهشت 1403 نوشته شده است. شرایط ثبت نام کنکور سراسری شامل شرایط اختصاصی و عمومی است که با جزئیات کامل در این صفحه می خوانید. همه متقاضیان برای ثبت نام و شرکت در کنکور سراسری باید شرایط عمومی و اختصاصی را رعایت کنند.


شرایط عمومی ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳

شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ + راهنما شرایط 12 -1 شرایط عمومی و اختصاصی ثبت نام و شرکت در کنکور سراسری
برای شرکت در کنکور سراسری داشتن شرایط زیر لازم است:
شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ + راهنما شرایط 1-1-1-2 شرایط عمومی
شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ + راهنما شرایط 3الف) عدم احراز عناد (نه اعتراض) نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران.
تبصره – درصورتیکه متقاضی سابقاً با نظام جمهوری اسلامی عناد داشته، باید تغییر نظر او احراز شود.
شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ + راهنما شرایط 3ب) نداشتن سابقه عضویت خود و وابستگان آنها در سازمانهای غیرقانونی و فراماسونری.
شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ + راهنما شرایط 3ج) عدم احراز فساد اخلاقی.
شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ + راهنما شرایط 3د) عدم اعتیاد به مواد مخدر.شرایط اختصاصی ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳

شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ + راهنما شرایط 1-2-1-2 شرایط اختصاصی ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳

 • شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ + راهنما شرایط 8الف) داشتن یا دریافت گواهینامه دوره پیشدانشگاهی (نظام سالی واحدی یا ترمی واحدی) و یا دیپلم نظام آموزشی جدید 6-3-3 (اعم از شاخه های نظری، فنی و حرفهای و یا کاردانش) حداکثر تا تاریخ 1403/6/31 و یا دیپلم دوره چهارساله متوسطه نظام قدیم آموزش متوسطه و یا داشتن مدرک کاردانی (فوق دیپلم).
 • شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ + راهنما شرایط 3تبصره -1 ثبت نام و ادامه تحصیل پذیرفته شدگان در رشته هایی که پذیرش آنان از نیمسال دوم سال تحصیلی 1403-1404 آغاز میشود به شرط دریافت مدرک تحصیلی دیپلم نظام آموزشی جدید 6-3-3 و یا پیشدانشگاهی و یا مدرک کاردانی حداکثر تا تاریخ ،1403/11/30 بلامانع است.
 • شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ + راهنما شرایط 3تبصره -2 دارندگان مدرک کاردانی (فوق دیپلم) دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی و دارندگان مدرک کاردانی پیوسته و همچنین آن دسته از متقاضیان مذکور که حداکثر تا 1403/6/31 در مقطع کاردانی (فوق دیپلم) فارغ التحصیل میشوند، میتوانند در کنکور سراسری ثبت نام کنند.
 • شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ + راهنما شرایط 3تبصره -3 فارغ التحصیلان رشته های تحصیلی مورد نیاز وزارت بهداشت (مشمولین خدمات اجباری قانون خدمات پزشکان و پیراپزشکان) در مقطع کاردانی که باید حداکثر تا تاریخ 1403/6/31 و یا 1403/11/30 (در صورت قبولی در رشته هایی که پذیرش آنان از نیمسال دوم تحصیلی 1403-1404 آغاز میشود) خدمات خود را شروع نکرده باشند، چنانچه در مقطع دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی پذیرفته شوند، میتوانند خدمات موضوع این قانون را پس ازاتمام تحصیل با مقطع جدید به انجام برسانند. بدیهی است در صورت انجام قسمتی از خدمات موضوع قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان، موظف به انجام مابقی خدمات پس از فراغت از تحصیل در مقطع جدید هستند.
 • شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ + راهنما شرایط 3تبصره -4 فارغ التحصیلان رشته های تحصیلی بهداشت دهان، تکنسین سلامت دهان، پروتز دندان و ساخت پروتز دندانی مشمول قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان نیستند.
 • شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ + راهنما شرایط 3تبصره -5 فارغ التحصیلان دوره کاردانی رشته های تحصیلی گروههای آموزشی غیرپزشکی حداکثر تا تاریخ 1403/6/31 به شرطی میتوانند در کنکور سراسری سال 1403 شرکت کنند که تعهدات و خدمات قانونی را انجام داده باشند.
 • شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ + راهنما شرایط 3تبصره -6 براساس مصوبه جلسه 548 به تاریخ 1383/7/28 شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد مداک تحصیلی صادر شده توسط مدیریت یکی از حوزههای علمیه قم و خراسان، فضلا و طلاب حوزههای علمیه که براساس مدرکصادر شده توسط مدیریت یکی از حوزه های علمیه قم و خراسان دوره سطح 1 را گذراندهاند و یا تا تاریخ 1403/6/31 فارغ التحصیل میشوند، منحصراً میتوانند در گروه آزمایشی علوم انسانی ثبت نام و در کنکور آن شرکت کنند و در صورت پذیرفتهشدن مشروط به گذراندن دروس پیشنیاز به تشخیص گروه آموزشی، ادامه تحصیل دهند. این دسته از متقاضیان باید تصویر مدرک فراغت از تحصیل خود که توسط مدیریت حوزه های علمیه صادر شده است را در اختیار داشته باشند.
 • شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ + راهنما شرایط 8ب) پذیرفته شدگان دوره روزانه کنکور سراسری سال 1402 میتوانند در کنکور سراسری سال 1403 ثبت نام و شرکت کنند. درضمن متقاضیان مذکور و نیز دانشجویان در حال تحصیل در دوره روزانه و غیر روزانه (نوبت دوم «شبانه»،دانشگاه آزاد اسلامی، مجازی، شهریه پرداز و پردیس خودگردان، پیامنور و دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی غیر دولتی غیرانتفاعی) همه مقاطع تحصیلی اعم از کاردانی (پیوسته و ناپیوسته)، کارشناسی (پیوسته و ناپیوسته)، کارشناسی ارشد (پیوسته و ناپیوسته) و دکتری عمومی یا تخصصی، برای شرکت در کنکور سراسری سال 1403 به شرط نداشتن مشکل نظام وظیفه (برای برادران) میتوانند هم زمان با تحصیل در دانشگاه و بدون انصراف از تحصیل برای شرکت در کنکور سراسری سال 1403 ثبت نام کنند و در صورت قبولی، باید از رشته قبلی خود انصراف داده و انصراف قطعی از رشته قبلی را به دانشگاه جدید محل تحصیل خود ارائه دهند. لازم به توضیح است که این دسته از متقاضیان حق بازگشت و ادامه تحصیل در رشته محل قبولی قبلی خود را ندارند و همچنین دانشجویان شاغل به تحصیل مقطع کاردانی (فوق دیپلم) که حداکثر تا تاریخ 1403/6/31 فارغ التحصیل میشوند، برای ثبت نام و شرکت در این کنکور نیاز به انصراف ندارند.
 • شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ + راهنما شرایط 3تبصره-1 دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهیدرجایی، دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر و همچنین دانشجویان دارای تعهد به دستگاههای اجرایی کشور و بورسیه مجاز به ثبت نام در کنکور اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگیان نیستند.
 • شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ + راهنما شرایط 8 2 -2 شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ و ضوابط کنکور اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگیان…………………. در راستای اجرای مصوبه «سیاستها و ضوابط کیفیت بخشی دانشگاه فرهنگیان» مصوبه جلسه 879 به تاریخ 1402/1/22 شورای عالی انقلاب فرهنگی، و تصمیمات جلسه 23 ستاد راهبری و نظارت تعلیم و تربیت شورای عالی انقلاب فرهنگی، برای پذیرش دانشجوی متعهد خدمت به وزارت آموزش و پرورش به منظور تامین و تربیت بخشی از نیروی انسانی مورد نیاز آموزشی و پرورشی متناسب با مبانی و ارزش های اسلامی و نیاز دورههای مختلف تحصیلی در دانشگاه فرهنگیان در سال ،1403 از طریق کنکور اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم انجام خواهد شد. لذا متقاضیانی که مایل به ثبت نام در این رشته ها هستند، لازم است همزمان با شروع ثبت نام کنکور سراسری سال 1403 برای ثبت نام اقدام کنند. تاکید میشود با توجه به اینکه فرآیند ثبت نام، برگزاری و پذیرش در این رشته ها منحصراً فقط در نوبت اول کنکور سراسری سال 1403 انجام خواهد شد، داوطلبان توجه داشته باشند باید در مهلت مقرر در سامانه ثبت نام کنکور سراسری سال 1403 (نوبت اول) در درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور ثبت نام کنند. درضمن کنکور برای همه متقاضیان اعم از متقاضیان نوبت اول کنکور سراسری و متقاضیان رشته های تحصیلی دانشگاه فرهنگیان (درروزهای پنجشنبه و جمعه به تاریخ 6 و 1403/2/7) برگزار خواهد شد.
 • * کنکور اختصاصی برای رشته های تحصیلی دانشگاه فرهنگیان در سال ،1403 همراه با نوبت اول کنکور سراسری (اردیبهشت ماه) و در قالب یک دفترچه سؤال ویژه کنکور اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم علاوه بر دفترچه سؤالات تحویلی به متقاضیان در هر گروه آزمایشی، برگزار میشود. ضرایب دروس این کنکور برای گروههای آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان (بجز دروس ویژه کنکور اختصاصی پذیرش دانشجو- معلم) همانند ضرایب کنکور سراسری مندرج در جدول شماره 2 صفحه 34 خواهد بود.
 • * مواد امتحانی و ضرایب دفترچه ویژه کنکور اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم به ترتیب: هوش و استعداد معلمی با ضریب ،3 تعلیم و تربیت اسلامی با ضریب 2 و فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی با ضریب 2 خواهد بود.
 • * برای تعدادی از رشته ها که در کنکور سراسری دارای کنکور عملی هستند مانند علوم ورزشی و تعدادی از رشته های هنر، ارزیابی عملی و مهارتی نیز در ارزیابی شایستگی معلمی توسط وزارت آموزش و پرورش صورت میگیرد.
 • * تعریف، ضرایب دروس، نمرهکل و میزان تاثیر سابقه تحصیلی در کنکور اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم براساس مصوبه سیاستها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی (پس از پایان متوسطه) و ماده واحده اصلاح و تکمیل موادی از آن، مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو میباشد.
 • * انتخاب رشته های تحصیلی دانشگاه فرهنگیان در سال ،1403 اواخر دی ماه سال1402 به صورت مجزا و در درگاه  اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور صورت میپذیرد.
 • * از آنجائیکه سوابق تحصیلی دانش آموزان سال جاری در تیرماه سال 1403 آماده خواهد شد، ملاک معرفی چندبرابر ظرفیت برای مرحله ارزیابی شایستگیهای معلمی در سال 1403 منحصراً 60 درصد نمره کل کنکور اختصاصی (کنکور) و 40 درصد نمره کل دفترچه ویژه پذیرش دانشجو – معلم خواهد بود.
 • * در ارزیابی شایستگی معلمی که توسط وزارت آموزش و پرورش در طول سال برگزار می شود، دو بخش شایستگیهای عمومی و تخصصی متقاضیان مورد ارزیابی قرار میگیرد و نتیجه آن تا دوسال معتبر است. برای پذیرش در سال ،1403 ارزیابی شایستگی معلمی از نیمه اول دی ماه سال 1402 آغاز خواهد شد.
 • * در صورتی که متقاضی در ارزیابی شایستگی معلمی همان سال شرکت نکرده باشد، امکان شرکت وی در ارزیابی جدید پس از اعلام داوطلبان به میزان چندبرابر ظرفیت، فراهم خواهد شد.
 • * گزینش نهایی متقاضیان با معیارهای نمره کنکور اختصاصی (شامل کنکور سراسری و کنکور اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم)، نمره کل سوابق تحصیلی و نمره ارزیابی شایستگی معلمی انجام خواهد شد.
 • * نتیجه نهایی کنکور متقاضی در سنجش و پذیرش دانشجو – معلم ضمن رعایت و احراز شرایط مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، با رعایت قانون، آییننامه اجرایی و ضوابط و مقررات گزینش (ارزیابی شایستگی معلمی) خواهد بود.
 • * میزان تاثیر و سهم نمرات و امتیازات در نتیجه نهایی پذیرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگیان به صورت 50 درصد سوابق تحصیلی، 25 درصد کنکور اختصاصی (شامل 15 درصد نمرات کنکور سراسری (کنکور) و10 درصد کنکور اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم) و 25 درصد ارزیابی شایستگی معلمی خواهد بود.
 • * اعلام نتیجه نهایی کنکور اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم در سال 1403 قبل از انتخاب رشته متقاضیان کنکور سراسری خواهد بود و به قبولین نهایی کنکور اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم، کارنامه ملاک عمل برای انتخاب رشته در کنکور سراسری داده نخواهد شد و امکان انتخاب رشته در کنکور سراسری (کنکور) را ندارند.
 • * بعد از اعلام نتایج نهایی کنکور اختصاصی سنجش و پذیرش دانشجو – معلم در سال ،1403 مهلت چند روزه به قبولین داده میشود تا این متقاضیان در مهلت مقرر تعیین شده و قبل از صدور کارنامه ملاک عمل برای انتخاب رشته کنکور سراسری، درخواست انصراف خود را از قبولی در دانشگاه فرهنگیان، به آموزش وپرورش ارائه دهند تا آموزش وپرورش مشخصات این افراد را بصورت تجمیع شده به سازمان سنجش ارسال کند تا اجازه انتخاب رشته در کنکور سراسری به این افراد داده شود.
 • * در صورت عدم قبولی متقاضی در پذیرش دانشجو – معلم در آن سال، نتایج ارزیابی وی در مرحله ارزیابی تکمیلی، به غیر از ارزیابی گزینش، تا پایان زمان اعلام نتایج کنکور سال آتی معتبر است و متقاضی میتواند در کنکور سال آینده نیز از آن بهرهمند شود و با ابراز رضایت از تکرار ارزیابی معاف خواهد شد.
 • * اعمال سهمیه مناطق و ایثارگران همانند کنکور سراسری خواهد بود .
 • * پذیرش از بوم برای بوم مخصوص متقاضیان استان خواهد بود، لیکن اولویت پذیرش در سطح استان با رعایت شرایط بومی در لیست شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ ذیل خواهد بود:

شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ + راهنما شرایط 8الف) در صورتی که محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال دوره متوسطه دوم برای متقاضیان در یک شهر باشد، متقاضی بومی آن شهر تلقی میشود.
شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ + راهنما شرایط 8ب) در صورتی که محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال دوره متوسطه دوم برای متقاضیان در یک شهر نباشد، شهر محل تولد متقاضی بهعنوان شهر بومی در نظر گرفته میشود.
شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ + راهنما شرایط 8ج) متقاضیانی که سه سال دوره متوسطه دوم را در خارج از کشور گذراندهاند، شهر محل تولد، استان بومی این متقاضیان تلقی خواهد شد.
شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ + راهنما شرایط 8د) متقاضیانی که سه سال دوره متوسطه دوم را خارج از کشور گذراندهاند و همچنین محل تولد ایشان نیز خارج از کشور بوده است، شهر بومی این قبیل متقاضیان شهر تهران خواهد بود.
شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ + راهنما شرایط 8هـ) استان بومی متقاضی براساس شهر بومی داوطلب تعیین میشود.


شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ + راهنما شرایط 3 توجه: تعریف استان و شهر بومی در پذیرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگیان با تعریف استان و شهر بومی در کنکور سراسری (که در دفترچه شماره 2 اطلاع رسانی میشود) متفاوت است.

 • * داشتن حداقل معدل کل 14 در دوره متوسطه دوم (معدل دهم، یازدهم و دوازدهم).
 • * براساس اعلام وزارت آموزش و پرورش طی نامه شماره 700/181605 به تاریخ ،1402/8/14 حداکثر سن مجاز برای ورود به دانشگاه فرهنگیان 22 سال تمام (مبنا اول مهر ماه هرسال تحصیلی) خواهد بود.
 • * دانشجو معلمان در طول دوران تحصیل علاوه بر گذراندن دروس برنامه درسی مصوب، باید مطابق محتوای معماری طراحی کلان برنامه درسی تربیت معلم، تعدادی دروس تعلیم و تربیت و پودمانهای فرهنگی- تربیتی را براساس نظامنامه فرهنگی و با توجه به ساحتهای ششگانه مرتبط با سند تحول بنیادین آموزشوپرورش بگذرانند.
 • * به استناد ماده 4 سیاستها و ضوابط کیفیتبخشی (مصوبه 879 به تاریخ 1402/1/22 شورای عالی انقلاب فرهنگی) دانشجو معلمان ورودی سال 1402 و پس از آن، ملزم به کسب «گواهینامه صلاحیت معلمی » با شرکت و قبولی در «کنکور جامع» میباشند. شرط هرگونه به کارگیری در حرفه معلمی دارابودن گواهینامه صلاحیت معلمی است و عدم کسب «گواهینامه صلاحیت معلمی» در رشته تحصیلی در دانشگاههای وابسته به وزارت آموزشوپرورش به منزله عدم فراغت از تحصیل دانشجو است.
 • * تحصیل در دوره مشتک (مدرک دوگانه) دوره کارشناسی، مشاکت دانشگاه فرهنگیان با دانشگاههای برتر دولتی در رشته های تحصیلی موردنیاز مدارس، دوره کارشناسی براساس تفاهمنامه بین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت آموزشوپرورش و با رعایت ضوابط سنجش و پذیرش دانشجو – معلم صورت میپذیرد.
 • * دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهیدرجایی، دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر و همچنین دانشجویان دارای تعهد به دستگاههای اجرایی کشور و بورسیه مجاز به ثبت نام در کنکور اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگیان نیستند.
 • * متقاضیان مرد (برادران) کنکور اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگیان، لازم است شرایط مربوط به مقررات وظیفه عمومی مندرج در لیست شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ را داشته باشند و منعی از نظر نظام وظیفه عمومی نداشته باشند.
 • * متقاضیان اتباع خارجی، مجاز به شرکت در کنکور اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگیان نیستند.
 • * متقاضیان کنکور اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگیان، نمیتوانند متقاضی استفاده از سهمیه بهیاری در گروه آزمایشی تجربی شوند.
 • * شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ و ضوابط کامل پذیرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگیان به انضمام ظرفیت پذیرش، در دفترچه راهنمای انتخاب رشته پذیرش دانشجو – معلم به صورت جداگانه در دیماه 1402 منتشر و به اطلاع متقاضیان ذیربط رسانده خواهد شد.

شرایط تحصیل مجدد و شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۳

 • شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ + راهنما شرایط 8تبصره-2 دانشجویان دورههای فوق که از معافیت تحصیلی استفاده میکنند، به منظور ثبت نام و شرکت مجدد در کنکور سراسری لازم است به ضوابط مربوط به مقررات وظیفه عمومی توجه و براساس آن ضوابط اقدام کنند.
 • شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ + راهنما شرایط 8تبصره-3 دانشجویان اخراجی آموزشی موضوع موارد مرتبط آییننامه آموزشی و همچنین دانشجویان دوره کارشناسی که مدرک معادل کاردانی (اعم از کاردانی عمومی و یا کاردانی) را دریافت کردهاند نیز مانند مقررات مربوط به دانشجویان انصرافی پس از تسویهحساب کامل با مؤسسه ذیربط و همچنین اداره کل امور دانشجویان داخل و صندوق رفاه دانشجویان وزارت ذیربط و در صورت نداشتن مشکل نظام وظیفه (برای برادران) حق ثبت نام داشته و محدودیتی در انتخاب رشته ندارند. این دسته از متقاضیان میتوانند تمامی تعهدات مربوط را پس از اتمام تحصیلات خود به صورت یکجا به انجام برسانند.
 • شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ + راهنما شرایط 8تبصره-4 دانشجویان دورههای فوق که از معافیت تحصیلی استفاده میکنند، به منظور ثبت نام و شرکت مجدد در کنکور سراسری لازم است به ضوابط مربوط به مقررات وظیفه عمومی توجه و براساس آن ضوابط اقدام کنند.
 • شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ + راهنما شرایط 1** دانش آموختگان مقطع کارشناسی در صورت شرکت مجدد در کنکور سراسری و قبولی، با رعایت شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ و این بند میتوانند ادامه تحصیل دهند.
  -1 فارغ التحصیلان رشته های تحصیلی مورد نیاز وزارت بهداشت (مشمولین خدمات اجباری قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان) در مقطع کارشناسی که باید حداکثر تا تاریخ 1403/6/31 و یا 1403/11/30 (در صورت قبولی در رشته هایی که پذیرش آنان از نیمسال دوم تحصیلی 1403-1404آغاز میشود) خدمات خود را شروع نکرده باشند،
  چنانچه در مقطع دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی پذیرش شوند، میتوانند خدمات موضوع این قانون را پس از اتمام تحصیل با مقطع جدید به انجام برسانند. بدیهی است در صورت انجام قسمتی از خدمات موضوع قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان، موظف به انجام مابقی خدمات پس از فراغت از تحصیل در مقطع جدید هستند.
  -2 نداشتن هرگونه تعهد خدمت به ارگان یا دستگاههای اجرایی، تعهدات سهمیه بومی و یا سهمیه مناطق محروم.
  -3 نداشتن ممنوعیت تحصیل از نظر سازمان نظام وظیفه.
 • شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ + راهنما شرایط 1** دانشآموختگان مقاطع کارشناسی ارشد ناپیوسته و پیوسته تمامی رشته های تحصیلی و دکتری عمومی پزشکی،
  دندانپزشکی، داروسازی و دکتری حرفهای دامپزشکی متقاضی تحصیل مجدد، میتوانند با رعایت شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ و بندهای زیر از طریق قبولی در کنکور سراسری در مقطع دکتری عمومی رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی تحصیل کنند و محدودیتی در انتخاب دورههای مختلف (روزانه و شهریه پرداز) ندارند.
  -1 انجام خدمات موضوع قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان برای مشمولین این قانون الزامی است.
  -2 نداشتن هرگونه تعهد خدمت به ارگان یا دستگاههای اجرایی و عدم دارا بودن تعهدات سهمیه بومی و یا سهمیه مناطق محروم.
  -3 نداشتن ممنوعیت تحصیل از نظر سازمان نظام وظیفه.
 • شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ + راهنما شرایط 1** انجام خدمات موضوع قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان برای فارغ التحصیلان رشته های مورد نیاز وزارت بهداشت الزامی است.
  توجه برای متقاضیان فارغ التحصیل رشته های گروه پزشکی: انجام خدمات موضوع قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان برای متقاضیانی که فارغ التحصیل رشته های مورد نیاز وزارت بهداشت هستند الزامی است. یادآور میشود فهرست مناطق و رشته های مورد نیاز قانون مذکور و همچنین گروههای مازاد بر نیاز، در ابتدای هر سال توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای فارغ التحصیلان آن سال تعیین و اطلاع رسانی میشود. در حال حاضر رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، علوم آزمایشگاهی، تکنولوژی پرتوشناسی، تکنولوژی اتاق عمل، هوشبری، فوریتهای پزشکی پیش بیمارستانی، مامایی، بهداشت عمومی، بیناییسنجی، شنوایی شناسی، کاردرمانی، گفتاردرمانی، فیزیوتراپی، فنّاوری اطلاعات سلامت و علوم تغذیه مشمولین اجباری خدمات پزشکان و پیراپزشکان هستند».

شرایط نظام وظیفه کنکور سراسری 1403

شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ + راهنما شرایط 3 تعیین وضعیت نظام وظیفه مطابق با شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ که در دفترچه ثبت نام درج شده به شرح زیر است:
متقاضیان مرد، باید وضعیت نظام وظیفه خود را به صورت «کُد عددی» در فرم ثبت نام اعلام کنند.
برای تعیین وضعیت نظام وظیفه خود و کد مربوط به آن، به موارد زیر توجه داشته باشید:

شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ + راهنما شرایط 8كد 1) داشتن كارت پايان خدمت هوشمند؛
شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ + راهنما شرایط 8كد 2) داشتن كارت معافيت دائم هوشمند (كفالت، پزشكي، ايثارگران و موارد خاص)؛
شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ + راهنما شرایط 8كد 3) مشمولان داراي برگ معافيت موقت هولوگرام دار بدون غيبت (پزشكي، كفالت) در مدت اعتبار آن؛
تبصره: در صورت قبولي اين افراد بايد مجوز لازم جهت ثبتنام در دانشگاه را از معاونت وظيفه عمومي محل استقرار دانشگاه اخذ نمايند.
شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ + راهنما شرایط 8كد4) مشمولان محصل سال آخر دوره متوسطه كه در سال تحصيلي 1402-1403 معافيت تحصيلي دانشآموزي دريافت كرده و تا تاريخ 1403/6/31 در سنوات مجاز تحصيلي (حداكثر تا 20 سالگي تمام) فارغالتحصيل ميشوند.
شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ + راهنما شرایط 8كد 5) دانشآموزاني كه قبل از سن مشموليت (قبل از 18 سالگي تمام) موفق به دريافت ديپلم نظام آموزشي جديد


شرایط استفاده از سهمیه های کنکور سراسری ۱۴۰۳

شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ + راهنما شرایط 1ضوابط و شرایط استفاده از سهمیه ها به شرح زیر است:

 • * همه متقاضیان براساس محل تحصیل خود، جزء سهمیه مناطق (مناطق سه گانه کشوری) محسوب میشوند، مگر اینکه
  شرایط استفاده از سهمیه های دیگر را نیز داشته باشند.
 • سهمیه رزمندگان، ایثارگران و خانواده شهدا
 • * متقاضیانیکه شرایط استفاده از سهمیه رزمندگان را دارند، لازم است به ارگان مربوط (سازمان بسیج مستضعفین یا
  ستاد کل نیروهای مسلح) مراجعه و فرم استفاده از سهمیه رزمندگان را تکمیل کنند.
 • * چنانچه ارگان تأیید کننده سهمیه، ستاد مشتک سپاه پاسداران و یا ستاد کل نیروهای مسلح باشد، لازم است کد پیگیری (12 رقمی) از ناحیه محل اعزام دریافت شود (کد پیگیری 12 رقمی ایثارگران برای هر کنکور متفاوت است. به عبارت بهتر، چنانچه در کنکور سراسری سال 1402 برای شما از سوی ارگان مربوطه کد 12 رقمی مربوطه صادر شده باشد و شما به هر دلیل متقاضی ثبت نام در کنکور سراسری سال 1403 هستید باید مجدداً کد مذکور را دریافت کنید.
 • * مقررات کامل استفاده از سهمیه رزمندگان، ایثارگران و خانواده شهدا

شرایط ثبت نام کنکور سراسری 1403 برای داوطلبان غیر ایرانی

شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ + راهنما شرایط 1 متقاضیان غیرایرانی، که طبق توضیحات این دفترچه راهنما، شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۳ را دارند در زمان ورود به سامانه کنکور سراسری برای ثبت نام، شناسه یکتا (10 رقمی) خود را که قبلا دریافت کردهاند، وارد کنند.

به این مقاله امتیاز دهید

جهت مشاوره در زمینه شرایط ثبت نام کنکور سراسری

با مشاوران متخصص ما از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

شماره تماس از سراسر کشور: ۱۶۱۳ ۹۰۷ ۹۰۹

کانال تلگرام خبرینو
پیج اینستاگرام خبرینو
ارسال نظر شما
انتشار یافته : 0 در انتظار بررسی :
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نصب اپ دانش آموزی