کد خبر : 10434

شرایط ثبت نام دانش آموزان در سال تحصیلی جدید

شرایط جدید ثبت نام مدارس اعلام شد. در این مقاله نحوه و شرایط ثبت نام دانش آموزان در سال تحصیلی 1402-1403 به اطلاع دانش آموزان مدارس دولتی، تیزهوشان استعدادهای درخشان، غیردولتی غیرانتفاعی ، مدارس شاهد می رسد. دستورالعمل ثبت نام دانش آموزان سال تحصیلی جدید به شرح زیر است:


شرایط جدید ثبت نام دانش آموزان در سال جدید

شرایط جدید ثبت نام دانش آموزان در سال جدید مطابق با دستورالعمل اجرایی برای مدارس دولتی، مدارس استعداد درخشان تیزهوشان ، مدارس شاهد و مدارس غیر دولتی به نقل از وزیر آموزش و پرورش ، به ادارات کل آموزش و پرورش استان ها ابلاغ شده است.

وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد دستورالعمل اجرایی جدید ثبت ‌نام دانش‌ آموزان را با هدف کنترل و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا به ادارت کل آموزش و پرورش استان‌ها ابلاغ شد.

برای تعیین سهمیه های ثبت نام در مدارس در دوره های مختلف تحصیلی از طریق سامانه دانش آموزی اقدام می شود. اطلاع رسانی به موقع از طریق سامانه دانش آموز انجام می شود تا از ازدحام با توجه به رعایت پروتکل های بهداشتی پیشگیری شود.

در دستورالعمل شرایط جدید ثبت نام دانش آموزان برای ثبت نام ، در دو بخش مجزای مقررات عمومی ثبت نام و مقررات ثبت نام در مدارس غیردولتی، استعدادهای درخشان و شاهد گنجانده شده است. در هر بخش شرایط و موارد لازم برای ثبت نام شرح داده شده است:

شرایط ثبت نام دانش آموزان


مقررات عمومی ثبت نام دانش آموزان در سال جدید

 • ثبت نام کلیه نوآموزان دوره پیش دبستانی در سامانه سناد به تفکیک کدهای دولتی، با مشارکت مردم و غیردولتی الزامی بوده و مسئولیت ثبت نام با مدیر مدرسه است.
 • سن ثبت نام پیش دبستانی یک، چهار تا پنج سال تمام و سن ثبت نام پیش دبستانی، دو، پنج تا شش سال تمام است.
 • ثبت نام نوآموزان دوره پیش دبستانی اتباع خارجی همچون سایر دوره‌های تحصیلی، طبق شیوه نامه‌های ابلاغی بلامانع است.
 • اجرای محدوده بندی جغرافیایی برای ثبت نام دانش آموزان به استناد ماده ۳۱ آیین نامه اجرایی مدارس صورت پذیرد.
 • ثبت نام دانش آموزان در پایه دهم آموزش متوسطه، با تأکید بر رعایت اولویت‌های تعیین شده در نمون برگ‌های هدایت تحصیلی و تشکیل کارگروه مشاوره‌ای انتخاب رشته به منظور بهره‌ برداری و تکمیل ظرفیت اسمی کلاس‌ها با رعایت مفاد بخشنامه شماره ۲/۷۱۰ مورخ ۱۹ فروردین۹۹ و راهکارها و سیاست‌های توسعه متوازن با رویکرد توسعه آموزش‌های فنی وحرفه‌ای و کاردانش در دوره دوم آموزش متوسطه صورت پذیرد.
 • به استناد بخشنامه شماره ۶۱۲۹۸ برقراری هرگونه رابطه مالی مدارس با مؤسسات درخصوص برگزاری آزمون و کتاب‌های کمک درسی ممنوع است.
 • به استناد ماده ۳۰ آیین نامه اجرایی مدارس، برگزاری آزمون ورودی، مصاحبه وتعیین شرط معدل برای ثبت نام دانش آموزان و دریافت هرگونه وجه (به جز وجوه مربوط به بیمه حوادث و کتاب‌های درسی) در زمان ثبت نام مجاز نیست و نباید دانش آموزی به دلایل مذکور از ثبت نام محروم شود.
 • وجوه اختیاری مربوط به کمک‌های مردمی، فعالیت‌های فوق برنامه، سرویس ایاب و ذهاب، لباس فرم، لباس کارگاهی، با هماهنگی و موافقت انجمن اولیا و مربیان مدرسه و بارعایت سایر قوانین و مقررات بعداز شروع سال تحصیلی امکان پذیر خواهد بود.
 • به منظور رعایت اصول تربیتی و باتوجه به همیت حفظ اعتماد به نفس کودکان در آغاز ورود به مدرسه، برگزاری هرگونه مصاحبه یا آزمون برای نوآموزان پیش دبستانی و کلاس اولی در کلیه مدارس اعم از دولتی و غیردولتی در زمان پذیرش و ثبت نام ممنوع است.
 • تمامی نوآموزان بدو ورود به پایه اول دبستان ملزم به شرکت در برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی می‌باشند و شرکت نوآموزان پیش دبستانی در برنامه سنجش مطابق دستورالعمل سازمان آموزش وپرورش استثنایی و معاونت آموزش ابتدایی وزارت متبوع انجام می‌شود.
 • به استناد ماده ۷ اساسنامه مدارس عشایری مصوبه شماره ۱۷۶۸۸۲، سنجش بدو ورود دانش آموزان عشایری الزامی و رایگان می‌باشد و باتوجه به کوچ رو بودن عشایر بازه زمانی سنجش بدو ورود آنان تا پایان مهرماه خواهد بود.
 • دانش آموزان گروه‌های آسیب دیده شنوایی، بینایی، معلول جسمی – حرکتی و دارای اختلال های هیجانی – رفتاری خفیف تامتوسط، در صورت دارابودن شرایط می‌توانند در تمامی دوره‌های تحصیلی برابر شیوه نامه اجرایی آیین نامه آموزش وپرورش تلفیقی و فراگیر در مدارس عادی ثبت نام کرده و از خدمات مربوط برخوردار شودند.
 • مدارس هیأت امنایی از نوع مدارس دولتی محسوب شده و دریافت هرگونه هزینه به جز هزینه‌های خدمات آموزشی و پرورشی فوق برنامه که به تصویب هیأت امنایی مدرسه رسیده است، توسط این مدارس ممنوع است.
 • ثبت نام در مدارس دوره دوم آموزش متوسطه نظری و هنرستان‌های فنی وحرفه‌ای نمونه دولتی، تابع شرایط و ضوابط مندرج در دستورالعملی خواهد بود که متعاقبا از سوی وزارت آموزش وپرورش به ادارات کل آموزش وپرورش استان ها ابلاغ می‌شود.
 • ثبت نام دانش آموزان در مدارس بزرگسالان بارعایت مفاد آیین نامه آموزشی نظام جدید دوره دوم آموزش متوسطه شیوه نیم سالی – واحدی، بزرگسالان، آموزش از راه دور ایثارگران و داوطلبان آزاد داخل کشور که طی بخشنامه شماره ۱۷۳۹۷۸/۴۰۰ به ادارات کل آموزش وپرورش استان‌ها ارسال شده انجام می‌پذیرد.
 • رعایت دستورالعمل جامع معافیت تحصیلی، موضوع بخشنامه شماره ۱۸۹۶۰۶/۴۰۰ در ثبت نام دانش آموزان ذکور الزامی است.

برای اطلاع از جدیدترین اخبار مدارس کلیک کنید.

شرایط ثبت نام دانش آموزان در سال تحصیلی جدید 1

مقررات ثبت نام در مدارس غیردولتی، استعدادهای درخشان و شاهد:

 1. ثبت نام دانش آموزان در مدارس غیردولتی، استعدادهای درخشان و شاهد علاوه بر رعایت آیین نامه‌های مصوب شورای عالی آموزش وپرورش با رعایت مقررات ذیل انجام می گیرد:
 2. در مدارس غیردولتی نصب پوستر نرخ شهریه مصوب ابلاغی به همراه رئوس کلیه فعالیت‌ها در محل ثبت نام و در معرض دید اولیا دانش آموزان و مراجعین الزامی است.
 3. مدارس غیردولتی در زمان ثبت نام صرفا مجاز به اخذ شهریه مصوب ( برنامه هفتگی مصوب شورای عالی آموزش وپرورش و فوق برنامه درسی) می‌باشند و دریافت هزینه خدمات از قبیل تغذیه بین روز، لباس متحدالشکل، ایاب و ذهاب و هزینه تشکیل کلاس‌های تابستانی و فعالیت غیردرسی از اولیای دانش آموزان با هماهنگی و موافقت انجمن اولیا و مربیان مدرسه و کسب موافقت شورای نظارت بر مدارس و مراکز غیردولتی منطقه/ ناحیه در زمان مقرر امکان پذیر خواهد بود.
 4. مدیران مدارس غیردولتی موظف‌اند، هنگام ثبت نام با ورود به سامانه مشارکت‌های مردمی به آدرس mosharekatha.ir  نسبت به انعقاد قرارداد اخذ شهریه بین ولی دانش آموز و واحد آموزشی در سامانه تعیین شهریه اقدام و یک نسخه از قرارداد تکمیل شده را چاپ و پس از مهر و امضا به ولی دانش آموز تحویل دهند.
 5. کلیه قراردادها به صورت الکترونیکی و از سامانه مذکور باید انجام شود و قرارداد دستی فاقد اعتبار است.

شرایط ثبت نام مدارس استعدادهای درخشان:

 1. ثبت نام پذیرفته شدگان پایه هفتم از طریق سنجش و پذیرش ورودی دبیرستان‌های دوره اول استعدادهای درخشان براساس بند (د-۱) ضوابط و شرایط پذیرش ثبت نام در دستورالعمل سنجش و پذیرش این مدارس به شماره ۱۸۹۹۸۷/۱۰۴ مورخ ۱۲بهمن۹۸ مجاز است.
 2. ثبت نام پذیرفته شدگان آزمون ورودی دبیرستان‌های دوره دوم استعدادهای درخشان در پایه دهم، براساس بند (د-۱) دستورالعمل  آزمون ورودی این مدارس به شماره ۱۸۹۹۸۷/۱۰۴ مورخ ۱۲بهمن۹۸ صورت پذیرد. همچنین دانش آموزان پایه نهم مدارس استعدادهای درخشان سال تحصیلی ۹۹-۹۸ از شرکت در آزمون پایه دهم سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ معاف هستند.
 3. ثبت نام دانش آموزان پایه‌های تحصیلی و تربیتی (دوره اول متوسطه) مصوبه شانزدهمین جلسه کمیسیون معین شورای عالی آموزش وپرورش به شماره ۹۳۳۴۸/۱۲۰ مورخ ۵ دی۹۷ و در دوره دوم با رعایت مفاد مواد ۶۶ و تبصره ماده ۷۷ آیین نام آموزشی دوره دوم متوسطه (روزانه) مصوب جلسه ۹۳۲ شورای عالی آموزش وپرورش مورخ ۱۷خرداد۹۵ انجام شود.
 4. ثبت نام دانش آموزان متقاضی انتقال در دبیرستان‌های دوره اول و دوره دوم استعدادهای درخشان، بارعایت کف نمره مدرسه مدرسه مقصد و به شرط وجود ظرفیت، مطابق نقل وانتقال این مدارس و از طریق سامانه نقل و انتقال دانش آموزان مدارس استعدادهای درخشان با موافقت استان‌های مبدأ و مقصد انجام شود.
 5. انتقال دانش آموزان پایه هفتم و دهم این مدارس در سال اول پذیرش در آزمون ورودی، در بین مدارس استعدادهای درخشان درون یک شهرستان به استناد بند بخش(و) دستورالعمل شماره ۱۸۹۹۸۷/۱۴۰ مورخ ۱۲ بهمن ۹۸ اکیداً ممنوع است.
 6. ثبت نام دانش آموزان پایه دهم پذیرفته شده در آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان در رشته‌ای غیر از رشته پذیرفته شده در سنجش ورودی، ممنوع است.
 7. تصمیم گیری درخصوص امکان یا عدم امکان انتقال به هریک از مدارس استعدادهای درخشان، در اختیار اداره کل آموزش وپرورش استان خواهد بود.
 8. ثبت نام دانش آموزان پایه یازدهم مدارس استعدادهای درخشان متقاضی تغییر رشته تحصیلی با رعایت شرایط و ضوابط تغییر رشته و به شرط وجود ظرفیت و صرفاً در صورت دارا بودن کف امتیاز قبولی در رشته موردنظر در آزمون ورودی پایه دهم بلامانع است.
 9. میزان حق الثبت مدارس استعدادهای درخشان، براساس مصوبه هیأت امنا سمپاد که معادل ۵۰ درصد مبلغ بخشنامه مربوط به ثبت نام در مدارس غیردولتی هر شهر است، توسط اداره کل آموزش وپرورش استان تعیین و به مدارس استعدادهای درخشان ابلاغ می‌شود.
 10. در هنگام ثبت نام دانش آموزان، مدیران این مدارس با عنایت به مفاد آیین نامه ارزشیابی تحصیلی و تربیتی (دوره اول متوسطه) مصوب شانزدهمین جلسه کمیسیون معین شورای عالی آموزش وپرورش ۴ مهر ۹۷ وجود کتب تکمیلی ویژه این مدارس را از دانش آموزان دریافت و نسبت به ثبت سفارش کتب فوق از طریق سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی به صورت گروهی اقدام نمایند (وجوه دریافتی باید به حساب مدرسه واریز شود) لازم به ذ کر است بخشنامه محتوای تکمیلی به شماره ۵۲۳۹۸/۱۰۴ مورخ ۵ تیر۹۵ در دوره اول و دوم مدارس استعدادهای درخشان در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ لازم الاجرا است.

شرایط ثبت نام مدارس شاهد:

تغییرات بخشنامه ثبت نام مدارس شاهد: (سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹)

 1. امتیاز نوه رزمنده هر ماه ۵ امتیاز و حداکثر ۷۰ امتیاز می‌باشد.
 2. اعمال ضریب ۲۰ برای محاسبه امتیاز معادل در بند ج جدول ۱-۶ امتیازات
 3. بند ج از ردیف ۳-۶ امتیاز خیر مدرسه ساز حذف می‌گردد.
 4. فرزندان جانبازان تا ۲۴ درصد از پرداخت ۴۰ درصد کمک سرانه مصوب ستاد اجرایی شاهد استان معاف می‌باشند.
 5. ثبت نام دانش آموزان در پایه دهم منوط به کسب شرایط ورود به شاخه ورشته موردنظر(بدون درنظرگرفتن اولویت دانش آموز برای ثبت نام در فرم شماره ۷ هدایت تحصیلی یا همان الف –ب – ج) به علاوه شرایط علمی ورود به پایه دهم مندرج در جدول۱-۵ و کسب امتیاز لازم طبق جدول۱-۶ امتیازبندی است.
 6. دانش آموزان دوره دوم متوسطه با اولویت ایثارگری (دانش آموزان جانباز و فرزندان جانبازان تا ۲۵ درصد) (ورودی و ادامه تحصیل) چنانچه حداکثر در ۲ درس کمتر از حد نصاب نمره را کسب نمایند، می‌توانند در مدارس شاهد ثبت نام کنند.
 7. دستورالعمل ثبت مدارس شاهد (۱۴۰۰-۱۳۹۹) به صورت کامل جهت بهره مندی همکاران و اولیای در سامانه سجا وسایت اداره کل شاهد بارگذاری و قابل استفاده می‌باشد.
 8. برای مشاهده ادامه مطلب کلیک کنید (ادامه شرایط ثبت نام مدارس شاهد)

مشاوره ثبت نام مدارس 

دانش آموزان عزیز و اولیای گرامی می توانند برای مشاوره ثبت نام پیش دبستانی، ثبت نام مدارس ابتدایی، متوسطه اول و دوم و انتخاب رشته پایه دهم با شماره تلفن های موجود در همین صفحه تماس بگیرند. توجه داشته باشید که معمولا میان پایه ها نیازی به ثبت نام ندارند، دانش آموزانی که انتقال پایه دارند باید برای ثبت نام اقدام کنند.  البته اگر محدوده ثبت نام را بشناسند مشکلی پیش نخواهد آمد. برای اطلاع از مدارک لازم برای ثبت نام و مشاوره انتخاب رشته برای هدایت تحصیلی تماس حاصل فرمایید.

شرایط ثبت نام دانش آموزان در سال تحصیلی جدید 2

تماس از طریق تلفن ثابت و بدون شماره گیری کد از سراسر کشور با شماره 9099071613

5/5 - (1 امتیاز)
کانال تلگرام خبرینو
پیج اینستاگرام خبرینو
ارسال نظر شما
انتشار یافته : 3 در انتظار بررسی :
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

موسی پور دوشنبه , 31 آگوست 2020 - 15:09

مدرسه آیت الله طالقانی کیانمهر کرج که یک مدرسه خیریه می باشد هم مبلغ اضافی علاوه بر پول کتاب دریافت کرد هم پول لباس ، هم کمک به مدرسه ، الانم هم میگن طبق مدارک پزشکی و اینکه بچه من مشکل ریه داره نمی تونه مدرسه بیاد و تصمیم داریم به صورت مجازی یاد بگیره ، گفته باید هزینه آموزش خصوصی را به معلم مدرسه بدید تا بیاد خونه تدریس کنه ، من تیرماه مراجعه کردم برای ثبت نام ، الان دهم شهریور هست هنوز ثبت نام بچه من را کامل نکرده

محسن دوشنبه , 24 آگوست 2020 - 17:39

مدرسه ها الزام دارن وجه ثبت نام دریافت بشه و آقایان وزیر هرسال میگن هیچ مبلغی نباید بابت ثبت نام پرداخت بشه؟
اسم این چیه؟

تینا یکشنبه , 16 آگوست 2020 - 11:43

من دیگههه رد دادم

نصب اپ دانش آموزی