جهت مشاوره در زمینه رشته میکروبیولوژی

با مشاوران متخصص ما از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

شماره تماس از سراسر کشور: ۱۶۱۳ ۹۰۷ ۹۰۹

کد خبر : 75146

میکروبیولوژی چیست؟ آینده شغلی و شرایط مهاجرت

رشته میکروبیولوژی چیست؟ بررسی آینده شغلی و شرایط مهاجرت

در این مقاله می خوانید که رشته میکروبیولوژی چیست و به بررسی آینده شغلی و شرایط مهاجرت با رشته میکروبیولوژی پرداخته ایم. با توجه به اینکه موجودات میکروسکوپی نقش مهمی در صنایع غذایی و دارویی ما، آب‌وهوا، طبیعت، بیماری‌ها و غیره دارند، رشته میکروبیولوژی که به بررسی زندگی میکروارگانیسم‌ها مثل باکتری‌ها، قارچ‌ها، ویروس و انگل، جلبک‌ها و ارتباط آن با زندگی انسان می‌پردازد، رشته ای بسیار کاربردی است.

هرچیزی که مربوط به زندگی زیرمیکروسکوپ است در حوزه میکروبیولوژی قرار می‌گیرد. در واقع میکروبیولوژی یک رشته آزمایشگاهی با زمینه تحقیقاتی و تئوریک می باشد و به بررسی ابعاد بیوشیمیایی، ژنتیکی و فیزیولوژیک این موجودات می پردازد. ازآنجایی‌که موجودات میکروسکوپی نقش مهمی در صنایع غذایی و دارویی ما، آب‌وهوا، طبیعت، بیماری‌ها و غیره دارند این رشته یکی از زیربنایی‌ترین رشته‌های دانشگاهی است. میکروبیولوژی به بهبود فرآیندهای کشاورزی، پزشکی، بهداشت، تهیه مواد غذایی، اکوسیستم و غیره کمک زیادی می‌کند. بعلاوه شاخه‌هایی مثل ایمونولوژی که به بررسی سیستم دفاعی بدن در مقابل این میکروارگانیسم‌ها می‌پردازد هم در حوزه‌ میکروبیولوژی است.


رشته میکروبیولوژی در دانشگاه

درباره رشته میکروبیولوژی در دانشگاه، به شرح گرایش های رشته میکروبیولوژی، اینکه تحصیل در این رشته چند ترم است، چه دروسی دارد و ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در این رشته چه شرایطی دارد، پرداخته ایم:

افرادی که علاقه‌ مند به این رشته هستند لازم است در کنکور تجربی شرکت کنند. رشته میکروبیولوژی از رشته‌های دانشگاهی در شاخه علوم تجربی و از زیرشاخه‌های مجموعه زیست‌شناسی سلولی و مولکولی است.

دروس رشته میکروبیولوژی

دروس این رشته شامل دروس عمومی، دروس تخصصی با محوریت شناخت باکتری‌شناسی، میکروبیولوژی صنعتی، غذایی و محیطی، دروس آزمایشگاهی متعدد، دروس حوزه فیزیکی، شیمی، بیوشیمی و زیست است و دروس اختیاری نیز شامل آزمایشگاه‌های زیستی و شیمیایی، فیزیولوژی، اکولوژی، ویروس‌شناسی و دروسی ازاین‌دست است.

رشته میکروبیولوژی چند ترم است؟

اینکه این رشته چند ترم دارد، بستگی به این دارد که در چه مقطعی (کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری) به تحصیل بپردازید و در کدام دانشگاه درس بخوانید. دانشگاه‌های دارای رشته میکروبیولوژی در زمینه علوم پایه قوی هستند. بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل این رشته محسوب می‌شوند مثل: دانشگاه تهران، الزهرا، شهید بهشتی و … . می‌توان گفت بهترین دانشگاه برای تحصیل میکروبیولوژی دانشگاه تهران است.

گرایش‌های رشته میکروبیولوژی

میکروبیولوژی در مقطع کارشناسی، گرایش ندارد اما در مقطع کارشناسی ارشد وزارت علوم شامل گرایش های زیر است

 • بیوسیستماتیک و بوم‌شناسی
 • میکروب‌شناسی محیطی یا میکروبیولوژی محیطی
 • میکروب‌های بیماری‌زا
 • میکروب‌شناسی صنعتی یا میکروبیولوژی صنعتی

در وزارت بهداشت نیز کسانی که لیسانس میکروبیولوژی دارند می‌ توانند در رشته‌های زیر ادامه تحصیل دهند:

 • بیوشیمی بالینی
 • حشره‌شناسی پزشکی و مبارزه با ناقلین
 • زیست‌فناوری یا رشته میکروبیولوژی پزشکی
 • ژنتیک انسانی و …

ثبت نام بدون کنکور رشته میکروبیولوژی بدون کنکور

امکان تحصیل در رشته میکروبیولوژی در دانشگاه پیام نور به‌صورت بدون کنکور وجود دارد. رشته میکروبیولوژی دانشگاه آزاد ، در برخی شعب این دانشگاه در نیمسال دوم پذیرش دارد. اما به‌عنوان‌مثال رشته میکروبیولوژی دانشگاه آزاد تهران شمال جز رشته‌های آزمون دار است و شامل این صحبت نمی‌شود. برخی از دانشگاه‌های غیرانتفاعی نیز پذیرش بدون کنکور میکروبیولوژی دارند. درحال‌حاضر امکان تحصیل رشته میکروبیولوژی بدون کنکور دانشگاه دولتی نداریم.


بیشتر بدانید: نرم افزار انتخاب رشته سازمان سنجشرشته میکروبیولوژی برای مهاجرت 

بازار کار رشته میکروبیولوژی برای مهاجرت خوب است و رشته میکروبیولوژی بهترین رشته برای مهاجرت به کانادا محسوب می شود؛ فارغ التحصیلان این رشته می توانند درآمد خوبی داشته باشند. پیشنهاد می کنیم برای مشاوره انتخاب بهترین دانشگاه برای تحصیل در رشته میکروبیولوژی با مدرک معتبر برای مهاجرت به کانادا و سایر کشورها با شماره تلفن ده رقمی مندرج در همین صفحه تماس بگیرید.

آینده شغلی و بازار کار رشته میکروبیولوژی در ایران

وضعیت بازار کار و آینده شغلی رشته میکروبیولوژی به دلیل اینکه جز رشته‌های بنیادین محسوب می‌شود خوب است و می توان گفت، بازار کار خاص خود را دارد. در بخش خصوصی بازار کار رشته میکروبیولوژی در ایران برای کارشناسان میکروبیولوژی بسیار خوب است. این افراد می‌توانند خودشان آزمایشگاه تأسیس کنند یا در آزمایشگاه‌های مختلفی که در بخش خصوص وجود دارد مثل آزمایشگاه‌های پاتولوژی و تشخیص پزشکی، مراکز بهداشتی و درمانی، کارخانه‌های تولید دارو و مواد بهداشت و مواد غذایی، سیلوها، شرکت‌های فعال در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی و شرکت‌هایی که به‌صورت تخصصی در زمینه میکروب‌شناسی فعالیت می‌کنند کار کنند.
آینده شغلی و بازار کار رشته میکروبیولوژی در ایران و در بخش دولتی نیز مطلوب بوده و فارغ التحصیلان می توانند در سازمان‌های مختلفی  استخدام شوند. آزمون‌های استخدام وزارت بهداشت برای مشاغل مربوط به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، آزمون‌های وزارت نفت و جهاد کشاورزی، آموزش‌وپرورش و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط نظیر سازمان غذا و دارو، پتروشیمی‌ها، سازمان‌های مرتبط با محیط‌زیست، سازمان‌های حوزه کشاورزی مثل جهاد کشاورزی و غیره اقدام به جذب این متخصصان می‌کنند.


بررسی بازار کار رشته میکروبیولوژی در خارج از کشور

به ترتیب بازار کار رشته میکروبیولوژی در کشورهای زیر خوب است:

 1. بازار کار رشته میکروبیولوژی در کانادا عالی است
 2. بازار کار رشته میکروبیولوژی در امریکا عالی است
 3. بازار کار رشته میکروبیولوژی در امارات بسیار خوب است
 4. بازار کار رشته میکروبیولوژی در المان خوب است
 5. بازار کار رشته میکروبیولوژی در ترکیه خوب است

رشته میکروبیولوژی مناسب چه کسانیست؟

هدف میکروبیولوژیمطالعه جانداران میکروسکوپی است. به‌همین‌دلیل لازم است افراد در مواجهه با بسیاری از عوامل بیماری‌زا مثل میکروب و ویروس‌ها سیستم ایمنی قوی داشته باشند و همچنین برای کار طولانی‌مدت در آزمایشگاه صبور باشند و نترسند. همچنین لازم است جزئی‌نگر باشند و دقت زیادی در کار خود داشته باشند.

به دلیل حجم بالای مباحث تئوریک لازم است حافظه و قدرت تحلیل خوبی داشته باشند. همچنین قدرت حل مسئله و خلاقیت لازم است. میکروبیولوژیست‌ها باید بتوانند برای تحلیل داده‌های خود با نرم‌افزارهای مختلف کار کنند و قدرت مدیریت و رهبری تیم را داشته باشند.

به این مقاله امتیاز دهید

جهت مشاوره در زمینه رشته میکروبیولوژی

با مشاوران متخصص ما از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

شماره تماس از سراسر کشور: ۱۶۱۳ ۹۰۷ ۹۰۹

کانال تلگرام خبرینو
پیج اینستاگرام خبرینو
ارسال نظر شما
انتشار یافته : 0 در انتظار بررسی :
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نصب اپ دانش آموزی