کد خبر : 48174
- بازدید

رتبه های برتر کنکور سراسری 1401 از کدام مدارسند؟


جهت مشاوره در زمینه شهریه مدارس سمپاد، غیردولتی و دولتی

اسامی نفرات برتر کنکور سراسری 1401 + عکس

رتبه های برتر کنکور سراسری 1401 از کدام مداسند؟ آیا واقعا 75درصد از رتبه های برتر کنکور سراسری 1401 از مدارس سمپاد هستند؟! اگر این آمار صحت داشته باشد قبولی کنکور از مدارس سمپاد نشان دهنده کیفیت بالای آموزش در این مدارس است.

رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان گفت: ۷۵ درصد رتبه‌های برتر کنکور از مدارس سمپاد هستند؛ اما نوری وزیر “آموزش و پرورش” شرح داد، این آمار ایجاد کننده یک تصور اشتباه است و 75 درصد از رتبه های برتر از مدارس دولتی هستند!!

وی اظهار داشت: خبری که درباره آمار و درصدهای قبولی کنکور در جامعه پخش شد، به گونه‌ای هدفمند آماده شده بود و این تصور اشتباه را ایجاد کرد که مدارس غیردولتی بالاترین درصد قبولی را داشته‌اند. این درحالی است که هنوز آمار کلی درباره کنکور امسال منتشر نشده اما مطابق آمار سال گذشته، درصد قبولی مدارس نمونه دولتی که 50 درصدشان دانش‌آموزان روستایی شبانه‌روزی هستند، بیشتر از مدارس غیردولتی بود.

در ادامه از جزئیات کامل خبر مطلع می شوید:


رتبه های برتر کنکور سراسری 1401 از کدام مدارسند؟

رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان گفت: ۷۵ درصد رتبه‌های برتر کنکور از مدارس سمپاد هستند؛ این آمار رضایت بخش است. مدارس سمپاد به عنوان یک سازمان مستقل در سال 1397 با دستور رهبر انقلاب احیا و در سال 1398 اساسنامه آن ابلاغ شد و در سال 1399 اولین رئیس سازمان شروع به فعالیت کرد و مدارس سمپاد فعالیت خود را آغاز کردند.

سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان (سمپاد) می گوید : 75 درصد از قبولی های کنکور از مدارس سمپاد هستند؛ وزیر آموزش و پرورش می گوید صحت ندارد!

 • وی افزود: سه هدف داریم که شامل تعلیم و تربیت متوازن، فراگیر و با کیفیت است تا گسترش چتر خدمات آن به خارج از سمپاد برسد.
 • رئیس سازمان استعدادهای درخشان درباره اهداف کوتا‌ه مدت و بلند این برنامه توضیح داد: برنامه‌های کوتاه‌مدت دو ساله از سال 99 آغاز شد و تا مهر امسال پیش‌بینی شده است که شامل سازمان‌سازی و نیروسازی از سمپاد برای دانش‌آموزان، اولیا و مربیان و جامعه است، برنامه دو ساله دوم نیز شامل ارزیابی مدارس و مدیران، برقراری انضباط مالی، شفاف‌سازی در آن و توانمندسازی نیروهای صف است.
 • وی با بیان اینکه امسال شاهد موفقیت و حضور دانش‌آموزان از مناطق دورتر در کنکور بودیم. دانش‌آموزان سمپاد فعالیت‌های چند ساحتی دارند، به عنوان مثال بیش از 5 هزار دانش‌آموز سمپادی در المپیادهای ورزشی حضور داشتند، در زمینه مهارت‌بخشی به نیروها و توانمندسازی و در نهایت چهره‌سازی تلاش‌هایی صورت گرفته که اقدامات هویتی برای دانش‌آموزان انجام شده است.
 • یاوری دامه داد: سمپاد محلی برای تجمیع افراد مستعد برای اثرگذاری در فضای تمدنی کشور و تمدن اسلامی است تا با استفاده از همکاری و شبکه‌سازی با یکدیگر به هدف حل مسئله برسند.
 • رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان عنوان کرد: شعار”هر نیاز کشور؛ یک سمپادی آماده اثرگذاری” برای دانش‌آموزان سمپادی طراحی شده است. هم اکنون 75 درصد رتبه‌های برتر کنکور سمپادی هستند
 • وی به سهم دانش‌آموزان سمپاد در المپیادهای علمی اشاره کرد و گفت: این سهم در رتبه‌های یک و دو رقمی، حدود 75 درصد است. آمار امسال برای رتبه‌های دیگر را نداریم اما سال گذشته در 3 رقمی، سهم دانش‌آموزان سمپاد در کنکور حدود 75 درصد بود.
 • وی با اشاره به اینکه قرار است که رقابت از سطح دانش‌آموز به سطح مدارس برسد، بر این اساس باید در مناطق دوردست براساس نتایجی که به دست آمده برای بهبود وضعیت اقدام شود، مطرح کرد: همچنین می‌توانیم گسترش چتر برنامه‌های علمی و پایش را با پیشرفت‌های خوب شهرستان‌ها در دو سال اخیر مرتبط دانست.
 • یاوری ادامه داد: لیستی از برنامه‌ها را برای مدارس غیر از استعدادهای درخشان طراحی کردیم که در این راستا ویدئوهای آموزشی کل کلاس‌ها را برای سایر مدارس قرار دادیم.

تحصیل رایگان مدارس سمپاد برای کدام گروه؟

رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان افزود: همچنین طرحی برای ثبت‌نام دانش‌آموزان تحت پوشش کمیته امداد داریم، حضور این دانش‌آموزان در مدارس سمپاد 1.8 برابر شده است و می‌توانند رایگان در این مدارس تحصیل کنند.


شهریه مدارس سمپاد چقدر است؟

شهریه مدارس سمپاد برای آمادگی کنکور چقدر است؟ وی درباره شهریه مدارس سمپاد عنوان کرد: 700 مدرسه سمپاد داریم که نیمی دخترانه و نیمی پسرانه است و 120 هزار نفر در این مدارس تحصیل می‌کنند؛ هر ساله 300 هزار نفر با هم رقابت می‌کنند که 30 هزار نفر پذیرفته می‌شوند. در مدارس حق ثبت گرفته می‌شود که نیمی از شهریه مدارس هم‌طراز خودش است. مثلا در تهران برای دوره دبیرستان 50 میلیون تومان شهریه دریافت می‌شود که 10 میلیون تومان در مدارس سمپاد دریافت می‌کنیم

یاوری با بیان اینکه تخفیف هم برای دانش‌آموزان پیش‌بینی شده است که البته توسط انجمن اولیا و مربیان و با حفظ کرامت دانش‌آموزان است، گفت: یک‌سوم دانش‌آموزان از تخفیف با درصد مختلف استفاده می‌کنند. هیچ استعداد درخشانی نباید به دلایل اقتصادی از تحصیل در سمپاد محروم بماند. اگر خلاف این موضوع مطرح شد، شکایت کنند تا رسیدگی شود؛ در سال 1400 حدود 74 درصد از دانش‌آموزان کمتر از 3 میلیون حق ثبت می‌دهند.

یاوری تصریح کرد: حتما سمپاد دولتی است و تابع قوانین دولتی است؛ اگر کسی می‌گوید دولتی نیست، تعریفش را بگوید.


75 درصد رتبه‌های برتر کنکور از مدارس دولتی هستند

نوری وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به سوالی درباره میزان قبولی دانش‌آموزان مدارس غیردولتی در کنکور، اظهار داشت: خبری که درباره آمار و درصدهای قبولی کنکور در جامعه پخش شد، به گونه‌ای هدفمند آماده شده بود و این تصور اشتباه را ایجاد کرد که مدارس غیردولتی بالاترین درصد قبولی را داشته‌اند. این درحالی است که هنوز آمار کلی درباره کنکور امسال منتشر نشده اما مطابق آمار سال گذشته، درصد قبولی مدارس نمونه دولتی که 50 درصدشان دانش‌آموزان روستایی شبانه‌روزی هستند، بیشتر از مدارس غیردولتی بود.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: امسال نیز حدود ۷۵ درصد رتبه‌های برتر کنکور از مدارس دولتی بودند اما در سطح جامعه به گونه‌ای مطرح شد که گویا مدارس سمپاد، غیردولتی هستند. چراکه برخی در جامعه با سوگیری سعی دارند ذهنیت منفی ایجاد کنند تا این تصور اشتباه ایجاد شود که مدارس نمونه دولتی و سمپاد که بیشترین میزان قبولی و رتبه‌های برتر کنکور را داشتند، غیردولتی‌ هستند!

دهک‌های پایین از پرداخت شهریه در مدارس سمپاد معاف می‌شوند

نوری درباره مدارس سمپاد اظهار داشت: مدارس دولتی خاص مثل مدارس سمپاد مبلغی را به عنوان حق‌الثبت دریافت می‌کنند که میانگین کشوری این حق‌الثبت ۳ میلیون تومان بوده است و البته 40 درصد افراد دارای تخفیف کامل یا جزئی بوده‌اند. به گونه‌ای که اگر دانش‌آموزی در مدارس سمپاد پذیرفته شود، از فرصت تحصیل در این مدارس باز نماند. همچنین ما به گونه‌ای برنامه‌ریزی کردیم که دهک های پایین کمترین هزینه ها را در این مدارس متحمل شوند.

نوری افزود: بخش اعظم قبولی‌های کنکور و رتبه‌های برتر و جهانی، حاصل فعالیت مدارس استعدادهای درخشان است. من اکنون برای نخستین بار در این برنامه عنوان می‌کنم که سعی داریم دهک‌های پایین را از پرداخت شهریه در مدارس سمپاد معاف کنیم.


شهریه مدارس دولتی برای آمادگی کنکور چقدر است

وزیر آموزش و پرورش شرح داد، اکثر 13.5 میلیون دانش‌آموز، هیچ شهریه‌ای پرداخت نمی‌کنند. وی در واکنش به مباحثی درباره شهریه مدارس غیردولتی گفت: ما سه دسته مدارس داریم؛ یعنی دولتی عادی، دولتی خاص و مدارس غیردولتی؛ مدارس غیردولتی از سه میلیون تا ۳۰ میلیون تومان (بسته به استان، شهر، مدرسه) شهریه مصوب دارند. امسال براساس موفقیت‌ها، امکانات و دیگر موارد برای این مدارس شهریه مشخصی مصوب شده است و اگر هم‌وطنان موردی خلاف شهریه مصوب مشاهده کردند، حتما گزارش کنند تا توسط همکاران ما پیگیری شود. چراکه در مدت اخیر، روند ثبت نام در حدود 40 مدرسه غیردولتی را متوقف کردیم تا به شکایات مردم از آنها رسیدگی شود.

نوری تاکید کرد: هم‌وطنان می‌توانند از طریق سامانه معاونت مشارکت‌های مردمی وزارت آموزش پرورش گزارشات خود را ثبت کنند.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه «13 میلیون و 500 هزار دانش‌آموز داریم که بیشترشان اصلا شهریه پرداخت نمی‌کنند» اظهار داشت: در مدارس دولتی نیز نباید هزینه‌ای به اجبار از مردم دریافت شود اما والدین می‌توانند به تشخیص خود و بنا به اختیار، برای کمک به مدرسه مشارکت داشته باشند. بنابراین به همکارانم در مدارس توصیه می‎‌‌کنم به هیچ وجه برای پرداخت هزینه به خانواده‌ها فشار نیاورند تا زندگی آنها مختل نشود

برخی مدارس غیردولتی همه سود خود را در مناطق محروم هزینه می‌کنند

وزیر آموزش و پرورش درباره فعالیت مدارس غیردولتی گفت: بررسی ها نشان می‌دهند، مدارس غیردولتی از نظر کمّی، باری از دوش دولت برمی‌دارند چون تعدادی از دانش‌آموزان در این مدارس مشغول به تحصیل می‌شوند.

وی افزود: اولین قانون مرتبط با مدارس غیردولتی در سال 1368 تصویب شد و قرار بود غیرانتفاعی باشند به این معنا که سودی نبرند. اکنون نیز مدارس غیردولتی داریم که اصلا سودی ندارند، تعدادی از آنها وابسطه به برخی نهادها هستند و تعدادی نیز توسط خیرین اداره می‌شوند. البته در این میان برخی نیز سودجو هستند. با این همه، باید مدنظر داشته باشیم برخی از مدارس غیر دولتی ما همه سود خود را در مناطق محروم هزینه می‌کنند.


جهت مشاوره در زمینه شهریه مدارس سمپاد، غیردولتی و دولتی
خرید بسته
پیام رسان های خبرینو
ارسال نظر شما
انتشار یافته : 0 در انتظار بررسی : 3688
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی: 35 − = 29

نصب اپ دانش آموزی
اینستاگرام