سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹
کد خبر : 17579
- بازدید

دستیار پزشکی بدون کنکور

ثبت نام دستیار پزشکی بدون کنکور در سال 99-1400چگونه است و شرایط می توانند برای ثبت نام بدون کنکور دستیار پزشکی چیست. این مقاله در زمینه دستیار پزشکی بدون کنکور و با کنکور است. – ثبت نام دستیار پزشکی بدون کنکور 99-1400 بسیاری از علاقمندان به این رشته تمایل به ثبت نام دستیار پزشکی بدون کنکور دارند . دستیار پزشکی یکی از رشته های پرطرفدار […]

دستیار پزشکی بدون کنکور

ثبت نام دستیار پزشکی بدون کنکور در سال 99-1400چگونه است و شرایط می توانند برای ثبت نام بدون کنکور دستیار پزشکی چیست. این مقاله در زمینه دستیار پزشکی بدون کنکور و با کنکور است.

ثبت نام دستیار پزشکی بدون کنکور 99-1400

بسیاری از علاقمندان به این رشته تمایل به ثبت نام دستیار پزشکی بدون کنکور دارند . دستیار پزشکی یکی از رشته های پرطرفدار است و رقابت برای پذیرش دستیاری در کنکور بسیار شدید است. با توجه به اینکه رشته دستیار دندانپزشکی و بیش از 98 درصد از رشته ها در دانشگاه دولتی ، ثبت نام بدون کنکور دارند، سوال این است که آیا در زیرگروه های پزشکی نیز ثبت نام بدون کنکور وجود دارد. امکان ثبت نام بدون کنکور دستیاری از طریق جهاد دانشگاهی و زیر مجموعه های رشته پزشکی و پیراپزشکی از طریق پردیس دانشگاه های دولتی و آزاد وجود دارد. واجدین شرایط می توانند برای ثبت نام اقدام نمایند:

 شرایط ثبت نام پزشکی بدون کنکور 99

تعریف دستیار پزشکی یا رزیدنتی :

دوره دستیاری یا دوره رزیدنسی، در علوم پزشکی دوره‌ای است عملی و تکمیلی در تحصیلات آموزش عالی که در بسیاری از کشورها پس از گذراندن، دوره دکترای حرفه ‌ای توسط پزشکان گذرانیده می شود. به دانشجویانی که این دوره را می ‌گذراند رزیدنت گفته می‌شود. فارغ التحصیلان این دوره به عنوان متخصص، با درجه تخصص ، وارد بازار کار می ‌شوند. پس از پایان دوره می توانند در دوره فوق تخصص ادامه تحصیل دهند.

اغلب طول دوره رزیدنسی ۴ سال یا بیشتر است. رزیدنت به فراگیری و آموزش بالینی یا عملی مبانی و گرایش ‌های تخصصی میپردازد.

مطالب مرتبط: 

مشاوره ثبت نام بدون کنکور رشته های پزشکی

برای مشاوره ثبت نام بدون کنکور و انتخاب رشته  بدون کنکور پزشکی ، اطلاع از شهریه رشته دستیار پزشکی، بازار کار این رشته و میزان درآمد این رشته در ایران و خارج از کشور، با سامانه زیر تماس بگیرید:

برای مشاوره ثبت نام بدون کنکور99-1400 کلیک کنید.

مرکز مشاوره تحصیلی صدای مشاور 

تماس از طریق تلفن ثابت و بدون شماره گیری کد از سراسر کشور با شماره 9099071611

تماس از تلفن ثابت تهران و بدون شماره گیری کد با شماره 9092301612

ثبت نام دستیار پزشکی با کنکور 99-1400

ثبت نام دستیار پزشیک با کنکور مطابق با آئین نامه آموزشی دوره دستیاری رشته های تخصصی علوم پایه پزشکی و بهداشت به شرح زیر است:

فصل اول : کلیات دستیار پزشکی

الف) تعریف

ماده 1 ) دوره دستیاری رشته های تخصصی علوم پایه پزشکی و بهداشت یکی از مقاطع تحصیلی دانشگاهی است که دارندگان مدرک دکتری ( پزشک , دامپزشک , دندانپزشک و داروساز) می توانند پس از اتمام آن موفق به اخذ دانشنامه تخصصی در رشته مربوطه گردند.

ب ) هدف

ماده 2) هدف از ایجاد دوره دستیاری رشته های تخصصی علوم پایه پزشکی و بهداشت تربیت متخصصینی است که با احاطه بر آثار علمی در رشته مربوط و آشنا شدن با روشهای پیشرفته تحقیق بتوانند ضمن برطرف کردن نیازهای آموزشی- پژوهشی و خدمات تخصصی پزشکی در تعمیم و گسترش سلامت جامعه و اعتلای دانش پزشکی نقش موثری ایفاء نمایند.

ج ) مراحل دوره

ماده 3 ) دوره دستیاری به دو مرحله آموزشی و پژوهشی تقسیم می شود :

o مرحله آموزشی از زمان پذیرفته شدن دانشجو در امتحان ورودی آغاز می شود و پس از طی دوره آموزشی و گذراندن امتحان جامع طبق مواد این آئین نامه دانشجو وارد مرحله پژوهشی می شود.
o مرحله پژوهشی پس از قبولی داوطلب درامتحان جامع آغاز می شود و با تدوین رساله ودفاع از پایان نامه می پذیرد.
تبصره 1 : دستیار می تواند تحقیقات اولیه مرحله پژوهشی خود را در مرحله آموزشی آغاز نماید ولی ثبت نام رسمی برای مرحله پژوهشی و تدوین رساله منوط به موفقیت در امتحان جامع خواهد بود.

تبصره 2 : در مرحله پژوهشی دستیار موظف است نسبت به تدریس حداقل معادل شش واحد درسی نظری و عملی جهت دانشجویان مقاطع پائین تر بانظر گروه آموزشی اقدام نماید.

د ) طول دوره دستیاری

ماده 4) حداقل مدت دوره دستیاری علوم پایه پزشکی و بهداشت 3 سال و حداکثر 5/4 سال بوده و سقف واحدهای آموزشی و پژوهشی دوره های دستیاری بین 42 تا 50 واحد می باشد. علاوه بر آن دستیار موظف به ارائه خدمات تمام وقت آموزشی, پژوهشی و بالینی مورد نیاز بخش ها می باشد.

 فصل دوم : شرایط ورود به دوره دستیاری

ماده 5 ) شرایط پذیرش داوطلبان ورود به دوره های دستیاری در رشته های علوم پایه پزشکی و بهداشت به شرح زیر است :

1-5- داشتن شرایط عمومی ورود به دوره برابر ضوابط مربوطه

1-5- داشتن مدرک دکتری در یکی از رشته های پزشکی, دندانپزشکی , داروسازی و دامپزشکی از یکی از دانشگاههای داخل و یا خارج از کشور که به تائید یکی از وزارتین بهداشت یا علوم   رسیده باشد.

3-5- نداشتن منع قانونی از نظر نظام وظیفه

4-5- پذیرفته شدن در آزمون ورودی دوره

 فصل سوم : آزمون ورودی دستیار پزشکی

ماده 6 ) آزمون ورودی هر رشته براساس مواد درسی هریک از رشته های تخصصی و باتوجه به سیاست وزارت متبوع که در آئین نامه های مربوطه اعلام می گردد برگزار خواهد شد.

  فصل چهارم : استاد راهنما

ماده 7 ) گروه آموزشی موظف است به منظور هدایت آموزشی و رسیدگی به مسائل دستیاران در طول دوره , یک نفر از اساتید را به عنوان راهنمای آموزشی دانشجو تعیین نماید.

ماده 8 ) استاد راهنمای رساله پس از تعیین موضوع تحقیقاتی , به تقاضای دانشجو و موافقت کتبی استاد و با تصویب شورای گروه آموزشی تعیین می گردد.

تبصره 1 : استاد راهنما یکی از اعضاء هیات علمی گروه مربوطه بوده و باید حداقل دارای مرتبه دانشیاری باشد.

تبصره 2 : در موارد ضروری و استثنائی , گروه می تواند با درخواست دانشجو مبنی بر انتخاب استاد راهنما از اعضاء هیات علمی دیگر گروهها, دانشگاهها و موسسات علمی موافقت نماید.

ماده 9 ) استاد راهنما می تواند حداکثر راهنمائی به دستیار را بطور همزمان بعهده گیرد.

ماده 10 ) به پیشنهاد استاد راهنما وتائید گروه آموزشی مربوط از بین اعضاء هیات علمی و یا سایر صاحبنظران و محققان برجسته حداقل یک نفر بعنوان استاد مشاور تعیین می شود.

 فصل پنجم : مرحله آموزشی دستیار پزشکی

ماده 11 ) دانشجویی که برای دوره دستیاری رشته های علوم پایه پزشکی و بهداشت ثبت نام  می کند, در مرحله آموزشی موظف است حداکثر تا 10 واحد پیشنیاز و 36 – 32 واحد تخصصی الزامی را مطابق برنامه مصوب در مدت مجاز دوره با موفقیت بگذراند.

تبصره 1 : در این مرحله دانشجو مجاز است در هر نیمسال تحصیلی بین 6 تا 10 واحد ثبت نام نماید, مگر آنکه واحدهای باقیمانده دانشجو کمتر از 6 واحد باشد.

تبصره 2 : واحدهای پیشنیاز جزو سنوات تحصیلی دانشجو محاسبه نمی شود.

 

ماده 12) حداکثر طول مدت مجاز مرحله آموزشی پنج نیمسال است و چنانچه دانشجو نتواند در این مدت مرحله آموزشی را به پایان برساند از ادامه تحصیل محروم خواهد شد.

تبصره : دانشجو موظف است در طول دوره دستیاری مجموع دوره های آموزشی مصوب و فعالیتهای آموزشی – پژوهشی وخدماتی برنامه ریزی شده از سوی شورای گروه آموزشی را به انجام رسانده و در هر مورد گواهی انجام موفقیت آمیز دوره را دریافت نماید.

ماده 13) برنامه درسی هر رشته پس از تصویب در شورای آموزش علوم پایه پزشکی, بهداشت و تخصصی قابل اجرا خواهد بود.

ماده 14) حداقل نمره در هر سال 14 از 20 و حداقل میانگین کل دروس دوره دستیاری برای قبولی نباید از 15 کمتر باشد.

تبصره 1 : درصورتی که دستیار در هر درس نمره کمتر از 14 داشته باشد ملزم به تکرار آن درس     می باشد. اگر دستیار نتواند برای سومین بار حداقل نمره قبولی راکسب کند از ادامه تحصیل محروم خواهد شد.

تبصره 2 : چنانچه دستیاری در یک نیمسال معدل کمتر از 15 کسب کند در نیمسال بعد بصورت مشروط ثبت نامه می کند و در صورت تکرار از ادامه تحصیل محروم خواهد شد.

تبصره 3 : چنانچه میانگین کل نمره های دستیار در مرحله آموزشی به 15 نرسد به دستیار یک نیمسال فرصت داده می شود تا نسبت به تکرار برخی از دروسی که نمره کمتر از 15 گرفته اقدام نماید و در صورت عدم موفقیت از ادامه تحصیل محروم خواهد شد.

 فصل ششم : امتحان جامع دستیار پزشکی

ماده 15 ) دستیاری که در امتحانات کلیه دروس قبول شده باشد, باید در امتحان جامع که به صورت کتبی و شفاهی برگزار می شود شرکت کند.

ماده 16 ) امتحان جامع مطابق دستورالعملی که به تصویب شورای آموزش علوم پایه پزشکی , بهداشت و تخصصی خواهد رسید, بعمل می آید.

در اجرای فصل ششم ( امتحان جامع) آئین نامه آموزشی دوره دستیاری رشته های تخصصی علوم پایه پزشکی و بهداشت مصوب 28/7/1375 شورای آموزش علوم پایه پزشکی , بهداشت و تخصصی, دستورالعمل اجرایی زیر در11 بند در سومین نشست شورای آموزش علوم پایه پزشکی, بهداشت و تخصصی مورخ 6/10/76 به تصویب رسید و از زمان تصویب لازم الاجرا می باشد.

1-    شرط شرکت دانشجویان در امتحان جامع دوره تخصصی ( دستیاری ) , گذراندن تمامی دروس, اعم از واحدهای جبرانی و واحدهای درسی مصوب دوره و اعلام نمرات آن به آموزش دانشکده, باحداقل میانگین کل 15 می باشد.

2-    امتحان جامع دوره تخصصی (دستیاری) از دو مرحله کتبی و شفاهی تشکیل می شود.

3-    دانشجو برای شرکت در امتحان جامع می بایست 3 ماه قبل از تاریخ مورد نظر برای امتحان در دانشکده ثبت نام نماید.

4-    درصورتی که شرایط مندرج در بند یک احراز شده باشد, دانشگاه موظف است مراتب را حداقل 2 ماه قبل از زمان برگزاری امتحان, جهت اعزام استاد ممتحن به دبیرخانه شورای آموزش علوم پایه پزشکی , بهداشت و تخصصی اعلام نماید.

5-    امتحان کتبی مشتمل بر موضوعات اصلی و یک موضوع وابسته, حسب رشته می باشد که موضوع فرعی حداکثر دو هفته بعد از نام نویسی دانشجو برای امتحان جامع توسط گروه آموزشی مربوطه به وی ابلاغ خواهد شد. موضوعات اصلی باید دربرگیرنده تمامی زمینه ها و ابعاد رشته تحصیلی باشند.

6-    حد نصاب نمره قبولی در امتحان جامع تخصصی 15 ( نمره کتبی 70% و شفاهی 30% ) می باشد.

7-    امتحان جامع توسط هیاتی مرکب از 4 نفر از اعضاء هیات علمی ذیصلاح گروه آموزشی و یک نفر از اعضاء هیات ممتحنه و ارزشیابی که توسط دبیرخانه علوم پایه معرفی می شوند, برگزار می گردد.

8-    امتحان شفاهی حداکثر یک روز پس از امتحان کتبی برگزار می گردد.

9-    مسئولیت هماهنگی و برگزاری امتحان جامع به عهده مدیر گروه آموزشی و با هماهنگی

شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه می باشد.

10-شرکت در امتحان جامع باتوجه به سنوات تحصیلی حداکثر تا دوبار مجاز می باشد و فاصله دو آزمون حداقل 3 و حداکثر 6 ماه تعیین می گردد.

11-دانشجویی که برای مرتبه دوم نیز نتواند در امتحان جامع نمره قبولی کسب کند از ادامه تحصیل محروم می شود.

فصل هفتم : مرحله پژوهشی و تدوین رساله 

ماده 17 ) تعداد واحدهای رساله دوره دستیاری بین 10 تا 14 واحد برحسب برنامه مصوب رشته تخصصی می باشد که دستیار موظف به گذراندن آن است.

ماده 18 ) دستیار موضوع رساله خود را با نظر استاد راهنما تعیین و پس از تصویب شورای گروه آموزشی, مرحله پژوهش را آغاز می کند.

ماده 19 ) فعالیتهای علمی و تحقیقی دستیار در ارتباط باتهیه و تدوین رساله باید با هدایت و نظارت استاد راهنما باشد و دستیار موظف است در هر زمانی که استاد راهنما تعیین کند نتیجه تحقیقات خود را به وی گزارش نموده و هر 6 ماه یکبار گزارش تحقیقات خود را به استاد راهنما و اساتید مشاور و شورای گروه ارائه نماید.

تبصره : کیفیت علمی و صحت مطالب رساله دانشجو باید به تائید استاد راهنما و اساتید مشاور برسد و همچنین برگه تائیدیه در صفحات پایانی رساله درج شود.

ماده 20 ) دستیاران رشته های تخصصی علوم پایه, پس از گذراندن امتحان جامع و با تائید گروه آموزشی می توانند مدت 6 ماه تا یکسال از دوره خود را به منظور کسب تجربه بیشتر و ارتقاء علمی , در یکی از دانشگاهها و مراکز علمی معتبر داخل یا خارج از کشور طی نمایند. بدیهی است هزینه های مربوطه طبق مقررات اداره کل بورسها و دانشجویان خارج پرداخت خواهد شد.

تبصره : دستیار موظف است در طول مدت ماموریت هر سه ماه یکبار و در پایان نیز گزارش جامعی از پیشرفت فعالیتهای خود را به دانشگاه و وزارتخانه تسلیم نماید. ضمناً این قبیل افراد موظفند گواهی معتبری مبنی بر اتمام موفقیت آمیز دوره را از موسسه مورد نظر ارائه نمایند.

ماده 21 ) دفاع از رساله پس از تدوین وتائید استاد راهنما در حضور هیات داوران صورت می گیرد. ترکیب هیات داوران بشرح زیر است :

 • 1-    مدیر گروه
 • 2-    استاد راهنما, رئیس هیات داوران
 • 3-    اساتید مشاور
 • 4-    یک نفر از متخصصین رشته به عنوان نماینده معاون آموزشی دانشکده

هیات داوران پس از شور و بررسی رساله, امتیاز آن را به شرح ذیل تعیین می نماید :

 • 1- با درجه ممتاز نمره            20 – 19
 • 2- با در جه بسیار خوب     99/18 – 17
 • 3- با درجه خوب                99/16 – 15
 • 4- غیرقابل قبول                  کمتر از 15

ماده 22 ) سه ماه قبل از دفاع از رساله, دستیار باید در جلسه پیش دفاع با حضور استاد راهنما و اساتید مشاور گزارشی از کار تحقیقاتی و رساله خود را عرضه و از آن دفاع نماید.

ماده 23 ) چنانچه هیات داوران رساله را از جهاتی ناقص تشخیص دهند, موارد نقص را در رای خود ذکر می کنند و از دستیار می خواهند در مدتی که از حداکثر مجاز دوران تحصیل تجاوز نکند رساله را کامل و در صورت نیاز مجدداً از آن دفاع نماید.

فصل هشتم : حضور و غیاب

ماده 24 ) حضور دستیار در تمامی برنمه های درسی و سایر فعالیتهای آموزشی و پژوهشی مربوط بطور تمام وقت الزامی است و عدم حضور وی در هریک از جلسات, غیبت محسوب    می شود. غیبت دانشجو درهر درس نباید از 17/4 مجموع ساعات درس نظری و عملی و 10/1 ساعات کارورزی بخشها تجاوز کند. در غیراینصورت نمره دانشجو در آن درس صفر خواهد بود.

تبصره : درصورتی که غیبت دستیار از نظر گروه آموزشی موجه تشخیص داده شود, درس حذف   می گردد. در اینصورت رعایت حد نصاب 6 واحد الزامی نیست.

ماده 25 ) نمره دروسی که دستیار در امتحان آن غیبت غیرموجه داشته است صفر منظور خواهد شد.

تبصره : درصورتی که غیبت دستیار در جلسه امتحان از طرف شورای گروه آموزشی مربوط موجه تشخیص داده شود و به تائید آموزش دانشکده برسد, به دستیار در آن درس نمره ناتمام داده خواهد شد و هر زمان که گروه تعیین کند از وی امتحان مجدد به عمل خواهد آمد. زمان امتحان مجدد حداکثر تا پایان نیمسال بعدی است.

 

فصل نهم : مرخصی تحصیلی دستیار پزشکی

ماده 26 ) دستیار در طول دوره تحصیلی می تواند حداکثر تا دو نیمسال باکسب موافقت دانشکده مربوط از مرخصی تحصیلی استفاده کند.

تبصره 1 : مدت مرخصی تحصیلی برای یک نیمسال جزو سنوات تحصیل دانشجو محسوب نمی شود.

تبصره 2 : دستیاران می توانند در هر سال باموافقت مدیرگروه یک ماه از مرخصی استحقاقی استفاده نمایند.

ماده 27 ) ترک تحصیل یا انصراف دستیار موجب انفصال از خدمت دستیار می شودو با وی برابر مقررات مربوط رفتار خواهد شد.

ماده 28 ) بازگشت به تحصیل دستیار منصرف در صورتی که مدت انفصال وی از تحصیل بیشتر از یک ماه نباشد, به تقاضای ذینفع , موافقت گروه آموزشی و تائید دانشکده مربوطه بلامانع خواهد بود. اما در صورتی که مدت انفصال بیش از یک ماه باشد, بازگشت به تحصیل دستیار , تنها در صورت شرکت و قبولی در آزمون ورودی دوره دستیاری ممکن خواهد بود.

 فصل دهم : سایر مقررات

ماده 29 ) حداقل مدت مجاز تحصیل در دوره تخصصی رشته های علوم پایه پزشکی و بهداشت سه سال و حداکثر آن 5/4 سال می باشد. درصورتی که دستیار در مدت مجاز تحصیل نتواند از رساله خود دفاع کند از ادامه تحصیل در آن رشته محروم می شود.

تبصره : شورای آموزشی دانشگاه می تواند در موارد استثنائی به پیشنهاد استاد راهنما وتائید گروه آموزشی رشته مربوط و تائید دانشکده حداکثر یک نیمسال تحصیلی به مدت مجاز تحصیل دستیار اضافه نماید.

ماده 30 ) عدم نام نویسی و انتخاب واحد در زمان مقرر و عدم ثبت رساله در مدت مجاز به منزله انصراف از تحصیل خواهد بود. در موارد استثنائی که دستیار عذر موجه داشته باشد در شورای آموزشی دانشگاه د راین مورد تصمیم گیری خواهد شد.

ماده 31 ) تعداد واحدها و سرفصل دروس هر دوره تخصصی در هریک از رشته های علوم پایه پزشکی و بهداشت توسط هیات های ممتحنه و ارزشیابی رشته های مربوط تهیه و پس از تصویب شورای آموزش علوم پایه پزشکی , بهداشت و تخصصی به دانشگاهها و یا موسسات مربوط ابلاغ خواهد شد.

ماده 32 ) به دستیاران رشته های علوم پایه ماهانه مبلغی به عنوان حق الزحمه پرداخت می گردد. میزان این حق الزحمه 50 درصد بالاتراز حق الزحمه دستیاران بالینی تعیین می شود.

ماده 33 ) تغییر رشته دستیاران ممنوع می باشد.

ماده 34 ) این آئین نامه در ده فصل , 34 ماده و 17 تبصره در اولین نشست شورای آموزش علوم پایه پزشکی , بهداشت و تخصصی مورخ 28/7/75 به تصویب رسید.

اصلاحیه تبصره 1 ماده 8 آئین نامه آموزشی دوره دستیاری رشته های تخصصی علوم پایه پزشکی و بهداشت

مصوبه سومین نشست شورای آموزش علوم پایه پزشکی , بهداشت و تخصصی

تبصره 1 : استاد راهنما می تواند یکی از اعضاء هیات علمی گروه مربوطه , با حداقل مرتبه استادیاری و سه سال سابقه تحقیق و تدریس باشد.
تبصره الحاقی به ماده 4 آئین نامه آموزشی دوره دستیاری رشته های تخصصی علوم پایه پزشکی و بهداشت

مصوبه چهارمین نشست شورای آموزش علوم پایه پزشکی , بهداشت و تخصصی

تبصره : در رشته های دستیاری علوم پایه پزشکی و بهداشت که گذراندن دوره آموزشی MPH جزو دوره آموزشی آن رشته ها می باشد, تعداد واحدهای دوره MPH به سقف واحدهای مجاز دوره دستیاری افزوده شده و به حداکثر مدت مجاز تحصیل این رشته ها نیز یکسال افزوده می شود.

 

جهت مشاوره در زمینه دستیار پزشکی بدون کنکور ؛
از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره صدای مشاور تماس حاصل فرمایید.
9099071611 تماس از سراسر کشور و 9092301612 (تماس از استان تهران)
تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد
پاسخگویی از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
پیام رسان های خبرینو
چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : 0 در انتظار بررسی : 193
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

پیام رسان خبرینو
اپلیکیشن آموزش دروس