کد خبر : 51504
- بازدید

حکم قانونی تقلب در کنکور 1402


جهت مشاوره در زمینه مشاوره برنامه ریزی قبولی در کنکور

زمان برگزاری آزمون عملی رشته علوم ورزشی و تربیت بدنی 1401

سازمان سنجش آموزش کشور، حکم قانونی تقلب در کنکور 1402 را اعلام کرد. در این مقاله از قوانین تقلب در کنکور و مجازات تخلف کنکور برای داوطلبان را می خوانید:

سازمان سنجش اعلام کرد:

تخلفات ازمون سراسري سال 1401 بر اساس قانون رسيدگي مي‌شود

حکم قانونی تقلب در کنکور 1402 چیست؟

معاون امور آزمون‌های سازمان سنجش آموزش کشور در آبان ماه، حکم قانونی تقلب در کنکور 1402 را شرح داد. ایشان در نشست خبری با خبرنگاران از رسیدگی به تخلفات کنکور سراسری بر اساس قانون رسیدگی به تخلفات آزمون‌های سراسری خبر داد. تخلف کنکور 1402 مشمول اجرای حکم قانونی تقلب در کنکور هستند، قوانین تقلب در کنکور شامل متخلفین می شود.

  • به گزارش روابط عمومی سازمان سنجش، دکتر حسن مروتی با بیان این خبر، گفت: پرونده حدود ۹۰۰ داوطلب که تجهیزات و وسایل مخصوص تقلب در جلسه آزمون به همراه داشتند در هیئت بدوی مورد رسیدگی قرار گرفت و در انتظار احکام خود هستند که این احکام با توجه به نوع تخلف متنوع بوده و از اخطار تا محرومیت‌های چند ساله از شرکت در آزمون سراسری را در بر می‌گیرد.
  • معاون امور آزمون‌های سازمان سنجش آموزش کشور گفت: سازمان سنجش در سال ۱۴۰۱ اعلام کرد که با استناد به قانون رسیدگی به جرایم و تخلفات آزمون‌های سراسری به گونه‌ای عمل می‌کند که حقی از داوطلبان ضایع نشود و علاوه بر متخلفانی که تخلف آنها در جلسه آزمون مشاهده شد با بررسی های فنی نتایج برخی از داوطلبان نیز با شبهه مواجه شد به این معنی که نتایج آزمون سراسری با سوابق تحصیلی و آزمون‌های قبلی داوطلب تفاوت فاحشی داشته و یا اینکه با کلیدهای تقلب همخوانی زیادی داشته است از این داوطلبان خواسته شد در آزمون رفع شبهه شرکت کنند.

بیشتر بدانید:

اخراج از دانشگاه به علت تقلب در کنکور 1402  • وی افزود: از تعداد حدود یک هزار نفر که برای آزمون رفع شبهه دعوت شد، تعداد ۷۷۷ نفر در این آزمون شرکت کردند که از تعداد کمی از آنها رفع شبهه صورت گرفت و البته نتیجه نهایی آن پس از تصمیم هیات بدوی به زودی مشخص خواهد شد.
  • مروتی افزود: نمرات سایر افراد حتی از حدنصاب یا نصف حد نصاب هم کمتر بوده که این نشان می‌دهد شبهه ایجاد شده درست بوده و درباره این افراد نیز هیئت اعلام رای خواهد کرد. ضمن اینکه حدود ۲۵۰ نفر نیز در پی فراخوان در آزمون شرکت نکردند که گزارش غیبت در آزمون این افراد نیز به هیئت بدوی داده شده است. در واقع به این افراد فرصت رفع شبهه داده شد ولی در آزمون شرکت نکردند. وی افزود اگر افرادی دلایل موجه برای عدم شرکت در آزمون داشته باشند در هیأت بدوی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.
  • معاون امور آزمون‌های سازمان سنجش آموزش کشور در مورد داوطلبانی که پس از بررسی‌های فنی و تخصصی از آنها رفع شبهه شده است، گفت: این داوطلبان که تعداد محدودی هستند اگر انتخاب رشته کرده‌اند می‌توانند در رشته قبولی ادامه تحصیل دهند و اگر هم انتخاب رشته نکرده‌اند فرصت انتخاب رشته داده خواهد شد.
  • وی در توضیح ماده ۱۱ قانون رسیدگی به تخلفات آزمون‌های سراسری گفت: بر اساس این ماده قانونی اگر اختلاف فاحشی بین سوابق تحصیلی و نمره آزمون و یا شباهت غیر متعارف با پاسخنامه سایر داوطلبان مشاهده شود، داوطلب به هیئت بدوی برای رفع شبهه معرفی می‌شود.
  • دکتر مروتی در پایان خاطرنشان کرد: بر اساس استفساریه اخیر مجلس، آزمون هیچ دانشجویی مورد رسیدگی قرار نمی‌گیرد و اگر شبهه‌ای وجود داشته باشد قبل از پذیرش داوطلب در دانشگاه تعیین تکلیف می‌شود.

در ادامه بخوانید:

تخلف و تقلب در کنکور چه حکمی دارد؟
جهت مشاوره در زمینه مشاوره برنامه ریزی قبولی در کنکور
خرید بسته
پیام رسان های خبرینو
ارسال نظر شما
انتشار یافته : 0 در انتظار بررسی : 3688
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی: 2 + 6 =

نصب اپ دانش آموزی
اینستاگرام