کد خبر : 50303
- بازدید

حقوق رزمندگان معسر در سال ۱۴۰۱


جهت مشاوره در زمینه تخفیف شهریه دانشگاه ها برای رزمندگان معسر

خبر خوب برای حقوق رزمندگان معسر، پیرو درخواست های ایشان، افزایش پیدا کرد. حقوق رزمندگان معسر در سال ۱۴۰۱ اعلام شد. افزایش حقوق مربوط به رزمندگان و جانبازان فاقد است که به عنوان رزمندگان و جانبازان معسر شناخته می شوند. در این صفحه از جزئیات کامل خبر مطلع می شوید:


میزان حقوق رزمندگان معسر در سال 1401

رییس مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی گفت: با پیگیری فراکسیون ایثارگران مجلس و کمیسیون برنامه و بودجه، میزان حداقل حقوق رزمندگان معسر در سال 1401به مبلغ ۵میلیون و ۶۰۰ هزارتومان در ماه تایید نهایی شد. هم اکنون حقوق رزمندگان معسر ۵ میلیون و ۶۰۰ هزارتومان در ماه تایید نهایی شده است.

 • رییس مجمع نمایندگان این استان در مجلس شورای اسلامی گفت: نمایندگان مجلس در موافقت با استفساریه دولت درخصوص بند(هـ) تبصره(۱۲) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور درباره پرداخت حقوق به رزمندگان و جانبازان فاقد شغل متناسب با حداقل حقوق کارکنان دولت برابر با ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان موافقت کردند.
 • وی در تشریح این استفساریه گفت: در بند(هـ) تبصره(12) قانون بودجه سال 1401 کل کشور بحث جانبازان و آزادگان فاقد شغل و درآمد طرح بوده و این استفساریه منحصر به این قشر است و استفساریه مذکور به دنبال قانون جدیدی که نیاز به اعتبار داشته باشد و بار مالی به دولت تحمیل کند، نیست، بلکه این موضوع در قانون بودجه سال جاری مصوب شده و برای آن منابع مالی در جداول تعیین شده است.
 • دبیر اول فراکسیون ایثارگران مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در حقیقت مبلغ 5 هزار و 600 میلیون تومانی که برای این قشر در نظر گرفته شده، از محل سرجمع بودجه نیروهای مسلح کسر و در جداول بودجه برای افزایش حقوق جانبازان و ایثارگران فاقد شغل و آسیب دیده از جمله جانبازان اعصاب و روان در نظر گرفته شده تا بخشی از مشکلات و هزینه های این افراد را جبران کند./حقوق رزمندگان معسر در سال ۱۴۰۱
 • مطابق بند هـ تبصره ۱۲ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور: بنیاد شهید و امور ایثارگران مکلف است از محل اعتبارات موضوع ردیف ۱۳۱۶۰۰ جدول شماره (۷)‌ این قانون به جانبازان و آزادگان غیرحالت اشتغال معسر فاقد شغل و درآمد که بر‌اساس قوانین نیروهای مسلح مشمول دریافت حقوق وظیفه نمی‌باشند، تا زمانی که فاقد شغل و درآمد باشند، ماهانه کمک‌ معیشت معادل حداقل حقوق کارکنان دولت پرداخت کند. آیین‌نامه اجرائی این بند به پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه کشور و بنیاد شهید و امور ایثارگران تهیه می‌شود و به‌تصویب هیأت وزیران می‌رسد.
 • استفساریه- آیا مقصود قانونگذار از “معادل حداقل حقوق کارکنان دولت” در بند هـ تبصره ۱۲، مبلغ ۵۶.۰۰۰.۰۰۰ ریال بر اساس جزء ۱ بند الف تبصره ۱۲ قانون بودجه ۱۴۰۱ می باشد ؟ جواب- بله
 • گفتنی است نمایندگان در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح دوفوریتی استفساریه بند(هـ) تبصره(12) قانون بودجه سال 1401 کل کشور، با متن این استفساریه با 158 رأی موافق، 7 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 196 نماینده حاضر در صحن علنی مجلس موافقت کردند. / حقوق رزمندگان معسر در سال ۱۴۰۱


بیشتر بدانید:

مبلغ عیدی رزمندگان معسر


زمان افزایش حقوق رزمندگان و جانبازان فاقد شغل (معسر)

اما زمان افزایش حقوق رزمندگان و جانبازان فاقد شغل که به عنوان رزمندگان و جانبازان معسر شناخته می شوند، چه زمانی است؟ این قانون در مهر ماه 1401 تایید و قطعی شده است. جزئیات بیشتر در مورد تعیین تکلیف افزایش حقوق رزمندگان و جانبازان فاقد شغل؛ حقوق ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی به شرح زیر است:

 • نمایندگان مجلس در موافقت با استفساریه دولت درخصوص بند (ه) تبصره (۱۲) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور درباره پرداخت حقوق به رزمندگان و جانبازان فاقد شغل متناسب با حداقل حقوق کارکنان دولت برابر با ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان موافقت کردند.
 • نمایندگان مجلس در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح دوفوریتی استفساریه بند (ه) تبصره (۱۲) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، با متن این استفساریه با ۱۵۸ رأی موافق، ۷ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع از مجموع ۱۹۶ نماینده حاضر در صحن علنی مجلس موافقت کردند./حقوق رزمندگان معسر در سال ۱۴۰۱
 • نمایندگان مجلس در موافقت با استفساریه دولت درخصوص بند (ه) تبصره (۱۲) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور درباره پرداخت حقوق به رزمندگان و جانبازان فاقد شغل متناسب با حداقل حقوق کارکنان دولت برابر با ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان موافقت کردند.
 • نماینده یکی از شهرها در تشریح این استفساریه گفت: در بند (ه) تبصره (۱۲) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور بحث جانبازان و آزادگان فاقد شغل و درآمد طرح بوده و این استفساریه منحصر به این قشر است. استفساریه مذکور به دنبال قانون جدیدی که نیاز به اعتبار داشته باشد و بار مالی به دولت تحمیل کند، نیست، بلکه این موضوع در قانون بودجه سال جاری مصوب شده و برای آن منابع مالی در جداول تعیین شده است.
 • وی در مجلس یازدهم ادامه داد: در حقیقت مبلغ ۵ هزار و ۶۰۰ میلیون تومانی که برای این قشر در نظر گرفته شده، از محل سرجمع بودجه نیروهای مسلح کسر و در جداول بودجه برای افزایش حقوق جانبازان و ایثارگران فاقد شغل و آسیب دیده از جمله جانبازان اعصاب و روان در نظر گرفته شده تا بخشی از مشکلات و هزینه‌های این افراد را جبران کند.
 • نماینده یکی از شهرها نیز در مخالفت با طرح مذکور با بیان اینکه هیچ نیازی به ارائه استفساریه نبوده و مجلس با این افزایش حقوق موافق است، ادامه داد: مخالفت بنده از این باب است که دولت نباید هر روز برای بخش‌های مختلف قانون به مجلس استفساریه دهد. قانون باید جامع و کامل باشد و ان شالله در دوره‌های بعدی قانون به نحوی تنظیم شود که دیگر دولت نیازی به ارائه استفساریه نداشته باشد، کما اینکه دولت برای تاخیر در انجام قانون و بهانه تراشی در اجرا اقدام به ارائه استفساریه به مجلس می‌کند، در حالی که در بسیاری از مواقع قانون کاملا شفاف است./حقوق رزمندگان معسر در سال ۱۴۰۱
 • وی اضافه کرد: دولت همچنین باید برای افزایش حقوق کارکنان که هیچ تناسبی با تورم ندارد، متممی بیاورد.
 • در ادامه یکی دیگر از نمایندگان استانی در شمال کشور نیز در موافقت با طرح مذکور گفت: امنیت و آرامش اکنون ما مدیون ایثارگران و رزمندگان بوده و باید به وضعیت معیشتی آن‌ها توجه کنیم.
 • نماینده یکی از شهرها مرکزی نیز در مخالفت با طرح استفساریه دولت عنوان کرد: متاسفانه بعد از گذشت چند دهه از دفاع مقدس هنوز وضعیت حقوق رزمندگان بلاتکلیف بوده و به صورت دائمی مشخص نشده است. علاوه بر این دولت باید به موضوع حقوق نیروهای مسلح که انقلاب و نظام مدیون آن‌هاست، توجه ویژه‌ای داشته باشد. هم اکنون برخی از نیروهای مسلح حقوقی کمتر از ۶ میلیون تومان دریافت می‌کنند در حالی که امنیت و دفاع از کشور در اختیار آن‌هاست. اگر هم اکنون به این موضوع توجه نکنیم، چه تضمینی وجود دارد که در مجالس دیگر این مهم مورد توجه قرار گیرد.
 • وی ادامه داد: دولت باید لایحه نظام هماهنگ پرداخت حقوق را به مجلس ارائه کند و وضعیت حقوق رزمندگان یکبار برای همیشه به قانون دائمی تبدیل شود.
 • نماینده یکی از شهرها شمال غربی در موافقت با طرح استفساریه گفت: علت ارائه این طرح برای این است که اگر به صورت طرح در مجلس مطرح می‌شد، بار مالی داشته و مشمول ماده ۷۵ آیین نامه می‌شد، در خصوص این موضوع روز گذشته در کمیسیون برنامه و بودجه با حضور دستگاه‌های مختلف، بحث و گفت وگوی مفصلی صورت گرفت، هنگام بررسی لایحه بودجه کاملا این موضوع مورد توجه قرار گرفته و در جداول منابع مالی آن ذکر شده است. این ابهام در قانون وجود داشت که آیا پرداخت حقوق به رزمندگان و جانبازان فاقد شغل باید متناسب با حداقل حقوق کارکنان دولت باشد که جواب استفساریه؛ بلی بود./حقوق رزمندگان معسر در سال ۱۴۰۱
 • مطابق بند ه– تبصره ۱۲ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور: بنیاد شهید و امور ایثارگران مکلف است از محل اعتبارات موضوع ردیف ۱۳۱۶۰۰ جدول شماره (۷) این قانون به جانبازان و آزادگان غیرحالت اشتغال معسر فاقد شغل و درآمد که براساس قوانین نیروهای مسلح مشمول دریافت حقوق وظیفه نمی‌باشند، تا زمانی که فاقد شغل و درآمد باشند، ماهانه کمک معیشت معادل حداقل حقوق کارکنان دولت پرداخت کند. آیین‌نامه اجرائی این بند به پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه کشور و بنیاد شهید و امور ایثارگران تهیه می‌شود و به‌تصویب هیأت وزیران می‌رسد.
 • مقصود قانونگذار از «معادل حداقل حقوق کارکنان دولت» در بند ه– تبصره ۱۲، مبلغ ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بر اساس جزء ۱ بند الف تبصره ۱۲ قانون بودجه ۱۴۰۱ است./حقوق رزمندگان معسر در سال ۱۴۰۱

منابع :

جهت مشاوره در زمینه تخفیف شهریه دانشگاه ها برای رزمندگان معسر
خرید بسته
پیام رسان های خبرینو

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
انتشار یافته : 0 در انتظار بررسی : 3688
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی: + 84 = 92

نصب اپ دانش آموزی
اینستاگرام