جهت مشاوره در زمینه نحوه درخواست بازنشستگی پیش از موعد

با مشاوران متخصص ما از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

شماره تماس از سراسر کشور: ۱۶۱۳ ۹۰۷ ۹۰۹

کد خبر : 73302

جدیدترین قانون نحوه بازنشستگی پیش از موعد 1402-1403

نحوه بازنشستگی پیش از موعدجدیدترین قانون نحوه بازنشستگی پیش از موعد 1402-1403، در برنامه هفتم توسعه، مطابق تبصره (۶) بند الحاقی مجلس به شرح زیر است:

🔸افرادی که بنا به تقاضای خود مایل به بازنشستگی، بدون رعایت موعد فوق الذکر باشند، بازنشستگی آنها طبق قوانین مربوط و بدون رعایت اجزای (۲) تا (۵) بلامانع است و حقوق بازنشستگی آنان متناسب با سنوات مندرج در اجزای مذکور (به نسبت سنوات اشتغال آنها به سنوات الزامی اشتغال برای بازنشستگی آنها) برقرار می شود. در زمان انتشار خبر افزایش سنوات بازنشستگی، رییس مجلس و برخی نمایندگان از امکان درخواست بازنشستگی حسب شرایط قوانین فعلی (بدون افزایش) خبر دادند.


نحوه بازنشستگی پیش از موعد 1402-1403

در ادامه به بررسی نحوه بازنشستگی پیش از موعد 1402-1403 و شرایط آن پرداخته ایم. در حال حاضر اصلاحاتی به قوانین موجود از سال‌های قبل اضافه شده است تا شرایط بازنشستگی برای افراد بهتر شود. سن قانونی بازنشستگی برای مردان 60 و برای خانم ها 55 سال اعلام شده، اما بسیاری از افراد می‌خواهند زودتر از موعد مشخص بازنشسته شوند. به همین جهت کارفرمایان میتوانند کارکنان متقاضی بازنشستگی خود را که حداقل 25 سال سابقه کار بیمه شرکتی یا دولتی تامین اجتماعی را دارند، با حداکثر 5 سال سنوات ارفاقی بازنشسته کنند.جدیدترین قانون بازنشستگی پیش از موعد

طبق جدیدترین قانون بازنشستگی پیش از موعد، براساس تبصره 3 ماده 76 قانون تامین اجتماعی، بدون در نظر گرفتن سن، با بازنشستگی بیمه شدگانی که سابقه پرداخت 35 سال حق بیمه دارند، موافقت خواهد شد. در ادامه به بررسی شرایط مختلف متفاضیان بازنشسیتگی پیش از موعد، پرداخته ایم.

بازنشستگی پیش از موعد


بازنشستگی پیش از موعد در مشاغل سخت و زیان آور

قانون بازنشستگی پیش از موعد در مشاغل سخت و زیان آور، براساس تبصره 2 ماده 76 قانون تامین اجتماعی ، متفاوت می باشد. براساسا این قانون، افرادی که مشاغل سخت و زیان آور دارند، با داشتن 20 سال متوالی، سابقه پرداخت حق بیمه، می توانند بدون شرط سنی، بازنشسته شوند. این قانون شامل اشخاصی که در مشاغل سخت و زیان آور از بیمه مهندسی یا بیمه مسئولیت ساختمانی استفاده می کنند، نیز می شود.

☀️در صورتی که سوابق بیمه شده به صورت غیرمتوالی بوده، لازم است شخص 25 سال حق بیمه پرداخت کرده باشد تا مشمول بازنشستگی شود؛ زیرا در این صورت هر سال سابقه پرداخت حق بیمه در مشاغل سخت و زیان آور، به میزان 1/5 سال محاسبه خواهد شد.


نحوه بازنشستگی پیش از موعد تامین اجتماعی

نحوه بازنشستگی پیش از موعد تامین اجتماعی، به این صورت است که بیمه شدگان تامین اجتماعی با سابقه پرداخت حداقل 30 سال حق بیمه، می توانند برای بازنشستگ پیش از موعد خود اقدام کنند. شرط سنی این قانون برای آقایان 50 سال و خانم ها 45 سال می باشد. در صورتی که بیمه شده، در سال های آخر اشتغال خود قصد استفاده از بمه بیکاری را داشته باشد، می تواند پس از 30 سال سابقه بیمه در سن 45 یا 50 سالگی برای بازنشستگی اقدام کند، سوابق بیمه بیکاری به سابقه بیمه تامین اجتماعی افراد اضافه خواهد شد.

بازنشستگی پیش از موعد


شرایط بازنشستگی پیش از موعد 1402-1403

شرایط بازنشستگی پیش از موعد 1402-1403، برای بانوان و آقایان، متفاوت است. در ادامه این شرایط را به صرت کامل شرح داده ایم:


☀️بازنشستگی پیش از موعد بانوان در سال 1402:

 1. داستن حداقل 42 سال سن و 20 سال سابقه پرداخت حق بیمه عادی و سخت و زیان آور
 2. داشتن 55 سال سن و حداقل 10 سال سابقه کار
 3. داشتن حداقل 45 سال سن و 30 سال سابقه پرداخت حق بیمه
 4. داشتن 25 سال سابقه متناوب در مشاغل سخت و زیان آور بدون شرط سنی
 5. داشتن 20 سال سابقه متوالی در مشاغل سخت و زیان آور بدون لحاظ شرایط سنی
 6. داشتن حداقل 45 سال سن و 30 سال سابقه عادی و یا مشاغل سخت و زیان آور
 7. داشتن 35 سال سابقه پرداخت حق بیمه عادی و سخت و زیان آور بدون رعایت شرط سنی

🔸شرایط بازنشستگی برای خانم هایی که سابقه پرداخت حق بیمه زنان خانه دار داشته اند، متفاوت است.


☀️بازنشستگی پیش از موعد آقایان در سال 1402:

 1. داشتن حداقل 50 سال سن و 30 سال سابقه کار
 2. داشتن 20 سال سابقه پرداخت متوالی حق بیمه تامین اجتماعی در مشاغل سخت و زیان‌آور بدون شرط سنی
 3. داشتن حداقل 50 سال سن و 30 سال سابقه کار عادی یا مشاغل سخت و زیان آور
 4. داشتن 25 سال سابقه پرداخت غیر‌متوالی حق بیمه در مشاغل سخت و زیان‌آور بدون شرط سنی
 5. داشتن حداقل 10 سال سابقه کار، با داشتن 60 سال سن
 6. داشتن 35 سال سابقه پرداخت حق بیمه در شرایط عادی و در مشاغل سخت و زیان آور بدون لحاظ شرط سنی


نحوه بازنشستگی پیش از موعد فرهنگیان

نحوه بازنشستگی پیش از موعد فرهنگیان، به این صورت است که فرهنگیان آقا با 25 سال سابقه کار و فرهنگیان خانم با 20 سال سابقه کار، در صورت موافقت مدیران ادارات مربوطه و تایید اداره کل امور اداری و تشکیلات می توانند بازنشسته شوند. فرهنگیانی که پس از تایید کمیسیون پزشکی، قادر به ادامه همکاری نباشند، می توانند درخواست خود را به اداره محل خدمت مربوطه ارائه کنند.خرید بازنشستگی پیش از موعد

خرید بازنشستگی پیش از موعد، به این صرت است که متقاضی بازنشستگی، هزینه سال ها یا ماه های باقی مانده را به صورت یکجا پرداخت می کند تا بتواند مشمول بازنشستگی پیش از موعد شود.

تلفن تلفن مرکز مشاوره تحصیلی صدای مشاور

خلاصه مطلب

در این قاله به بررسی جدیدترین قانون بازنشستگی پیش از موعد 1402-1403 پرداخته ایم. با توجه به مطالب ذکر شده در مقاله افرادی که بنا به تقاضای خود مایل به بازنشستگی، بدون رعایت موعد باشند، بازنشستگی آنها طبق قوانین مربوط و بدون رعایت اجزای (۲) تا (۵) بلامانع است.

همچنین در مقاله شرایط بازنشستگی با 50سال سن را به طور کامل شرح داده ایم. شما می توانید در صورت رگونه سوال و ابهام در خصوص نحوه درخواست بازنشستگی پیش از موعد، از تلفن ثابت و بدون گرفتن کد، با شماره تلفن ده رقمی مندرج در همین صفحه تماس حاصل فرمایید. کارشناسان این سامانه هرروز ، از ساعت 8 صبح تا 12 شب، از طریق سیستم مشاوره تلفنی، آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما عزیزان در سراسر کشور هستند.

4/5 - (1 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه نحوه درخواست بازنشستگی پیش از موعد

با مشاوران متخصص ما از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

شماره تماس از سراسر کشور: ۱۶۱۳ ۹۰۷ ۹۰۹

کانال تلگرام خبرینو
پیج اینستاگرام خبرینو
ارسال نظر شما
انتشار یافته : 1 در انتظار بررسی :
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نصب اپ دانش آموزی