شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹
کد خبر : 309
تاریخ انتشار : دوشنبه 5 اسفند 1398 - 12:12
- بازدید

توصیه های ایمنی اورژانس؛

توصیه‌های ایمنی اورژانس برای جلوگیری از منتشر شدن ویروس کرونا

به گزارش  خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به این نکته که هنوز درمانی برای ویروس کرونا کشف نشده و راه‌های انتقال آن نیز به صورت دقیق مشخص نیست، توصیه‌ها و اقداماتی را پایگاه اطلاع رسانی سازمان اورژانس کشور به تکنسین‌های فوریت‌های پزشکی جهت کنترل حداکثری این بیماری ارائه کرده است.؛

به گزارش خبرینو؛ ساعتی پیش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت در گفت‌وگو  خبر «مثبت شدن نتایج آزمایش اولیه دو مورد از موارد مشکوک ابتلا به کروناویروس» را تایید کرد.

او البته بر این نکته نیز تایید کرد «مراحل بعدی آزمایشات این دو مورد در حال انجام است و نتیجه قطعی آزمایشات نهایی این موارد، پس از مشخص شدن به اطلاع عموم خواهد رسید.»

 

 

کرونا

استقرار تیم‌های واکنش سریع وزارت بهداشت در قم

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت همچنین عنوان کرد «از لحظات اولیه مشاهده این موارد مشکوک به ابتلا به کروناویروس در قم، تیم‌های شناسایی و مدیریت بیماری‌های واگیر و تیم‌های واکنش سریع در این شهر مستقر شدند.»

نزدیکان دو ایرانی مبتلا به کرونا قرنطینه شدند

براساس گزارش میزان، هر دو مورد مبتلا به «کرونا ویروس» ایرانی هستند و نزدیکان آن‌ها برای جلوگیری از شیوع این بیماری در قرنطینه و اوضاع تحت کنترل است.

کرونا

 

 

اطمینان خاطر دولت به مردم
پس از اعلام این خبر توسط وزارت بهداشت، علی ربیعی سخنگوی دولت از مردم درخواست کرد که به توصیه‌های وزارت بهداشت به صورت جدی عمل کنند؛ او البته اطمینان داد «دولت همه توان خود را برای اطلاع رسانی به موقع، آگاه‌سازی و مراقبت از تک تک شهروندان به کارگیرد.»

کرونا نه دارو دارد نه واکسن/ هشدار پلیس به سودجویان مجازی

با وجود اینکه بار‌ها هم توسط سازمان بهداشت جهانی و هم وزارت بهداشت اعلام شده که «داروی مشخصی برای کرونا ویروس جدید وجود ندارد و مهمترین اقدام در برابر این بیماری، پیشگیری و رعایت اصول بهداشتی است.»، اما عده‌ای سودجو در فضای مجازی به فروش دارو‌هایی موسوم به «داروی مقابله با کرونا» و یا واکسن موسوم به «واکسن پیشگیری از کرونا» اقدام می‌کنند؛ سرهنگ رامین پاشایی معاون اجتماعی پلیس فتا در گفت‌وگو با «میزان» به این سودجویان هشدار داد که توسط پلیس شناسایی خواهند شد.

شایعه پراکنی ممنوع!

معاون اجتماعی پلیس فتا در ادامه به شایعه پراکنان فضای مجازی هم هشدار داد و اعلام کرد «آخرین اخبار مربوط به ویروس کرونا باید صرفا توسط وزارت بهداشت اعلام شود.»

کرونا

 

 


همچنین بخوانید:

     “درمان موقت ویروس کرونا با ایدز (HIV) !


نکات کلیدی برای جلوگیری از ابتلا به کرونا

مهمترین اقدام در برابر این بیماری، پیشگیری و رعایت اصول بهداشتی است؛ پرویز وحدانی متخصص بیمارى هاى عفونى در گفت‌وگو با «میزان»، در این خصوص می‌گوید: برای مقابله با ابتلا به این ویروس باید ضمن رعایت بهداشت فردی از تماس مستقیم با فرد مشکوک به سرماخوردگی یا آنفولانزا ممانعت کرد.

به گفته این متخصص بیمارى هاى عفونى، شست و شوی مرتب دست ها، پوشاندن دهان و بینی هنگام عطسه یا سرفه، دوری از افراد دارای علائمی شبیه آنفلوآنزا و خودداری از تماس محافظت نشده با حیوانات وحشی و اهلی از جمله رعایت موازین بهداشتی است که مردم باید به این موارد توجه جدی داشته باشند.

وحدانی با بیان اینکه شست‌وشوی چندین باره دست‌ها باید در دستور کار افراد قرار بگیرد، تصریح می‌کند: مردم باید از انجام کار‌های غیر ضرور در خارج از خانه و حضور در مکان‌های پر اذحام جلوگیری کنند.

توصیه های اورژانس:

۱- تکنسین‌های فوریت‌های پزشکی باید مجهز به تجهیزات حفاظت فردی از جمله گان، کلاه، ماسک جراحی یا N۹۵ و عینک چشم مطمئن باشند.

۲- تکنسین‌های فوریت‌های پزشکی به محض دریافت فوریت، از آدرس دقیق و وضعیت بیمار اطلاع لازم را کسب کنند.

۳- استفاده از ماسک جراحی و دستکش در مواجهه با بیمار ضروری است و استفاده از دیگر امکانات از جمله گان، در صورت وجود عطسه و سرفه و یا ترشحات تنفسی الزامی است.

۴- پوشش کامل برای حفاظت فردی اهمیت زیادی دارد. پوشش کامل بینی و دهان توسط ماسک، صورت با محافظ، تمام بدن با گان برای محافظت الزامی است.

۵- سطح بیرونی ماسک جراحی و N۹۵ بعد از ویزیت آلوده بوده و تکنسین فوریت‌های پزشکی نباید آن را لمس کند.

۶- تا حد امکان در محل فوریت تنها تکنسین ارشد آمبولانس با رعایت نکات ایمنی و پوشش کامل در فرایند معاینه دخالت داشته باشد. در صورت ضرورت کمک تکنسین دوم برای انتقال بیمار، ماسک و دستکش حتما استفاده شود و قبل از سوار شدن، اقدام به دفع بهداشتی ماسک و دستکش در کابین عقب آمبولانس و ضد عفونی کردن دست توسط ماده با پایه کلرهگزیدین کند.

۷- تکنسین فوریت‌های پزشکی در طول مدت حضور بر بالین بیمار تا حد امکان از لمس اشیاء و سطوح نزدیک بیمار خودداری کند.

۸- در صورت وجود نداشتن دیسترس تنفسی که باعث ایجاد هیپوکسی در بیمار شود باید در ابتدای ارزیابی، دهان و بینی بیمار با ماسک جراحی به شکل مناسب پوشیده شود.

۹- در طی انتقال بیمار وجود یک فن درون کابین یا باز کردن پنجره عقب آمبولانس برای تهویه هوا الزامی است.

۱۰- در بالین بیمار یا حین انتقال، در صورت نیاز به اقدامات ایجاد کننده ریزافشانه ایروسل مانند ساکشن ترشحات، مدیریت راه هوایی، گذاشتن Air Way، یا احیای ریوی؛ حتما باید از ماسک N۹۵ استفاده شود. تکنسین باید از تطبیق درست و کامل ماسک به روی صورت خود مطمئن باشد و جهت اطمینان تست fit-test را به درستی انجام دهد. سپس دست را مجددا ضدعفونی کرده و دستکش بپوشد. تکنسین ارشد که در بالین بیمار حضور دارد از همان اول ماسک N۹۵ داشته باشد.

۱۱- در صورت تماس پوست دست با ترشحات تنفسی یا خون بیمار، شستشوی دست و ضدعفونی آن با پایه کلرهگزیدین یا الکل و هم‌چنین در صورت پاشیده شدن خون یا ترشحات تنفسی به چشم یا دهان، شستشوی فراوان با آب یا سرم سالین به مقدار زیاد ضروری است. پس از آن وجود بریدگی یا خراشیدگی بررسی و همه این موارد به مدیر کشیک دیسپچ یا کارشناس کنترل عفونت اورژانس یا فرد مشخص شده مطابق فلوچارت، گزارش شود تا پیگیری‌های سریع صورت گیرد.

۱۲- بعد از رسیدن به بیمارستان، پرسنل اورژانس ۱۱۵ احتیاط لازم را جهت جلوگیری از انتشار عفونت انجام دهند.

۱۳- محل استقرار و پارک اولیه اورژانس در بیمارستان و فرایند انتقال و تحویل بیمار به اورژانس یا بخش از قبل مشخص شده باشد.

۱۴- در بیمارستان پس از تحویل بیمار، مکان مشخصی برای خروج و دفع بهداشتی وسایل حفاظت کارکنان مشخص شود.

۱۵- باید در مکانی مشخص کابین عقب آمبولانس شستشو و گندزدایی شود.

 

 


همچنین بخوانید:

     “کشف واکسن ویروس کرونا توسط چین !


۱۶- در صورت آلوده شدن لباس فرم با خون و ترشحات بیمار، باید لباس فرم در پایگاهی به روش مناسب گندزدایی شود. هم-چنین در صورت آلودگی برگه فرم ماموریت نیز می‌بایست فرم‌های آلوده در کیسه زباله عفونی دفع گردد.

۱۷- در صورت تماس حفاظت نشده و پر خطر پرسنل با بیمار مشکوک به سندرم MERS بلافاصله به سرپرست مدیر جانشین اطلاع داده شود و تا زمان رد تشخیص یا چهارده روز پس از تماس از نظر بروز تب و علایم تنفسی و یا گوارشی تحت نظر باشند.

۱۸- به همراه داشتن Safety Box مقاوم به سوراخ شدگی و نشت مایعات و کیسه‌های مناسب برای دفع بهداشتی وسایل حفاظت فردی مصرف شده اهمیت دارد.

۱۹- در اورژانس ترجیحاً از وجود ملحفه یک بار مصرف برای پوشش برانکارد و تجهیزات حفاظت فردی کامل مشتمل بر ماسک N۹۵ درسایز‌های مختلف به میزان کافی، سطل پدال دار برای دفع پسماند‌های عفونی، دیسپنسر حاوی محلول‌های ضد عفونی دست با پایه الکلی و safety boxes برای دفع سرنگ و سر سوزن اطمینان حاصل شود.

۲۰- تاکید می‌شود جهت احیاء قلبی تنفسی بیماران با علایم سندروم تنفسی در صورت نیاز ترجیحا از تیغه لارنگوسکوپ یک بار مصرف استفاده نمایند.

۲۱- بهداشت و نظافت سطوح و تجهیزات به ویژه برانکارد و دستگیره آمبولانس و دکمه تنظیم جریان اکسیژن روزانه با هیپوکلریت سدیم ۱ درصد انجام شود.

۲۲- وسایلی مانند ماسک و نازال اکسیژن اختصاصی الزاماً یک بار مصرف استفاده گردند.

۲۳- تجهیزات پزشکی نظیر کاف فشارسنج و استتسکوپ پس از معاینه بیماران روزانه ضد عفونی شوند.

۲۴- سطوح تجهیزات موجود در آمبولانس با هیپوکلریت سدیم ۱ درصد دائما ضد عفونی شوند.

مهم‌ترین توصیه‌ها بهداشتی برای جلوگیری از کرونا

مهم‌ترین توصیه‌ها بهداشتی برای جلوگیری از کرونا

مهم‌ترین توصیه‌ها بهداشتی برای جلوگیری از کرونا

مهم‌ترین توصیه‌ها بهداشتی برای جلوگیری از کرونا

منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود
پیام رسان های خبرینو
چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : 0 در انتظار بررسی : 2
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

پیام رسان خبرینو