کد خبر : 45295
- بازدید

 تعداد دفترچه سوالات کنکور سراسری و پاسخنامه 1402


جهت مشاوره در زمینه برنامه ریزی قبولی در کنکور سراسری

 تعداد دفترچه سوالات کنکور سراسری و پاسخنامه 1401

سازمان سنجش خبر تغییرات پاسخنامه و دفترچه سوالات کنکور سراسری 1402، را اعلام کرد. امسال تعداد پاسخنامه و دفترچه سوالات کنکور سراسری 1402 مشابه سال های قبل نیست و با تغییراتی همراه است.


 تعداد دفترچه سوالات و پاسخنامه کنکور سراسری 1402

احتمالا تعداد دفترچه های سوالات و پاسخنامه کنکور سراسری 1402 مطابق کنکور 1401 خواهد بود. در صورت اعلام تغییرات، در همین صفحه اطلاع رسانی خواهد شد.

 • تعداد دفترچه سوالات کنکور ریاضی 2 عدد است: وی با اشاره به تغییرات دفترچه های سوالات کنکور ۱۴۰۲ ، با بیان اینکه داوطلبان گروه ریاضی ۲ دفترچه دریافت می‌کنند، توضیح داد: دفترچه اول شامل ۴۰ سوال ریاضی است که نسبت به سال گذشته ۱۰ مورد کاهش یافته است. زمان پاسخگویی به سوالات ۷۰ دقیقه است. معاون امور آزمون‌های سازمان سنجش درباره دفترچه دوم گروه ریاضی اظهار کرد: این دفترچه شامل ۳۰ سوال شیمی و ۳۵ فیزیک است و زمان پاسخگویی نیز ۷۵ دقیقه است.
 • تعداد دفترچه سوالات کنکور تجربی 4 عدد است: دفترچه شماره یک شامل ۴۵ سوال زیست شناسی است که نسبت به سال گذشته ۵ مورد کاهش یافته اما فرصت داوطلبان برای پاسخ به پرسش‌ها بیشتر شده است. دفترچه دوم داوطلبان گروه تجربی مختص این دروس است که شامل ۳۰ سوال شیمی و ۳۵ سوال فیزیک است. مدت زمان پاسخگویی نیز ۷۵ دقیقه است. دفترچه سوم گروه تجربی نیز  شامل ۳۰ سوال ریاضی و ۱۵ سوال زمین‌شناسی است که ۶۰ دقیقه زمان برای پاسخ در نظر گرفته‌ شده است. داوطلبانی که رشته بهیاری انتخاب کرده‌اند، باید به سوالات دفترچه چهارم پاسخ می دهند؛ این دفترچه شامل ۳۰ سوال است و ۲۰ دقیقه فرصت پاسخ‌دهی برای این سوالات در نظر گرفته شده است.
 • تعداد دفترچه سوالات کنکور انسانی 2 عدد است: معاون امور آزمون‌های سازمان سنجش، درباره دفترچه‌های گروه علوم‌انسانی گفت: این دفترچه شامل ۲۰ سوال ریاضی، ۳۰ سوال برای زبان و ادبیات فارسی، ۱۵ سوال روان‌شناسی و ۱۵ سوال علوم‌اجتماعی است‌. وی درباره دفترچه دوم این گروه آزمایشی توضیح داد: دفترچه دوم گروه انسانی شامل ۱۳ سوال تاریخ، ۱۳ سوال جغرافیا،۲۰ سوال فلسفه و منطق، ۱۵سوال برای اقتصاد و ۲۰ سوال برای عربی است.
 • تعداد دفترچه سوالات کنکور هنر 1 عدد است: معاون امور آزمون‌های سازمان سنجش درباره دفترچه گروه هنر بیان کرد: داوطلبان این گروه آزمایشی به ۵۰ سوال برای درک عمومی هنر، ۲۰ سوال درک عمومی ریاضی و فیزیک و ۳۰ سوال خلاقیت تصویری و در مجموع به ۱۰۰ سوال در مدت ۱۱۵ دقیقه پاسخ می‌دهند.
 • تعداد دفترچه سوالات کنکور زبان 1 عدد است: گروه زبان نیز شامل ۷۰ پرسش تخصصی است که داوطلبان این گروه آزمایشی در مدت ۱۰۵ دقیقه به سوالات پاسخ می‌دهند.
 • تعداد دفترچه سوالات عمومی کنکور سراسری
 • تعداد دفترچه سوالات اختصاصی کنکور سراسری (ریاضی- انسانی- تجربی)
 • تعداد پاسخنامه کنکور سراسری

 تعداد دفترچه سوالات و پاسخنامه کنکور سراسری 1401

سازمان سنجش آموزش کشور، تعداد دفترچه سوالات و پاسخنامه کنکور سراسری 1401، را اعلام کرد. سرپرست معاونت امور ازمون های سازمان سنجش آموزش کشور از تغییراتی در پاسخنامه و دفترچه آزمون سراسری ۱۴۰۱ خبر داد.

مطابق با آیین هماهنگی برگزاری آزمون‌ سراسری سال ۱۴۰۱ ، کنکور سراسری سال جاری با یک دفترچه و پاسخنامه برای دروس عمومی و دو دفترچه و پاسخنامه تخصصی در گروه‌های علوم انسانی و ریاضی برگزار خواهد شد. همچنین رشته تجربی علاوه بر دو دفترچه دروس تخصصی یک دفترچه آزمون بهیاری را نیز بصورت جداگانه خواهد داشت.

 1. تعداد دفترچه سوالات عمومی کنکور سراسری + پاسخنامه : یک دفترچه و یک پاسخنامه
 2. تعداد دفترچه سوالات اختصاصی کنکور سراسری ریاضی + پاسخنامه: دو دفترچه و دو پاسخنامه
 3. تعداد دفترچه سوالات اختصاصی کنکور سراسری تجربی + پاسخنامه: دو دفترچه دروس تخصصی و یک دفترچه آزمون بهیاری جداگانه
 4. تعداد دفترچه سوالات اختصاصی کنکور سراسری انسانی + پاسخنامه:دو دفترچه و دو پاسخنامه

 • سخنگوی سازمان سنجش شرح داد، کنکور جریان زندگی آحاد مردم را تحت تاثیر قرار می‌دهد، تصریح کرد: کنکور اقدامی ملی است و تمامی فعالیت‌هایی که در این حوزه انجام می‌شوند نیز ملی هستند، لذا لازم است محیط و شرایط مناسب را برای برقراری عدالت آموزشی و اجتماعی در این حوزه برقرار کنیم.
 • وی با توضیح در خصوص روند طرح سوالات تا پایان برگزاری آزمون‌ها، اضافه کرد: باتوجه به تغییراتی ناشی از پیشرفت تکنولوژی وکرونا که جامعه با آن مواجه است، هیچ چاره‌ای جز ایجاد تحول در کنکور نیست.
 • استفاده افراد معدودی از داوطلبین از ابزارهای پیشرفته جاسوسی  از معضلات برگزاری کنکور در چند سال اخیر بوده است، لذا لازم است مراقبین و رابطین در این حوزه آموزش های بیشتری ببینند.
 • وی ضمن اشاره به الزام عدم استفاده از کاغذ در آزمونهای این سازمان تصریح کرد: تمام تلاش ما بر این است که کنکور سال ۱۴۰۳ را به‌صورت هوشمند و با استفاده از رایانه برگزار کنیم، در اینصورت علاوه بر صرفه جویی در زمان و هزینه های متعدد و همچنین مقابله با هرگونه تقلب و حواشی این آزمون، داوطلب می‌تواند بلافاصله پس از پاسخدهی از نتیجه آن نیز اطلاع اولیه را پیدا کند.
 • سرپرست معاونت امور ازمون های سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر اینکه هوشمندسازی آزمون سراسری گام بلندی است که نیازمند همت بلند است، ادامه داد: اعتبارات  مالی و زیر ساخت های سخت افزاری از مشکلات پیش رو  است که در این حوزه با آن مواجهیم، اما خوشبختانه از حیث مسائل نرم افزاری تعداد زیادی از  شرکت های دانش بنیان در پیشروی این هدف با ما همکاری خواهند کرد.
 • وی درخصوص تاثیر سوابق تحصیلی این آزمون اذعان کرد: درحال حاضر تاثیر سوابق تحصیلی ۴۰ درصد مثبت است و در سال  آینده تاثیر آن افزایش خواهد یافت.
 • مهندس عزیزی رئیس مرکز اجرای آزمونهای سازمان سنجش نیز در این جلسه اظهار کرد: کنکور فرآیندی است که اگر به درستی و با دقت انجام نشود در بلندمدت نتیجه منفی آن آشکار خواهد شد و کشور به اهداف بلندمدت خود نخواهد رسید. بنابراین درصورتی که کنکور به درستی برگزار نشود، کشور با مشکلات قابل توجهی مواجه می‌شود.
 • وی عنوان کرد: در بهمن ماه و اسفند ماه سال گذشته دو مرحله ثبت نام آزمون سراسری داشتیم و تعداد ثبت نام کنندگان در آزمون سراسری بصورت تقریبی و بدون غربالگری، یک میلیون و۴۸۷ هزارنفر بوده است. از این تعداد ۹۱۲ هزار و۸۶۹ نفر زن  و ۵۷۳ هزار و ۸۳۶ نفر مرد هستند.
 • عزیزی ادامه داد: نسبت ۶۱ درصدی تعداد بانوان شرکت کننده در کنکور نشان‌دهنده انگیزه بیشتر آنان برای کسب علم و دانش در کشور توسط بانوان است.
 • عزیزی توضیح داد: ثبت نام در گروه علمی رشته انسانی بر خلاف رشته ریاضی با افزایش داوطلبان مواجه بوده است. در گروه علوم انسانی آزمون سراسری سال جاری ۴۱۲ هزار و ۵۸۸ نفر شرکت کرده‌اند در حالیکه در رشته ریاضی این رقم به ۱۴۲ هزار و ۷۲۱ نفر می‌رسد که تنها ۳۶ درصد از داوطلبین علوم ریاضی را بانوان تشکیل می‌دهند.
 • وی تشریح کرد:  آزمون سراسری از ۸ تا ۱۱ تیرماه برگزار خواهد شد. از یک میلیون و ۴۸۷ هزار نفر که در آزمون سراسری ثبت نام کرده‌اند، ۲۴ هزار و ۴۵۶ نفر متعلق به استان مرکزی هستند. از این تعداد ۲هزار و ۶۴۳ نفر در گروه ریاضی، ۶ هزار و ۴۰۷ نفر گروه علوم انسانی، ۹ هزار و ۶۰۶ نفر علوم تجربی، ۲ هزار و۵۴۳ نفر رشته هنر و ۳ هزار و ۲۵۷ نفر در رشته زبان خارجی ثبت نام کرده‌اند.
 • عزیزی افزود: بطور کلی از ۲۴ هزار و ۴۵۶ نفر ثبت نام کننده در استان مرکزی، ۱۵ هزار و ۵۴۷ نفر خانم و ۸ هزار و ۹۰۷ نفر آقا هستند.
 • معاون آموزشی دانشگاه اراک نیز در این آیین گفت: سابقه کنکور در کشور به سال ۱۳۴۸ بازمی‌گردد و با لحاظ دو الی سه سال انقلاب فرهنگی و تعطیلی کنکور، این آزمون‌ها تاکنون  ۵۲ بار برگزار شده است و  تغییرات زیادی را تجربه کرده است.  کنکور واژه‌ای با ریشه فرانسوی است که تمامی خانواده‌ها در مقاطع مختلف زندگی با آن روبرو بوده و نظرات مثبت و منفی متفاوتی را درخصوص آن دارند.
 • مهران شاه منصوری یادآورشد: در بسیاری از  کشورهای پیشرفته نیز این آزمون برای ورود دانشجویان به دانشگاه‌ها برگزار می‌شود و مانند کشورما به دلیل قرارگیری در پیک جمعیتی شانس قبولی در برخی رشته‌ها بالای ۱۰۰ درصد و برخی رشته ها شانس قبولی پایین بوده و رقابت بالاست.
 • در بسیاری از رشته‌ها نسبت متقاضی به ظرفیت، یک به ۱۲ است و رشته‌ پزشکی نیز جزو رشته‌های پر متقاضی یه شمار می‌رود.

مشاوره برنامه ریزی و قبولی در کنکور سراسری 1402

داوطلبان عزیز در سراسر کشور می توانند برای مشاوره برنامه ریزی و قبولی در کنکور سراسری 1401، با شماره تلفن های مندرج در همین صفحه تماس حاصل فرمایند. کارشناسان سامانه مشاوره تحصیلی راهنمای داوطلبان کنکور در تمامی گروه های آزمایشی برای برنامه ریزی قبولی و جمع بندی کنکور هستند.

 


جهت مشاوره در زمینه برنامه ریزی قبولی در کنکور سراسری
پیام رسان های خبرینو

برچسب ها :

ارسال نظر شما
انتشار یافته : 0 در انتظار بررسی : 3755
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

5 + 3 =

نصب اپ دانش آموزی
راهنمای مای مدیو