کد خبر : 28520
- بازدید

تاثیر سهمیه ها در کنکور سراسری 1400

سخنگوی سازمان سنجش تاثیر سهمیه ها در کنکور سراسری 1400 و نحوه استفاده از سهمیه کنکور را اعلام کرد. در این صفحه از تمام آنچه لازم است درمورد سهمیه ها بدانید، مطلع می شوید. سهمیه های کنکور سراسری شامل سهمیه مناطق، سهمیه 5 درصد و 25 درصدی ایثارگران، خانواده شهدا ، سهمیه رزمندگان و … است. میزان و نحوه تاثیر هر یک از این سهمیه […]

تاثیر سهمیه های کنکور سراسری 1400

سخنگوی سازمان سنجش تاثیر سهمیه ها در کنکور سراسری 1400 و نحوه استفاده از سهمیه کنکور را اعلام کرد. در این صفحه از تمام آنچه لازم است درمورد سهمیه ها بدانید، مطلع می شوید. سهمیه های کنکور سراسری شامل سهمیه مناطق، سهمیه 5 درصد و 25 درصدی ایثارگران، خانواده شهدا ، سهمیه رزمندگان و … است. میزان و نحوه تاثیر هر یک از این سهمیه ها برای مشمولان متفاوت می باشد.

تاریخ خبر: 99/11/14

سازمان سنجش تصمیم بر حذف برخی از سهمیه های متفرقه و حفظ سهمیه های اصلی گرفت.

باتوجه به اینکه اخیرا شاهد افزایش چشمگیر انواع سهمیه نظیر سهمیه قهرمان، سهمیه فرزندان اعضای هیات علمی، فرهنگیان ،سرباز معلم و … بوده ایم و مبنی بر اعتراضات داوطلبان مبنی بر حذف سهمیه های متنوع کنکور طرح حذف و اصلاح سهمیه ها به اطلاع داوطلبان میرسد. در ادامه توضیحات تکمیلی، در زمینه لیست سهمیه های حذف شده و سهمیه های باقی مانده کنکور شرح داده شده است:

 • تاثیر سهمیه های کنکور سراسری
 • لیست سهمیه های حذف شده و اصلاح شده کنکور

رفع نقض کارت ورود به جلسه کنکور سراسری 1400

سهمیه های کنکور سراسری 1400

سخنگوی سازمان سنجش اعلام کرد کل سهمیه های کنکور حذف شد فقط  سهمیه های اصلی باقی خواهد ماند:
🔹در لایحه پیشنهادی تنها چهار گروه از سهمیه‌ها شامل موارد زیر باقی ماند :

 1. ایثارگران- جانبازان – خانواده شهدا
 2. استعدادهای درخشان
 3. سهمیه منطبق با نیاز مناطق کم برخوردار

**در ادامه این مقاله لیست سهمیه های حذف شده درج گردیده است.

لیست سهمیه های کنکور 1400

تاثیر سهمیه ها در کنکور سراسری 1400

تاثیر سهمیه های کنکور سراسری برای گروه های باقی مانده یعنی سهمیه ایثارگران، استعدادهای درخشان و سهمیه منطبق بامناطق کم برخوردار به شرح زیر اعلام شد:

1- تاثیر سهمیه مناطق در کنکور 1400

سهمیه مناطق به سه سهمیه منطقه 1، 2 و 3 تقسیم می شود. سهمیه مناطق یکی از سهمیه های موثر در کنکور سراسری است و سهمیه ای که تمامی داوطلبان کنکور از آن برخوردار می باشند. سهمیه مناطق، سهمیه مناطق 1، 2، 3 باقی مانده است اما به صورت 50 درصد به نسبت شرکت کنندگان اعمال خواهد شد. تغییر تاثیر سهمیه مناطق محروم (این سهمیه صرفا بر اساس نیاز منطقه ای و مصوبه شورای گسترش دانشگاه ها اعمال می شود).

سهمیه مناطق کنکور، بر اساس منطقه سه سال آخر تحصیل داوطلبان مشخص می شود به طوری که بخش های مرکزی مانند تهران، اصفهان و .. منطقه یک محسوب می شود، شهر ها و شهرستان ها منطقه 2 و مناطق محروم و شهر ها منطقه 2 و مناطق محروم و شهر های کوچک، منطقه 3 هستند

از بین سهمیه های کنکور سراسری، سهمیه مناطق پرجمعیت ترین سهمیه کنکور است که همه شرکت کنندگان کلیه گروه های آزمایشی کنکور تجربی، ریاضی، انسانی، هنر و زبان های خارجه را در خود جای می دهد.

سهمیه مناطق که خود به سه دسته سهمیه منطقه 1، 2 و 3 تقسیم می شود، یکی از سهمیه های موثر در کنکور سراسری است. این سهمیه بر اساس منطقه سه سال آخر تحصیل داوطلبان مشخص به صورت زیر مشخص می شود:

 • ** بخش های مرکزی مانند تهران ، اصفهان و .. منطقه یک
 • **شهر ها و شهرستان ها منطقه 2
 • ** مناطق محروم و شهر های کوچک، منطقه 3

 از بین سهمیه های کنکور سراسری، سهمیه مناطق پرجمعیت ترین سهمیه کنکور است که همه شرکت کنندگان کلیه گروه های آزمایشی کنکور تجربی، ریاضی، انسانی، هنر و زبان های خارجه را در خود جای می دهد.
هر یک از شهرهای استان های مختلف کشور بر اساس کیفیت و دسترسی به امکانات آموزشی به سه منطقه یک، دو یا سه تقسیم می شوند. اساس دسته بندی سهمیه مناطق عدالت آموزشی است و سعی شده داوطلبان سهمیه هر منطقه از لحاظ دسترسی به امکانات آموزشی در یک سطح قرار گیرند.
به ترتیب هرچقدر از شهر ها و مناطق تحت پوشش سهمیه منطقه 1 به شهر ها و مناطق تحت پوشش سهمیه منطقه 3 حرکت می کنیم دسترسی به امکانات آموزشی کمتر می شود.

2- تاثیر سهمیه ایثارگران، جابنازان و خانواده شهدا در کنکور 1400

تاثیر سهمیه ایثارگران در کنکور سراسری ۱۴۰۰ بر اساس تصمیم اخیر شورای سنجش و پذیرش کنکور ۱۴۰۰ مانند دوره قبل ولی با کمی تغییر همراه خواهد بود. حدنصاب ایثارگران در آزمون ها از 70 درصد نمره آخرین نفر به 85 درصد نمره آخرین نفر تغییر کرده است. ظرفیت پذیرش ایثارگران در آزمون های سراسری 30 درصد (25 درصد ازاین ظرفیت به سهمیه ایثارگران 25 درصد و 5 درصد این ظرفیت به ایثارگران 5 درصد) بود که این میزان به 5 درصد به صورت مازاد تغییر پیدا کرده است. دارندگان سهیمه ایثارگری در تمامی مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری فقط یک بار مجاز به استفاده از سهمیه ایثارگری میباشند. به این معنی که اگر در زمان انتخاب رشته از سهمیه موثر ایثارگری استفاده نمایند و از ادامه تحصیل در رشته پذیرفته شده منصرف شوند در دوره بعدی کنکور مجاز به استفاده از سهمیه ایثارگری و جانباری نخواهند بود.

شرایط استفاده از سهمیه ایثارگران -رزمندگان- خانواده شهید

 1. تاثیر سهمیه ایثارگران در انتخاب رشته کنکور سراسری مشاهده میشود. شرط استفاده سهمیه 25 و 5 درصدی جانبازی برای قبولی در هر رشته محل ، کسب 70 درصد نمره نمره آخرین نفر قبولی در آن رشته است.
 2. اگر ظرفیت سهمیه 25 درصد تکمیل نشود ، طبق قانون ، اولویت تکمیل این ظرفیت با داوطلبان دارنده سهمیه 5 درصدی ایثارگران و بعد از آن برای دارندگان سهمیه مناطق خواهد بود.
 3. به میزان 25 درصد از ظرفیت هر رشته محل به جانبازان (با هر درصد جانبازی)، همسر و فرزند جانبازان 25 % و بالاتر، آزادگان ،شهدا و فرزندان و همسران ایشان اختصاص دارد.
 4. 5درصد از سهمیه پذیرش به دارندگان سهیمه 25 درصدی و سهمیه جانبازان زیر 25 درصد، همسر و فرزندان آن ها، همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه داشته اند، اختصاص دارد.
 5. سهمیه رزمندگان به افرادی تعلق دارد که حداقل 6 ماه سابقه رزم در جنگ تحمیلی ایران و عراق داشته اند. حد نصاب قبولی برای مشمولان سهمیه رزمندگان، 75 درصد نمره آخرین نفر قبولی است.
 6. کارکنان پایور ارتش با داشتن حداقل 8 ماه سابقه حضور در مناطق عملیاتی و سربازان وظیفه ، با داشتن 12 ماه سابقه حضور در مناطق عملیاتی، می توانند از سهمیه رزمندگان استفاده کنند.
 7. استفاده از سهمیه رزمندگان در انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 برای افرادی که در دوران دفاع مقدس از پرسنل کادر ثابت، پیمانی و وظیفه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی (ستاد کل نیروهای مسلح ، ستاد کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران (آجا) ، وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو های مسلح ( ودجا )، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران (ناجا) بوده اند و حداقل 12 ماه سابقه خدمت دارند امکانپذیر است.
 8. سهمیه خانواده شهدا در انتخاب رشته کنکور سراسری برای پدر، مادر، خواهر و برادر شهید امکانپذیر است. سهمیه خانواده شهدا مانند سهمیه مناطق فقط در کد رشته محل هایی که داوطلب بومی آن هاست اعمال می شود.

 9. داوطلبان گرامی میتوانند برای اطلاع از رتبه لازم برای استفاده از سهمیه ایثارگری در کنکور 1400 از طریق تلفن ثابت با شماره ده رقمی 9099071611 تماس حاصل فرمایند. کارشناسان سامانه صدای مشاور راهنمای شما عزیزان هستند.

3- سهمیه استعدادهای درخشان در کنکور سراسری 1400

سهمیه استعدادهای درخشان مربوط به دوره کارشناسی نیست. ولی دارندگان مدرک کارشناسی واجد شرایط با کسب شرط حداقل معدل اعلام شده میتوانند به صورت با آزمون و بدون کنکور برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اقدام نمایند.

 

لیست سهمیه های حذف کنکور سراسری 1400

لیست سهمیه های حذف شده کنکور و اصلاح سهمیه در لایحه پیشنهادی به مجلس به اطلاع داوطلبان کنکور 1400 می رسد. با توجه به اعتراض داوطلبان برای حذف سهمیه های کنکور سراسری، لایحه موارد حذف و اصلاح سهمیه های کنکور به دبیرخانه هیات دولت تحویل داده شد، مفاد این لایحه به شرح زیر است:

 • حذف سهمیه بومی گزینی: سهمیه های بومی گزینی، بومی منطقه ای، بومی قطب و بومی ناحیه ای باتوجه به مشکلاتی که برای دانشگاه های کل کشور ایجاد کرده بود،حذف شد.
 • حذف سهمیه فرزندان هیئت عملی
 • حذف سهمیه های قهرمانان
 • حذف سهمیه حافظان قرآن
 • حذف سهمیه کشاورزی
 • حذف سهمیه بهیاری
 • تغییر تاثیر سهمیه مناطق محروم (این سهمیه صرفا بر اساس نیاز منطقه ای و مصوبه شورای گسترش دانشگاه ها اعمال می شود)
 • سهمیه مناطق، سهمیه مناطق 1، 2، 3 باقی مانده است اما به صورت 50 درصد به نسبت شرکت کنندگان اعمال خواهد شد.
 • حدنصاب ایثارگران در آزمون ها از 70 درصد نمره آخرین نفر به 85 درصد نمره آخرین نفر تغییر کرده است. ظرفیت پذیرش ایثارگران در آزمون های سراسری 30 درصد (25 درصد ازاین ظرفیت به سهمیه ایثارگران 25 درصد و 5 درصد این ظرفیت به ایثارگران 5 درصد) بود که این میزان به 5 درصد به صورت مازاد تغییر پیدا کرده است.

 

جهت مشاوره در زمینه تاثیر سهمیه ها در کنکور سراسری 1400 ؛
از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره صدای مشاور تماس حاصل فرمایید.
9099071611 تماس از سراسر کشور و 9092301612 (تماس از استان تهران)
تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت جهت خریداری بسته های تماس کلیک کنید.


پاسخگویی از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
پیام رسان های خبرینو
ارسال نظر شما
انتشار یافته : 0 در انتظار بررسی : 60
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات
اپلیکیشن آموزش دروس
برنامه ریزی درسی