جهت مشاوره در زمینه برگزاری کنکور 1403 آنلاین

با مشاوران متخصص ما از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

شماره تماس از سراسر کشور: ۱۶۱۳ ۹۰۷ ۹۰۹

کد خبر : 43224

برگزاری کنکور 1403 هر ماه به صورت آنلاین! (کنکور هوشمند)

برگزاری کنکور 1403 هر ماه به صورت آنلاین! (کنکور هوشمند)

کنکور از ۱۴۰۳ هوشمند و ماهی یک بار برگزار می شود، سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرد برگزاری کنکور 1403 هر ماه به صورت آنلاین! (کنکور هوشمند) است با این شیوه استرس داوطلبان رفع شده و عدالت برقرار می شود.

پیرو نشست خبری که در سازمان سنجش برگزار شد،قرار شد در سال 1403 آزمون‌های تمام هوشمند طراحی شوند. به کمک آزمون‌های هوشمند کنکور از سال ۱۴۰۳ کنکور هوشمند شده و ماهی یک بار غیرحضوری  و اینترنتی برگزار می‌شود.

قرار براین بود که کنکور دو بار در سال برگزار شود اما هم اکنون طرح مذکور تغییر کرده و قرار است هر ماه یک بار کنکور برگزار شود و هر داوطلب می‌تواند در دو مورد از این آزمون‌ها شرکت کند. توجه داشته باشید که سنجش متعدد خواهد بود اما پذیرش یک مرتبه صورت می‌گیرد.

12 بار کنکور سراسری در سال 1403 و یک بار پذیرش دانشجو

رئیس سازمان سنجش اعلام کرد در سال 1403 12 بار کنکور آنلاین و هوشمند برگزار می شود. هر داوطلب می تواند دو بار در کنکور شرکت کند و در نهایت حاصل نتیجه دو بار شرکت کردن در کنکور، یک بار پذیر دانشجو خواهد بود.

به طور مثال: از فروردین تا اسفند ماه، 12 مرتبه کنکور آنلاین هوشمند (هر ماه یک بار) برگزار می گردد و داوطلبان به دلخواه خود می توانند دو مرتبه در طول یک سال آزمون دهند. در نهایت براساس بالاترین رتبه ای که در این دو آزمون کسب می کنند می توانند انتخاب رشته کرده و در دانشگاه و رشته محل مورد علاقه خود به تحصیل بپردازند. با این شیوه دیگر چیزی به نام استرس کنکور برای داوطلبان وجود ندارد همگی فرصت دارند خود را برای کنکور در هر ماه از سال آماده کنند.

کمک هوش مصنوعی برای تصحیح آزمون‌های آموزش و پرورش

وی گفت: با تعامل فیمابین سازمان سنجش و وزارت آموزش و پرورش قرار است آزمون‌های آموزش و پرورش هم هوشمند شود و با هوشمند مصنوعی سوالات تشریحی نیز تصحیح شود.

رئیس سازمان سنجش گفت: هر چه تعداد آزمون بیشتری برگزار شود آرامش خاطر داوطلب هم بیشتر می‌شود. چند سنجش اما یک پذیرش در سال خواهیم داشت.

موضوع سهمیه‌های کنکور در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی است

وی درباره سهمیه‌های کنکور سراسری گفت: موضوع سهمیه‌های کنکور در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی است. با توافق مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار شد شورای عالی به موضوع سهمیه‌ها ورود کند. این موضوع در مرحله تدوین است تا تعدد سهمیه‌ها متعادل شود

پورعباس تاکید کرد: تغییرات سهمیه‌های کنکور سراسری به کنکور ۱۴۰۱ نمی‌رسد. همان سهمیه‌های پیشین اعمال می‌شود.

وی با اشاره به تغییرات سوابق تحصیلی گفت: به نظر من به عنوان آزمون ساز، دیگر کنکور به معنای واقعی نداریم. ۶۰ درصد سوابق تحصیلی در نظر گرفته می‌شود و ترکیبی از سوابق تحصیلی و آزمون نتیجه سنجش فرد را نشان می‌دهد. اینکه یک سال فرد درس می‌خواند و در چهار ساعت نتیجه اش مشخص می‌شود استرس زیادی به داوطلب وارد می‌کند.

رئیس سازمان سنجش با اشاره به ایده‌های متفاوت برای آزمون‌های هوشمند گفت: از سوالات چهار گزینه‌ای، سوالات هم گزینه‌ای، سوالات پاسخ کوتاه، سوالات پاسخ بسته و حتی سوالات تشریحی گزینه‌هایی هستند که برای آزمون‌های هوشمند در نظر گرفته شده است که استرس را هم از بین می‌برد.

وی افزود: کنکور اکنون یک مسابقه شدیدی است که بر روح و روان بچه‌های دانش آموز تاثیر می‌گذارد.

گذاشتن سنجش برعهده دانشگاه‌ها عملیاتی نیست

پورعباس یادآور شد: اینکه سنجش برعهده دانشگاه‌ها گذاشته شود عملیاتی نیست. در دهه‌های گذشته که تعداد دانشگاه‌ها کم بود فرد برای پذیرش باید به چند شهر سفر می‌کرد اما اکنون عملاً این امکان برای دانشگاه‌ها وجود ندارد.

وی درباره کنکور ۱۴۰۲ گفت: موضوع منطقه بندی و سهمیه‌های یک و دو و سه و آزاد در شورای عالی انقلاب فرهنگی مجدداً بررسی خواهد شد اما در کنکور ۱۴۰۲ زیرگروه‌ها و آزمون عمومی نخواهیم داشت. آزمون تخصصی گسترش پیدا می‌کند و با زمان بیشتری طراحی می‌شود.

رئیس سازمان سنجش درباره طراحی سوالات کنکور و تغییر طراحان گفت: سامانه‌ای طراحی کردیم که هر استاد دانشگاه یا هر معلمی در هر نقطه‌ای از کشور می‌تواند طراح سوال کنکور باشد و آن را داشبوردی که فرد دارد قرار دهد. برای استفاده از این سوالات هیات ممیزه سوال داریم که به صورت هوشمند سوالاتی که کدینگ شده اند و به خط کتاب رفرنس داده اند استفاده می‌کنند.

وی افزود: مخزن سوالات همیشه پر بار است و دوره چرخه سوالات به صورت هوشمند اجرا می‌شود. ممکن است یک سوال تکرار شود اما پاسخ‌های آن متفاوت باشد. این تغییرات تا سال ۱۴۰۳ اجرایی می‌شود.

پورعباس تاکید کرد: اکنون سنجش از پذیرش جدا است اما در اجرای آن تفاوت‌هایی وجود دارد. عملاً در دوره دکتری این اتفاق رخ داده است. روشی که فرد به دانشگاه‌ها درخواست بدهد و از سوی چند دانشگاه برای وی پذیرش صادر شود و فرد یکی را انتخاب کند در دنیا هم در حال منسوخ شدن است.

وی افزود: دانشگاه‌ها با تعامل با سازمان سنجش و ضوابط و مقررات باید شرایطی ایجاد کنند که انتخاب رشته با شکل هوشمند صورت گیرد که این برنامه هم تا سال ۱۴۰۳ اجرا می‌شود.

رئیس سازمان سنجش درباره چگونگی شرکت در کنکور برای افرادی که فاقد سوابق تحصیلی هستند، گفت: جای هیچ گونه نگرانی نیست و تمامی افراد می‌توانند در آزمون شرکت کنند. در حال حاضر برای گروه‌های هنر و زبان سوابق تحصیلی موجود نیست. همچنین دانش آموزان فنی حرفه‌ای و یا کار دانش و یا دیپلمه‌های قدیم هم سوابق تحصیلی ندارند اما می‌توانند در آزمون شرکت کنند.

وی درباره آزمون مجدد برای افرادی که آزمون‌ها شبهه دار تلقی شده بود گفت: این موضوع یک چاهی بود که برای ما کنده شده بود. در ابتدا یک هجمه و تجمعی در مقابل وزارت علوم در اعتراض به این وضعیت ایجاد شده بود.

در مسئله داوطلبان شبهه دار آزمون‌های سراسری بی تدبیری شد

پورعباس افزود: ابتدا عنوان شد ۸۰۰ نفر و بعد ۱۲۰۰ نفر و تا الان که ۲۷۰۰ نفر نیز گفته شده است که آزمون‌های آنها شبهه دار بوده است. البته این تعداد مربوط به سال‌های ۹۷ تا ۹۹ و همچنین ۶۰۰ نفر برای آزمون سال ۱۴۰۰ بوده اند. یک مقدار در این زمینه بی تدبیری سازمان سنجش و یک مقدار هم بی تدبیری سازمان‌های نظارتی رخ داده است.

وی گفت: پیش از این بر اساس قانون رسیدگی به تخلفات آزمون‌ها این کار را می‌کردیم که هر میزان تخلفی که تا مهرماه اعلام می‌شد به سازمان سنجش رسیدگی می‌کردیم و بعد از مهرماه اگر عنوان می‌شد به آن دخالت نمی‌کردیم مگر در شرایط خاصی که تخلف کاملاً محرز باشد.

رئیس سازمان سنجش افزود: برای شبهه در آزمون سه شاهد در نظر گرفته می‌شود که یکی از آنها اعلام تخلف بر اساس گزارش‌های مردمی است. بخش عمده‌ای از این گزارش‌های مردمی به نظر من دخترخاله پسرخاله ای است.

وی گفت: از نظر من آزمون ساز وقتی تعداد متقلبین یک آزمونی از حدی فراتر برود آزمون خدشه دار می‌شود. تقلب جزء آزمون است و ما باید به سمتی برویم که بستر تقلب را از بین ببریم. یکی از راهکارها این است که آزمون چهار ساعت نباشد. وقتی هر پاسخنامه را باید یک ساعته تحویل دهد دیگر فرصتی برای تقلب نمی‌ماند.

پورعباس خاطرنشان کرد: برای موضوع آزمون شبهه دار اول به کمیسیون اصل ۹۰ رفتیم بعد ایده‌ای ارائه شد و همان ایده در کمیسیون آموزش مجلس هم مطرح شد و با اتفاق نظر همه از آن حمایت کردند.

وی گفت: ایده این است که پرونده آنهایی که در هیات بدوی هستند بررسی مجدد صورت گیرد. پرونده آنهایی که به هیات تجدیدنظر رفته نیز بررسی شود که آیا تبرئه می‌شوند یا خیر. تاکنون یک هزار نفر در هیات بدوی تبرئه شده اند.

رئیس سازمان سنجش افزود: همچنین تنها گزارش‌هایی مورد توجه قرار می‌گیرد که متقن باشد، صورت جلسه ابزار و آلات داشته باشد و صورت جلسه وزارت اطلاعات هم ضمیمه شده و ارتباطات پولی و رد و بدل پول نیز تایید شده باشد. این تعداد کمتر از ۲۰۰ نفر هستند.

وی گفت: اگر فردی تبرئه شده باشد مشکلی ندارد و می‌تواند تحصیل خود را ادامه دهد.


به این مقاله امتیاز دهید

جهت مشاوره در زمینه برگزاری کنکور 1403 آنلاین

با مشاوران متخصص ما از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

شماره تماس از سراسر کشور: ۱۶۱۳ ۹۰۷ ۹۰۹

کانال تلگرام خبرینو
پیج اینستاگرام خبرینو
ارسال نظر شما
انتشار یافته : 2 در انتظار بررسی :
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

ناشناس پنج‌شنبه , 7 جولای 2022 - 20:52

فکری به حال اونتییکه مبخوان کنکور غیر مدرتبط با رشته خود بدن یا تغییر رشته بدن بکنید

نصب اپ دانش آموزی