جهت مشاوره در زمینه بخشنامه آموزش و پرورش برای امتحانات دی ماه 1402

با مشاوران متخصص ما از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

شماره تماس از سراسر کشور: ۱۶۱۳ ۹۰۷ ۹۰۹

کد خبر : 51997

بخشنامه آموزش و پرورش برای امتحانات دی ماه 1402

بخشنامه آموزش و پرورش برای امتحانات دی ماه 1401

بخشنامه آموزش و پرورش برای امتحانات نهایی و  غیر نهایی دی ماه 1402 مدارس کل کشور، منتشر شد. این بخشنامه مربوط به تمامی مدارس کشور در مورد ضوابط برگزاری امتحانات نهایی، ایجاد سابقه تحصیلی و ترمیم نمرات دروس نهایی شاخه‌های تحصیلی در دی ماه 1402 است.

در راستای اجرای فعالیت کد ۱-۸ با عنوان «برنامه‌ریزی- طراحی سؤالات و برگزاری امتحانات نهایی و غیرنهایی» و به منظور ایجاد سابقه تحصیلی برای متقاضیان ورود به آموزش عالی و ترمیم نمرات، برنامه امتحانات نهایی پایه دوازدهم، روزانه، بزرگسالان، آموزش از راه دور و داوطلبان آزاد رشته‌های شاخه نظری دوره دوم متوسطه و ایجاد سابقه تحصیلی و ترمیم نمرات دروس نهایی شاخه‌های تحصیلی در دی ماه 1402 ابلاغ و جزئیات آن به این شرح اعلام می‌شود.


آموزش و پرورش


بخشنامه امتحانات نهایی پایه دوازدهم دی‌ ماه 1402

بخشنامه امتحانات نهایی پایه دوازدهم دی ماه 1402، که متن آن در این صفحه منتشر شده است، مربوط به ضوابط برگزاری امتحانات نهایی، ایجاد سابقه تحصیلی و ترمیم نمرات دروس نهایی شاخه‌های تحصیلی در دی ماه 1402 می باشد:

بخشنامه امتحان نهایی 1402

بخشنامه آموزش و پرورش برای امتحانات دی ماه 1402 1

 • بخشنامه آموزش و پرورش برای امتحانات دی ماه و ضوابط برگزاری امتحانات نهایی، ایجاد سابقه تحصیلی و ترمیم نمرات دروس نهایی شاخه‌های تحصیلی در دی ماه 1402 از سوی رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت آموزش و پرورش اعلام شد.
 • رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت آموزش و پرورش، در بخشنامه‌ای خطاب به مدیران کل آموزش‌وپرورش استان‌ها، ضوابط برگزاری امتحانات نهایی، ایجاد سابقه تحصیلی و ترمیم نمرات دروس نهایی شاخه‌های تحصیلی در دی ماه 1402 را اعلام کرد.

بخشنامه امتحانات دی ماه 1402

در متن بخشنامه امتخانات دی ماه 1402 پایه دوازدهم که مربوط به کل مدارس متوسطه دوم کشور می باشد، آمده است که در راستای اجرای فعالیت کد ۱-۸ با عنوان «برنامه‌ریزی- طراحی سؤالات و برگزاری امتحانات نهایی و غیرنهایی» و به منظور ایجاد سابقه تحصیلی برای متقاضیان ورود به آموزش عالی و ترمیم نمرات، برنامه امتحانات نهایی پایه دوازدهم، روزانه، بزرگسالان، آموزش از راه دور و داوطلبان آزاد رشته‌های شاخه نظری دوره دوم متوسطه و ایجاد سابقه تحصیلی و ترمیم نمرات دروس نهایی شاخه‌های تحصیلی در دی ماه 1402 ابلاغ و جزئیات آن به این شرح اعلام می‌شود:

چه کسانی می‌توانند در امتحانات نهایی دی ماه شرکت کنند؟

 • مطابق بخشنامه آموزش و پرورش برای امتحانات دی ماه در اجرای بند ۵ ماده واحده تکمیل و اصلاح موادی از سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، دارندگان مدرک پایان تحصیلات دوره متوسطه (دوره شش ساله متوسطه، دوره چهار ساله متوسطه، دوره سه ساله نیم سالی- واحدی، دوره پیش دانشگاهی نیم سالی-واحدی، دوره سه ساله سالی – واحدی، دوره پیش دانشگاهی سالی-واحدی، دوره دوم متوسطه نظری ۳-۳-۳-۳ ) و دانش‌آموزان شاخه‌های فنی‌وحرفه‌ای، کاردانش و دانش‌آموزان شاخه نظری داوطلب آزمون سراسری در گروه غیرمتناظر با رشته تحصیلی خود، برای ایجاد سابقه تحصیلی یا ترمیم نمرات در امتحانات نهایی و براساس شیوه‌نامه‌ای که متعاقبا ارسال می‌شود شرکت می‌کنند.
 • شایان ذکر است به منظور ایجاد سوابق تحصیلی متقن که از ضریب تمیز و تشخیص قابل قبول برخوردار باشد، سؤالات امتحانات نهایی مفهومی (در برگیرنده سطوح یادگیری) و منطبق با اهداف برنامه درسی طراحی می‌شوند.
 • پیرو بخشنامه آموزش و پرورش برای امتحانات دی ماه به منظور برگزاری مطلوب، امتحانات ستاد امتحانات استان / شهرستان/ نواحی و مناطق طبق شیوه‌نامه تشکیل و ضمن ابلاغ بخشنامه، نسبت به تعیین حوزه‌های اجرا تصحیح و عوامل اجرایی اقدام و مراتب را در سامانه فاینال درج کنند. تشکیل حوزه اجرا تا ۳۰ نفر شرکت‌کننده مجاز نیست و از ۳۱ تا ۱۰۰ نفر، منوط به مجوز ستاد امتحانات استان است.
 • همچنین توصیه می‌شود با توجه به آمار دانش‌آموزان بزرگسال آموزش از راه دور، داوطلبان آزاد، ایثارگران و متقاضیان ایجاد سابقه تحصیلی و ترمیم، نمرات این افراد در یک حوزه اجرا ساماندهی شوند. ادارات آموزش و پرورش مناطق، ضمن اطلاع‌رسانی مفاد این بخشنامه به ذی‌نفعان برنامه ضمیمه را تکثیر و در اختیار مدارس مرتبط قرار دهند.
 • مدارس در اسرع وقت برنامه را بدون تغییر در محل مناسب نصب کرده و تاریخ و زمان برگزاری امتحانات هر رشته را به اطلاع تمامی دانش‌آموزان داوطلبان آزاد و متقاضیان ایجاد سابقه تحصیلی و ترمیم نمرات برسانند.

بیشتر بدانید:

رابطه میان نمره امتحان نهایی و تراز معادل آن در کنکور • مطابق با بخشنامه آموزش و پرورش برای امتحانات دی ماه، در برنامه‌ریزی امتحانات داخلی عدم تداخل با برنامه امتحانات نهایی مد نظر قرار گیرد و رمزگشایی چاپ و تکثیر سؤالات طبق شیوه‌نامه و با رعایت دستورالعمل قرنطینه اتاق تکثیر صورت پذیرد.
 • مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش در دی ماه ۴۰۱ با هدف ایجاد آمادگی و احصای الزامات تصحیح الکترونیکی پاسخ‌برگ‌های امتحانات نهایی یک حوزه تصحیح در هر استان را برای این منظور مدیریت می‌کند، لذا لازم است محلی مناسب و مجهز تمهید و معرفی شود. همچنین استقرار عامل مطلع از فرایند تصحیح الکترونیک و مسلط بر رایانه در این حوزه مورد تأکید است.
 • پیرو بخشنامه آموزش و پرورش برای امتحانات دی ماه امتحانات نهایی در تمام مناطق با تمهیدات و مراقبت‌های بهداشتی و نظارت رئیس حوزه اجرا بر رعایت کامل آنها انجام شود. همچنین ارزشیابی پیشرفت تحصیلی تربیتی نوبت اول در تمامی پایه‌ها مطابق آیین‌نامه‌های مربوط انجام می‌شود.
 • همچنین مطابق با بخشنامه آموزش و پرورش برای امتحانات دی ماه برنامه امتحانات نهایی پایه دوازدهم روزانه و بزرگسالان،‌ آموزش از راه دور و داوطلبان آزاد رشته‌های شاخه نظری دوره دوم متوسطه، ایجاد سابقه تحصیلی و ترمیم نمرات شاخه‌های تحصیلی در دی‌ماه 1402 به این شرح است:
 • امتحانات مذکور از روز شنبه سوم دی‌ماه آغاز می‌شود و تا روز دوشنبه، بیست و ششم همین ماه ادامه دارد.


در ادامه بخوانید:

ضریب امتحان نهایی در کنکور 1402 
به این مقاله امتیاز دهید

جهت مشاوره در زمینه بخشنامه آموزش و پرورش برای امتحانات دی ماه 1402

با مشاوران متخصص ما از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

شماره تماس از سراسر کشور: ۱۶۱۳ ۹۰۷ ۹۰۹

کانال تلگرام خبرینو
پیج اینستاگرام خبرینو
ارسال نظر شما
انتشار یافته : 0 در انتظار بررسی :
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نصب اپ دانش آموزی