یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹
کد خبر : 842
تاریخ انتشار : جمعه 18 بهمن 1398 - 20:15
- بازدید

اقتصاد ایران از بحران خارج می شود

تحولات اقتصاد ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی را می‌توان در قالب سه دوره، بررسی کرد.؛

چه زمانی اقتصاد ایران از بحران خارج می شود؟

تحولات اقتصاد ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی را می‌توان در قالب سه دوره، بررسی کرد. دوره اول، دوره تداوم انقلاب و جنگ است که تا خرداد ۱۳۶۸ ادامه یافت. ,دوره دوم، دوره تعدیل و خصوصی سازی است که به دنبال دوره اول آغاز شد و تا خرداد ۱۳۷۶ جریان داشت. دوره سوم، پس از انتخابات ویژه دوم خرداد ۷۶ آغاز شد  و هنوز در مراحل اولیه خود به سر می‌برد.

یکی از حساسیت‎های ویژه امام خمینی (ره) مربوط به امور اقتصادی مربوط به  امور اقتصاد اسلامی است. با استفاده از مجموعه دیدگاه‎های فقهی، مواضع کلی و بیانات عمومی ایشان می‎توان یک سری اصول، پایه‎ها و معیار‌هایی استخراج کرد که حاکم بر امور اقتصادی در اسلام و ایران است.

تکیه بر رفتار عقلایی و قانونمند دولت و بخش خصوصی عدالت اقتصادی (اجتماعی)، استقلال اقتصادی، ساده زیستی و مبارزه با زراندوزی و امثال آن را می‌توان از جمله این معیار‌ها و ضوابط کلی قلمداد کرد. سزاوار است که پس از گذشت ۲ دهه از انقلاب اسلامی حتی الامکان کنکاشی پیرامون همسویی و یا عدم همسویی بین کارکرد اقتصاد ایران پس از انقلاب و اندیشه بنیانگذار آن صورت گیرد. امام خمینی (ره) در چند بعد اقتصادی توجه و حساسیت‌های خاصی را از خود بروز داده اند؛ که توجه به آن‌ها می‌تواند از یک نظر اقتصاد را قاعده مندتر، اسلامی‌تر و در عین حال پوینده‌تر کند.

رهبر انقلاب اسلامی در بیانیه‌ی «گام دوم انقلاب» با مرور تجربه‌ی ۴۰ ساله‌ی انقلاب اسلامی اعلام کردند: انقلاب وارد دوّمین مرحله‌ی خودسازی و جامعه‌پردازی و تمدّن‌سازی شده است.

اقتصاد ایران - خبرینو

مهم‌ترین نکته اقتصادی در بیانیه گام دوم انقلاب

اشاره به این است که اساساً تحریم‌ها در جوار ضعف‌های داخلی اقتصاد معنا می‌یابند و با حل ضعف داخلی، اثر تحریم هم شدیداً کاهش می‌یابد. اثر تحریم بر اقتصاد ناشی ازضعف اقتصاد است و نه قوت تحریم. امروز بحث تحریم‌ها، به عنوان یک ابزار بازدارنده در مسیر پیشرفت اقتصادی مطرح شده است.

بیانیه گام دوم درباره همه دستگاه‌ها اعم از دولتی و غیردولتی تصریح دارد. با توجه به اینکه تنها ۴ درصد بودجه خارج از اختیار قوه مجریه هزینه می‌شود توجه جدی به ساختار مالیِ دولت آدرس صحیحی در این مسیر است.

اقتصاد ایران - خبرینو

جایگاه ویژه جوانان در تصمیمات مهم اقتصادی کشور

لزوم اجرای اصلاحات اقتصادی توسط گروهی از جوانان مسلط بر اقتصاد در داخل دولت است. در آینده نه چندان دور این شبکه‌ی عمیقا علاقه‌مند به جمهوری اسلامی ایران و فارغ از دسته‌بندی‌های رایج سیاسی و علمی به‌صورت طبیعی و نه سازمان‌یافته از جایگاه مشاوره به جایگاه سیاستگذاری اقتصادی ارتقا خواهد یافت و این فراز مهم بیانیه‌ی گام دوم تحقق خواهد یافت.

پس از انقلاب اقتصاد در پی کاهش نا برابری هاست

مجید شاکری پژوهشگر اقتصاد، با اشاره به گذر انقلاب اسلامی از دروازه چهل و یک سالگی و شرایط فعلی ایران در اقتصاد گفت: اگر بخواهیم با همان معیار‌هایی که توسعه اقتصادی در یک کشور سنجش می‌شود، وقایع اقتصادی بعد از انقلاب را بررسی کنیم می‌توان گفت کشور در زمینه رشد، عملکرد قابل قبولی را  نداشت. اما به لحاظ بهبود کاهش  نابرابری و همینطور توسعه اقتصادی، اجتماعی به صورت کلی که با شاخص HDI سازمان ملل سنجیده می‌شود، عملکرد خوبی داشته است.

در حوزه رشد تقریبا میانگین ۳۵ ساله رشد سالیانه ایران در ابتدای انقلاب تا حدود سال ۱۳۹۰ سالیانه ۲.۱ درصد است که این در قیاس با میانگین دوره ۳۵ ساله بیش از انقلاب که ۱۰.۲ درصد است عدد پائینی است.

در ادامه افزود: اگر سال‎های جنگ و  تحریم را از این دوره خارج کنیم میزان رشد کشور درطی سال‎های پس از انقلاب و پس از جنگ تا زمان اعمال تحریم ۳۰۰ در سال ۸۸، ۸۹ حدود ۶.۲ درصد بود، که عدد خوبی است. اما اگر به طور کلی مورد بررسی قرار دهیم، عدد مناسبی نیست.

شاکری اظهار کرد: نکته دیگر در زمینه رشد این است که تا زمان تحریم ۳۰۰ در سال ۸۸ ایران به لحاظ رشد سرانه تولید ناخالص داخلی با ترکیه مساوی بود و با کشور مالزی هم نوا بود یعنی یک فاصله‌ای داشت.

وی تاکید کرد: ولی در یک جهت و شیب حرکت می‎کردند. از سال ۹۰ تا ۹۸ تولید سرانه ناخالص داخلی ایران به قیمت ثابت صفر بود. این به آن معنا نیست که به دلیل تحریم این شرایط بوجود آمد بلکه به دلیل اینکه جنس متفاوتی از سیاستگذاری نسبت به آنچه که از سال ۱۳۴۱ اتخاذ کردیم وبعد از انقلاب هم چندان تغییر ندادیم  را باید اتخاذ کنیم. مانند شیوه متفاوتی از بودجه ریزی، از نگاه به توسعه و از نگاه به درامد نفت را داشته باشیم.

پژوهشگر اقتصادی در رابطه با تفاوت ضریب جینی گفت: به لحاظ عدالت اگر نابرابری را با شاخص ضریب جینی در نظر بگیریم بدون شک وضعیت بعد انقلاب با بدتر شدن وضعیت این شاخص در طی ۱۰ سال گذشته نسبت به قبل از انقلاب مناسب‌تر است تا جایی که قبل از انقلاب به یک میانگین بالای نیم برای ضریب جینی عادت داشتیم، اما در حال حاضر با توجه به شرایطی که بوجود آمده  است، خیلی فاصله داریم.

او بیان کرد: با نقطه شاهکارعملکرد جمهوری اسلامی در توسعه اقتصادی، اجتماعی در شاخص HDI است. این شاخص دارای ۳ پایه است: میزان افزایش دسترسی به آموزش و شاخص‎های مربوط به آن، افزایش میانگین امید به زندگی و طول عمر وشاخص‎های سلامت محور مربوط به آن و موضوع مربوط به رشد اقتصادی است. کشور ایران با توجه به اینکه میزان عملکرد خوبی که در ۲ مورد داشت و با وجود عملکرد بد درشاخص رشد اقتصادی، به لحاظ رشد HDI در جهان بی نظیر بود.

اگر این عملکرد قابل دفاع در حوزه توسعه اجتماعی با رشد قابل ترکیب بود، موقعیت کشور یک موقعیت شبه ناپذیر و دسترسی ناپذیر نسبت به منطقه بود.

اقتصاد ایران - خبرینو

پیش‌بینی وضعیت اقتصاد در سال ۹۹

رئیس اتاق بازرگانی تهران عنوان کرد: اگر تحریم‌ها رفع نشود شاهد بروز مشکلات زیادی در سال آینده خواهیم بود. این در حالی است که بودجه سال آینده نیز نشان می‌دهد که به سبب تحریم‌ها بسیار مشکل داریم و سال آینده نیز اقتصاد کشور با مشکلات زیادی روبه‌رو خواهد شد.

حمید زادبوم با اعلام تراز تجاری ۹ ماهه امسال عنوان کرد: در ۹ ماه ابتدایی سال جاری ۳۱.۹ میلیارد دلار صادرات و ۳۱.۸ میلیارد دلار واردات داشتیم.

در همین مراسم علاوه بر رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، مسعود خواساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران هم در سخنانی گفت: بازی کردن با تعرفه‌ها، ممنوعیت و محدودیت آن هم به صورت غیرکارشناسی ریسک بالایی دارد و هزاران مساله پشت آن وجود دارد. صادرکنندگان یک سال تلاش می‌کنند که بازاری را به دست آورند اما تصمیم یک نفر ممکن است که آنها را از عرش به فرش بیاورد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به بررسی بودجه سال آینده در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر تحریم‌ها رفع نشود شاهد بروز مشکلات زیادی در سال آینده خواهیم بود. این در حالی است که بودجه سال آینده نیز نشان می‌دهد که به سبب تحریم‌ها بسیار مشکل داریم و سال آینده نیز اقتصاد کشور با مشکلات زیادی روبه‌رو خواهد شد.

وی با اشاره به راه‌های مقابله با تحریم‌ها گفت: صادرات غیرنفتی یکی از اصلی‌ترین راه‌های دور زدن تحریم‌ها است که با توجه به پتانسیلی که در کشور وجود دارد می‌توانیم بیش از مقداری که امروز صادرات داریم جهش داشته باشیم. ما ۱۵ کشور همسایه داریم که سالانه ۱۰۰۰ میلیارد دلار واردات دارند. ما باید از این پتانسیل استفاده کنیم و موانع پیش‌روی صادرات را برداریم. از سوی دیگر افزایش ناگهانی قیمت ارز ضربه مهلکی به اقتصاد کشور زد؛ به طوری که معیشت مردم دچار مشکل است اما این فایده را هم داشت که به جای تکیه بر یارانه کالاهای خارجی، تولید و صادرات تقویت شود و برروی کالاهای ایرانی سرمایه‌گذاری صورت بگیرد.

وی افزود: بسیاری از کالاهای وارداتی که سال گذشته با ارز ارزان وارد کشور می‌شد دیگر روند آن متوقف شده و فضا در بسیاری از کشورهای هدف برای کالاهای ایرانی رقابتی شده است. اکنون با این وضعیت باید موانع صادرات را برداشت و به تولیدات صادرات محور بهای بیشتری داد. خوشبختانه بسیاری از تصمیم‌گیران صادراتی به توسعه آن اعتقاد دارند.

وی با اشاره به افزایش تعرفه برخی از کالاها گفت: این تصمیم به بهانه اینکه این کالاها مواد خام هستند صورت گرفت تا آنها را به سمت تولید داخلی هدایت کنند و کالاهایی مانند سنگ آهن و سنگ‌های تزئینی با افزایش تعرفه ۲۵ درصدی مواجه شدند. همین امر سبب شد که اعتراضات گسترده‌ای از سوی فعالان این حوزه صورت بگیرد. بررسی‌ها نشان داد که صادرات برخی از این کالاها ۹۰ درصد کاهش یافت و اکنون تصمیم گرفتند که این عدد را به ۱۰ درصد کاهش دهند. سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که اگر تصمیم آقایان و وضع تعرفه ۲۵ درصدی کارشناسی بوده، چرا صادرات ۹۰ درصد کاهش داشت آن هم در شرایطی که کشور به هر دلار صادراتی نیاز دارد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: بازی کردن با تعرفه‌ها، ممنوعیت و محدودیت آن هم به صورت غیرکارشناسی ریسک بالایی دارد و هزاران مسئله پشت آن وجود دارد. صادرکنندگان یک سال تلاش می‌کنند که بازاری را به دست آورند اما تصمیم یک نفر ممکن است که آنها را از عرش به فرش بیاورد. باید مجموعه تصمیم‌گیران در این حوزه از جزیره‌ای عمل کردن خودداری کنند و قبل از اتخاذ هر تصمیمی با بخش خصوصی و تشکل‌های تخصصی مشورت کنند. آمریکا برای تحریم کالاها یک بازه زمانی تعیین کرد اما ما بدون مقدمه در عرض یک شب تصمیمات تجاری می‌گیریم، بدون آنکه هیچ نظرخواهی از فعالان این حوزه کنیم! دوبرابر کردن صادرات امر پیچیده‌ای نیست و با یک نظرخواهی از صادرکنندگان که برای این امر به چه تمهیداتی نیاز دارند، می‌توان به این هدف دست پیدا کرد.

منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود
پیام رسان های خبرینو
چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
ارسال نظر شما
انتشار یافته : 0 در انتظار بررسی : 2
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

پیام رسان خبرینو