کد خبر : 51514
- بازدید

اعتراض به تغییرات کنکور ۱۴۰۲ | علت اعتراض چیست؟


جهت مشاوره در زمینه تغییرات کنکور

اعتراض به تغییرات کنکور

در این صفحه، اخبار و نتایج اعتراض به تغییرات کنکور 1402 اطلاع رسانی می شود. همچنین می خوانید که علت اعتراض به تغییرات کنکور چیست ؟ در پی اعلام تغییرات کنکور سراسری 1402، اعتراض به تغییرات کنکور نیز شروع شد و داوطلبان در کمپین اعتراض به تغییرات کنکور شرکت کردند. منتقدان بر این باورند که برگزاری کنکور در دو نوبت باعث کاهش بازده می‌شود… در ادامه از جزئیات کامل مطلع می شوید:


علت اعتراض به تغییرات کنکور ۱۴۰۲ چیست؟

با اعلام تغییرات کنکور، منتقدان به بررسی نتیجه تغییرات پرداختند و نتایج بررسی خود را به عنوان علت اعتراض به تغییرات کنکور 1402 اعلام کردند. به نظر می رسد افزایش شرط معدل در شرایط فعلی به نفع دانش آموزان با خانواده های مرفه است.

 • مدرس مرکز علمی کاربردی یکی از استان ها می‌گوید: هنگامی که تعداد دفعات برگزاری کنکور افزایش یابد تنها مشکلات وزارت علوم و سازمان سنجش به عنوان برگزارکننده را افزایش می‌دهد.
 • وی می‌افزاید: اگر بتوانیم شرط معدل را با نظارت بر سابقه تحصیلی دانش‌آموزان با سهم بیشتری در نظر بگیریم به مراتب از خود کنکور تأثیر بهتری خواهد داشت، زیرا افزایش تعداد دفعات برگزاری کنکور به دلیل ایجاد استرس بازده را کاهش می‌دهد.
 • عضو هیئت علمی مرکز تحقیقاتی کشاورزی و منابع طبیعی نیز تاکید می‌کند: افزایش تعداد دفعات برگزاری کنکور تنها فعالیت سازمان سنجش را دشوار می‌کند، زیرا اگر دانش‌آموزی از سطح علمی بالایی برخوردار باشد در همان مرحله نخست نتیجه مطلوبی می‌گیرد.

افزایش شرط معدل در شرایط فعلی به نفع ثروتمندان است

 • وی در رابطه با اعتراض به تغییرات کنکور  و تأثیر شرط معدل می‌گوید: برخی از مشکلات در سیستم آموزش و پرورش باید اصلاح شود؛ برخی از مدارس تنها معدل‌های بالای ۱۹ را پذیرش می‌کنند و بین این دانش‌آموزان نیز آزمون برگزار کرده و بهترین افراد را پذیرش می‌کنند.
 • حیدری می‌افزاید: هنگامی که مدارس دانش‌آموزانی با سطح علمی بالا را پذیرش می‌کنند، قطعاً سطح بازده مدرسه افزایش می‌یابد و اختلاف ایجاد می‌شود، اما اگر تمام مدارس دانش‌آموزان را با هر سطح علمی پذیرش کنند، معلم مجبور می‌شود به شکلی تدریس کند که دانش‌آموزان ضعیف نیز پیشرفت کنند.
 • وی تاکید می‌کند: اگر تأثیر معدل با شرایط فعلی افزایش یابد اختلاف طبقاتی بین دانش‌آموزان به نسبت زیاد می‌شود و تنها دانش‌آموزانی که وضعیت مالی خوبی دارند با نمره مطلوب قبول می‌شوند، اما در صورتی که تحصیل در مدارس یکنواخت انجام شود، کمتر شاهد ایجاد شکاف طبقاتی خواهیم بود.
 • همچنین ادامه می‌دهد: در شرایط کنونی بهترین کار افزایش نظارت بر کنکور تک‌مرحله‌ای است، زیرا برای افزایش شرط معدل باید اصلاحاتی در بخش مدارس صورت بگیرد. شرط معدل زمانی مؤثر است که یکنواختی در مدارس ایجاد شود.


بیشتر بدانید:

اخبار کنکور سراسری (کلیک کنید)تغییرات کنکور ۱۴۰۲ غیر اخلاقی است ؟

دانشجوی سال آخر دکترای یکی از دانشگاه‌های معتبر کشور در رابطه با اعتراض به تغییرات کنکور  و چالش‌های تغییرات کنکور ۱۴۰۲ می‌گوید: در حال حاضر کنکور به سمت چند مرحله‌ای شدن سوق یافته و قرار است دو بار در سال برگزار شود که این مسئله، تنها در صورتی مناسب است که میزان پذیرش رشته‌ها نیز تغییر یابد.

 • وی می‌افزاید: هنگامی که ظرفیت رشته‌ها تغییر نیابد، بخشی بسیاری از ظرفیت‌ها در مرحله نخست کنکور رزرو می‌شود و مرحله دوم تنها برای رقابت در بخشی از رشته‌ها برگزار خواهد شد، به همین دلیل رقابت بسیار دشوار می‌شود و آسیب کنکور نیز افزایش می‌یابد.
 • این دانشجو ادامه می‌دهد: اگر قرار باشد که ظرفیت رشته‌ها ثابت بماند و طی آزمون نخست بخشی از این سهمیه‌ها رزرو شود، داوطلبان مرحله دوم کنکور برای تحصیل در رشته‌هایی آزمون خواهند داد که هیچ متقاضی نداشته است و این مسئله از نظر اخلاقی صحیح نیست، چراکه موجب از بین رفتن امید داوطلبان می‌شود.
 • وی تاکید می‌کند: سازمان سنجش باید هدف از دو مرحله‌ای کردن کنکور سراسری را مشخص کند تا داوطلبان بدانند که آیا مرحله دوم برای رشته‌های برتر نیز برگزار خواهد شد یا خیر؟
 • او در رابطه با افزایش شرط معدل می‌گوید: یکی دیگر از تغییراتی که برای کنکور در نظر گرفته شده، شرط معدل است که از کلاس دهم تا دوازدهم مورد بررسی قرار داده می‌شود و این مسئله نیز با چالش‌هایی روبه‌رو است.
 • این دانشجو در خصوص اعتراض به تغییرات کنکور ادامه می‌دهد: در صورتی که کنکور به‌صورت یکپارچه طی سال تحصیلی دهم، یازدهم و دوازدهم برگزار شود، باز هم مشکلاتی وجود دارد، زیرا بسیاری از دانش‌آموزان که تاکنون معدل خوبی داشته‌اند در این مقطع با افت تحصیلی مواجه می‌شوند.

بیشتر بدانید:

کنکور 1402 چگونه است؟تغییرات کنکور ۱۴۰۲ تنها در ظاهر مناسب است

تغییرات کنکور ۱۴۰۲  به ظاهر مناسب است، یک از منتقدان تغییرات کنکور، در رابطه با اعتراض به تغییرات کنکور و تغییرات کنکور ۱۴۰۲ می‌گوید: کنکور ۱۴۰۲ نسبت به ۱۴۰۱ تغییرات زیادی نخواهد داشت.

 • وی اشاره می‌کند: طبق اطلاعیه‌های منتشر شده ممکن است تغییرات کنکور طی چهار سال آینده به‌صورت کلی اعمال شود که این مسئله مستلزم برگزاری هماهنگ امتحانات پایانی از سال دهم در سطح منطقه‌ای و حتی کشوری است.
 • این مشاور تحصیلی ادامه می‌دهد: تغییرات اگر سازنده باشد، تأثیر مطلوبی خواهد داشت، اما به علت مافیایی که پشت صحنه کنکور قرار دارد معمولاً تغییرات به نفع این اشخاص است و برای شرکت‌کنندگان سود زیادی ندارد.
 • وی می‌افزاید: افزایش شرط معدل و تأثیر آن در رتبه به ظاهر تغییر خوبی است، اما متأسفانه به دلیل زیرساخت‌های آموزشی کشور این تغییر اصلاً قابل توجه نیست.
 • همچنین تاکید می‌کند: برگزاری کنکور در دو نوبت نیز اصلاً تغییر مطلوبی نیست، زیرا شرکت‌کنندگان وقت کافی برای مطالعه نخواهند داشت و عملاً باید وقت و هزینه بیشتری را صرف کنکور کنند و در نهایت نیز ناامید خواهند شد.

مشاوره تلفنی ترمیم معدل برای کنکور

داوطلبان گرامی می توانند برای مشاوره ترمیم معدل برای کنکور سراسری، از طریق تلفن ثابت با شماره تلفن مندرج در همین صفحه تماس بگیرند. کارشناسان سامانه مشاور تحصیلی راهنمای شما عزیزان برای شرکت در آزمون ترمیم معدل هستند.


جهت مشاوره در زمینه تغییرات کنکور
پیام رسان های خبرینو
ارسال نظر شما
انتشار یافته : 0 در انتظار بررسی : 3755
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

2 + 4 =

نصب اپ دانش آموزی
راهنمای مای مدیو