جهت مشاوره در زمینه شرایط استفاده از کارت ایثار و تکریم کارت ایثارگران

با مشاوران متخصص ما از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

شماره تماس از سراسر کشور: ۱۶۱۳ ۹۰۷ ۹۰۹

کد خبر : 57600

زمان اجرای قانون تبدیل وضعیت ایثارگران در سال 1402

زمان اجرای قانون تبدیل وضعیت ایثارگران در سال 1402

در این صفحه می خوانید که تبدیل وضعیت ایثارگران شامل چه کسانی میشود و از جدیدترین اخبار مربوط به اجرای قانون تبدیل وضعیت ایثارگران در سال 1402 مطلع می شوید. اجرا و عدم اجرای قانون تبدیل وضعیت ایثارگران، زمان اجرای قانون و بخشنامه تبدیل وضعیت فرزندان ایثارگران و … در این صفحه به اطلاع ایثارگران گرامی و فرزندان ایشان می رسد:


اجرای قانون تبدیل وضعیت ایثارگران در سال 1402

اجرای قانون تبدیل وضعیت ایثارگران شامل چه کسانی می شود؟

اجرای قانون تبدیل وضعیت در دستور کار بنیاد شهید قرار گرفت. معاون اشتغال بنیاد شهید گفت: قانون تبدیل وضعیت ایثارگران در دستور کار بنیاد شهید است و از سال 1403 روند اجرایی آن انجام خواهد شد.

 • معاون اشتغال بنیاد شهید با اشاره به توقف قانون تبدیل وضعیت استخدامی ایثارگران و نگرانی از بلاتکلیفی مشمولان این قانون گفت: بنیاد شهید این موضوع را از دستور کار خارج نکرده و تلاش می‌کنیم در سال ۱۴۰۳ دوباره انجام شود. 
 • اجرای قانون تبدیل وضعیت ایثارگران، برای اولین‌بار در ۲ آذر سال ۱۳۹۹ اعلام شد و قرار بود قانون تبدیل وضعیت استخدامی ایثارگران در سال ۱۴۰۰ اجرایی شود و برای این موضوع در قانون بودجه نیز اعتبار در نظر گرفته شد. هر چند اجرای این قانون در سال ۱۴۰۰ به خوبی اجرا نشد و دستگاه‌های مربوطه از اجرای قانون تا حد توانشان سر باز زدند، اما کم و بیش تعدادی از مشمولان ایثارگر تبدیل وضعیت استخدامی‌شان انجام شد و از حالت قراردادی خارج شدند.
 • تلاش بنیاد شهید برای اجرا شدن قانون تبدیل وضعیت استخدامی در سال آینده​ ادامه دارد. معاون اشتغال بنیاد شهید گفت، مخابرات نیز هیچ کسی را تبدیل وضعیت نکرده و ما چند بار نامه زدیم و حتی مدیر مخابرات در فراکسیون‌های مجلس دعوت شد، اما خروجی نداشت و حتی یک نفر ایثارگر، تبدیل وضعیت نشده است. همچنین برخی شرکت‌های زیرمجموعه شرکت نیرو هم زیر بار اجرا شدن نمی‌روند. وزارت نفت هم می‌گوید انجام می‌دهیم اما چون آمار دقیق ندادند هنوز نمی‌توانیم نظر دهیم. بنیاد شهید تنها یک دستگاه ناظر است و قدرتی برای اعمال نظر ندارد در صورتی که بسیاری از مردم فکر می‌کنند این کوتاهی از بنیاد شهید است. ما هنوز این موضوع از دستور کارمان خارج نشده و تلاش می‌کنیم در سال آینده مجدد انجام شود.»
 • اما برخی از دستگاه‌ها با شنیدن خبر توقف قانون تبدیل وضعیت و عدم اجرای تبدیل وضعیت ایثارگران در سال ۱۴۰۲ در اقدامی عجیب نیروهای ایثارگر خود را که شامل این قانون می‌شدند، تعدیل کردند تا مثلاً از این مسئولیت شانه خالی کنند.
 • هاشم‌لو در خصوص اینکه  تبدیل وضعیت ایثارگران شامل چه کسانی میشود نیز می‌گوید: «اگر کسی در سال ۱۴۰۱ و قبل از اسفند سال ۱۴۰۰ مشغول به کار بوده، شامل تبدیل وضعیت می‌شود. این به صورت قانونی تصویب شد، زیرا خیلی از دستگاه‌ها آمدند زرنگی کنند و سریع تعدادی از نیروهای خود را لغو قرارداد کردند که با این تصمیم دیوان، این مشکل هم رفع شد.»

قانون تبدیل وضعیت ایثارگران


زمان اجرای قانون تبدیل وضعیت ایثارگران در سال 1402 1 ایثارگران بدانند:  سامانه دریافت کارت ایثارگری ارتش


سهمیه 10 درصدی اشتغال به ایثارگران

 • به گزارش خبرینو و به نقل از سایت خبری بازار کار، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور گفت: ضروری است تا تمام دستگاه های اجرایی سهم 10 درصدی به اشتغال ایثارگران اختصاص دهند.
 • رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور گفت: باید 10 درصد اشتغال استان ها به ایثارگران اختصاص یابد و همه دستگاه های اجرایی موظفند در این راستا اقدام کنند.
 • وی افزود: همه دستگاه‌های اجرایی موظفند یک درصد از اعتبارات جاری را در راستای اجرای مصوبات شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت اختصاص دهند.
 • رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور تصریح کرد: دستگاه‌های نظارتی وظیفه دارند که بر هزینه کرد این مصوبه قانونی نظارت کنند.
 • قاضی‌زاده هاشمی افزود: هر سه ماه یک بار این شوراها باید در استان‌ها به ریاست استانداران تشکیل شود.
 • وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه اعتبارات بنیاد شهید سه برابر شده است اما همه دستگاه‌های اجرایی موظفند که در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در قالب مصوبات شورای استانی اقدام کنند.
 • وی تصریح کرد: بین درخواست دستگاه‌ها برای استخدام و محل زندگی این افراد هماهنگی وجود نداشته است.
 • قاضی‌زاده هاشمی اعلام کرد: باید ۱۰ درصد اشتغال استان‌ها به ایثارگران اختصاص یابد.

زمان اجرای قانون تبدیل وضعیت ایثارگران در سال 1402 1 بیشتر بدانید: راهنمای استفاده از کارت ایثار و تکریم کارت ایثارگرانقانون تبدیل وضعیت ایثارگران

بخشنامه اجرایی تبدیل وضعیت ایثارگران شامل چه کسانی می شود

 • انجام تبدیل وضعیت پنج هزار ایثارگر دستگاهاه های ملی و استانی اعلام شد. به گزارش خبرینو و به نقل از خبرگزاری خبرآنلاین، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی شرح داد که اجرای تبدیل وضعیت ایثارگران شامل چه کسانی می شود:
 • در سال گذشته تبدیل وضعیت 5 هزار نیروی انسانی ایثارگر دستگاه های ملی و استانی انجام شده است.
 • رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: خوشبختانه در سال گذشته، تبدیل وضعیت استخدامی پنج هزار نیروی ایثارگر دستگاهاه های ملی و استانی انجام شد؛ همچنین رشد تخصیص و جذب اعتبارات استانی و ایجاد سامانه های مهم آماری در سطح استان تهران محقق شد.
 • همچنین رشد تخصیص و جذب اعتبارات استانی و ایجاد سامانه های مهم آماری در سطح استان تهران محقق شد. در سال ۱۴۰۱ در قالب برگزاری جلسات شورای برنامه ریزی و توسعه استان تهران ۱۳۰ موضوع کاربردی به تصویب رسید و تعیین تکلیف حجم زیادی از درخواست های پیمانکاران و مشاوران و انعکاس بروز اخبار فعالیت ها و ایجاد سامانه های ارتباطی در پرتال سازمان، انجام پذیرفت.
 • رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران از تبدیل وضعیت استخدامی پنج هزار نیروی ایثارگر دستگاهاه‌های ملی و استانی در سال گذشته خبر داد.
 • علاءالدین ازوجی در تشریح فعالیت‌های سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران در سال گذشته و برنامه‌های این سازمان برای سال ۱۴۰۲ گفت: در سال گذشته برای تأمین اعتبار جبران خسارات وقوع سیل در استان تهران و تکمیل و تجهیز پروژه‌های نیمه تمام عمرانی و کسری بودجه دستگاه ها با دشواری روبرو بودیم که با همکاری استاندار محترم و سازمان برنامه بودجه، سال ۱۴۰۱ را با کمترین دغدغه و بدون بروز مشکل برای دستگاه های اجرایی، پشت سر گذاشتیم.

زمان اجرای قانون تبدیل وضعیت ایثارگران در سال 1402 3

زمان اجرای قانون تبدیل وضعیت فرزندان ایثارگران

تعداد جذب فرزندان جانباز و ایثارگر در طی یک سال گذشته در آموزش و پرورش به اطلاع می رسد. به نقل از خبرگزاری پانا، مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش گفت: در طی یک سال گذشته بیش از 14 هزار نفر از فرزندان شاهد، ایثارگر و جانباز در بدنه آموزش و پرورش جذب شده اند.

 • مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش گفت طبق گزارش رسمی که از سوی مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش به اداره‌کل امور شاهد و ایثارگران ارسال شده است، تعداد 8288 نفر از طریق استخدامی ایثارگران شرکتی براساس بند (د)، تعداد 3325 نفر از طریق استخدامی ایثارگران شرکتی براساس بند (و) تبصره 20 قانون بودجه سال 1401 کل کشور و تعداد 2464 نفر از طریق استخدامی‌ایثارگران بند (ج) فرزندان شهداء و ایثارگران 70 درصد طی یک سال گذشته وارد آموزش و پرورش شده‌اند.

وی در ادامه با پاسخ به این سوال که جامعه مخاطبان و ذینفعان وزارت آموزش و پرورش در حوزه مدارس شاهد و ایثارگران با چه کیفیت و کمیتی است، اظهار کرد: وزارت آموزش و پرورش مفتخر به خدمت به جامعه دانش‌آموزان شاهد و ایثارگران است. ما در کشور 1361 مدرسه شاهد داریم که بیش از 40 هزار دانش‌آموز از فرزندان شهدا و جانبازان بالای 70 درصد و طرح پراکنده در این مدارس تحصیل می‌کنند، همچنین قریب به 30 هزار نفر از فرزندان آزادگان و جانبازان 50 تا 69 درصد و تعداد 185هزار 803 نفر از فرزندان جانبازان و رزمندگان و مدافع حرم و وابستگان به ایثارگران نیز در مدارس شاهد مشغول به تحصیل هستند. این نکته نیز شایان ذکر است که 285 مدرسه فعال ایثارگران هم داریم که در این مدارس در خدمت 30205 نفر دانش‌آموز هستیم.


عدم اجرای تبدیل وضعیت ایثارگران

با تبدیل وضعیت ایثارگران در سال 1402 موافقت نشد. به گزارش خبرینو و به نقل از خبرگزاری ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با طرح تبدیل وضعیت ایثارگران در سال 1402 موافقت نکردند.

 • نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تمدید اجرای تبدیل وضعیت ایثارگران در سال آینده مخالفت کردند.
 • در جلسه علنی نوبت عصر امروز محمدحسین فرهنگی نماینده تبریز پیشنهاد الحاق یک تبصره به تبصره ۲۰ لایحه بودجه ۱۴۰۲ درباره تبدیل وضعیت ایثارگران را مطرح کرد که نمایندگان با این پیشنهاد مخالفت کردند.
 • البته در لایحه دولت و گزارش کمیسیون تلفیق نیز موضوعی مبنی بر تبدیل وضعیت ایثارگران در سال 1402 هم نیامده بود و فرهنگی قصد گنجاندن این بند را به لایحه داد که مورد مخالفت مجلس قرار گرفت.
 • در زمان طرح این پیشنهاد میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: اینکه فضایی در جامعه درست کنیم که عده‌ای به عنوان نخبه در مقابل ایثارگران قرار گیرند کار خوبی نیست که متاسفانه اکنون این شرایط را در سازمان‌ها شاهدیم.
 • وی توضیح داد: با مصوبه سال گذشته ۶۰ هزار نفر در نوبت استخدام هستند که منبعی برای آنها وجود ندارد و همین طور هم به این تعداد اضافه می‌شود و انتها هم ندارد.
 • میرکاظمی گفت: این دو قطبی کردن خوب نیست. نخبگانی داریم که سال‌ها کار کرده‌اند اما استخدام نشده‌اند و در مقابل کسانی از راه نرسیده به واسطه موضوع تبدیل وضعیت استخدام می‌شوند. اکنون هم مرتب گواهی می‌آید و سازمان‌ها هم نمی‌توانند تبدیل وضعیت کنند؛ ما با این پیشنهاد مخالفیم.
 • بیگی نژاد عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲ با اعلام مخالفت کمیسیون تلفیق با این پیشنهاد گفت: در موضوع تبدیل وضعیت ایثارگران تنها در وزارت نفت ۳۴ هزار نفر از نیروهای شرکتی جذب وزارت نفت شدند که آنها از بدنه خدماتی بودند که به بدنه کارشناسی رفتند و به جای آن نیروهای متخصص حذف شدند. حتی نمی‌توانند نیروهای برتر دانشگاه نفت را جذب کنند.
 • وی افزود: تقسیم بندی نیروهای ایثارگر و غیر ایثارگر درست نیست و با این وضعیت آنهایی که زحمت کشیده‌اند شرایط رقابت ندارند.
 • بیگی نژاد در پایان گفت: تنها در وزارت بهداشت ۷۰ هزار نفر جذب شدند پس باید منطقی تصمیم بگیریم.
 • نمایندگان مجلس با ۷۲ رای موافق و ۱۱۰ رای مخالف و ۷ رای ممتنع از مجموع ۱۹۸ نماینده حاضر در مجلس با این پیشنهاد مخالفت کردند. لذا با توجه به اینکه چنین موضوعی در لایحه دولت و گزارش کمیسیون تلفیق نیامده است عملا اجرای تبدیل وضعیت ایثارگران در سال 1402 اجرایی نخواهد شد.

زمان اجرای قانون تبدیل وضعیت ایثارگران در سال 1402 1 در ادامه بخوانید:  راهنمای ورود به سایت ایزیکاتو ایثارگران و جانبازانبه این مقاله امتیاز دهید
منابع :

جهت مشاوره در زمینه شرایط استفاده از کارت ایثار و تکریم کارت ایثارگران

با مشاوران متخصص ما از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

شماره تماس از سراسر کشور: ۱۶۱۳ ۹۰۷ ۹۰۹

کانال تلگرام خبرینو
پیج اینستاگرام خبرینو
ارسال نظر شما
انتشار یافته : 0 در انتظار بررسی :
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نصب اپ دانش آموزی