کد خبر : 51508
- بازدید

آیا تغییرات کنکور ۱۴۰۲ قطعی است؟


جهت مشاوره در زمینه ترمیم معدل امتحان نهایی برای کنکور

آیا تغییرات کنکور ۱۴۰۲ قطعی است؟

آیا تغییرات کنکور ۱۴۰۲ قطعی است؟ اختلاف در مصوبات کنکور 1402 وجود دارد، اما آیا امکان تعلیق تغییرات کنکور سراسری 1402 وجود دارد. کنکور 1402 تغییرات بسیار زیاد با دوره های قبل دارد و این مقررات باعث نگرانی و استرس بسیاری از دانش آموزان و داوطلبان کنکور شده است. در این صفحه از موضوع قطعیت یا تعلیق تغییرات کنکور 1402 و اختلافات موجود در مورد مصوبات کنکور 1402 مطلع می شوید:


تغییرات کنکور ۱۴۰۲

تغییرات کنکور 1402 : طبق مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی درخصوص کنکور سراسری سال ۱۴۰۲، ۴۰ درصد رتبه براساس سابقه تحصیلی سال دوازدهم و برمبنای ۱۰ درسی است که کنکور آن به شکل استاندارد کشوری برگزار می‌شود و تنها ۶۰ درصد رتبه براساس کنکور سراسری است.

عبدالرسول پورعباس، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در رابطه با تغییرات کنکور ۱۴۰۲ می‌گوید: در کنکور سال آینده تحولات اساسی آغاز می‌شود. دروس عمومی در کنکور سال آینده حذف و به سوابق تحصیلی منتقل می‌شود؛ این موضوع از سال ۱۴۰۲ آغاز می‌شود و تا سال ۱۴۰۵ ادامه دارد.

وی ادامه می‌دهد: کنکور اختصاصی برای دروس اختصاصی پنج گروه آزمایشی دو بار در سال برگزار می‌شود و نتیجه آن برای دو سال معتبر است.


بیشتر بدانید:

زمان برگزاری دو نوبت کنکور 1402نتیجه دو نوبت کنکور (استرس یا آرامش)؟

آیا نتیجه برگزاری دو نوبت کنکور باعث استرس می شود یا آرامش؟ به نظر می رسد چند مرحله‌ای شدن کنکور ۱۴۰۲ موجب کاهش استرس نشده است. اما آیا با این اوصاف، تغییرات کنکور ۱۴۰۲ قطعی است؟

 • مدیر یکی از دانشکده های علوم انسانی درخصوص تغییرات کنکور ۱۴۰۲ به خبرنگار ایمنا می‌گوید: یکی از شیوه‌های ارزیابی توانایی، سطح دانش و پیشرفت دانش‌آموزان، برگزاری کنکور‌ها به شکل سراسری است که می‌تواند به شکل امتحان نهایی یا کنکور فشرده‌تر در قالب کنکور انجام شود.
 • وی می‌افزاید: برگزاری کنکور سراسری لازم است اما نه با شیوه کنونی، به ویژه آنکه از سال‌های گذشته نیز خبر حذف کنکور بارها اعلام شد و قرار بود تأثیرگذاری این کنکور برای پذیرش دانشجو کاهش یابد، اما تاکنون این اتفاق نیفتاده است.
 • مدیر دانشکده علوم انسانی، یکی از راهکارهای کاهش استرس کنکور را چند مرحله‌ای شدن این کنکور عنوان می‌کند و ادامه می‌دهد: این امکان وجود دارد که به جای یک امتحان، این کنکور در سه مرحله برگزار شود.
 • وی در همین رابطه تصریح می‌کند: درصورتی‌که پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها صددرصد براساس کنکور انجام می‌شود، باید تأثیر این کنکور در ورود به دانشگاه به ۵۰ تا ۳۰ درصد کاهش یابد و برخی امتحانات در دوره سه چهار ساله دبیرستان از اهمیت بیشتری برخوردار شوند.

تغییرات کنکور ۱۴۰۲ قطعی است؟

آیا تغییرات کنکور 1402 قطعی است و یا به تعلیق در می آید؟ مصوبات اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره کنکور که قبلا هم از سوی نمایندگان مجلس مورد انتقاد قرار گرفته بود، برای چندمین بار محل بحث و اختلاف نظر شد:

 • از زمانی که تغییرات کنکور 1402 تصویب شد، کنکور ۱۴۰۲ به کنکوری پربحث از نظر شیوه برگزاری تبدیل شد، با ابلاغ مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی توسط رئیس‌جمهور تعیین تکلیف شد.
 • مصوباتی که بعد از ابلاغ اگر چه خیال دانش آموزان کنکوری را درباره نحوه برگزاری کنکور سراسری راحت کرد اما همچنان این سوال وجود دارد که آیا تغییرات کنکور 1402 قطعی است؟ و این موضوع محل اختلاف است و برخی اظهارنظرها از مخالفت نمایندگان مجلس با این مصوبات حکایت دارد.
 • یکی از نمایندگان مردم در تذکری با استناد به چند بند قانون اساسی درباره روندی که در برخی از نهادها آغاز شده و خود را جای مجلس می گذارند و تصمیم گیری می کنند، گفت: دستور صریح رهبر انقلاب به شورای انقلاب فرهنگی این بود در مواردی که مجلس ورود کرده است، شورای عالی نباید ورود کند.
 • مجلس درباره کنکور ورود کرده و قانون کنکور در مجلس مصوب شده، پس چرا شورای عالی انقلاب فرهنگی قانون صریح مجلس را وتو می کند؟ این تذکر با واکنش رئیس مجلس هم روبه رو شد.
 • محمدباقر قالیباف ادامه داد: مرکز قانون گذاری حتما مجلس است و قانونی که مجلس وضع کرده قابل لغو نیست به جز این که تغییر آن قانون در خود مجلس انجام شود و این موضوع مبتنی بر قانون اساسی است که این مسئله پیگیری و به صورت مکتوب هم به شورای عالی انقلاب فرهنگی منعکس شده و ان شاءا… حل خواهد شد.
 • این موضوع چندروز پیش هم انتقاد دستیار سیاسی – رسانه‌ای رئیس مجلس را به همراه داشت و محمدسعید احدیان در یادداشتی نوشته بود: «مصوبه کنکور قابل اجرا نیست، آن را اصلاح کنید.» اما ماجرای اختلاف نظر بر سر مصوبات کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی چیست؟ آیا ممکن است شیوه برگزاری کنکور 1402 تغییر کند؟


بیشتر بدانید:

اخبار کنکور سراسری (کلیک کنید)اختلاف در مصوبات تغییرات کنکور 1402

اختلاف در مصوبات تغییرات کنکور 1402 از کجا شروع شد؟ کنکور از سال‌ها قبل با اعتراض و انتقاد گروه‌های مختلفی از دانش‌آموزان و اولیا گرفته تا کارشناسان آموزشی و وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همراه بوده است. همین انتقادها باعث شده شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان نهاد متولی «تصویب ضوابط کلی گزینش مدیران، استادان، معلمان و دانشجویان، دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و فرهنگی و مدارس کشور و تعیین مرجع برای‌ گزینش آنان» بر اساس قانون، جایگاه، اهداف و وظایف اش، به موضوع کنکور از منظر کارشناسی ورود کند.

 • مجلس هم از اواسط دهه ۸۰ موضوع کنکور و حذف آن را در کمیسیون های تخصصی طرح و در نهایت آبان ۱۳۸۶ قانون پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور را تصویب و تکالیفی برای سه وزارتخانه علوم، بهداشت و آموزش و پرورش تعیین کرد که تا پایان سال اول برنامه پنج ساله توسعه پنجم کشور (حدود سال ۹۱) کنکور را حذف کنند اما قانون مذکور، سال ۹۲ توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی اصلاح و با نام قانون سنجش و پذیرش دانشجو، چند تکلیف بر عهده سازمان سنجش آموزش کشور و آموزش و پرورش گذاشته شد.
 • با وجود این و به دلیل اجرا نشدن قانون مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی از سال ۹۸ به شکلی جدی‌تر آسیب‌شناسی موضوع کنکور را در دستور کار قرار داد و این روند به مصوبه‌ این شورا در جلسه ۸۴۳ منجر شد که شاید مهم‌ترین بند آن تاثیر قطعی و ۴۰ درصدی معدل سه پایه متوسطه دوم در کنکور سراسری باشد.
 • این مصوبه بار دیگر در جلسات شورا مطرح و اصلاح شد و در نهایت در جلسه ۸۶۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی (۱۷ خرداد ۱۴۰۱) به تصویب رسید و کمی بعد هم رئیس جمهور آن را ابلاغ کرد.
 • جزئیات برگزاری کنکور مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره کنکور که حدود چهار ماه پیش هم رئیس جمهور آن را ابلاغ کرد، با هدف افزایش تاثیر امتحانات نهایی و ارائه راهکارهایی برای پیشگیری از تضییع حقوق داوطلبان ورود به دانشگاه، سعی در کاهش نقش کنکور در پذیرش دانشجویان داشت.
 • مصوباتی که بعد از ابلاغ هم مخالفانی داشت. مثلا دیروز بعد از تذکر یک نماینده و واکنش قالیباف، حسینعلی حاجی دلیگانی عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: با امضای نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور خواستار اجرا نشدن مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر تأثیر معدل نمرات دوره متوسطه در کنکور سال 1402 شدند.

جهت مشاوره در زمینه ترمیم معدل امتحان نهایی برای کنکور
خرید بسته
پیام رسان های خبرینو
ارسال نظر شما
انتشار یافته : 0 در انتظار بررسی : 3688
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی: − 8 = 2

نصب اپ دانش آموزی
اینستاگرام