آزمون ترمیم معدل کنکور داوطلبان بدون سوابق تحصیلی 1401


جهت مشاوره در زمینه آزمون ترمیم معدل کنکور

امتحانات ترمیم معدل نظام جدید ۱۴۰۰- پایه دوازدهم

شرکت در آزمون ترمیم معدل کنکور برای داوطلبان کنکور بدون سوابق تحصیلی با با سوابق تحصیلی ناقص در سال 1401 الزامی است. در غیر این صورت با توجه به تاثیر 40 درصدی سوابق تحصیلی در رتبه کنکور، نمره صفر لحاظ می شود. تاثیر سوابق تحصیلی برای تمامی داوطلبان 40 درصد است. داوطلبان کنکور که دارای نمره دروس اختصاصی نیستند و یا دیپلم متناظر و مرتبط با گروه آزمایشی کنکور سراسری را ندارد، باید در آزمون ترمیم نمره معدل شرکت کنند. در ادامه از جزئیات کامل خبر مطلع می شوید.


چه کسانی باید در آزمون ترمیم معدل شرکت کنند؟

آزمون ترمیم معدل برای داوطلبان کنکور بدون سابقه تحصیلی در سال 1401 الزامی است. تمام داوطلبان کنکور ۱۴۰۲ برای ایجاد سابقه تحصیلی اقدام کنند. پس از شکایت در دیوان عدالت اداری، میزان تأثیر سابقه تحصیلی برای همه داوطلبان یکسان و به میزان ۴۰٪ خواهد بود!

⚖️ پس از ثبت شکایت در دیوان عدالت اداری در تاریخ ۷ مهرماه و انتشار متن آن در تاریخ ۱۶ مهرماه در اعتراض به کاهش میزان تأثیر قطعی برای داوطلبان فاقد سابقه تحصیلی (دیپلمه‌های سال ۱۳۸۴ به قبل و دیپلمه های فنی حرفه‌ای و کار و دانش) و دارای سابقه تحصیلی ناقص
و اختصاص میزان کاهش یافته به نمره کنکور، شورای راهبری کنکور تشکیل جلسه داد و این مغایرت قانونی و به شدت تبعیض آمیز را رفع کرد.

❌ پيرو انتشار دفترچه راهنماي ثبت نام و شركت در آزمون سراسري سال ۱۴۰۲ (نوبت اول) در تاریخ ۱۴۰۱/۸/۸ به اطلاع داوطلبان می رساند

بنا به تصمیم شورای راهبری مصوبه كنكور در جلسه مورخ ۱۴۰۱/۷/۱۹ و ابلاغيه شماره ۱۴۰۱/۱۲۳۵۲/دش مورخ ۱۴۰۱/۸/۸ دبير شورای عالی انقلاب فرهنگی،

همه داوطلبان (اعم از دانش آموزان و فارغ­ التحصيلان شاخه هاي نظری، فني و حرفه ­اي و كار و دانش در تمام نظام های آموزش و پرورش)

بايد نسبت به ايجاد سابقه تحصيلي بر اساس برنامه اعلامی وزارت آموزش و پرورش اقدام نمايند.


بیشتر بدانید:

چگونگی ترمیم معدل امتحان نهایی دوازدهمآزمون ترمیم معدل برای داوطلبانی که سابقه تحصیلی ناقص دارند

آزمون ترمیم نمره معدل برای داوطلبانی که سابقه تحصیلی ندارند و یا سابقه تحصیلی آنها ناقص است، الزامی می باشد. 

 • 🔺 تبصره: در آزمون سراسري سال ۱۴۰۲ و بعد از آن، براي داوطلباني كه سابقه تحصيلي ناقص دارند و يا كلاً سابقه تحصيلي ندارند،
  سهم نمره كل سابقه تحصيلي به نسبت سوابق تحصيلي موجود داوطلب در گروه درخواستی اعمال می شود
  و نمره آزمون اختصاصی جايگزين آن نخواهد شد.
 • ❗️ ضمناً دانش آموزان پايه دوازدهم متقاضی ورود به آموزش عالی، مي توانند در آزمون سراسري سال ۱۴۰۲ (نوبت اول) در دي ماه نيز شركت نمايند.
 • ⚠️ لازم به تاکید است در صورتی که داوطلبی در امتحاناتی که وزارت آموزش و پرورش برای ایجاد سوابق پیش بینی می­ کند شرکت نکرده
  و اقدام به ایجاد سوابق تحصیلی در دروس عمومی و اختصاصی ننماید،
  نمره آن دروس برایش صفر (۰) لحاظ خواهد شد.
 • 🔸 به زبان ساده، تا پیش از این بنا بود داوطلبان فاقد سابقه تحصیلی یا دارای سابقه تحصیلی ناقص،
  صرفاً در دروس عمومی سابقه تحصیلی کامل داشته باشند
  و در قسمت دروس اختصاصی، به میزانی که سابقه تحصیلی وجود ندارد با نمره آزمون کنکور جایگزین شود.
 • حال این گروه از داوطلبان موظف اند در دروس اختصاصی نیز دارای سابقه تحصیلی کامل باشند و میزان تأثیر سوابق برای آن ها همچون سایر فارغ التحصیلان و دانش آموزان ۴۰٪ خواهد بود؛
 • حال اگر سابقه تحصیلی شان کامل نباشد، برای این ۴۰درصد از نمره کنکور کمک گرفته نمی شود.


بیشتر بدانید:

برای دانلود دفترچه ثبت نام بدون کنکور و براساس سوابق تحصیلی، می توانید وارد مقاله زیر شوید:

ثبت نام بدون کنکور + دفترچه ثبت نام براساس سوابق تحصیلیآزمون ترمیم نمره برای داوطلبان کنکور با دیپلم غیر مرتبط

آزمون ترمیم نمره برای داوطلبان کنکور با دیپلم غیر مرتبط الزامی است:

 • 🎈 در خصوص داوطلبانی که نوع دیپلمشان با نوع گروه آزمایشی شان تناظر ندارد و دارای دیپلم مرتبط هم نیستند، به نظر می رسد سابقه تحصیلی دیپلم علی رغم مرتبط نبودن به طور کامل و به میزان ۴۰٪ تأثیر داده می شود و برای ترمیم نمره نیز روی دروس گروه آزمایشی دیپلم باید اقدام کنند.
 • همچنین داوطلبان فاقد سابقه تحصیلی نیز در عمل با توجه به ملزم شدن به شرکت در امتحانات نهایی عمومی و اختصاصی یک گروه آزمایشی در رشته نظری (تجربی، انسانی یا ریاضی) و اعمال سابقه تحصیلی به طور کامل علی رغم نامرتبط بودن، باید یک دیپلم جدید دریافت کنند.
 • 💯 توجه کنید که در متن مصوبه و ابلاغیه آن، تأکیدی بر مرتبط بودن سابقه تحصیلی با گروه آزمایشی نشده است. اما بر اعمال کامل آن به میزان ۴۰٪ در سال ۱۴۰۲ تأکید شده است.
  یعنی در صورت داشتن دیپلم نامرتبط برای شرکت در کنکور الزامی به دریافت دیپلم جدید ندارید اما مطابق اطلاعیه اخیر، نمرات دیپلمتان به طور کامل (حتی در دروس غیرمشترک) تأثیر داده می شود.
 • به طور خلاصه با ثبت رسمی این شکایت و واکنش سریع اعضای شورای انقلاب فرهنگی به رفع مغایرت اعلامی در آن (پیش از طرح در هیئت عمومی دیوان عدالت اداری و محکومیت احتمالی)، دیگر هیچ راهی برای دور زدن سابقه تحصیلی وجود نخواهد داشت و به میزان ۴۰٪، در دروس عمومی و اختصاصی، برای همه داوطلبان با هر سال فارغ التحصیلی و نظام آموزشی و رشته دبیرستان، اعمال خواهد شد.

اطلاعیه سازمان سنجش درمورد آزمون ترمیم معدل کنکور

متن اطلاعیه سازمان سنجش درمورد آزمون ترمیم معدل کنکور به اطلاع داوطلبان عزیز در سراسر کشور می رسد:

داوطلبان کنکور لازم است نسبت به ایجاد سابقه تحصیلی بر اساس برنامه اعلامی وزارت آموزش و پرورش اقدام کنند. سازمان سنجش با صدور اطلاعیه‌ای از دانش آموزان داوطلب شرکت در کنکور خواست تا نسبت به ایجاد سابقه تحصیلی بر اساس برنامه اعلامی وزارت آموزش و پرورش اقدام کنند.


به نقل از روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور، مشروح این اطلاعیه بدین شرح است:

پیرو انتشار دفترچه راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ (نوبت اول) در تاریخ ۱۴۰۱/۸/۸ به اطلاع داوطلبان می رساند بنا به تصمیم شورای راهبری مصوبه کنکور در جلسه مورخ ۱۴۰۱/۷/۱۹و ابلاغیه شماره ۱۴۰۱/۱۲۳۵۲/دش مورخ ۱۴۰۱/۰۸/۰۸ دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، همه داوطلبان (اعم از دانش آموزان و فارغ­ التحصیلان شاخه های نظری، فنی و حرفه ­ای و کار و دانش در تمام نظام های آموزش و پرورش) باید نسبت به ایجاد سابقه تحصیلی بر اساس برنامه اعلامی وزارت آموزش و پرورش اقدام نمایند.

تبصره: در آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ و بعد از آن، برای داوطلبانی که سابقه تحصیلی ناقص دارند و یا کلاً سابقه تحصیلی ندارند، سهم نمره کل سابقه تحصیلی به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب در گروه درخواستی اعمال می شود و نمره آزمون اختصاصی جایگزین آن نخواهد شد. ضمناً دانش آموزان پایه دوازدهم متقاضی ورود به آموزش عالی، می توانند در آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ (نوبت اول) در دیماه نیز شرکت نمایند.

لازم به تاکید است در صورتی که داوطلبی در امتحاناتی که وزارت آموزش و پرورش برای ایجاد سوابق پیش بینی می­کند شرکت نکرده و اقدام به ایجاد سوابق تحصیلی در دروس عمومی و اختصاصی ننماید، نمره آن دروس برایش صفر (۰) لحاظ خواهد شد.


در ادامه بخوانید:

زمان و نحوه ترمیم معدل برای کنکور 


 


جهت مشاوره در زمینه آزمون ترمیم معدل کنکور
خرید بسته
پیام رسان های خبرینو
ارسال نظر شما
انتشار یافته : 0 در انتظار بررسی : 3810
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی: 1 + 7 =

نصب اپ دانش آموزی